Сонячні панелі для квартири: види, ефективність та чи варто встановлювати

20 серпня, 2024 вiвторок
16:00

Якщо ви хочете встановити сонячні панелі на балконі, спочатку варто дізнатись про головні аспекти щодо їх продуктивності, витрат та кількості необхідного обладнання

Зміст

Сонячні панелі стають дедалі популярнішим вибором, особливо в умовах нестабільності енергетичної системи. Для мешканців квартир встановлення сонячних батарей може здатися викликом через обмежений простір, але сучасні технології пропонують різноманітні рішення. У цій статті Еспресо розглянуло різні типи сонячних панелей, фактори, які впливають на їх ефективність, та чи варто в них інвестувати.

Сонячні батареї: види

Для того, щоб обрати найоптимальніший варіант для встановлення на балконі, важливо розібратися із видами сонячних батарей. Сьогодні ринок пропонує різноманітні варіанти, основні види включають:

  • Монокристалічні панелі. Виготовляють із цілісних кристалів кремнію, що робить їх одними з найефективніших на ринку. Вони мають високий коефіцієнт перетворення сонячної енергії в електричну, їх ККД (коефіцієнт корисної дії) становить 17–25%. Такі панелі займають менше простору та мають тривалий термін служби. Однак, вони зазвичай є найдорожчими.
  • Полікристалічні панелі. Виготовляються з кристалів кремнію та домішок, що надає їм характерного синього кольору. Вони менш ефективні (ККД 15–18%), ніж монокристалічні, але й дешевші. Такі панелі є популярним вибором серед споживачів, оскільки вони забезпечують гарне співвідношення ціни та якості.
  • Тонкоплівкові панелі або аморфні - виготовляються із різних матеріалів. Зазвичай тонкі шари кремнію наносять на основу – фольгу чи скло. Вони гнучкі, легкі та можуть бути інтегровані в архітектурні елементи будівель. Однак їхня ефективність значно нижча, порівняно з кремнієвими панелями та складає приблизно 9–13%.

Фото: solarpath.com.ua

Сонячні панелі на балконі

Встановлення сонячних панелей на балконі – це практичний спосіб використовувати відновлювану енергію у квартирі. Це рішення підходить для тих, хто хоче зменшити витрати централізованої електроенергії або зробити свою оселю більш енергонезалежною.

Сонячні панелі потребують значної площі для встановлення, щоб генерувати достатньо електроенергії для забезпечення потреб всієї сім'ї. Для сонячної електростанції потужністю 10 кВт (у середньому саме стільки вистачило б для задоволення потреб родини) потрібно приблизно 50 кв. м площі, що може бути складно реалізувати в умовах квартири.

Однак, навіть з обмеженим простором, як, наприклад, на балконі або даху, можна встановити меншу кількість панелей з вищим ККД, які забезпечуватимуть часткову енергетичну автономію. Це може бути корисно для покриття базових потреб, особливо під час тривалих відключень світла.

"Готового рішення немає, бо кожен об’єкт обраховується індивідуально. Проте в нас є приклади і ми вже не раз монтували сонячні панелі на балконі. Сучасні панелі мають потужність 550-570 Вт. Якби була можливість розмістити хоча б вісім панелей, то за сприятливих умов така станція покрила б основні потреби квартири", – пояснили для Економічної правди в компанії, що продає і встановлює СЕС.

Вартість встановлення сонячних панелей може бути досить високою, але з урахуванням зростання вартості електроенергії, а також нестабільності енергосистеми, ці витрати можуть бути доречними.

Фактори, що впливають на ефективність сонячних панелей

Сонячні панелі найбільш ефективні, коли вони встановлені під правильним кутом і орієнтовані на південь (для північної півкулі). Важливим є також уникнення затінення від сусідніх будівель або дерев.

У регіонах з великою кількістю сонячних днів панелі працюють ефективніше. Холодна та похмура погода зменшує їх продуктивність, за рахунок кількості сонячного випромінювання, що потрапляє на батарею. "СЕС ефективні влітку, частково восени і навесні. Взимку через малу кількість сонячних днів (у хмарну погоду генерація падає в десять разів) і короткі світлові дні для отримання достатнього обсягу енергії слід встановлювати більше модулів", – розповів директор ТОВ "Промавтоматика Вінниця" Михайло Ганчук.

Регулярне очищення панелей від пилу, бруду та листя допомагає підтримувати їх продуктивність на належному рівні.

У скільки обійдеться встановлення сонячних панелей?

Щоб встановити сонячні панелі на балконі, доведеться також придбати інші необхідні компоненти, які забезпечують їх ефективну роботу. Тож, окрім 2-3 сонячних батарей, доведеться придбати також:

  1. Інвертор - він перетворює постійний струм (DC) від сонячних панелей на змінний струм (AC), який використовується в електричних мережах квартири.
  2. Контролер – необхідний для стабілізації напруги згідно з характеристиками  інвертора або акумулятора. Дуже часто контролер інтегрований в інвертор.
  3. Кріплення та монтажні конструкції. Металеві рами або кріплення для встановлення панелей на перилах або стінах балкона. Конструкції повинні бути міцними, стійкими до вітру та адаптованими для балконних умов.
  4. Акумуляторні батареї. Зберігають надлишкову енергію для використання вночі або під час відсутності сонячного світла.
  5. Кабелі та з'єднувачі. Високоякісні кабелі, стійкі до ультрафіолетового випромінювання та температурних коливань.

Вибір конкретної комплектації залежить від індивідуальних потреб, площі балкона та бажаної потужності системи.

Ви також можете розглянути можливість встановлення сонячних панелей із зарядними станціями. Така схема буде простішою, якщо використовують спеціальні сонячні панелі. Адже більшість портативних станцій вже готові до підключення альтернативних джерел енергії, мають вбудовані контролери заряду, інвертори та інше. Це спрощує процес встановлення та підключення.

З недоліків – це те, що такі системи будуть мати обмежену потужність та не підходять для великих навантажень, таких як живлення всього будинку. Адже середньої потужності (до 2 кВт) портативної станції вистачить для зарядки гаджетів, живлення освітлення або роботи окремих малопотужних електроприладів.

Якщо ж ви обдумуєте варіант про встановлення повної системи, тоді доведеться викласти значну суму. У середньому, встановлення невеликої системи для квартири може коштувати від 1 000 до 5 000 доларів, залежно від конфігурації та якості обладнання.

Вартість малої сонячної електростанції залежить від її потужності. Наприклад, комплект обладнання на 100 Вт обійдеться в 10-15 тисяч гривень. Для станції потужністю 10 кВт, включно із матеріалами, обладнанням та монтажем, ціна стартує від 250 тисяч гривень.

Так, на порталі Sun Energy розрахували вартість автономної сонячної електростанції на 2.2 кВт. Одна монокристалічна сонячна панель потужністю 410 Вт коштує 98 доларів. Для того, щоб отримати необхідну потужність, треба встановити шість таких. Тому лише за сонячні панелі доведеться віддати 588 доларів. Автономний інвертор обійдеться у 320 доларів, а дві акумуляторні батареї – 800 доларів. Враховуючи додаткові витрати на систему кріплень та електрофурнітуру, загальна сума становитиме 1976 "зелених". Крім того, сюди ж треба додати вартість монтажу.

Термін окупності сонячної електростанції важко порахувати, оскільки він залежить від безлічі факторів, однак може становити близько 20 років. Станції з акумуляторами та гібридними інверторами здебільшого призначені не для економії коштів, а для забезпечення комфорту та стабільності електропостачання.

Прорахувати окупність легше, якщо встановлювати сонячну електростанцію більшої потужності, ніж потрібно для домогосподарства, а надлишок продавати в "систему". Такі проєкти можна реалізувати, лише на території приватних будинків, коли у вас для цього буде достатньо площі.

"Для цього необхідно встановити сонячну електростанцію обраної потужності, двонаправлений лічильник, укласти договір з обленерго та підключитися до енергосистеми, подавши заяву в НКРЕКП", - пояснюють у матеріалі УНІАН.

Будівництво гібридної сонячної електростанції потужністю 20 кіловатів обійдеться в середньому приблизно 22 тисячі доларів, тобто понад 800 тисяч гривень. Ця сума охоплює всі ключові компоненти, включно з інверторами, акумуляторами, монтажними конструкціями та матеріалами для підключення панелей. Крім того, знадобиться вже приблизно 120 квадратів площі.

"Зелений тариф" для електроенергії, виробленої сонячними панелями в приватних домогосподарствах з потужністю до 30 кВт, які були введені в експлуатацію в період із 1 січня 2024 року до 31 грудня 2024 року, складає 614,66 копійок за кіловат-годину (без урахування ПДВ).

Фото: Freepik

Чи варто встановлювати сонячні панелі у квартирі?

Встановлення панелей у квартирі може бути вигідним рішенням, однак важливо врахувати всі "за" та "проти". Використання сонячної енергії зменшує залежність від невідновлюваних джерел енергії і сприяє енергонезалежності.

Сонячні панелі протягом весняно-літнього періоду можуть суттєво знизити ваші витрати на світло. Однак цей параметр залежить від споживання та можливості повністю або частково забезпечити квартиру власною енергією. Ще одним приємним бонусом є те, що перехід на "зелену енергетику" сприяє зниженню викидів вуглецю, що позитивно впливає на навколишнє середовище.

Перед встановленням сонячних панелей у квартирі необхідно врахувати можливості монтажу, враховуючи архітектуру будинку, а також отримати відповідні дозволи від керуючих організацій.

Сонячні панелі для квартири можуть бути вигідним і екологічно відповідальним рішенням, якщо ретельно врахувати всі фактори та провести необхідні розрахунки. Це інвестиція у майбутнє, яка забезпечить вашу оселю резервним джерелом енергії.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
07:16
Оновлено
Крилата ракета
Армія РФ атакує Україну ракетами: ситуація вранці 15 січня
07:03
TikTok і RedNote
На тлі можливої заборони TikTok: китайський додаток RedNote став найпопулярнішим у США
06:32
Даніель Дюбуа
"Ніколи не вірте його словам": Дюбуа про заяву Ф'юрі щодо завершення кар'єри
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:53
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 158 боєзіткнень, 70 з яких - на Покровському напрямку
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
20:06
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого північнокорейського військового
20:03
Ексклюзив
Міжнародний кримінальний суд
Зустріччю з Путіним Трамп обнулить ордер Міжнародного кримінального суду, він прагне бути таким самим диктатором, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
20:00
OPINION
Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?
19:42
Сергій Лавров
Віцеспікер парламенту Словаччини говорив з Лавровим у Москві про війну в Україні
19:35
Гауляйтер Євген Балицький
Суд в Україні виніс остаточний вирок колаборанту Балицькому – 15 років тюрми з конфіскацією майна
19:24
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Зінченко отримав шанс перейти у клуб-фіналіст ЛЧ
19:20
На фото: The Weeknd
The Weeknd переніс дату виходу альбому Hurry Up Tomorrow через пожежі в Лос-Анджелесі
19:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
19:05
ЗСУ, мобілізація
В Україні спростили перебронювання працівників через Дію
19:00
Ексклюзив
Аеропорт Львів зима
В Українській асоціації пілотів оцінили можливість відкриття аеропорту "Львів"
18:52
Ексклюзив
рада голосування
"Комунальні підприємства можуть бути приватизовані": нардепка Савчук про новий закон та скасування Господарського кодексу
18:48
Рустем Умєров
Електронні скерування на ВЛК з'являться в "Резерв+" уже в січні, - Умєров
Більше новин