Дозвіл на зброю має стати беззаперечним правом українців
Українці, на жаль, звикли, що більшість складних питань можна "порішати". Чиновницьку систему це цілком влаштовує. Як приклад — отримання дозволу на зброю
Державний апарат продукує складну, нелогічну і не зовсім легітимну схему отримання документів і пропонує вибір: або ти чесно проходиш усі етапи й витрачаєш пів року, або ж даєш хабар у 200–500 $ і без жодних проблем маєш потрібні «корочки». Чи нормально це? Звісно ж, ні!
Я закликаю підписати петицію про спрощення процедури отримання дозволу на купівлю, носіння та використання зброї. Навіщо це потрібно, пояснювати не треба: країна з 2014 року перебуває у стані війни і її громадяни повинні мати право на захист.
5 причин спростити отримання дозволу на зброю
В Україні склалися необхідні соціальні, економічні та політичні умови для спрощення цієї процедури. Наприклад, коли у лютому-березні 2022 року сотні українців отримали автомати, вони не пішли грабувати крамниці чи з'ясовувати стосунки. Вони боронили свої міста й дуже допомагали цим поліції та армії.
Що дасть нашим співгромадянам спрощення дозволу на зброю? Можливість швидше купити її. Чи є у цього рішення переваги? Їх багато, але виділимо найголовніші:
- Почуття захищеності. Для деяких людей право на володіння зброєю є важливою частиною їхньої незалежності. Це дозволяє їм почуватися більш захищеними.
- Самооборона. Можливість для людей захистити себе в разі необхідності, не чекаючи на сторонню допомогу.
- Зменшення кримінальної активності. Деякі дослідження показують, що наявність зброї у громадян може зменшити статистику злочинності, оскільки зловмисники не наважуються нападати на озброєних людей.
- Зменшення бюрократії. Складність і тривалість процедури отримання дозволу відлякує людей, які потенційно не проти мати зброю.
- Підвищення самодисципліни та відповідальності. Спрощення процедури отримання дозволу на зброю може збільшити кількість людей, які беруть на себе відповідальність та знають правила безпеки.
Дозвіл на зброю в Україні: бюрократія та відсутність закону
Отримання дозволу на купівлю зброї в нашій державі залежить від типу зброї та її призначення. Наприклад, для придбання мисливської рушниці треба мати документи, що підтверджують наявність кваліфікації, а також пройти обов'язковий медичний огляд.
Для дозволу на придбання гладкоствольної зброї для самооборони необхідно мати письмову заяву про придбання зброї та пройти перевірку здоров'я в медичному закладі. Також треба отримати дозвіл на придбання від місцевої поліції, а ще пройти навчання з безпечного поводження зі зброєю та отримати відповідний сертифікат.
Для отримання дозволу на придбання нарізної зброї необхідно також пройти медичний огляд і навчання з безпечного поводження.
Одного дозволу мало, тож треба отримувати два: перший – на купівлю, а другий — на носіння та зберігання. При цьому звертатися до поліції можна лише за місцем прописки, сплачувати держмито — лише у конкретному банку. Треба морально підготуватися до великої кількості черг, довгого очікування та відсутності логіки.
Та навіть легальна купівля "ствола" не дає громадянам повноцінного права на захист. В Україні право на використання зброї регулюється наказами МВС, профільного закону досі немає. Тому отримати документи дуже важко. Та й використовувати її можна лише в окремих випадків.
Так, використання зброї має бути обґрунтованим і пропорційним загрозі. Тобто навіть якщо ви вистрілили для самооборони, слідчі та суд з’ясовуватимуть, чи дійсно це було "обґрунтовано", чи варто було почекати, поки зловмисник вас покалічить.
Чи є вихід?
Треба спростити дозвіл на зброю і зробити процес прозорим. У пригоді стане досвід США: у деяких штатах країни можна отримати всі необхідні документи безпосередньо у крамниці, надавши продавцеві водійське посвідчення.
Логіка в цьому є: коли людина здає на права, вона проходить ті ж перевірки та надає ті ж самі дані, що й для отримання дозволу на зброю. Тобто посвідчення водія вже є підтвердженням права на володіння зброєю. То чому ж не спростити процедуру? Навіщо українці утримують на свої податки корумпований і неповороткий апарат, який не справляється зі своєю функцією?
Про автора: Яна Матвійчук, українська підприємиця і координаторка всеукраїнського руху "Українцям зброю".
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе