Аналітика

Ганьблять Україну і хвалять Росію: скандал довкола угорського підручника

9 вересня, 2022 п'ятниця
07:31

"В Україні точиться громадянська війна, до якої Росія не причетна, чверть української торгівлі нині припадає на Росію, а єдині українські гори — це Карпати". Це не якась маячня з ФСБ-шних телеграм-каналів, а інформація з офіційного угорського підручника для учнів 8-х класів. Уявіть собі: в державі, що є членом одночасно Євросоюзу та НАТО й одним із західних сусідів України, антиукраїнські настрої є не просто частиною місцевої політики, а фактично — освітньою доктриною всієї держави!

Зміст

6 вересня журналіст угорського інтернет-порталу Telex Янош Гаас написав коротеньку колонку, яка претендує на сенсацію. У ній він звернув увагу на новий угорський підручник з географії для 8-го класу, який виявився просто-таки нашпигованим маніпуляціями щодо України. 

І ще було б пів біди, якби це був якийсь неофіційний посібник, але ж це загальноосвітній підручник, що розроблений державним центром OFI та є обов’язковим для угорських восьмикласників. А ще можна припустити, що за ним, хоч може й у приватному порядку, навчаються тисячі угорських дітей в Україні. Цей підручник повністю опубліковано в Інтернеті, тому - можете все перевірити самі. 

Просто вражає, наскільки брехливою може бути офіційна шкільна програма розвиненої європейської країни. Взяти, до прикладу, заявлену в підручнику кількість угорців, які проживають на Закарпатті: 141 тисяча. Але найпростіший ресьорч доводить, що останнє на сьогодні опитування, підтримане авторитетними угорськими інституціями, встановило, що на Закарпатті проживає ніяк не більше 125 тисяч угорців. Також немало, але різниця - суттєва. 

Але щоб іще товстіше натякнути вам на те, чому цей підручник повний маніпуляцій та зневаги до Українців, пропонуємо вам простеньку задачку, яку виконуватимуть маленькі угорці: "Визначити за допомогою Google Maps, скільки мешканцю Мукачева потрібно їхати до Києва, і скільки до Будапешта". 

Іще одна явна маніпуляція — абсолютно брехлива інформація щодо обсягів торгівлі України з Росією, зафіксовані на цій інфографіці. 

Якщо вірити авторам угорського підручника, Україна активно торгує з державою-агресором, і чверть нашої торгівлі в розпал війни припадає на загарбників. 
Однак це справжнісінька брехня: обсяги торгівлі з Росією постійно знижуються з 2014 року, і у 2021 році, навіть попри суттєву активізацію торгівлі з агресором, на Росію припадало всього 5% українського експорту, і 8% - імпорту. 

Далі - більше. Угорська система освіти пояснює школярам, що в Україні відбувається громадянська війна, про причетність росії до якої не йдеться. Автори наголошують: "На сході України значна частка росіян, а на Кримському півострові вони становлять більшість. Дві східнослов'янські мови (російська, українська) дуже подібні, а п'ята частина населення розмовляє змішаною російсько-українською мовою. Попри це, дві етнічні групи часто ворогують одна з одною. Їхнє протистояння також спровокувало збройний конфлікт за Кримський півострів". 

І тут - одразу декілька маніпуляцій. По-перше, ігнорується той факт, що в лексичному плані найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім польська (70 % спільної лексики), словацька (68 % спільної лексики), і аж тоді — російська мова (62% спільної лексики). 

Але це дрібниці, адже анексію Криму тут взагалі називають “збройним конфліктом” за Кримський півострів, до того ж не вказано, з ким відбувся цей конфлікт. А щоб іще товстіше натякнути на те, чий же на думку угорських можновладців Крим, автори підручника пишуть про те, що Карпати є єдиними горами в Україні. Так, ніби Кримські гори нам вже не належать… 

А що можна сказати про такий малюнок, яким ілюстровано загальнообов’язковий підручник для угорських школярів? 

Чи приємно вам жити в державі, яку роздирають Сполучені Штати, Євросоюз та російський ведмідь, щоправда — з перевернутим прапором на шапці (і тут вже Україну атакує Сербія..), що нівроку натякає на компетентність авторів посібника? 

А підпис до цієї бридезної ілюстрації просто-таки констатує нашу безсуб’єктність: “Кому має належати Україна?” Складно пригадати, в якій іще європейській державі останнім часом було викрито стільки відвертої зневаги до України… 

До всього, автори цього підручника стверджують: “Земля безкрайніх рівнин приховує незліченні багатства корисних копалин. Незважаючи на свої переваги, це одна з найбідніших країн континенту”. І трохи далі, знову про наші ресурси: “Як можливо, що країні потрібно імпортувати сиру нафту та природний газ, попри значний видобуток?” Сам собою напрошується суголосний з російськими наративами висновок: Україна — це безгосподарна failed state… Журналіст Янош Гаас також тут побачив проросійську риторику, і відверто коментує: "Невідомо, під яким тиском перебували ті, хто готували цей розділ [підручника], але Петеру Сійярто (керівнику МЗС Угорщини) варто передати їм одну з медалей, які він отримав у Москві.

До речі до Росії автори підручника й справді ставляться з великим пієтетом. Вони підкреслюють, що Росія — найбільша країна у світі, тут найглибше озеро (Байкал), Москва — найбільш густонаселене місто Європи, тут живе більшість мільярдерів, і країна має найбільше ядерних боєголовок. Просто-таки Дальше више сільнєє... 

До того ж дітям повідомляють, що найбільше ядерних боєголовок у світі також належить Росії… Але чомусь ніхто не згадає, наприклад, що третина росіян вірить, що Сонце обертається довкола Землі, або що в кожного п'ятого росіянина замість каналізації – вигрібна яма. 

Ось такі русофільські у нас західні сусідоньки… Що ж нам з ними робити? Міністерство закордонних справ України вже заявило, що вимагає якнайшвидшого виправлення неправдивої інформації в угорському підручнику з антиукраїнською пропагандою. Цікаво, якою буде реакція на це з боку Угорщини. 

А редактор Європейської правди Сергій Сидоренко підкреслює, що цей підручник — для всіх угорськомовних шкіл, матеріали для яких надає уряд Угорщини. А отже, є високий шанс, що цей треш планують використати або вже використовують також у школах на Закарпатті. І це Київ може і має зупинити негайно. А Закарпаття загалом потребує більше уваги з боку Києва. Кращої роботи зі школами, фінансування для білінгвальних вчителів тощо. Якщо змовчати, потураючи таким діям, і дозволити програмувати сусідню націю (а також її представників в Україні) на конфлікт із Києвом, то наслідки можуть виявитися катастрофічними.

Угорщина вже не перший рік дивує своєю недружньої до України позицією. Але одна справа - висока політика чи безпекові питання, а інша — банальне накачування власних юних громадян (та угорськомовних громадян України!) зневагою до нашої держави. Відмовчатися тут - це програти боротьбу на інформаційному полі в довготривалій перспективі. Тому війна не має бути приводом для того, щоб спускати цю неприємну ситуацію на гальмах, адже несподівано виловлений недолугий підручник, найпевніше, є лише верхівкою айсберга… 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ ймовірно попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
Більше новин