Максим Розумний: Ігри реконструкторів, або Чого хоче Путін?

Максим Розумний
20 січня, 2022 четвер
07:00

Отже, чого насправді хоче Путін і яка конкретна мета нинішньої ескалації напруги навколо України?

У західних інтелектуальних колах захоплюються не тим мачизмом, який привертає симпатії до кремлівського господаря різноманітних любителів сильної руки (від Трампа до тьоті Зіни з ростовського гастроному), а його вправністю в віртуальній політичній грі, що замінила реальну політику в добу постмодерну.

Втім, роль самого російського президента в тій безпрецедентній за масштабами політичній імітації, яка триває вже два десятиріччя, не слід перебільшувати. Звісно, у Путіна є певні акторські дані, своєрідний впізнаваний типаж. І він непогано симулює відданість ідеї відновлення СРСР. Але головні лаври і “оскари” за це кіно варто присудити пулу талановитих сценаристів і аніматорів, яких Кремль найняв на роботу.

Читайте також: Максим Розумний: Путінська загроза - реальність чи блеф?

Усі ці дугіни і кургіняни, суркови і кірієнки, кисельови й соловйови, федорови і сімоньяни, які формують і підтримують легенду про відновлену імперію в оточенні світового зла, створюють всю ту політичну мізансцену, в якій головному герою лишається тільки в потрібний момент хмурити брови, “задумчіво” дивитися вдалину і витріщати риб’ячі очі, говорячи якусь чергову банальність. 

І російський народ від цього отримує щоденний телевізійний кайф і знаходить у цьому сенс свого існування. А Захід отримує для себе зручний (тому що імітаційний) порядок денний. А поляки та литовці сповнюються рішучості захищатися від можливого нападу. А угорці та серби сповнюються надій на територіальний реванш за підтримки старшого брата. А українці починають вимагати прийняти їх у НАТО і ставлять на військовий облік жінок (хоча це не точно). А найголовніше -  у дзеркалі медіа створюється ілюзія, що Путін і його бажання повернутися в СРСР – це мало не головний сюжет і фактор сучасної історії.

Та коли імітація хоч трохи виходить за межі віртуального простору, її зустріч з дійсністю завершується черговим російським конфузом (хотєлі как лучше, а вишло как всєгда).

Наприкінці 2021 року російська хокейна збірна вийшла на лід у формі колишнього СРСР і ганебно програла фінам. Цей невеликий за історичними мірками казус якнайточніше відображає сутність російської ідентичності і політичних устремлінь Кремля останніх років.

Гра в реконструкцію СРСР, бутафорські галіфе і картонні танки приємно стимулюють уяву пересічного росіянина, живлять його імперську манію величі і компенсують депресняк російської повсякденності. Найголовніше ж, спонукають в черговий раз іти на вибори й голосувати за Путіна. Це голосування обіцяє нову дозу телевізійної наркоти, ще одну серію улюбленого серіалу з Путіним, Лавровим і Шойгу в головних ролях. І обманути очікування свого народу Кремль, звісно ж, не може. Ведуть на знімальний майданчик спустошеного власною брехнею Лаврова, витягують з формаліну Жиріновського, роздраконюють до потрібного стану Скабєєву, дають щось нюхнути Соловйову, і оппа! – епізод знято.

Втім, у сценаристів будь-якого серіалу фантазія, рано чи пізно, виснажується і починають самоповтори та використання затасканих сюжетних кліше.

От, наприклад, навесні минулого року вийшло дуже ефектно з військовими навчаннями на західних кордонах РФ і в Криму. Зеленський став проситися на зустріч, Макрон і Меркель закружляли навколо палати з кремлівським буйним пацієнтом із заспокійливим у вигляді “формули Штайнмаєра”, сам Байден прилетів у Женеву “подивитися в очі” маніяку та невдовзі забажав “стабільних і передбачуваних відносин”. Звісно, кому ж не хочеться стабільності і передбачуваності?

Так Москві ж і не хочеться.

Бо в такому стані швидко настає похмілля, розвіюються чари телевізійного безумства, стає очевидним абсурд імперських амбіцій Кремля, російський народ стає тверезим і злим. Рейтинг Путіна валиться. Тому виникає політтехнологічна ідея – “а, может, повторіть?”

Для того, щоб збагнути, навіщо Путіну чергове загострення, достатньо уявити, як події розвивалися б за інерційним сценарієм. Припустимо, що російські ударні з’єднання не розташовуються сьогодні на кордоні з Україною, переговорний процес в ТКГ мляво балансує між перемир’ями і провокаціями. Захід продовжує вимагати від Москви припинити агресію, не визнає окупацію Криму і поступово розширює список підсанкційних осіб і корпорацій.

Час працює проти Росії, і Путін це розуміє. Навіть останнє безпрецедентне підвищення цін на газ у світі не здатне забезпечити його «подушкою безпеки» на тривалу перспективу. Завтра європейці (і китайці) прискорять свій перехід на відновлювані джерела енергії і від оплачуваної нафтодоларами імперської величі залишаться самі лише спогади.

А тут ще з заходу лунають тривожні натяки, що після 2024 року легітимність Путіна як президента РФ не буде визнаватися Європою і Америкою. З реальною перспективою для нього опинитися в ролі Лукашенка. І будувати нову “союзну державу” разом з великим східним сусідом (Китаєм).

Тому приймається рішення різко підняти ставки. І Кремль робить усе можливе, щоб його агресивні наміри не викликали ні в кого сумнівів. Він не боїться виглядати маніяком, тому що навчився отримувати за цю роль непоганий гонорар.

Путінська реконструкція відверто живиться сюжетами з історії покійного СРСР та приховано – творчою спадщиною конструкторів Третього Рейху. Поведінка Кремля, його абсурдні вимоги імітують Карибську кризу та поведінку Гітлера в 1938 році одночасно.

Після операцій 2008 року в Грузії і 2014 року в Україні Захід схильний сприймати російську загрозу серйозно. Що вже казати про нас, із нашою травмою кривавої “русской весни”. В голові у фюрера може бути що завгодно, тому розглядаються найгірші варіанти.

Як кожна манія, гра у імперську велич може непомітно перейти в реальне “члєноврєдітельство”. Особливо, якщо маніяк, навіть відверто симулюючий, відчує, що його наміри і збочена картина світу не сприймаються оточуючими всерйоз.

Однак, у взаємодії з подібним суб’єктом важливо зберігати раціональну оцінку його цілей і можливостей. Тому коротко зазначимо основні цілі і завдання путінського режиму, які він у досить прагматичний спосіб досягає під прикриттям мілітаристської істерії. 

Головна мета – тримати в патріотичному тонусі російське суспільство, дати йому докази того, що “вєлікій правітель” Путін зайнятий не розподілом нафтогазового общака на користь наближених осіб, а великою справою відновлення імперії. І йому в цьому просто не треба заважати. Докази? Америка і Європа нас поважають, Україна і Прибалтика бояться, а якщо треба буде, так ми і на Кубу, і в Венесуелу… Ні, не на курорт, а воювать із супостатами.

Друге за значущістю завдання – шантаж Заходу. Своїм американським і європейським партнерам Кремль у такій специфічній формі доводить просту і очевидну тезу. Не треба нас чіпати (так звана “доктрина медоїда”). Не заважайте нам робити наш сировинний бізнес. Не арештовуйте і не блокуйте наші активи. Не заважайте нам душити опозицію і не ставте під сумнів легітимність російської влади. Залиште навколо нас пояс пострадянського хаосу і злиднів, на тлі яких РФ виглядатиме якщо не супердержавою, то хоча б просто державою.

Окреме послання адресоване старшому брату – Китаю. Москва – цінний партнер для Пекіна, який може взяти на себе місію мілітарного протистояння з Америкою, здатен ефективно руйнувати єдність і геополітичний вплив Європи, продовжує контролювати пострадянський простір, не допускаючи його інтеграції в економічні, військові і політичні структури Заходу.

Нарешті, стосовно України цілі нинішньої воєнної ескалації з боку РФ є другорядними та підпорядковані трьом названим вище пріоритетам. Принагідно, Москва намагається кошмарити українська суспільство, дискредитувати українську владу, виявляти слабкі місця і дисфункції нашого сектору безпеки.

Ну, і останнє – не за значенням, а в порядку розгляду. Не слід применшувати роль чинника внутрішньої боротьби кремлівських кланів за доступ до державних ресурсів. Пряма військова загроза Україні руйнує старанно вибудувані схеми агентурної, дипломатичної та іншої діяльності, що є хлібом СВР, ФСБ та інших зацікавлених в освоєнні бюджетних коштів структур. У контексті підготовки збройного нападу «потоки» однозначно перерозподіляються на користь армії і військово-промислового комплексу. Тобто це перемога угруповання військових над кланом чекістів, Шойгу з Чемезовим торжествують, Наришкін з Фрадковим зализують рани обмеженого фінансування.

Як за цих умов правильно реагувати на російську загрозу? Що робити Україні і Заходу, аби ефективно протидіяти стратегії Путіна? Про це вже у наступному матеріалі. 

Читайте також:
Київ
+19°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 34.54
  Купівля 34.54
  Продаж 36.27
 • EUR
  Купівля 36.18
  Продаж 38.4
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
24 травня
18:54
ЛІкарня
Спрощено механізм передачі в сім’ю усиновлювачів українських дітей, тимчасово евакуйованих в інші держави
18:49
Херсонська ОДА
Близько половини мешканців виїхали з Херсонщини, - очільник ОВА
18:48
окупанти
На південному фронті ворог посилив авіаудари та готується до наступу, підтягуючи резерви з Криму, - Генштаб 
18:37
Реджеп Таїп Ердоган
У Чорному морі з Росією може говорити тільки Туреччина, - головний редактор BlackSeaNews Клименко
18:30
Вадим Шишимарін
Венедіктова не виключила можливості обміну першого засудженого російського військового в Україні
18:25
Дія Саміт
10 тис. Starlink, $60 млн у криптофонді та 300 тис. волонетрів ІТ-армії. У Мінцифри розповіли про основні здобутки у кібервійні з Росією
18:24
знищений танк окупантів
ЗСУ вщент розбили 58 армію ворога, яку окупанти називали однією з передових у Росії
18:09
Денис Шмигаль
"Готові швидко провести зміни та впровадити регуляції": Шмигаль розповів про найближчі плани щодо інтеграції в проєкти ЄС
18:07
МОЗ
Німеччина допоможе Україні у створенні опікових центрів
17:59
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Маневр дипломатичного фіналу цієї війни — це можливість дати кремлю перепочинок, — дипломат Безсмертний
17:50
долар
До держбюджету України надійшло $305 тис. податку від сервісу OnlyFans
17:48
Мікроелектроніку нам забезпечить Білорусь: в РФ "спростовують" інформацію про використання деталей з китайських пралок для військових кораблів
17:42
ЗСУ у небі над Попасною ліквідували російського льотчика - генерала у відставці Канамата Боташева
17:30
Олег Ніколенко
Надання статусу кандидата в ЄС для України та країн Західних Балкан не суперечать одне одному, - МЗС відреагувало на заяву прем'єра Нідерландів
17:21
Анджей Дуда
Дуда звинуватив Німеччину в порушенні обіцянки щодо постачання танків у Польщу
17:08
Ексклюзив
окупанти рф
Наступ з Білорусі може відновитись будь-якої миті, - боєць ЗСУ Кабакаєв
17:07
Moderna
Moderna почала дослідження ймовірної вакцини проти віспи мавп
17:05
В уряді Великої Британії спростували заяву про намір надати військові кораблі для супроводу експорту зерна з України, - The Guardian
16:52
окупанти
Російські окупанти зайшли у Світлодарськ на Донеччині
16:52
Віктор Орбан
Орбан відкинув обговорення нафтового ембарго на майбутньому саміті лідерів ЄС, - FT
16:45
Ексклюзив
Маріуполь
Маріуполь - місто привидів, а не людей, мешканців примушують до самодепортації, - радник мера Андрющенко
16:28
Алар Каріс
Шлях до ЄС: президент Естонії закликав надати Україні статус кандидата
16:27
фейк
У Маріуполі окупанти розгорнули мережу пересувних телеекранів з російською пропагандою
16:22
російські війська окупанти
Військові російської армії та вагнерівці: СБУ встановила особи вісьмох окупантів, які чинили звірства на Київщині
16:19
Ексклюзив
Сергій Згурець-CAESAR
Надання Ізраїлем лазерної зброї цілком може бути вагомим кроком захисту України, – Згурець
16:04
Україна ЄС
Ввізне мито на український експорт до ЄС скасували на рік
15:31
Вікторія Сюмар
Вікторія Сюмар: владі пора вже зрозуміти, що Україна - не Росія
15:30
Медведєв
Медведєв назвав спробу деокупації Криму приводом для оголошення "повноцінної війни" Україні
15:19
вадим бойченко мариуполь
Мер Маріуполя Бойченко під час форуму у Давосі закликав світових лідерів накласти ембарго на російське паливо
15:02
обстріл
На Луганщині обстріляли хімічний завод "Азот", четверо людей загинуло
14:58
Ексклюзив
Маріуполь
Жителі Маріуполя щодня розповідають нам про "новації" від окупаційної "влади" у місті, – голова райради
14:54
Інтерв’ю
Володимир Слєпченко
Треба шукати рівновагу. Лише вкупі з розумом емоції здатні наблизити перемогу, – художник Володимир Слєпченко
14:45
Україна ЄС НАТО
500 млн євро: ЄС затвердив додаткову допомогу Україні
14:41
Дмитро Пєсков
У Кремлі відреагували на заяву російського дипломата Бондарєва, який розкритикував Путіна за війну з Україною
14:27
імпорт електроенергії
Рада ратифікувала угоди з МБРР про додаткові резерви для енергобезпеки України
14:20
Марк Рютте
Прем'єр Нідерландів скептично висловився про надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС
14:19
Ексклюзив
Роман Безсмертний
По путінській Росії повинен бути нанесений такий удар, щоб вона ніколи більше нікому на загрожувала, - Безсмертний
14:16
Нех*й шастать! Укравтодор просить демонтовувати дорожні знаки
"На**й, знов на**й, до Росії на**й": Укравтодор продає з аукціону дороговказ для окупантів, кошти передадуть ЗСУ
14:06
Стремоусов
Херсонський колаборант Стремоусов "запросив" окупантів облаштувати в області військову базу
13:59
Новини компаній
Компанія Ferrexpo Костянтина Жеваго придбала два екскаватори для комунальників Чернігова
Більше новин