Міста воєнного часу

Костянтин Москалець
25 травня, 2022 середа
10:23

Війна за лічені години змінила знайомий, обжитий світ, надавши йому невпізнаваних подеколи форм

Добре розумієш це, покидаючи ексклюзивну шкаралупу обставин, у якій тебе застали і змусили заціпеніти грізні події. Перше, що впадає до ока, – обгоріла військова техніка на узбіччях доріг. Це схоже на кадри зі старої воєнної кінохроніки, яка раптово перетворилася на повсякденну реальність. Танки, бронемашини, загадкові пристрої смерті, її залізні лапи і кігті. Їдучи далі цілковито порожньою трасою, потрапляєш уже в інший, апокаліптичний фільм про життя після ядерного вибуху, в якусь “Книгу Ілая”. Зумисне обідрані назви населених пунктів на придорожніх зупинках, щоб дезорієнтувати ворога. Розвернуті в протилежний бік дороговкази. Написи на узліссях рідних лісів: “Обережно, міни!”, “Обережно, розтяжки!” Ніде ні душі, жодного автомобіля назустріч, жодного трактора на широких українських ланах, хоча триває посівна. Тож коли трапляється перший блокпост, на душі стає легше. Серйозні, часом сердиті хлопці з автоматами перевіряють документи. Угорі гойдається опудало повішеного Путіна. Нас пропускають далі, даючи стислі вказівки, куди варто, а куди не варто повертати. Мости через ріки переважно підірвано. Дороги перекрито бетонними блоками і спиляними соснами. Протягом години над нами двічі пролітають крилаті ракети – низько, зі зміїним свистом. Ми не ховаємось в укриття, бо де його знайдеш серед безберегих полів? Чому бути, того не минути. Ось так виглядає моя Чернігівщина, рідна й чужа водночас, по очі закутана в маскувальну кікімору.

Фото Reuters

Далі начебто має бути легше. Поїзд наближаєтьс до Львова, де вже довший час живе моя дружина, змушена покинути рідний дім через безперестанні обстріли. Надовго роз’єднані війною, змушені спілкуватись виключно по мобільному телефону, без змоги торкнутись пальцями до пальців, вустами до вуст, ми зустрінемось через якусь годину! Залишається зовсім небагато, аж раптом поїзд зупиняється на невідомій станції. Минає година. Дві. Львів під ракетними ударами, по всій Україні триває повітряна тривога, дружина, яка хотіла зробити мені сюрприз і зустріти на вокзалі, – у сховищі. Колія серйозно пошкоджена, засмучено повідомляє провідниця, ми їдемо по кілька хвилин, потім довго стоїмо. Війна – це суцільні перебої. З електрикою, продуктами, з належним способом життя, коли живеш, не замислюючись, як його жити далі. Тепер замислюєшся. І до Львова ми прибуваємо аж через п’ять годин, серед глупої ночі, добре, що живі. На вокзальній підлозі покотом сплять пасажири скасованих приміських поїздів. Випадковий водій зупиняється на Городоцькій, підвозить мене до Оперного, відмовляючись від грошей. “Зараз не той час, щоби брати гроші”, – пояснює. Зараз війна. Дай тобі, Боже, здоров’я і щастя, хлопче, дякую.

Фото Gettyimages

Авжеж, у Львові також є блокпости і залізні «їжаки», мішки з піском затуляють підвальні вікна, озброєні хлопці трапляються на кожному кроці. Тут теж виють сирени. Але тут усе значно м’якше. Може, тому, що місто не було осквернене чоботом окупанта і гусеницями його танків. Люди відпружені і чемні, працюють магазини, кафе й ресторани, у банкоматах є готівка і ніхто не встає о п’ятій ранку, щоб зайняти чергу до банку, де через декілька годин стояння вдасться отримати 500 гривень на руки. У Львові повно сірників і, за перепрошенням, туалетного паперу! У Львові продають конвалії і тюльпани! Виявляється, фантастика й чудо полягають не в польотах на Марс і не в ходінні босоніж по воді. Достатньо поснідати і випити каву разом з дружиною в сусідньому “Челентано”. Я вперше за довгий час маю змогу сходити до сповіді і до причастя, після чого гарячі сльози вдячності повністю заливають львівський краєвид перед очима. Ще ніколи в житті я не почувався врятованим так переконливо.  

Фото Gettyimages

Нарешті Київ. Після відносно безтурботного Львова тут екзистенційний холод знову бере за плечі. Деякі мости через Дніпро перекрито. Багато окопів і траншей. Багато загачених поваленими деревами вулиць. Значно менше людей, ніж було перед війною. Київ насторожений. Київ пильний. Це Київ, який уже пережив Бучу й Ірпінь, Бородянку та Гостомель. Він більше ніколи не буде таким, як раніше, після всіх страхітливих травм, завданих російськими мерзотниками моєму народові, моїй землі. Київ – столиця, тому він особливо гостро відчуває страждання і страх найменшого села та провінційного містечка, відчуває їх як свої. Тут часто перевіряють документи, на залізничному вокзалі, в метро, навіть при вході на подвір’я церкви. Тут багато недовірливих поглядів. Приязних, усміхнених, відкритих киян, завжди гостинних, завжди готових допомогти приїжджим, поторкав мороз підозріливості й загрози смерті. Може, одна з найкращих ілюстрацій зміни, що сталася зі столицею, – невеличкий квітковий магазин на Лісовій. Очевидно, його власники виїхали з міста ще в перші дні війни, покинувши все, як було, тільки замкнувши двері. З-за скла на нас дивляться десятки сухих троянд, еустом і хризантем. Мертві квіти у вазах без води розпачливо тягнуться до перехожих. У скляній клітці, що стала для них безшумним крематорієм і колумбарієм, зупинився час, тут панує і панує 24 лютого 2022 року. Разом із квітами на нас розгублено дивляться й іграшкові ведмедики, яких мали подарувати хлопці своїм дівчатам. Чи вони ще живі, ті хлопці? Чи не скалічені “Градами” і “Ураганами”? Чи ще воюють, проганяючи нечисть, а чи їх уже торкнувся крижаний опік смерті? Дівчата, як ви там, чи ви в безпеці, чи не вчинили над вами наруги?

Фото Reuters

Останнім часом мене дуже дратують дописи знайомих у соціальних мережах. Вони сидять у Америці, Німеччині або Польщі, в безпечних, далеких від стресу й травм місцях, строчачи бадьорі пости про перемогу, бавлячись мемами, сприймаючи жорстоку реальність війни як черговий футбольний матч і поводячись достоту як фанати, що вболівають за улюблену команду. А тут з нами відбуваються значно страшніші й небезпечніші за футбольний матч речі. Хтозна, чи впізнають ці знайомі нас, коли повернуться сюди після війни. Хтозна, чи захочемо ми їх бачити і розмовляти з ними. Опіки смертю не минають безслідно ні для міст, ні для людей. І хоча на позір ми далі живемо, як жили, не втрачаючи мужності й надії, тішачись кожній пачці солі, яку вдалося роздобути, і кожній допомозі небайдужих до нашого лиха людей, але потім, коли все закінчиться, чи відпустять нас загиблі діти, яких ми не змогли вберегти, вагітні жінки, які не встигли народити, відважні воїни, яких підступно зрадили й кинули напризволяще командири, безліч інших воєнних сюжетів і топосів, про які не розповідають у бадьорих телемарафонах, передбачливо заткнувши рота тим, хто міг би правдиво й неупереджено показати моторош війни – війни, якою вона є насправді, а не в базіканні соціальних мереж і вічно неголених персонажів політикуму… Мертві квіти й діти не оживають, вони дивляться й дивляться нам услід, мовчки.   

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:33
Оновлено
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
Більше новин