Міста воєнного часу

Костянтин Москалець
25 травня, 2022 середа
10:23

Війна за лічені години змінила знайомий, обжитий світ, надавши йому невпізнаваних подеколи форм

Зміст

Добре розумієш це, покидаючи ексклюзивну шкаралупу обставин, у якій тебе застали і змусили заціпеніти грізні події. Перше, що впадає до ока, – обгоріла військова техніка на узбіччях доріг. Це схоже на кадри зі старої воєнної кінохроніки, яка раптово перетворилася на повсякденну реальність. Танки, бронемашини, загадкові пристрої смерті, її залізні лапи і кігті. Їдучи далі цілковито порожньою трасою, потрапляєш уже в інший, апокаліптичний фільм про життя після ядерного вибуху, в якусь “Книгу Ілая”. Зумисне обідрані назви населених пунктів на придорожніх зупинках, щоб дезорієнтувати ворога. Розвернуті в протилежний бік дороговкази. Написи на узліссях рідних лісів: “Обережно, міни!”, “Обережно, розтяжки!” Ніде ні душі, жодного автомобіля назустріч, жодного трактора на широких українських ланах, хоча триває посівна. Тож коли трапляється перший блокпост, на душі стає легше. Серйозні, часом сердиті хлопці з автоматами перевіряють документи. Угорі гойдається опудало повішеного Путіна. Нас пропускають далі, даючи стислі вказівки, куди варто, а куди не варто повертати. Мости через ріки переважно підірвано. Дороги перекрито бетонними блоками і спиляними соснами. Протягом години над нами двічі пролітають крилаті ракети – низько, зі зміїним свистом. Ми не ховаємось в укриття, бо де його знайдеш серед безберегих полів? Чому бути, того не минути. Ось так виглядає моя Чернігівщина, рідна й чужа водночас, по очі закутана в маскувальну кікімору.

Фото Reuters

Далі начебто має бути легше. Поїзд наближаєтьс до Львова, де вже довший час живе моя дружина, змушена покинути рідний дім через безперестанні обстріли. Надовго роз’єднані війною, змушені спілкуватись виключно по мобільному телефону, без змоги торкнутись пальцями до пальців, вустами до вуст, ми зустрінемось через якусь годину! Залишається зовсім небагато, аж раптом поїзд зупиняється на невідомій станції. Минає година. Дві. Львів під ракетними ударами, по всій Україні триває повітряна тривога, дружина, яка хотіла зробити мені сюрприз і зустріти на вокзалі, – у сховищі. Колія серйозно пошкоджена, засмучено повідомляє провідниця, ми їдемо по кілька хвилин, потім довго стоїмо. Війна – це суцільні перебої. З електрикою, продуктами, з належним способом життя, коли живеш, не замислюючись, як його жити далі. Тепер замислюєшся. І до Львова ми прибуваємо аж через п’ять годин, серед глупої ночі, добре, що живі. На вокзальній підлозі покотом сплять пасажири скасованих приміських поїздів. Випадковий водій зупиняється на Городоцькій, підвозить мене до Оперного, відмовляючись від грошей. “Зараз не той час, щоби брати гроші”, – пояснює. Зараз війна. Дай тобі, Боже, здоров’я і щастя, хлопче, дякую.

Фото Gettyimages

Авжеж, у Львові також є блокпости і залізні «їжаки», мішки з піском затуляють підвальні вікна, озброєні хлопці трапляються на кожному кроці. Тут теж виють сирени. Але тут усе значно м’якше. Може, тому, що місто не було осквернене чоботом окупанта і гусеницями його танків. Люди відпружені і чемні, працюють магазини, кафе й ресторани, у банкоматах є готівка і ніхто не встає о п’ятій ранку, щоб зайняти чергу до банку, де через декілька годин стояння вдасться отримати 500 гривень на руки. У Львові повно сірників і, за перепрошенням, туалетного паперу! У Львові продають конвалії і тюльпани! Виявляється, фантастика й чудо полягають не в польотах на Марс і не в ходінні босоніж по воді. Достатньо поснідати і випити каву разом з дружиною в сусідньому “Челентано”. Я вперше за довгий час маю змогу сходити до сповіді і до причастя, після чого гарячі сльози вдячності повністю заливають львівський краєвид перед очима. Ще ніколи в житті я не почувався врятованим так переконливо.  

Фото Gettyimages

Нарешті Київ. Після відносно безтурботного Львова тут екзистенційний холод знову бере за плечі. Деякі мости через Дніпро перекрито. Багато окопів і траншей. Багато загачених поваленими деревами вулиць. Значно менше людей, ніж було перед війною. Київ насторожений. Київ пильний. Це Київ, який уже пережив Бучу й Ірпінь, Бородянку та Гостомель. Він більше ніколи не буде таким, як раніше, після всіх страхітливих травм, завданих російськими мерзотниками моєму народові, моїй землі. Київ – столиця, тому він особливо гостро відчуває страждання і страх найменшого села та провінційного містечка, відчуває їх як свої. Тут часто перевіряють документи, на залізничному вокзалі, в метро, навіть при вході на подвір’я церкви. Тут багато недовірливих поглядів. Приязних, усміхнених, відкритих киян, завжди гостинних, завжди готових допомогти приїжджим, поторкав мороз підозріливості й загрози смерті. Може, одна з найкращих ілюстрацій зміни, що сталася зі столицею, – невеличкий квітковий магазин на Лісовій. Очевидно, його власники виїхали з міста ще в перші дні війни, покинувши все, як було, тільки замкнувши двері. З-за скла на нас дивляться десятки сухих троянд, еустом і хризантем. Мертві квіти у вазах без води розпачливо тягнуться до перехожих. У скляній клітці, що стала для них безшумним крематорієм і колумбарієм, зупинився час, тут панує і панує 24 лютого 2022 року. Разом із квітами на нас розгублено дивляться й іграшкові ведмедики, яких мали подарувати хлопці своїм дівчатам. Чи вони ще живі, ті хлопці? Чи не скалічені “Градами” і “Ураганами”? Чи ще воюють, проганяючи нечисть, а чи їх уже торкнувся крижаний опік смерті? Дівчата, як ви там, чи ви в безпеці, чи не вчинили над вами наруги?

Фото Reuters

Останнім часом мене дуже дратують дописи знайомих у соціальних мережах. Вони сидять у Америці, Німеччині або Польщі, в безпечних, далеких від стресу й травм місцях, строчачи бадьорі пости про перемогу, бавлячись мемами, сприймаючи жорстоку реальність війни як черговий футбольний матч і поводячись достоту як фанати, що вболівають за улюблену команду. А тут з нами відбуваються значно страшніші й небезпечніші за футбольний матч речі. Хтозна, чи впізнають ці знайомі нас, коли повернуться сюди після війни. Хтозна, чи захочемо ми їх бачити і розмовляти з ними. Опіки смертю не минають безслідно ні для міст, ні для людей. І хоча на позір ми далі живемо, як жили, не втрачаючи мужності й надії, тішачись кожній пачці солі, яку вдалося роздобути, і кожній допомозі небайдужих до нашого лиха людей, але потім, коли все закінчиться, чи відпустять нас загиблі діти, яких ми не змогли вберегти, вагітні жінки, які не встигли народити, відважні воїни, яких підступно зрадили й кинули напризволяще командири, безліч інших воєнних сюжетів і топосів, про які не розповідають у бадьорих телемарафонах, передбачливо заткнувши рота тим, хто міг би правдиво й неупереджено показати моторош війни – війни, якою вона є насправді, а не в базіканні соціальних мереж і вічно неголених персонажів політикуму… Мертві квіти й діти не оживають, вони дивляться й дивляться нам услід, мовчки.   

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.17
    Купівля 41.17
    Продаж 41.69
  • EUR
    Купівля 43.01
    Продаж 43.8
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
10:32
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:28
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
10:27
Шпигував за оборонцями Харкова: клірику УПЦ МП з Мелітополя оголосили підозру
10:08
У Великій Британії заявили, що РФ намагається використовувати ШІ для атак на інфраструктуру
10:06
Оновлено
ППО
РФ запустила групи БПЛА по Україні: у Запоріжжі - постраждав підліток
10:03
Лілу45 та Галич з O.Torvald презентували спільну пісню
10:02
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Війська виводять з двох кишень, які ворог хотів перетворити на пастки: Згурець про Курахівський напрямок
10:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракетне балансування України та Росії та солідарність Європи, яка не повинна похитнутися в епоху Трампа. Акценти світових ЗМІ 25 листопада
10:00
OPINION
Путін вірить, що Захід віддасть йому Україну на поталу
09:58
Оновлено
У Вільнюсі на житловий будинок упав вантажний літак: загинув пілот
09:32
Енергетика
У Харкові створюють "енергетичний острів", щоб децентралізувати систему енергозабезпечення
09:28
У міноборони Тайваню заявили, що Китай знову запустив повітряну кулю після піврічної перерви
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
Погодні умови не зупиняють ворога: офіцер 59-ї ОМБр Цехоцький про Покровський напрямок
09:02
Ракети KN-23/KN-24, які КНДР передала Росії
"Містить компоненти з п'яти країн": ГУР розповіло, з чого складаються ракети KN-23/KN-24, які КНДР передала Росії
08:45
Хезбола, Ліван
"Може статися протягом кількох днів": ізраїльський посол у США заявив, що Ізраїль та "Хезболла" близькі до підписання угоди про перемир'я
08:45
Пресреліз
Моя прекрасна колонізація - обкладинка документального фільму
Культурний аншлюс України: вийшов фільм "Моя прекрасна колонізація", про те як серіали та шоубіз перетворювали українців на росіян
08:36
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За добу на фронті сталося 217 боєзіткнень: найактивніші росіяни на Курахівському напрямку
08:35
Оновлено
Румунія, прапор Румунії
Вибори в Румунії: перемогу в першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
08:00
OPINION
Найстрашніша зима завжди та, що попереду
07:56
Розбита техніка окупантів
За добу війни в Україні росіяни втратили 6 танків, 22 артсистеми та 1610 військових
07:50
Російські військові
Російські війська просуваються значно швидше, ніж протягом усього 2023 року, - ISW
07:50
Ексклюзив
свічка
Росіяни заборонили вшановувати пам'ять жертв Голодоморів на окупованій Херсонщині, - голова пресофісу ОВА
07:11
ізраїльський авіаудар по Бейруту
"Хезболла" випустила по Ізраїлю близько 250 ракет і безпілотників. ЦАХАЛ вдарив у відповідь
06:29
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі два кораблі: один носій "калібрів"
06:15
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Чинна і майбутня адміністрації США тісно співпрацюють щодо питань нацбезпеки, - наступник Саллівана
05:40
Росія з КНДР
Війська КНДР уже мали бої з ЗСУ, - очільник Генштабу
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
Більше новин