Герої України. Захисниця неба Анастасія у студентські роки була дизайнеркою суконь, а нині бореться з російськими ракетами
Військовослужбовиця Анастасія у війську вже майже десять років. Жінка працює оператором-планшетистом у Повітряних силах Збройних сил України
Про свою роботу та про повітряні атаки з боку Білорусі й Російської Федерації військова розповіла журналістці "Еспресо".
Піти у військо – це було спонтанне рішення
До вступу у лави Збройних сил України Анастасія мріяла стати дизайнером. Закінчила університет та створювала успішні колекції суконь.
"Я була творчою людиною, – розповідає Анастасія. – У коледжі й університеті розробляла колекції суконь та отримувала призові місця. Це було моєю мрією: створювати красивий одяг. Був час, коли працювала дизайнером італійського одягу. Але згодом пішла в декрет і після нього моє життя кардинально змінилося".
Читайте також: Герої України. Врятувала десятки бійців у день своєї загибелі: бойова медикиня Катерина Ступницька
У 27 років Анастасія вирішила підписати контракт у війську. Сину на той час було понад три роки. Пригадує, це був дуже крутий поворот у її житті, адже ніколи не думала, що може бути військовою.
"Після декрету я довго не могла знайти роботу. Знайомий військовий запропонував подумати над службою, – пригадує жінка. – Це було дуже спонтанне рішення, але я погодилася і підписала контракт на три роки. Моє рішення підтримали мама та чоловік. Далі було трохи складно, бо я завжди була творчою, а тут усе – за статутом, за законами та наказами. Але потім звикла. Мені почало подобатися небо".
"Ми знаємо точно, коли відбувається пуск ворожої ракети, й приблизно розуміємо траєкторію польоту"
Контракт Анастасія підписала в лютому 2014 року. Якраз тоді Росія розпочала збройну військову агресію в Україні. Та це не стало перешкодою на шляху до війська.
"Я спочатку була на посаді планшетиста-оператора. Приймала інформацію про місцеперебування повітряної цілі, – каже військова. – На моїх очах – уся повітряна ситуація: від маленьких до великих цілей, які супроводжуємо. Тобто від безпілотників до літаків. Від того, наскільки швидко й точно будуть нанесені цілі на планшет, залежить подальше ухвалення рішень командирами всіх ланок. Ми постійно перебуваємо в повній бойовій готовності, і 24 лютого не стало винятком. Готувалися до всіх можливих сценаріїв і наша розвідка мала відомості, що удар неминучий – це лише питання часу".
З початком російської "спецоперації" роботи додалося ще більше. Жінка пригадує, як розпочалося повномасштабне вторгнення Російської Федерації. Тоді чимало ракет вилітало – і з території Білорусі, і з Росії, і з акваторії Чорного моря, і з окупованого Криму.
"У мене є вся інформація перед монітором, – розповідає жінка. – Ми на екрані бачимо територію України та суміжні держави. Як тільки ракета чи літак починає рух в напрямку тієї чи іншої області, вмикається система оповіщення. Ми знаємо точно, коли відбувається пуск ворожої ракети. І приблизно розуміємо траєкторію польоту. Проте кінцеву ціль випущеної ракети досить складно визначити, бо вона може відхилитися від зазначеного шляху. Насправді це складна робота, бо постійно треба бути зосередженим, не відриватися і приймати правильні рішення. Найскладніше – коли ситуація в небі змінюється дуже швидко, коли бачиш повітряні цілі противника, які рухаються над територією України й несуть потенційну загрозу. Ця робота – для витривалих та емоційно стійких людей".
Читайте також: Любов Медведєва: шлях від виховательки дітей до захисниці неба
Зараз у підпорядкуванні Анастасії понад десяток військовослужбовців. Жінка пройшла стажування під керівництвом досвідчених українських і канадських інструкторів.
Тепер Анастасія не уявляє свого життя без неба. І беззаперечно вірить у нашу перемогу.
Еспресо продовжує серію розповідей про Героїв України, які боронили та боронять країну від російських загарбників. Більше історій читайте в нашій однойменній рубриці "Герої України".
Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе