Огляд

Азербайджанський газ в українській трубі: що відомо про міфічні переговори

22 вересня, 2024 неділя
07:40

Чи може Україна погодитись на транзит російського газу, якщо у контракті буде зазначено, що це газ з Азербайджану, і хто може бути зацікавлений в такому "окозамилювальному" договорі

Зміст

Наприкінці грудня цього року закінчується п’ятирічний контракт з "Газпромом" на транзит російського газу до ЄС через територію України. Ще від початку повномасштабного вторгнення з українського боку лунають заяви, що продовжувати контракт на транзит не будуть. Зрештою, на тлі війни з Росією навряд чи хтось з українських високопосадовців ризикнув би поставити підпис на нових газових угодах з РФ. І от останнім часом все частіше з’являється інформація про транзит не російського, а азербайджанського газу через територію України. 

19 вересня видання "Українська правда", посилаючись на джерело в уряді, повідомила, що українська сторона погодилась на постачання азербайджанського газу. А вже за кілька годин відкоригувала інформацію, уточнивши, що угоди нема, перемовин теж. "Проте якщо Угорщина чи Словаччина, виключно за підтримки Єврокомісії, відповідно до нашої Угоди про асоціацію, попросять нас транспортувати, наприклад, азербайджанський газ, у нас не буде підстав їм відмовити",– уточнило джерело "УП" в уряді. 

Загадка року: чи буде газ у трубі з 1 січня 2025

Ще в січні цього року прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо після зустрічі з прем’єром Денисом Шмигалем заявив, що ймовірно транзит газу продовжать. Щоправда, в українському уряді цю заяву спростували. А уже в липні Володимир Зеленський в інтерв’ю Bloomberg заявив, що Україна веде переговори про постачання газу з Азербайджану в ЄС. При цьому транспортувати газ з Азербайджану все одно довелося б через територію Росії, адже іншого шляху постачання газу з Азербайджану до України фізично немає. 

Особливо активно ідею транзиту азербайджанського газу почали обговорювати після того, як Путін зустрівся з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим у серпні. Після цього візиту Socar та "Газпром" підписали угоду про стратегічне партнерство, а в Україні на хвилі обурення навіть почали закликати бойкотувати заправки Socar. 

на фото: Володимир Путін та Ільхам Алієв

Фото: gettyimages

Після зустрічі Путіна й Алієва президент Володимир Зеленський на пресконференції із журналістами розставив акценти щодо транзиту російського газу і транзиту від інших компаній.

"Договір з Росією ніхто продовжувати не буде. На цьому поставлена крапка. Що стосується транзиту газу від інших компаній, якщо буде продовжуватись запит деяких наших європейських колег, ми будемо розглядати їхнє прохання. Про що говорив старий дід (мається на увазі Володимир Путін, - Ред.) в Азербайджані, мені не відомо. Не впевнений, що про газ. Думаю, є інші питання", — сказав Зеленський.

Алієв заявив, що Україна та Росія ведуть переговори

На початку вересня в італійському Черноббіо відбувся міжнародний форум. У рамках цього форуму 6 вересня Ільхам Алієв виступив на сесії "Роль Азербайджану у нових геополітичних умовах", де заявив про переговори щодо продовження транзиту російського газу і транзиту азербайджанського газу через українську ГТС. 

на фото: Ільхам Алієв

Фото: gettyimages

"Кілька місяців ми докладаємо великих зусиль для того, щоб дійти спільного знаменника. Відомо, якщо транзит зупиниться, а це припаде на грудень, кілька країн Європейського Союзу зіштовхнуться із серйозними труднощами з фізичною доступністю природного газу. Ми просто хочемо підтримати ці країни та Україну, бо якщо транзит газу зупиниться, то газорозподільна система України буде повністю паралізована", – заявив він, додавши, що Азербайджан перебуває у контакті з обома країнами. 

На уточнювальне запитання модераторки Алієв заявив: "що зараз фактично за допомогою Азербайджану обидві країни ведуть переговори про продовження транзиту російського газу та постачання азербайджанського газу через Росію та Україну до Європи".  

Азербайджан не має достатньо газу для транзиту через Україну

"Ми розуміємо, якщо буде транзит азербайджанського газу через українську ГТС, то це буде транзит російського газу під виглядом азербайджанського. Бо в Азербайджані насправді немає таких обсягів, – сказав президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар у коментарі "Еспресо". – Той газ, який видобуває Азербайджан, прямує на європейський газовий ринок через систему газопроводів Південнокавказького коридору – через Туреччину, Балкани, Адріатику на південь Італії. Але Алієв на прохання Путіна робить маневр, за яким до ЄС піде російський газ, який є нон грата, але під виглядом азербайджанського. За цим стоїть стратегія Росії з прихованого повернення на втрачений європейський газовий ринок, хоча газового пакета санкцій ЄС так і не сподобився прийняти. Але у рамках політики декарбонізації ЄС робить усе, аби надходило менше в ЄС".

За словами аналітика, з українського боку міг спрацювати традиційний галузевий підхід і намагання зберегти надходження до бюджету, які зазвичай дає транзит.

"Це хибний підхід. Адже, замінивши назву газу з російського на азербайджанський, сприятимемо наповненню бюджету війни РФ. Так, ми отримаємо транзитні платежі, але вони будуть у шість разів нижчими, порівняно з тим, що отримає РФ, експортуючи газ до ЄС під виглядом азербайджанського, – сказав Михайло Гончар. – Комерційний підхід працює у мирний час. В умовах війни система координат має бути іншою. Ми ж вимагаємо від західних партнерів, аби вони вводили жорсткіші санкції, а тут самі дозволимо агресору обійти санкції. Адже самій по собі Словаччині багато газу не потрібно, вони якраз досить помітно зменшили споживання газу. А цифри, які називали і Фіцо, і Алієв, – абсолютно дикі. Йшлось про 20 млрд кубічних. Цей газ просто перепродуватимуть на європейському ринку".

Чи може продовження транзиту гарантувати безпеку української ГТС

Починаючи з весни 2024 року, РФ періодично завдає ударів по об’єктах газової інфраструктури, зокрема, по сховищах газу на заході України, у яких зберігається не лише український газ, але і газ європейських компаній. І ці удари пов’язують з тим, що РФ вирішила бити по газовій інфраструктурі через те, що закінчуються транзитні контракти. Однак на думку Михайла Гончара, не варто сподіватись, що транзит так званого азербайджанського газу може слугувати гарантією безпеки нашої ГТС.

газ

Фото: slovoidilo.ua

 

Аргумент, що збереження транзиту, гарантуватиме безпеку – хибний. Росія не випадково била по газових сховищах у Стрийському районі Львівщини, на Івано-Франківщині. Це був елемент відлякування європейців, аби зменшити наші надходження. Адже збереження газу в підземних сховищах стало окремим вигідним бізнесом для української газотранспортної інфраструктури. Але нині там зберігається мізер, бо ніхто не хоче зберігати. Тому удари спрямовані не лише на фізичне ураження інфраструктури, а й на те, щоб ми ще менше заробляли на цьому. А ми навпаки хочемо допомогти їм заробляти більше, зберігаючи цей транзит", – каже Михайло Гончар. 

Не названо прізвища жодного учасника переговорів щодо транзиту

Директор спецпроєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев вважає, що в продовженні транзиту російського газу в будь-якій формі зацікавлені насамперед країни, які отримували його за низькими цінами.

"Комусь дуже не хочеться втрачати дешевий російський газ, тому і вчепились у нього ті, хто отримує від цього ресурсу великі доходи. Йдеться насамперед про ті держави, які у разі зупинки транзиту будуть змушені отримувати газ іншими маршрутами й переплачувати за нього. Зрозуміло, що це кошти, які не хочеться втрачати. І якась там війна в Україні мало впливає на їхнє бажання отримувати прибутки", – сказав він. При цьому Геннадій Рябцев вважає, що наразі рано говорити про якусь напрацьовану схему постачання. 

"Насправді, поки жодної схеми не запропоновано. Я не бачу нікого, хто б ризикнув підписати відповідну угоду про закупівлю російського газу після 1 січня. Зверніть увагу – ніхто не називає прізвищ тих, хто начебто звертався до Ільхама Алієва з пропозицією щодо продовження транзиту. Жодного прізвища немає. Хтось звернувся. А хто? Чи має ця особа повноваження звертатись до президента Азербайджану з такими пропозиціями. Усі кажуть – це не ми. Керівництво Групи Нафтогазу каже: ми не звертались. Президент каже: ми не звертались. Хто звернувся і чи взагалі хтось з українського боку звертався? – зазначив Геннадій Рябцев. –  Останнім часом виникає багато посередників – і президент Азербайджану, і президент Туреччини, і прем’єр-міністр Індії, і президент Бразилії. Вони роблять заяви, а потім зливаються. Може, заяви азербайджанської сторони свідчаться лише про те, що вони готові для пропозицій? А пропозицій з нашого боку насправді могло і не бути".  

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.7
  • EUR
    Купівля 44.36
    Продаж 45.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
7 листопада
02:05
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила по Україні кілька груп ударних БПЛА: у Києві працювала ППО, пошкоджено квартиру
01:29
Дія City
Перша українська компанія-єдиноріг Grammarly стала резидентом Дія.City
01:03
Володимир Зеленський
"Домовилися підтримувати діалог і розвивати співпрацю": Зеленський провів розмову з Трампом
00:59
Генконсул України в Кракові відвідав Ченстохову: обговорив співпрацю й ушанував пам'ять воїнів УНР
00:09
Володимир Зеленський і Джо Байден
Politico: адміністрація Байдена планує передати Україні $6 млрд допомоги до інавгурації Трампа
00:09
Оновлено
Олександр Зубков (ліворуч), Шахтар - Янг Бойз
Перемога "Шахтаря", розгром сербів від "Барселони". Результати всіх матчів Ліги чемпіонів за 6 листопада
2024, середа
6 листопада
23:53
Оновлено
Камала Гарріс
"Потрібно прийняти результати, ми мирним шляхом передамо владу": Гарріс звернулася до американців після поразки на виборах
22:50
Оновлено
Бундестаг
У Німеччині розпалася урядова коаліція: Шольц відправив у відставку міністра фінансів Лінднера
22:33
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 145 боєзіткнень, найбільше ворожих штурмів – на Курахівському напрямку
22:23
Марк Рубіо
Війна в Україні зайшла в глухий кут і її потрібно завершувати, – сенатор-республіканець Рубіо
22:20
Дональд Трамп
Нардеп-"слуга" Заблоцький сподівається отримати дозвіл створити в Києві мурал із зображенням Трампа
22:18
Ексклюзив
НАТО, Трамп
Трамп не виведе США з НАТО, це проти американських інтересів - редактор Радіо Свобода Хотин
22:17
Оновлено
Джо Байден
Байден зателефонував Трампу, щоб привітати з перемогою
22:10
Україна ЄС
ЄС підтримує розширення цифрових можливостей для українського бізнесу
21:41
Егіналду (на передньому плані), Шахтар - Янг Бойз
"Шахтар" - "Янг Бойз"2:1: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
21:41
Шахтар, Шахтар - Янг Бойз
"Шахтар" здійснив камбек і переміг "Янг Бойз" у Лізі чемпіонів
21:28
Емманюель Макрон і Дональд Трамп
Макрон і Трамп провели телефонну розмову: говорили про мир і Україну
21:27
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп переміг на президентських виборах у США
20:57
Віктор Орбан і Володимир Зеленський за столом перемовин
"На запрошення Орбана": Зеленський 7 листопада вирушить в Угорщину
20:55
Камала Гарріс
Гарріс зателефонувала Трампу й привітала його з перемогою
20:54
Польща
У Варшаві пограбували українок на понад 1 млн злотих
20:53
Ексклюзив
Ілон Маск
Трамп може призначити Ілона Маска на державну посаду, - дипломат Чалий
20:49
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Зеленський про перемогу Трампа на виборах: ми маємо потенціал для міцнішої співпраці
20:46
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Прихід Трампа до влади може вдарити по спроможностях РФ, хоча загрози для України зростатимуть. Колонка Сергія Згурця
20:31
Олександр Стояногло
Стояногло визнав поразку на виборах президента Молдови через 2 дні після оголошення результатів
20:31
Оновлено
Київ метро
У Києві жінка потрапила під потяг метро: рух поїздів відновили, пасажирку ушпиталили
20:16
Авдіївка
На Донеччині в зоні активних бойових дій залишаються близько 61 тис. жителів, з них 580 - діти
20:15
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Безпека Європи - чинник, який може тиснути на Трампа щодо підтримки України, - політолог Цибулько
20:02
OPINION
Галактика Баха
20:00
мобілізація
Чому військові частини не можуть самостійно проводити базову підготовку бійців: пояснення Генштабу
19:44
Дональд Трамп
Команди світових лідерів думають про організацію зустрічей із Трампом "найближчими місяцями", - СNN
19:38
Українці за кордоном відтепер можуть оформити доставку закордонних паспортів через Укрпошту
19:36
На Курщині бійці 47-ї ОМБр взяли в полон ексвагнерівця, який є свідком відтинання голів полоненим українським військовим
19:10
Огляд
Дональд Трамп
Вибори у США: перемога Трампа, прогнози експертів та чого очікувати Україні
19:05
Ексклюзив
окупанти танк
Силам оборони доведеться відійти від Курахового, - військовий експерт Ступак
18:59
Ексклюзив
Дональд Трамп
Жодних підстав для оскарження результатів виборів у США немає, - професор Айзенберг
18:54
вогонь, полум'я, пожежа
На околицях Чернігова вибухнула крилата ракета, є постраждалі
18:52
ЦВК визнала співзасновника Prometheus Примаченка обраним нардепом
18:49
Продукти для військових
Міноборони посилило вимоги до м’яса птиці, риби та молочної продукції для ЗСУ
18:43
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Якщо ТЦК не визнає документи з Резерв+: Міноборони порадило, що робити
Більше новин