Ексклюзив

Росіяни винесли вирок – понад 20 років: історія полоненого азовця Артема, який з 13 років розумів, що буде велика війна

Тетяна Яворська
3 червня, 2024 понедiлок
19:31

В останній день весни Україна визволила з неволі 75 полонених. Серед них були нацгвардійці, прикордонники, поліцейські. Однак досі залишаються у полоні захисники України, стосовно яких ворог йде на перемовини вкрай неохоче. Це "азовці", захисники Маріуполя

Зміст

Еспресо поспілкувався із мамою одного із них  – пані Тетяною – про шлях її сина до "Азовсталі", полон і намагання визволити від окупантів. 

Пані Тетяна разом з сім'єю живе у Броварах. Чоловік і брат жінки – у ЗСУ, вона ж волонтерить, бере участь у різноманітних акціях на підтримку азовців і щоденно чекає на звістку від сина. 

Від дитини – до героя Азовсталі

Фото: фото з особистого архіву мами полоненого азовця

Син Артем народився у 2000-му році. Коли розпочалася Революція Гідності, згадує мама, 13-річний хлопець дуже перейнявся подіями в державі й ще тоді підліток подекуди розумів більше, аніж батьки.

"Захоплювалась своєю дитиною вже в ті часи. Я тоді ще всього не розуміла, а він завжди казав: "потрібно боротися за свою Україну", "потрібно вчити історію". Коли окупували Крим, я якось йому казала – добре, що люди живі. Але у нього була зовсім інша логіка. Він пояснював мені на прикладі нашої квартири, мовляв, "як ти поступиш, якщо сусід забере в нас одну кімнату. Я відповідала, як так забере, це ж моє. А він мені: "А Крим чий?", – пригадує Тетяна. 

Вона каже, що син сам себе створив патріотом. Сам прагнув вивчати історію. Не нав'язану радянську, яку вчили батьки-бабусі, а справжню.

"Ці діти, які народжені у нашій вільній Україні – зовсім інші. Вони (чи більшість із них) самі себе такими зробили. Я люблю свою країну. Але не уявляла, що її можна любити настільки сильно, як її любить Артем. Думала що таке лише в кіно буває", – каже мама.

Фото: фото з особистого архіву мами полоненого азовця

 

Про повномасштабну війну син увесь час повторював ще з 2016-2017 років. Він розумів, що війна неминуча. Ще підлітком хотів піти в "Азов". Після 9 класу вступив у коледж, аби бути в столиці, ближче до подій, які там відбувалися. Коледж закінчив у 18 років і відразу хотів йти служити.

"Ми з батьком сіли, поговорили. Просили, аби він ще не йшов. Він у нас єдина дитина. Випросили в нього рік, але в 19 років Артем приніс документи й сказав, що раз уже нас послухав, а тепер проходить медкомісію і точно знає, що йде в "Азов". У нього в погляді було стільки рішучості, що я навіть не наважувалась відмовляти", – пригадує жінка.

Від Азовсталі – до полону

24 лютого 2022 року Артем подзвонив і сказав батькові брати паспорт і йти у військкомат. "Військові самі цього не витягнуть, або ми їх, або вони нас", – сказав хлопець. Рідні послухали, чоловік Тетяни і її рідний брат досі служать у ЗСУ. 

Вже бувши в Маріуполі на Азовсталі, Артем завжди переконував батьків, що все в нього добре. 

"Я знала зі ЗМІ, що в них були проблеми з їжею, медикаментами. А у нього було "все добре". Він ніколи б не сказав, що чогось у нього немає чи чогось не вистачає. У нього все було завжди, як казав, "під контролем". Більше за нас переживав, хвилювався, бо тут траса чернігівська", – згадує пані Тетяна.

Востаннє голос сина жінка чула 9 травня 2022 року. Три хвилини вони поспілкувались у "телеграмі". Артем привітав із Днем матері й сказав, що в нього, як завжди – "все добре". 

"17 травня написав повідомлення, що все добре і з ним довго не буде зв'язку. "Не хвилюйся. Люблю вас і пишаюсь своїми батьками". Жодним словом навіть не згадував про вихід у полон. Тому, коли почали казати, що виходять, то я в це зовсім не вірила. Була впевнена, що якщо щось і буде відбуватись, то їх перевезуть в третю країну", – каже мама воїна.

Фото: фото з особистого архіву мами полоненого азовця

 

Але в кінці травня батькам повідомили, що хлопців евакуювали в Оленівку. З часу, як Артем опинився в полоні, жодної особистої звістки від нього не мали. Від липня, коли в колонії стався терористичний акт і аж до вересня, про долю сина рідні не мали жодної інформації.

Лише після 21 вересня, коли звільнили перших полонених, мама почула, що в тому бараці, де сталося масове вбивство, хлопця не було і він живий. 

Вирок більший, ніж вік

У травні 2023 року на волю вийшло 45 азовців, серед них і побратими Артема з його підрозділу. 

"На жаль, один із них, друг мого сина загинув на річницю виходу з полону. 6 травня 2023 року вийшов із полону, а 6 травня 2024 року загинув. Коли вони поверталися, то розказали, що мого сина не бачили, але чули. Це було в Донецькому СІЗО. Їх там тримають у камерах, в напівпідвальних приміщеннях і не випускають на вулицю. Тому хлопці лише чули мого сина з сусідньої камери", – розповідає Тетяна. 

22 березня 2024 року російський "суд" виніс вироки 10-м українським військовим з підрозділу Артема, в тому числі й сину пані Тетяни. Вирок – 22 роки. Це більше, ніж було воїну на момент потрапляння в полон, адже коли Артем виходив з Азовсталі йому був лише 21 рік.

"Раніше нам казали, що легше визволити тих, хто з вироками, бо по них справи вже відпрацювали, дізналися що потрібно, вироки винесені і їх поміняти легше. Але зараз глухий кут. Тепер людей із вироками в нас, на жаль, стало важче обмінювати. Тому що для росіян вони вже не полонені, а ув'язнені. Щось у них відбулося і з липня 2023 року майже неможливо повернути тих, хто з вироками. Нам кажуть, що це має бути помилування або амністія від самого Путіна. А хто його буде про це просити?", – не розуміє мати воїна.

Фото: фото з особистого архіву мами полоненого азовця

 

Вона вважає, що потрібно залучати треті країни, посередників, які допомагатимуть у визволенні азовців.

"Ми говоримо окремо по Оленівці (бо це теракт і їх там вбили). Ми окремо говоримо про медиків, про оркестри, бо вони не комбатанти. Тепер нам потрібно окремо виносити на міжнародний рівень і тих, хто з вироками. Близько ста азовців зараз вже з вироками. Ще часто судять морську піхоту. Чомусь найгірше ставлення там до морської піхоти та до азовців", – розповідає пані Тетяна.

"Моя сила – мій син"

Родинам захисників "Азовсталі" пропонують писати листи до полонених через Національне інформаційне бюро. Дехто писав, а пані Тетяна відмовилася. Процедура довга, листи приймає бюро, через Червоний хрест передають на російський ЧХ. Іншим підрозділам звістки доходять, хоч ідуть до року часу. Азовцям не доходять взагалі. 

У координаційному штабі з родинами спілкуються завжди. А от вище керівництво держави їх поки ігнорує.

"Я досі не розумію, чому за два роки полону і три місяці оборони Маріуполя з нами не зустрілись сам президент чи пан Єрмак. З сім'ями азовців вони жодного разу не зустрілись, а серед них майже 100 засуджених. Засуджених за що? За те, що вони українські військові, які боронили Україну на території України. А їм дають строки 20-30 років, а десять з них – довічні", – каже "мама Таня".

Саме так її називають на чисельних акціях, що закликають до звільнення бійців "Азову" з полону. Пані Тетяна пропустила лише дві. Одну через похорон, іншу через те, що була в цей час на акції в Німеччині. 

Одна останніх –  забіг у Броварах 25 травня, до другої річниці полону. Збирали кошти для бригади "Азов" і нагадали, що наші азовці зараз на передовій, а багато з них досі перебувають в полоні. Пригадує, що коли починали акції в Броварах у 2022 році, то люди реагували не дуже активно. А останнім часом долучається дедалі більше, як у Броварах, так і в Києві.

Фото: фото з особистого архіву мами полоненого азовця

 

"Всі люди, які приходять на акції, це така велика підтримка! Вони надихають і додають сил. Я обожнюю всіх цих людей, які нікого не маючи в полоні, просто підходять і кажуть "ми поруч". У багатьох є сини, які ще підлітки. Вони зізнаються, 10 років туди-сюди і моя дитина могла б також там бути. Доєднується багато зірок. Не піаряться, не фотографуються, а просто приходять і стоять мовчки. Інколи розмовляють, підтримують", – каже мама полоненого. 

Аби психологічно впоратися з таким неймовірним стресом, довелося звертатися до фахівців. У 2022 році Асоціація родин захисників Азовсталі збирала жінок на психологічну реабілітацію. Пані Тетяна спочатку не хотіла звертатися, але потім пройшла тритижневу реабілітацію, аби стабілізувати стан. 

"Витримувати все емоційно допомагає саме син. Він знає, як я сильно його люблю, знає, що я без нього жити не зможу. І я хочу, щоб коли він повернеться (сьогодні, завтра чи через місяць) я була в нормальному стані. Бо, якщо він побачить, що я десь із розуму зійшла, то він звинувачуватиме себе. А я не хочу, щоб він себе звинувачував і тримаюся саме заради нього. Саме він моя сила, він мене надихає за нього боротися", – каже мати.

Через місяць Артемові виповниться 24 роки. Втретє свій День народження хлопець зустріне в полоні. А мама Таня чекає і вірить, що невдовзі таки зможе добитися повернення сина і відсвяткувати його свято в сімейному колі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.35
  Купівля 40.35
  Продаж 40.88
 • EUR
  Купівля 43.27
  Продаж 44.06
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
21 червня
22:51
ПриватБанк
ПриватБанк попередив про тимчасову зупинку операцій з картками та банкоматами
22:44
Тайсон Ф'юрі
Ф'юрі прокоментував відео, на якому він п'яний впав під пабом
22:27
Василь Зварич
Президент України звільнив Зварича з посади посла в Польщі
22:12
Канада
Канада готує план евакуації 45 тис. своїх громадян з Лівану на випадок війни між Ізраїлем та "Хезболлою"
22:03
Зеленський затвердив склад української делегації для участі в переговорах про вступ до ЄС
22:00
Андрій Єрмак
"Дійсно, хрестив його сина, але це було багато років тому": Єрмак засудив поведінку Тищенка
21:31
новини Львова
У зоні відчуження ЧАЕС незаконно вирубали дерев на 120 млн грн
21:30
інавгурація путіна
"Путін озвучив найреалістичнішу основу для "врегулювання" в Україні": російські фейки та маніпуляції за 21 червня
21:27
Укрпошта
На Харківщині росіяни поцілили в автівку Укрпошти: листоноша загинула, водія поранено
21:25
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
Або ми складаємо план стратегічного прориву, або думаємо, як завершити цю війну, - Юрій Луценко
20:54
Марко Арнаутович та Павел Давидович (праворуч), Польща - Австрія, Євро-2024
Збірна Австрії розбила Польщу на Євро-2024
20:54
американські системи ППО Patriot
Має вирішальне значення для України: Нідерланди оголосили про поставку системи ППО Patriot
20:51
Представники українського бізнесу зустрілись із послом США в Україні
Американо-українська Ділова Рада і Українська Бронетехніка організували зустріч представників бізнесу з послом США в Україні
20:49
Анатолій Трубін, збірна України, Євро-2024
"Була справжня збірна, а не та, що у першій грі проти Румунії": голкіпер Трубін прокоментував перемогу над Словаччиною
20:38
Аналітика
Сергій Згурець
"Бавовна" на російських НПЗ, можлива співпраця України та Південної Кореї, а також ситуація поблизу Борової. Воєнні підсумки дня
20:36
Володимир Зеленський
Харківщина - стабільно, Донеччина надзвичайно складно: Зеленський про ситуацію на фронті
20:13
Інфографіка
Андрій Ярмоленко, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: який вигляд має турнірна таблиця після перемоги України над Словаччиною
20:10
Оновлено
Заступник Блікена Басс у Києві зустрівся зі Шмигалем та розповів про дозвіл завдавати ударів по території РФ
20:01
OPINION
Володимир Єрмоленко
Як мало ми можемо поодинці
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 849-го дня війни: вольова перемога української збірної та серія потужних атак по території Росії 
19:56
Саміт миру
Україна прагне провести другий Саміт миру до кінця 2024 року, - ОП
19:55
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
Ми віддали все життя заради цієї перемоги, - герой матчу Словаччина - Україна Роман Яремчук
19:53
Ексклюзив
мобілізація
"Влада будує поліцейську державу": нардеп Разумков прокоментував законопроєкт про військову поліцію
19:33
Огляд
"Байкери"
"Бабуся з міста" проти "Байкерів": що подивитися на вихідних
19:27
Валдіс Домбровскіс
Перший транш доходів від активів РФ Україна отримає до кінця літа, - Домбровскіс
19:17
Віталій Гогунський
СБУ звинуватила російського актора, відомого за роллю Кузі з "Універу", в пропаганді війни
19:16
Сергій Ребров, збірна України, Євро-2024
Ребров розсекретив, що відбувалось у роздягальні в перерві матчу Словаччина - Україна
18:58
Микола Шапаренко, збірна України, Євро-2024
УЄФА обрав найкращого футболіста матчу Словаччина - Україна
18:58
Анджей Дуда
Дуда назвав проблемою рішення США надавати ракети до Patriot Україні поза чергою
18:53
Південна Корея
Обсяг постачання зброї Південної Кореї для України залежить від майбутніх дій РФ, - радник з питань нацбезпеки країни
18:45
Віктор Орбан
Орбан прагне змусити "спонсорів війни" в Україні сплатити штраф ЄС, накладений на Угорщину
18:45
заступник голови Офісу Президента України Ігор Жовква
У ОП назвали країни, з якими Україна веде перемовини щодо гарантій безпеки
18:43
Оновлено
Кривий Ріг
Росіяни 21 червня обстріляли Кривий Ріг. Є постраждалі
18:29
російський гелікоптер Мі-28
У Білорусь прилетіли 11 російських гелікоптерів, - "Гаюн"
18:23
Ексклюзив
танкер
РФ має 80% морського експорту нафти та нафтопродуктів: експерт Клименко вважає, що треба блокувати танкери
18:18
фейк, розсилка
"Спалах холери у Херсоні": у ЦПД спростували ворожий фейк
18:10
Оновлено
Світло
У трьох країнах Балкан почали відновлювати електропостачання після збою
18:07
OPINION
Павло Казарін
Щойно в нас зникнуть ресурси — війна добереться до решти світу
17:54
Оновлено
Збірна України, Євро-2024, Роман Яремчук, Олександр Зінченко
Збірна України перемогла Словаччину на Євро-2024
17:54
Артем Довбик (ліворуч), Словаччина - Україна
Словаччина - Україна 1:2: онлайн-трансляція матчу Євро-2024
Більше новин