Костянтин Москалець: Опік мовою
Я не знаю, коли закінчиться ця війна, але достеменно знаю, що після неї ми вже ніколи не будемо такими, як раніше
Доходжу такого висновку, спостерігаючи за власною поведінкою, коли роблю, скажімо, іспит сумління перед сповіддю. Або ж спостерігаючи за поведінкою друзів і знайомих, найближчих. Те, на що ми раніше не звертали аж стільки уваги, трактуючи з поблажливим гумором або іронічною відстороненістю, тепер діє як велетенський подразник, як опік або як тригер, що запускає вкрай загострені реакції, переповнені не найкращими емоціями й намірами. Імпульсивно-реактивна поведінка, яку детально описували відомі обсерватори і тлумачі людської душі, починаючи коли б не з Сенеки, стала нашим повсякденним супутником, гнів – нашим побратимом. У такому супроводі доводиться вживати неабияких заходів перестороги, плекати самодисципліну і вірне слідування християнським заповідям. Інакше можна втрапити у халепу. І спровокують її буденні, здавалося б, малопомітні чинники.
Ось, наприклад, ми з дружиною заходимо після недільної Служби Божої у Патріаршому соборі до невеличкої кав’ярні на Лівобережній. У нас гарний, просвітлений настрій, який завжди буває після Літургії і Святого Причастя, ми сповнені довіри й пошани до довколишніх ближніх. Аж тут ми спотикаємось об одну подробицю, яку ще торік успішно пропустили би повз вуха і яку особисто я до війни намагався толерувати. Тут звучить російська мова. Мова окупантів, мова загарбників, мова ґвалтівників. Ця мова пече слух. Ми вже відвикли від неї. Її все рідше чути в ефірі, у маршрутках, у публічному просторі Києва. Цією мовою цвенькають симпатичні дівчатка, які готують каву, нею ж таки звертаються до баристок юні відвідувачки у черзі перед нами.
Якби ті виродки дійшли сюди, вони порвали би вас на клоччя. Так, що ви повмирали би від страхітливих ґвалтувань або на все життя залишилися би інвалідками. А ви говорите їхньою мовою.
Це один із тих моментів, коли в мене падає планка. Перед очима безпробудна темрява глупої березневої ночі, вулицями мого міста рухаються танкові колони. Рев двигунів триває вже кілька годин, неспроможний далі залишатися в невідомості, я, скрадаючись, іду з’ясовувати, хто це, наші чи російська потолоч. І зі складним відчуттям огиди, обурення, відчаю і недовіри до власних органів сприйняття розумію, що це вони, ворожа гадь, яка їде вбивати наших хлопців і ґвалтувати наших дівчат. Я чую їхню мову. Чую їхні матюки. Чую також по їхніх істеричних і п’яних інтонаціях, що вони бояться. Командир підганяє бійців, вони самі серед зануреного у пітьму, мовчазного українського міста, в якому не світиться жодна електрична лампочка. Вони самі по собі, ми – окремо від них. Нас ніщо не об’єднує. Жодна мова. Жодна емоція, притаманна людським істотам. Ми їх ненавидимо. Вони нас бояться. Стискаючи кулаки, я стою у темряві, слухаючи російську мову. І вперше ненавиджу її всю, від початку до кінця, від вершинних здобутків їхньої літератури, до брудної лайки, якою командир звертається до солдатів. Хлопці-узбеки, що служили зі мною, жорстоко, до напівсмерті били за такі лайки, в яких згадується мати. А цим нічого, норм. Яка їхня мати, такі й діти.
Те, що спробували зробити Путін і його біснуваті радники та генерали, прийшовши на нашу землю знову, як приходили свого часу війська Меншикова у Батурин або війська червоногвардійців Муравйова під Крути, є початком агонії велетенського монстра, розташованого на північний схід від України. Вони скандували «можем повторіть», але вся річ у тім, що повторити вони нічого не можуть, хоч би до яких звірств удавалися збоченці та дегенерати на окупованих українських територіях. Народ хамів і алкоголіків, який в одностайному пориві знищив власну еліту і розстріляв власного царя разом із родиною ще сто з лишком років тому, народ, який влаштовує нужники у церквах і ґвалтує дітей, нездатний до відваги й героїзму, до шляхетних учинків, до самопожертви й самовідданості. Такий народ, давно зненавиджений усіма цивілізованими сусідами, повинен зійти з історичної сцени навіки, – і ми бачимо початок цього лавиноподібного сходження в довічну безодню забуття та лихої пам’яті.
Ті ж, хто використовує російську мову, хоч у поточному мовленні, хоч у літературних творах, послуговуються небезпечним маркером, що позначає їх як наших ворогів. Поки що ми просто виходимо з їхніх кав’ярень і магазинів, нічого не замовивши й не купивши. Однак коли з фронтів повернуться наші хлопці й дівчата, за якими день і ніч полювали російськомовні загарбники, тоді ситуація виглядатиме докорінно інакше. Нема чого звертатися до нас мовою ворога у нашому рідному краї, за свободу і незалежність якого від російської погані пролито стільки чистої крові, віддано стільки життів. На цій межі закінчуються політична коректність і толерантність, а розпочинаються суто відрухові й вибухові, не завжди контрольовані реакції, з якими носіям мови сусіднього етносу краще не стикатися. Сподіваюся, що це зрозуміють не тільки поодинокі бармени та офіціанти, а й усі, хто через лінощі або зневагу ще й досі не вивчив мови титульної нації. І краще буде, якщо вони зрозуміють це і зроблять висновки вже сьогодні, а не завтра.
- Актуальне
- Важливе