Аналітика

Без простору для маневрів: як залишатись зі світлом, коли в Україні не залишиться ТЕС

12 квітня, 2024 п'ятниця
19:13

Через російські атаки Україна уже втратила більшість теплових електростанцій. Як це позначається на енергосистемі та що робити, аби мати електроенергію навіть якщо ТЕС не залишиться

Зміст

Про що в тексті:

  • У якому стані українські ТЕС після атаки 11 квітня
  • Чому для енергосистеми важлива вугільна генерація
  • Чи можна було захистити ТЕС від ракетних ударів
  • Чи можна було захистити електростанції від ракетних ударів
  • Чи можна обійтись без великих електростанцій
  • Бізнес готовий генерувати електрику для своїх потреб

У якому стані українські ТЕС після атаки 11 квітня

Внаслідок масованої російської атаки 11 квітня Трипільська ТЕС, яка була найбільшим постачальником електроенергії для Київської, Черкаської та Житомирської областей, повністю знищена. У Центренерго заявили, що з втратою цієї станції вони втратили 100% генерації. Зміївську ТЕС, що на Харківщині, було знищено під час атаки 22 березня, а Вуглегірська на Донеччині окупована з 25 липня 2022 року.

За даними Фонду держмайна (а Центренерго було в переліку об’єктів, які держава планувала продати у рамках великої приватизації), загальна встановлена потужність цих трьох станцій –  7 690 МВт, що дорівнювало приблизно 15% загальної потужності виробництва електроенергії в країні. 

Не набагато ліпша ситуація в компанії ДТЕК. Наприкінці березня виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявляв, що Курахівська ТЕС сильно пошкоджена КАБами, а тому не працює, а на Бурштинській та Ладижинській станціях пошкоджені всі енергоблоки. Пізніше в компанії уточнили, що 80% генеруючих потужностей компанії втрачено: серйозно пошкоджено 5 з шести ТЕС. 11 квітня у ДТЕК заявили, що з початку повномасштабного вторгнення теплоелектростанції компанії були обстріляні майже 170 разів.

одна зі знищених станцій

Фото: ДТЕК


Окрім вугільної генерації, Росія намагається вивести з ладу і ГЕС: після удару 22 березня по Дніпрогесу станція зазнала значних руйнувань і змушена була зупинитись. 29 березня пошкоджень зазнали Канівська та Дністровська ГЕС.

Чому важлива вугільна генерація

"Особливість теплових електростанцій у тому, що це так звані маневрові потужності, – каже для Еспресо колишній директор Бурштинської ТЕС Андрій Шувар. – Споживання електроенергії впродовж доби нерівномірне, є так звані пікові навантаження, а є години, коли споживання сильно падає. Атомні електростанції працюють з рівномірною потужністю, а саме завдяки вугільним ТЕС балансують виробництво. Тепер, після усіх цих атак, балансувати можна хіба що за рахунок ГЕС, але й вони є мішенню для Росії".

За словами Андрія Шувара, приблизно половину електроенергії в Україні виробляють АЕС. 

"Були періоди, коли пропорція генерації АЕС та ТЕС сягала майже 50/50, було 60/40. На ГЕС припадала невелика частка. Останніми роками частка ТЕС знизилась десь до третини. Яка ситуація станом на зараз сказати не можу, адже зростає виробництво електроенергії з відновлювальних джерел. А поряд зі втратою генерації через російські атаки маємо також падіння споживання, адже промислові підприємства також зазнають руйнувань, – каже Андрій Шувар. – Щодо відновлювальної енергетики, то вона не може забезпечити потрібну маневреність, адже її виробництво неможливо регулювати. Є вітер – вітряки працюють, немає вітру – ні. Сонце також світить тоді, коли воно світить, а не тоді, коли нам треба".    

Чи можна було захистити ТЕС від ракетних ударів

І енергетичні, і військові експерти сходяться на тому, що іншого захисту електростацій, як сучасні системи протиповітряної оборони, не існує. Фізичний захист може врятували лише від ДРГ та від уламків, але аж ніяк не від "кинджалів". При цьому на адресу Центренерго посипались звинувачення через відсутність захисту, бо на нього начебто були виділені кошти.

"Теплоелектростанції та теплоелектроцентралі є теж величезними об’єктами, кожна з  турбін електростанції разом з котельною установкою займає площу розміром з футбольне поле і висотою в пʼяти-шестиповерховий  будинок. А таких турбін там може бути й 12 штук. Такий величезний об’єкт неможливо захистити бетонними блоками, мішками з піском чи іншими зовнішніми спорудами, їх можна прикрити лише засобами ППО, – написав виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк. – Засоби безпеки на таких станціях можуть включати убезпечення енергетичної системи від виходу з ладу самої електростанції, накопичення протипожежних засобів, чи прикриття мішками з піском окремих елементів як то трансформатори. Влучання ракети в будь-яку частину електростанції спричинить чи обвал частини конструкції, чи пошкодження окремих елементів системи й вона вийде з ладу. Як надовго – знову ж залежить від того, що саме пошкоджено. Тому – не копайте ногами енергетиків чи урядовців: сітками, бетонними блоками й мішками тут мало можна допомогти".

Чи можна обійтись без великих електростанцій

Попри втрату значної частини генерації, Україна все ще виробляє достатньо електроенергії, тож дефіцит маємо лише у ранкові та вечірні години.

"Якщо подивитися на зведення Укренерго, то Україна здійснює експорт електричної енергії вдень і в нічні години. До того ж поляки аварійно допомагають нам викуповувати зайву електричну енергію в денні години. Тому тут проблема не в кількості енергії, якої комусь не вистачає. Проблема у балансуванні, яке забезпечують теплові електростанції, – каже в коментарі Еспресо експерт з енергетики Геннадій Рябцев. – Саме тому у нас виникає нестача енергії десь з 19 до 22-ї години щоденно. Тому з тих же зведень можна побачити, що Україна закуповує достатньо велику кількість енергії саме в ці години. І після останніх атак ця нестача енергії пікові години зростає".

На думку експерта, завдяки тому, що зараз міжсезоння і споживання електроенергії загалом нижче, ніж влітку чи взимку, населення поки не відчуває цього дефіциту.

"Основним завданням для Укренерго зараз є вирішити, як забезпечувати пікові навантаження, а також - децентралізація генерації. Тобто відновлювати роботу великих енергетичних об'єктів, не гарантуючи їхній захист від подальших атак, –  це працювати на ворога. Для чого відновлювати те, що знову розіб’ють?”, – каже Геннадій Рябцев. 

І Геннадій Рябцев, і Святослав Павлюк сходяться на тому, що замість відновлювати великі об’єкти, треба встановлювати багато дрібних. Зокрема, це когенераційні установки, які можуть генерувати і тепло, і електроенергію.

пожежа внаслідок ракетного удару

Фото: ГУ ДСНС у Київській області

 

"Якщо говорити про Харків, де кожної ночі прилітає, то який сенс відновлювати там великі об’єкти? Краще в різних районах Харкова встановити мережу когенераційних установок. Це буде дешевше і забезпечить потреби споживачів. Зрештою, знищити багато дрібних установок важче, ніж один великий об’єкт", – каже Рябцев.  

Дрібна децентралізована генерація – це також вихід для промислових підприємств. Ба більше, за словами експерта, на багатьох заводах такі установки свого часу були, але ними не користувались, бо обслуговувати їх було дорожче, ніж отримувати тепло та електрику з загальної мережі. Однак тепер ситуація змінилась.

"Як на мене,  дрібна генерація - це те, що дозволить споживачам бути з теплом і світлом у наступному опалювальному сезоні. Це те, над чим зараз треба працювати", – каже він.   

Бізнес готовий генерувати електрику для своїх потреб

Власник "Нової пошти" Володимир Поперешнюк уже заявив про створення компанії, яка генеруватиме електрику. 

"Коли останнім часом росіяни почали бити по генерації електроенергії, ми зрозуміли, що потрібно посилювати автономність енергозабезпечення. І створили компанію "Нова Енерджі", яка буде займатися генерацією енергії на регулярній основі, включаючи електрику, генеровану сонцем та газом. Впевнений, що так само почнуть робити інші компанії, - написав він. - Якщо регуляції, заборони не заважатимуть, підприємці дуже швидко створять потрібні для економіки потужності. Бо немає таких проблем, які підприємці не здатні вирішити".

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
16 січня
00:27
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по Україні: ситуація вночі 16 січня
00:17
Оновлено
ЗСУ
На фронті від початку доби 15 січня зафіксували 118 боєзіткнень: на Покровському напрямку 47 ворожих атак
2025, середа
15 січня
23:50
Володимир Зеленський у Брюсселі
Україна виробила третину зброї від всієї, якою воює, - Зеленський
23:23
декларація
Очільник НАЗК виключає витік даних з їхніх реєстрів
23:02
Володимир Зеленський
Зеленський відповів кандидату у президенти Польщі Навроцькому, який не бачить Україну ні в ЄС, ні в НАТО
22:34
Джон Реткліфф
Війна РФ в Україні підвищує ризик конфлікту США з ядерною країною, - кандидат на посаду очільника ЦРУ Реткліфф
22:08
Денис Прокопенко (Редіс)
Денис Прокопенко: Сьогодні повернули з полону одного важкохворого азовця - в російських застінках ще 849
21:31
Ексклюзив
Курахове
"Під час наступу на Курахове ворог задіяв стратегічні резерви, які планував задіяти вже після взяття міста": речник УДА Братчук
21:29
Оновлено
Тель-Авіві, Ізраїль
Ізраїль і ХАМАС домовились про припинення вогню
21:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Не виключені атаки найближчим часом: удар РФ по українській енергетиці, нові деталі історії із закупівлею мін часів Другої світової. Колонка Сергія Згурця
20:57
У Києві чоловік порізав 17-річного юнака бритвою, бо той гучно слухав музику в автобусі: нападнику оголосили підозру
20:56
Ексклюзив
Війна має перейти у 2026 рік, бо 2025-й може стати програшним для України, - екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий
20:42
У Відні відкриють виставку росіянок, які отримали європейську стипендію для митців, постраждалих від агресії РФ проти України
20:40
Ексклюзив
"Сакральний світ України": у Києві відкрилася виставка українського скульптора Анатолія Куща
20:26
Анджей Дуда
Дуда попросив Зеленського про участь Польщі у потенційних переговорах з РФ
20:05
Володимир Путін
Путін на переговорах з Трампом вимагатиме розірвати звʼязки України з НАТО та визнати окуповані території російськими - Bloomberg
20:02
OPINION
Гасло "Україна — це Європа!» стає актуальнішим саме для європейців
19:58
На 101-му році життя померла зв’язкова УПА Ангелина Паламар
19:46
ЦПД спростував фейк про відпочинок Зеленської на гірськолижному курорті Санкт-Моріц
19:38
Ексклюзив
військові КНДР
Полонені окупанти розповідають, що військових КНДР готують для боїв на Курщині краще, ніж контрактників з РФ, - офіцер 80-ї ОДШБр Гайдащук
19:29
Марко Рубіо
"Необхідні поступки - і з боку РФ, і з боку України": кандидат у держсекретарі США Рубіо оцінив перспективи завершення війни
19:07
Данило Гетманцев
Гетманцев вніс до Ради законопроєкти про оподаткування посилок з-за кордону
18:44
Лариса Жалінська
В Україні знайшли покарання для веслувальниці та військовослужбовиці Жалінської, яка виїхала до РФ
18:42
Друге засідання робочої групи України та Польщі з історичних питань відбудеться наприкінці січня
18:30
росія, санкції
США запровадили санкції проти структури, яка керує окупованою ЗАЕС, та дочірніх компаній Росатому
18:07
Нарендра Моді
Індія спустила на воду підводний човен, есмінець і фрегат для захисту від присутності Китаю в Індійському океані
18:00
OPINION
Гроші для України або еміграція в Нову Зеландію. Як Рютте вперше розклав Європі, хто такі росіяни?
17:49
соцмережа Х (Твіттер)
Бундесвер зупинив ведення сторінки в соцмережі Маска Х
17:43
Сили оборони відбили атаки росіян на кордоні України з Курською областю, - DeepState
17:25
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
"Перший крок до реальних гарантій безпеки": Дуда закликав надати Україні запрошення до НАТО вже зараз
17:24
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:21
Дональд Туск
Польща виділила Україні новий пакет військової допомоги на понад €200 млн
17:16
Кевін Келсі
"Шахтар" за 6 млн євро продає свого форварда у США, - ЗМІ
17:02
тюрма
Шпигувала в Миколаєві та входила в агентурну мережу ГРУ: 15 років тюрми отримала ексвійськова
16:51
Ексклюзив
ракетна атака, ракета
Росія застосовує менше ракет для ударів по Україні: у Defense Express назвали причини
16:45
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них – діти
16:43
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга
"Реал" після 5 пропущених голів від "Барселони" поверне у ворота Луніна
16:36
Марта Костюк
Українська тенісистка Костюк вийшла до третього кола Australian Open
16:32
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Чисельність української армії складає 880 тис. військових, - Зеленський
16:31
Дональд Туск
"Я не дозволю, аби в Польщі використовували цю драматичну історію в політичних іграх": Туск про Волинську трагедію
Більше новин