Огляд

Діамантова рука Москви. Чому Європа продовжує купувати російські криваві алмази

Олег Дорожовець
12 січня, 2023 четвер
08:15

Євросоюз ухвалив уже 9 пакетів економічних санкцій проти Росії. Але у жодному з них не фігурують російські алмази. Єдина з держав ЄС, зацікавлена у блокуванні ембарго на закупівлю коштовного каміння у РФ, – це Бельгія. Адже у бельгійському місті Антверпені працює головна алмазна біржа планети, чи радше конгломерат бірж, через які продається 80% усієї алмазної сировини, видобутої у світі

Зміст

Тому в Брюсселі намагаються зберегти цей вигідний бізнес, на якому РФ заробляє мільярди доларів. І частину з них інвестує у зброю проти України.

Крилаті ракети і бельгійські ювеліри: що спільного?

Підводний човен Б-871. Фото defence-ua.com

Улітку 2022 року зі стапелів 13-го судноремонтного заводу у Севастополі зійшов на воду після кількарічного капітального ремонту найстаріший російський підводний човен Б-871. Раніше його планувалося перекинути у Балтійське море. Але після вторгнення РФ в Україну субмарину залишили у Чорному морі. До того ж, замість частини торпедних установок її укомплектували системою запуску крилатих ракет "Калібр". Із 2004 року цей човен носить другу назву – "Алроса", на честь однойменної російської компанії з видобутку алмазів, яка взяла шефство над військовим судном. "Алроса" фінансує закупівлю обладнання для підводного човна, а також матеріальне забезпечення екіпажу, благоустрій казарм тощо. 14 липня 2022 року 4 "Калібри", випущені з "Алроси", завдали удару по центру Вінниці й забрали життя 23 людей. Чи воно не таке цінне, як діаманти? США й Великобританія від самого початку війни ввели заборону на експорт алмазів походженням із РФ. У Євросоюзі теж про це багато говорили. Але тільки говорили. Криваве коштовне каміння й далі експортується у майстерні бельгійських ювелірів.

Фото: regnum.ru

"Алроса" є майже монополістом з видобутку алмазів у Якутії. Понад 90% алмазного виторгу РФ забезпечує саме вона. Решта – дрібні компанії. За 2021 рік експортний виторг "Алроси" перевищив 4 мільярди USD. У 2022-му, за попередніми оцінками, був трохи меншим – в районі 3  мільярдів USD. Міжнародна ізоляція усе ж трохи робить  свою справу. Частина відомих ювелірних брендів відмовилися від використання російських алмазів (чи принаймні заявили про це). Хоч і далеко не всі. Пригадуєте, скільки критики було на адресу уряду Угорщини за те, що вона блокує енергетичні санкції проти РФ. Але позиція Брюсселя (як столиці Бельгії, а не як столиці ЄС) нічим не відмінна. Навіть, якщо подумати, газ і нафта – це товари критичного імпорту, а діаманти – як не верти, ні. 

В Antwerp World Diamond Centre (AWDC) – самоврядній організації, яка займається регулюванням алмазної галузі  і є її потужним лобістом, стверджують, що відмова від закупівлі російських алмазів може обернутися втратою до 10 тисяч робочих місць в Антверпені. Однак експерти місцевого  дослідницького центру IPIS вважають, що ця цифра завищена й базується на старих даних. За останнє десятиліття індустрія огранки алмазів значною мірою перекочувала з Бельгії до  Індії, а відтак і робочі місця тепер там, а не в Європі. В Антверпені ж нині переважно відбувається оцінювання й дрібногуртовий чи аукціонний перепродаж коштовного каміння та обробка лише унікальних, великокаратних екземплярів. Це, по-перше. А по-друге, позицію AWDC можна трактувати так, що організація вважає цілком етичним зберігати свої робочі місця і заробляти свої гроші, навіть якщо це пов’язано з убивствами українців.

Фото: www.awdc.be

Зрештою, чого дивуватися, якщо на верхівці AWDC сидять люди, які досі продовжують вести бізнес із Росією. До червня 2022-го президентом цього об’єднання був Хаїм Плученік, чия компанія Pluczenik у березні поновила контракт на закупівлю необроблених алмазів безпосередньо з АК "Алроса", а в травні уклала ще один – з російським ВО "Алмазювелирэкспорт", казенною компанією, яка продає на зовнішніх ринках камені тієї ж "Алроси". Нинішній бос AWDC  Девід Готліб є власником фірми IDRP, на чиєму сайті "Алроса" зазначена як ключовий партнер. Щоправда, після січня 2022-го ми не зафіксували прямих відправлень російських алмазів на її адресу. Зате його заступник Сахаг Арсланян (Arslanian Group) купує алмази в РФ. Так само робить і фірма Fischler Diamonds. Її власник Стефан Фіхлер був попередником Плученіка й Готліба на чолі AWDC і є одним із найавторитетніших не тільки бельгійських, а й європейських ювелірів.

Проаналізувавши глобальну базу зовнішньоекономічних контрактів Іmportgenius, ми виявили понад десяток бельгійських фірм, які продовжували працювати з "Алросою" чи її агентами після  24 лютого. І не те що довиконувати старі контракти, а й укладати нові.  Окрім уже перелічених вище, не гребують кривавими російськими алмазами Dali Diamond, TACHE-H.S.K., Swintu Diam B.V., Samir Gems, Diamond Trading., Sheetal Europe, Glorious Gems, Gemblue та інші. У грудні 2021 року президент "Алроси" Сергій Іванов констатував, що у його компанії налічується 60 довготермінових клієнтів, і 21 із них базується у Європі. Так-от, для більшості з них розв’язана Путіним війна не стала перешкодою для комерції з Росією.

Згідно з консолідованим фінансовим звітом АТ "Алроса" за 2021 рік, саме з Бельгії вона отримала найбільше виторгу – 120 млрд російських рублів (приблизно 1,7 млрд USD). Це майже 40% усіх її експортних заробітків. Більшість цієї суми потрапило у російський бюджет, оскільки дві третини акцій компанії належать російській державі (ще третина – у вільному обігу). Тим більше, що дивідендів за 2021 рік "Алроса" не платила. Але, можливо, платила бельгійським лобістам, щоб уникнути санкцій і зберегти присутність у країні. У цьому контексті можна згадати, що улітку 2022-го Бельгія вислала з країни понад 20 російських дипломатів, звинувативши їх у шпигунстві, зокрема й промисловому. Крім Брюсселя, російська резидентура глибоко окопалася власне в Антверпені. Тож серед висланих опинилися  генеральний консул РФ у цьому місті Георгій Кузнєцов, віцеконсул Сергій Спіпрін та ще кілька їхніх колег.

"Брекзіт", "Вагнер" і воєнний бюджет: тінь "Алроси"

Алмазні багатства Росія може використовувати для посилення свого впливу не тільки у Бельгії. У 2018 році парламент Великобританії створив спеціальну слідчу комісію, яка намагалася встановити, чи не були причетні російські гроші до масштабної кампанії з пропаганди "Брекзіту" в країні. Згодом цією ж справою зацікавилося й NCA – британське Національне агентство боротьби зі злочинністю. Однак достатніх доказів ні ті, ні інші не знайшли. До чого тут "Алроса"? Справа в тому, що в центрі підозр опинився британський бізнесмен Арон Бенкс, який пожертвував понад 7 мільйонів фунтів на кампанію Leave.EU. У десятки разів більше, ніж будь-хто інший. З’ясувалося, що напередодні "Брекзіту" Бенкс неодноразово зустрічався з послом РФ у Лондоні та з бізнесменом російського походження Сіманом Поваренкіним. А розмови велися про участь Бенкса в алмазо- й золотобудівних активах у Росії. Прямого зв’язку між "Брекзітом" і цими перемовинами довести не вдалося. Але незадовго після цього інвестиційний фонд Charlemagne Capital, акціонером якого був близький друг Бенкса Джим Меллон, зміг вигідно придбати пакет акцій "Алроси". 

Британський бізнесмен Арон Бенкс. Фото dw.com

Ареал чинності міжнародних санкцій, які повинні бути накладені на "Алросу", має охоплювати її видобувні проєкти не тільки в Росії, але і в Африці. Нині російська компанія найбільш плідно працює в Анголі, де має 41% акцій в одній із найбільших у світі алмазних копалень Catoca. Крім того, вона є мажоритарним власником шахти Luaxe з потенціалом у 5,7 мільйона  каратів, яка готується до запуску. Поблизу копальні Catoca "Алроса" будує гідроелектростанцію для обслуговування видобувного комплексу. В інших африканських державах вона поки що на низькому старті. Зокрема, володіє 70% у спільному підприємстві з державною алмазовидобувною компанією ZCDC у Зімбабве, але там поки що тривають лише підготовчі роботи. У 2019 році на урядовому рівні було підписано меморандум про участь "Алроси" у видобутку алмазів у Центрально-Африканській Республіці, у 2021 році – в Демократичній Республіці Конго. Але офіційно вона ще нічого гне починала. Проте і в ДРК, і особливо в ЦАР розвивають свої алмазні проєкти компанії з пулу Євгена Пригожина, творця сумнозвісної групи "Вагнер". Відповідно, зростає ризик, що каналами "Алроси" ці криваві алмази можуть потрапляти на міжнародні ринки. Зрозуміло, досвідчений ювелір відрізнить якутський алмаз від, припустимо, конголезького. Якщо не погодиться закрити на це очі. Зрештою, підозри про те, що пригожинські коштовності з Африки уже потрапляють на європейський ринок циркулюють у галузі вже кілька років. 

Найбільші у світі алмазні копальні Catoca. Фото вікіпедія

Центр приватної військової групи «Вагнер»у Санкт-Петербурзі. Фото Reuters

Як уже було згадано вище, більшість відомих світових виробників ювелірних прикрас адекватно відреагували на вторгнення РФ в Україну і з власної волі відмовилися від використання російських алмазів. Першою це зробила порівняно невелика американська компанія Brilliant Earth, яка  уже 26 лютого зняла з продажу усе коштовне каміння походженням з Росії. Упродовж лютого-березня до ініціативи приєдналися Pandora, Signet, Tiffany LVMH, Cartier Richemont, Van Cleef & Arpels та інші. Але водночас така міжнародна організація як RJC, яка була створена самими трейдерами ювелірного ринку, щоб слідкувати за дотриманням етичних принципів у галузі, так і не спромоглася засудити російську агресію та виключити "Алросу" зі своїх лав, чи бодай призупинити її членство. 

Невмотивовану яловість у накладенні санкцій щодо "Алроси" виявляє і Євросоюз. І не тільки щодо самої компанії, а й щодо її керівника Сергія Сергійовича Іванова – сина колишнього міністра оборони  та голови адміністрації президента Путіна, а нині члена Ради Безпеки РФ. Свого часу Іванова-батька навіть розглядали як можливого спадкоємця Путіна. Але тоді він програв конкуренцію Дмитру Медведєву і зараз уже розгубив свою впливовість, проте встиг проштовхнути сина на хлібну посаду. Так-от, увесь цивілізований світ уже запровадив індивідуальні санкції і проти Іванова-старшого, і проти Іванова-молодшого, навіть далека Нова Зеландія. Тільки в Євросоюзі Іванов-син досі залишається непідсанкційним і рукоподаваним. Також у Бельгії, Швейцарії, Люксембурзі, на Кіпрі продовжують спокійно працювати афілійовані компанії "Алроси", а в європейських банках, як-от The BNY Mellon S.A,  ABN AMRO Bank N.V, вона тримає рахунки.  

Щойно у грудні держдума РФ ухвалила зміни в оподаткуванні "Алроси", вирішивши, що тепер компанія 46% податку на видобуток корисних копалин платитиме у центральний бюджет (досі ці кошти отримував бюджет Якутії). Завдяки цьому тільки за перший квартал 2023-го сподіваються отримати додатково 19 мільярдів рублів (це еквівалентно 270 мільйонів USD). Як гадаєте, на що підуть ці гроші? За них, наприклад, можна виробити понад 40 ракет "Калібр". А отже всі, хто й надалі імпортує російські алмази, а також ті, хто може це припинити, але не робить, відраховують кошти на воєнну машину Путіна.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:57
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:00
OPINION
Від "Черемухи" на Майдані до "Орєшніка" в Дніпрі
17:55
Ангела Меркель
Меркель вважає, що її роблять цапом-відбувайлом за війну РФ проти України
17:46
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров відреагував на жеребкування стикових матчів Ліги націй
17:40
Олександр Лукашенко
"Щоб звідти спецслужби не керували нашим суспільством": Лукашенко пригрозив вимкнути Інтернет у Білорусі в разі протестів після виборів
17:39
S.T.A.L.K.E.R. 2
Продажі "S.T.A.L.K.E.R. 2" за 2 дні після премʼєри перетнули позначку 1 млн копій
17:13
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України
Вихід на кордони Донеччини й Луганщини: в ГУР назвали завдання армії РФ на осінньо-зимовий період
17:10
У Швейцарії в церкві священника замінили аватаром Ісуса, відповіді якого генерує ШІ
Більше новин