Аналітика

Без простору для маневрів: як залишатись зі світлом, коли в Україні не залишиться ТЕС

12 квітня, 2024 п'ятниця
19:13

Через російські атаки Україна уже втратила більшість теплових електростанцій. Як це позначається на енергосистемі та що робити, аби мати електроенергію навіть якщо ТЕС не залишиться

Зміст

Про що в тексті:

  • У якому стані українські ТЕС після атаки 11 квітня
  • Чому для енергосистеми важлива вугільна генерація
  • Чи можна було захистити ТЕС від ракетних ударів
  • Чи можна було захистити електростанції від ракетних ударів
  • Чи можна обійтись без великих електростанцій
  • Бізнес готовий генерувати електрику для своїх потреб

У якому стані українські ТЕС після атаки 11 квітня

Внаслідок масованої російської атаки 11 квітня Трипільська ТЕС, яка була найбільшим постачальником електроенергії для Київської, Черкаської та Житомирської областей, повністю знищена. У Центренерго заявили, що з втратою цієї станції вони втратили 100% генерації. Зміївську ТЕС, що на Харківщині, було знищено під час атаки 22 березня, а Вуглегірська на Донеччині окупована з 25 липня 2022 року.

За даними Фонду держмайна (а Центренерго було в переліку об’єктів, які держава планувала продати у рамках великої приватизації), загальна встановлена потужність цих трьох станцій –  7 690 МВт, що дорівнювало приблизно 15% загальної потужності виробництва електроенергії в країні. 

Не набагато ліпша ситуація в компанії ДТЕК. Наприкінці березня виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявляв, що Курахівська ТЕС сильно пошкоджена КАБами, а тому не працює, а на Бурштинській та Ладижинській станціях пошкоджені всі енергоблоки. Пізніше в компанії уточнили, що 80% генеруючих потужностей компанії втрачено: серйозно пошкоджено 5 з шести ТЕС. 11 квітня у ДТЕК заявили, що з початку повномасштабного вторгнення теплоелектростанції компанії були обстріляні майже 170 разів.

одна зі знищених станцій

Фото: ДТЕК


Окрім вугільної генерації, Росія намагається вивести з ладу і ГЕС: після удару 22 березня по Дніпрогесу станція зазнала значних руйнувань і змушена була зупинитись. 29 березня пошкоджень зазнали Канівська та Дністровська ГЕС.

Чому важлива вугільна генерація

"Особливість теплових електростанцій у тому, що це так звані маневрові потужності, – каже для Еспресо колишній директор Бурштинської ТЕС Андрій Шувар. – Споживання електроенергії впродовж доби нерівномірне, є так звані пікові навантаження, а є години, коли споживання сильно падає. Атомні електростанції працюють з рівномірною потужністю, а саме завдяки вугільним ТЕС балансують виробництво. Тепер, після усіх цих атак, балансувати можна хіба що за рахунок ГЕС, але й вони є мішенню для Росії".

За словами Андрія Шувара, приблизно половину електроенергії в Україні виробляють АЕС. 

"Були періоди, коли пропорція генерації АЕС та ТЕС сягала майже 50/50, було 60/40. На ГЕС припадала невелика частка. Останніми роками частка ТЕС знизилась десь до третини. Яка ситуація станом на зараз сказати не можу, адже зростає виробництво електроенергії з відновлювальних джерел. А поряд зі втратою генерації через російські атаки маємо також падіння споживання, адже промислові підприємства також зазнають руйнувань, – каже Андрій Шувар. – Щодо відновлювальної енергетики, то вона не може забезпечити потрібну маневреність, адже її виробництво неможливо регулювати. Є вітер – вітряки працюють, немає вітру – ні. Сонце також світить тоді, коли воно світить, а не тоді, коли нам треба".    

Чи можна було захистити ТЕС від ракетних ударів

І енергетичні, і військові експерти сходяться на тому, що іншого захисту електростацій, як сучасні системи протиповітряної оборони, не існує. Фізичний захист може врятували лише від ДРГ та від уламків, але аж ніяк не від "кинджалів". При цьому на адресу Центренерго посипались звинувачення через відсутність захисту, бо на нього начебто були виділені кошти.

"Теплоелектростанції та теплоелектроцентралі є теж величезними об’єктами, кожна з  турбін електростанції разом з котельною установкою займає площу розміром з футбольне поле і висотою в пʼяти-шестиповерховий  будинок. А таких турбін там може бути й 12 штук. Такий величезний об’єкт неможливо захистити бетонними блоками, мішками з піском чи іншими зовнішніми спорудами, їх можна прикрити лише засобами ППО, – написав виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк. – Засоби безпеки на таких станціях можуть включати убезпечення енергетичної системи від виходу з ладу самої електростанції, накопичення протипожежних засобів, чи прикриття мішками з піском окремих елементів як то трансформатори. Влучання ракети в будь-яку частину електростанції спричинить чи обвал частини конструкції, чи пошкодження окремих елементів системи й вона вийде з ладу. Як надовго – знову ж залежить від того, що саме пошкоджено. Тому – не копайте ногами енергетиків чи урядовців: сітками, бетонними блоками й мішками тут мало можна допомогти".

Чи можна обійтись без великих електростанцій

Попри втрату значної частини генерації, Україна все ще виробляє достатньо електроенергії, тож дефіцит маємо лише у ранкові та вечірні години.

"Якщо подивитися на зведення Укренерго, то Україна здійснює експорт електричної енергії вдень і в нічні години. До того ж поляки аварійно допомагають нам викуповувати зайву електричну енергію в денні години. Тому тут проблема не в кількості енергії, якої комусь не вистачає. Проблема у балансуванні, яке забезпечують теплові електростанції, – каже в коментарі Еспресо експерт з енергетики Геннадій Рябцев. – Саме тому у нас виникає нестача енергії десь з 19 до 22-ї години щоденно. Тому з тих же зведень можна побачити, що Україна закуповує достатньо велику кількість енергії саме в ці години. І після останніх атак ця нестача енергії пікові години зростає".

На думку експерта, завдяки тому, що зараз міжсезоння і споживання електроенергії загалом нижче, ніж влітку чи взимку, населення поки не відчуває цього дефіциту.

"Основним завданням для Укренерго зараз є вирішити, як забезпечувати пікові навантаження, а також - децентралізація генерації. Тобто відновлювати роботу великих енергетичних об'єктів, не гарантуючи їхній захист від подальших атак, –  це працювати на ворога. Для чого відновлювати те, що знову розіб’ють?”, – каже Геннадій Рябцев. 

І Геннадій Рябцев, і Святослав Павлюк сходяться на тому, що замість відновлювати великі об’єкти, треба встановлювати багато дрібних. Зокрема, це когенераційні установки, які можуть генерувати і тепло, і електроенергію.

пожежа внаслідок ракетного удару

Фото: ГУ ДСНС у Київській області

 

"Якщо говорити про Харків, де кожної ночі прилітає, то який сенс відновлювати там великі об’єкти? Краще в різних районах Харкова встановити мережу когенераційних установок. Це буде дешевше і забезпечить потреби споживачів. Зрештою, знищити багато дрібних установок важче, ніж один великий об’єкт", – каже Рябцев.  

Дрібна децентралізована генерація – це також вихід для промислових підприємств. Ба більше, за словами експерта, на багатьох заводах такі установки свого часу були, але ними не користувались, бо обслуговувати їх було дорожче, ніж отримувати тепло та електрику з загальної мережі. Однак тепер ситуація змінилась.

"Як на мене,  дрібна генерація - це те, що дозволить споживачам бути з теплом і світлом у наступному опалювальному сезоні. Це те, над чим зараз треба працювати", – каже він.   

Бізнес готовий генерувати електрику для своїх потреб

Власник "Нової пошти" Володимир Поперешнюк уже заявив про створення компанії, яка генеруватиме електрику. 

"Коли останнім часом росіяни почали бити по генерації електроенергії, ми зрозуміли, що потрібно посилювати автономність енергозабезпечення. І створили компанію "Нова Енерджі", яка буде займатися генерацією енергії на регулярній основі, включаючи електрику, генеровану сонцем та газом. Впевнений, що так само почнуть робити інші компанії, - написав він. - Якщо регуляції, заборони не заважатимуть, підприємці дуже швидко створять потрібні для економіки потужності. Бо немає таких проблем, які підприємці не здатні вирішити".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ ймовірно попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
Більше новин