Книжковий Арсенал-2021 – 5 новинок, які варто придбати

Ігор Бондар-Терещенко
22 червня, 2021 вiвторок
13:12

Ювілейний “Книжковий Арсенал” цього року – це зазвичай центр інтелектуальної думки і видавничих новинок, але на деякі з них варто звернути більш пильну увагу

Зміст

Тож перекладні бестселери у цій “арсенальній” добірці контрастують із захопливими історіями українських авторів, доросле чтиво доповнюють підліткові пригоди, а все разом складає яскраву мозаїку сучасної літератури. 

Томас Пінчон. Веселка тяжіння. – К.: Видавництво Жупанського, 2021

Героєм цього культової історії є ракета “Фау-2”, чий політ – від першої сторінки до фіналу – нагадує траєкторію успіху самого роману. Адже його автор - однин з найскладніших і найзагадковіших прозаїків сучасності, який, будучи відлюдником, за все життя ще не дав жодного інтерв’ю, не був на вручення власних премій, ретельно приховуючи будь-яку особисту інформацію. Так само його роман “Веселка тяжіння” - один з найзаплутаніших американських романів, справжня перлина інтелектуальної літератури, яка розкривається лише для любителів крутих постмодерністських текстів-кросвордів. Насправді цей грандіозний постмодерністський епос, який має кілька сюжетних ходів і величезну кількість персонажів - найбільший антивоєнний роман, сатира, трагедія, фарс і психоделічна подорож в пекло Європи часів Другої світової війни. Для другої половини XX століття “Веселка тяжіння”  стала тим же, чим перші півстоліття був “Улісс” Джеймса Джойса. І наразі один з найважливіших романів світової літератури XX століття - вперше українською.

Елена Ферранте. Історія втраченої дитини. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2021

Чи могли знати давні подруги, про яких розповідається у цій епохальній неаполітанській історії, що страшна подія змінить все у їхньому житті? Адже обидві пережили чимало. Ліла й Елена за всі часи невтомно ламали стереотипи, намагаючись вирватися зі світу злиднів і насилля. Вони кохали та втрачали, підіймалися та падали. Їх розділяли кілометри, але попри все вони не забували своєї дружби. За сюжетом роману, через тривалий час Елена, засліплена коханням до Ніно, повертається до Неаполя. Вона вже успішна й шанована письменниця. Натомість Ліла засновує комп’ютерну фірму й стає лідеркою кварталу, посунувши могутніх братів Солар. Шляхи давніх подруг знову тісно переплітаються, і Ліла й Елена стають близькими як ніколи. Що сталося наприкінці? — От побачиш, Ліла сама дасть про себе знати, коли надумає, - запевняють одну з подруг, яка має власну думку щодо останніх в часі подій: - Але від неї не залишилося й сліду. Під час тих двох сумних відвідин Неаполя я походила по району й порозпитувала з цікавості, але ніхто нічого не знав і не пам’ятав або вдавав, що не знає і не пам’ятає. Навіть із Кармен поговорити не вдалося. Роберто помер, а вона залишила бензоколонку й переїхала жити до когось із дітей до Формії. Навіщо тоді я писала всю цю історію? Сподівалася при­вернути Лілину увагу, повернути її до себе, але, мабуть, так і помру, не дізнавшись, чи вийшло в мене».

Мирослав Шкандрій. Авангардне мистецтво в Україні, 1910-1930: пам’ять, за яку варто боротися. – Х.: Фабула, 2021

Ця книжка знайомить читачів з українським авангардом, а також показує, яким саме був досвід цілого покоління, що охоплює довоєнні роки в Парижі та інших столицях Західної Європи, хаос 1917-1922 років і кінець радянських 1920-х, час, коли лідер українських футуристів «палив свій “Кобзар” і період “реабілітації” Шевченка. Так само автор повертає українським авангардистам українське обличчя, викрадене колоніальним минулим, адже чимало митців, які вважали себе українцями, народились і працювали на території України, нині відомі у світі як представники російської чи європейської культури. 
“Дещо парадоксально, що митці з України стають відомими, але рідко коли звертається увага на їхнє коріння й ідентичність, - нагадує автор. - Цей аспект інтерпретативної матриці щодо них не застосовується, чого не скажеш, до прикладу, про Бурлюка та Малевича, які ідентифікували себе українцями, а також про Соню Делоне, Олександру Екстер, Олександра Архипенка та Володимира Татліна, які заявляли про зв’язок між їхніми роботами та українським натхненням”. Тож Україна у цій книжці вкотре постає мультинаціональною країною з багатою культурою, яка надихала сміливі мистецькі порухи, при цьому автор досліджує життя і творчість митців 20–30-х років ХХ століття, зокрема Давида Бурлюка, Казимира Малевича, Івана Кавалерідзе, Дзиґи Вертова, Вадима Меллера, Михайла Бойчука. 

Юлія Чернінька. Лицар Смарагдієвого Ордену. Дніпроленд. – К.: КМ-Букс, 2021

За сюжетом цієї фантастичної історії, у загадковий Портал між двома світами, який утворився на перетині славетних рік - Дніпра й Тисорії, стали потрапляти люди з нашого світу. А це неприпустимо, адже Терра Інкогніта, звідки чистильники викидають зайшлих гостей, не має ні минулого, ні майбутнього, у ній викривлений простір і час, і зависнути у ній можна на все життя. “Вид був фантастичний, як і всюди в Дніпроленді, лише гіперболізований, - дізнаємося ми про тамтешню Долину Здійснення Мрій. - Усе здавалося немов у безмежному достатку, якого можна досягти лише у мріях. Якщо квітів - то безкраї поля. Якщо спів птахів - то в терцію і у виконанні гігантських хорів. Якщо гірське джерело утамувати спрагу - то неодмінно з лимонаду. Якщо гриби на пеньку - то, звісно, із солодкого імбирного пряника». Закрити Портал, вирушивши у паралельну реальність назвою Дніпроленд – саме зі станції метро “Дніпро” - береться малий Ярослав, якому допомагає його хрещений і славнозвісний котик Вовко-Славко. Авторкою створений цілий дивосвіт, в якому живуть і друзі – професор Голдрик, старійшина Горс – і вороги, яким протистоїть Лицар Смарагдієвого ордену, знайомий нам з попередніх книжок серії, які свого часу увійшли до довгих списків “Книга року BBC” та Всеукраїнського рейтингу “Книга року”.

Лінда Муллалі Гант. Скоро розпогодиться. -  Х.: Віват, 2021

Героїня цієї історії живе на півострові Кейп-Код разом зі своєю бабусею, але мріє про “звичайну” сім’ю. Давня подруга відтепер чомусь соромиться проводити з нею час, та й інші зміни не радують. А дівчинка дуже не любить сюрпризи й неочікувані повороти. Триматися їй допомагає несподіване знайомство з новачком на півострові, який має за плечима власний гіркий досвід. Разом вони вчаться, як вистояти в шторм і подолати самотність, біль, злість, перші розчарування в близьких людях, а також дізнаються, що таке справжня дружба, доброта й толерантність. “Розмахнувшись, він кидає краба у воду — подалі від курячих ніжок на мотузках. Шубовсть! І краба вже як і не було. Ронан намагається не всміхатись, але це йому не дуже-то й вдається. — Ти що? Навіщо ти його викинув? — Вибач, — усміхаючись, він знизав плечима. — Такий гарний краб. Та й вояка хоч куди. От я і вирішив урятувати його від сковорідки. — Усе гаразд. Це краща ідея, ніж їсти млинці з крабів щодня. Вимовляючи ці слова, я думаю про те, як сильно сподобався б Ронан моєму татусеві Джо. Він сказав би, що в Ронана добре серце. І я неодмінно погодилася б”.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.43
    Купівля 41.43
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 43.7
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
30 листопада
09:22
Присвячена загиблим побратимам: "Культурний десант" випустив кліп на пісню Мирослава Кувалдіна "До побачення"
08:42
Херсон
Війська РФ атакували громадський транспорт у Херсоні: поранено 4 людини
08:35
Огляд
Недосип, мавпа за рогом і Всесвіт у кріслі - 5 книг про те, як запустити свій мозок на повну
08:18
Росіяни вночі обстріляли Нікопольщину: є загиблий і руйнування
08:14
Оновлено
Минулої доби на фронті відбулося 192 боєзіткнення: найгарячіше було на Курахівському напрямку
08:05
OPINION
Енергетика: припиніть дурити суспільство
07:50
протест у Тбілісі, 29 листопада
У Грузії розігнали багатотисячний протест: поліція затримала понад 100 мітингувальників
07:45
На фото втрати окупантів
Втрати армії РФ з початку великої війни перевищили 740 тис. військових
07:30
Енергетика
Балтійські країни визначилися із датою від’єднання від енергосистеми РФ та синхронізації з ЄС
07:07
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
У Чорному морі чергують 2 російські кораблі, які є носіями "калібрів"
06:56
Бердянськ
В окупованому Бердянську вночі лунали вибухи: виникли перебої зі світлом та інтернетом
06:34
Прапор США
США призначили спостерігача за припиненням вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані
06:20
ЗСУ
У листопаді до лав ЗСУ повернулися 6 тис. військових, які вчинили СЗЧ
05:35
"Білі янголи"
"Білі янголи" від початку повномасштабного вторгнення евакуювали майже 10 тис. людей
04:49
ЗСУ, мобілізація
Допоміг незаконно забронювати понад 450 працівників: у Києві ексінженеру держпідприємства оголосили підозру
03:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила дрони на територію України: на підступах до Києва працювала ППО
02:55
Кім Чен Ин
Кім Чен Ин звинуватив США у "прямому військовому втручанні" у війну в Україні
02:24
Оновлено
Ірландія
В Ірландії відбувається голосування на дострокових виборах парламенту
01:52
Керівниця УІК Коваль розповіла, що перші виплати за програмою єКнига очікують наступного року
01:24
Сергій Гнезділов
Публічне СЗЧ Гнезділова: суд продовжив військовому запобіжний захід
00:45
Херсон
У Херсоні відновлюють електропостачання: заживили всі насосні станції та лікарні
2024, п'ятниця
29 листопада
23:57
Війна з Росією, ЗСУ
Росіяни мають просування в районі Трудового: СОУ загрожує оточення на півдні від Курахового, - DeepState
23:53
Кіт Келлог
CNN оприлюднило план миру в Україні, який у квітні написав майбутній спецпредставник Трампа
23:19
кібербезпека
Росія веде відкриту кібервійну з Варшавою, - віцепрем'єр Польщі
23:17
Оновлено
Володимир Зеленський
"Ми хочемо, щоб державні кордони поважали": Зеленський провів зустріч із представниками країн Латинської Америки
23:02
Оновлено
Георгій Судаков, Шахтар, Ліга чемпіонів
На зірку "Шахтаря" Судакова зʼявився новий претендент: відомо вимоги українців
23:00
Ексклюзив
росія прапор занепад
РФ розпадеться під час правління Путіна, і КНР може зосередитися на територіях Далекого Сходу - американський політолог Буґайський
22:45
Володимир Зеленський
РФ здійснила 1120 масованих атак по енергетиці України, - Зеленський
22:15
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
РФ на сході кидає основні зусилля на Покровський, Курахівський та Времівський напрямки, - ОСУВ "Хортиця"
21:45
Покровськ
Генерал бундесверу Фрейдінг вважає, що Силам оборони доведеться покинути Покровськ до кінця 2024 року або на початку наступного
21:36
Зеленський заявив, що призначив командира 93-ї бригади заступником Єрмака
21:22
Ексклюзив
ЗРК Patriot
Patriot може працювати по бойових блоках "Орешника", - військовий експерт Снєгирьов
21:22
Андрій Сибіга
Сибіга та Блінкен обговорили зміцнення повітряного щита України
21:15
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Кадрові зміни в ЗСУ: що собою являють нові призначення Зеленського та як змінюється ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:04
Оновлено
Володимир Зеленський
З членством у НАТО: Зеленський припустив припинення війни без повернення територій
20:04
Ексклюзив
Зменшення купівельної спроможності українців: нардепка Южаніна про підвищення податків і військового збору
20:04
Вікторія Рощина
Росія не повернула Україні тіло журналістки Рощиної 29 листопада
20:01
OPINION
Для русофілів в Україні "Ідіот" Достоєвського є персональною цінністю
19:59
Мирослав Герасимович
На війні з РФ загинув воїн ЗСУ, поет і прозаїк Мирослав Герасимович
19:52
ЗСУ, мобілізація
З 1 грудня бронювання від мобілізації здійснюватиметься лише через Дію, – Мінцифра
Більше новин