Дипломат та одногрупник Єрмака: що відомо про нового міністра культури та стратегічних комунікацій Миколу Точицького
Міністерство культури 5 вересня отримало нову назву і нового очільника - Микола Точицький став міністром культури та стратегічних комунікацій України
5 вересня Верховна Рада України 252 голосами підтримала кандидатуру Миколи Точицького на посаду голови Мінкульту. Після звільнення Олександра Ткаченка у липні 2023-го відомство залишалося без очільника, а тимчасово виконувачем обовʼязків міністра культури залишався Ростислав Карандєєв - заступник голови Мінкультури з 2015 року. Тепер відомство також вкотре змінило назву, що каже про імовірну зміну напрямів діяльності міністерства. Що відомо про нового міністра, та як зміниться напрямок діяльності очолюваного ним міністерства - у матеріалі Еспресо.
Біографічна довідка: освіта та звʼязок з Єрмаком
Микола Точицький народився 22 вересня 1967 року на Вінниччині. Після закінчення школи у 1985–1987 роках служив в армії.
У 1993 році здобув освіту філолога, перекладача французької та англійської мов у Київському національному університеті Шевченка, а в 1995 році закінчив Інститут міжнародних відносин за спеціальністю "юрист-міжнародник". За даними "Української правди", в КІМВ Точицький був одногрупником глави Офісу президента Андрія Єрмака.
У 1999 році майбутній дипломат і міністр культури завершив навчання у Женевському центрі політики безпеки.
Дипломатична карʼєра
Микола Точицький побудував успішну дипломатичну кар'єру. Одразу після завершення навчання в університеті Шевченка в 1993 році він розпочав трудову діяльність як аташе в Міністерстві закордонних справ. Продовжуючи навчатися в КІМВ, у 1993-1995 роках працював в управлінні контролю над озброєнням та роззброєнням МЗС України.
У 1995-1998 роках був третім та другим секретарем у посольстві України в Бельгії, а за сумісництвом Бенілюксу, ОЗХЗ, НАТО, ЄС і Західноєвропейського союзу. У 1999-2000 роках повернувся до МЗС і став першим секретарем відділу ОБСЄ та Ради Європи Управління європейської інтеграції.
У 2000-2001 роках працював радником відділу НАТО та європейської безпеки у департаменті з питань політики та безпеки. У 2001-2003 роках став радником постійного представництва України при Раді Європи у Страсбурзі. На цій посаді Точицький розвивав співпрацю з ПАРЄ, Конгресом місцевих та регіональних влад Європи та Венеційською комісією.
Карʼєра йшла вгору, і у 2003 році він був призначений першим заступником, директором кабінету міністра закордонних справ України, а в 2004-му очолив управління консульської служби МЗС.
З 2005 по 2008 рік Точицький був генеральним консулом України в Сан-Франциско (США). Наступні два роки, до лютого 2010-го, обіймав посаду першого заступника, а згодом і керівника Головної служби з питань міжнародного співробітництва секретаріату президента України.
8 лютого 2010 року став постійним представником України при Раді Європи, де працював до 2016-го. Він став першим постпредом від України, який головував у комітеті міністрів РЄ.
З лютого 2016 до квітня 2021 року Точицький був послом України в Бельгії та в Люксембургу, представником України при ЄС та Європейській спільноті з атомної енергії за сумісництвом.
З вересня 2021 року до квітня 2024 року Точицький перебував на посаді заступника міністра закордонних справ України. Він брав участь у переговорах з РФ в Біловезькій Пущі та Стамбулі.
З 15 квітня 2024 року він став заступником керівника Офісу президента України.
Як Точицький повʼязаний з культурою
Перебуваючи на посаді посла України в Бельгії протягом 5 років, Точицький разом з дружиною Тамарою Точицькою ініціювали й втілили проєкти культурної дипломатії.
Наголошуючи на важливості ставати впізнаваними у світі, а також транслювати український культурний наратив, вони організували Дні українського кіно, виставки художників Івана Марчука, Романа Мініна, Сергія Святченка, проводили літературні зустрічі з українськими письменниками, презентації книжок українських авторів. Також були організовані майстер-класи для іноземців з традиційних українських видів орнаментування та малювання, зокрема з писанкарства, петриківського розпису, техніки Марії Примаченко та багато інших культурних і мистецьких заходів.
Як зазначила заступниця голови парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук, новопризначений міністр культури чітко усвідомлює: світові треба показувати, чим ми відрізняємося від росіян і чому нас хоче знищити агресор.
Чим володіє новий міністр
Дружина новопризначеного міністра Тамара Точицька володіє квартирою в Києві площею 140 кв. м, яка була придбана нею в 2019 році за 800 тис. грн. На неї також записаний автомобіль Jeep Wrangler 2014 року, придбаний у 2014 році за 220 тис. грн.Сам Точицький володіє земельною ділянкою 1200 кв. м на Київщині. Точицький має на банківських рахунках 79,5 тис. грн, 22,5 тис. євро, його дружина має 30 тис. євро готівкою, а спільно подружжя має 300 тис. грн готівкою.
Реорганізація Мінкульту: про що каже зміна назви відомства
З часу набуття незалежності Україною відомство 7 разів змінювало назву та вектор діяльності. Міністерством культури воно називалося з 1991 до 1997 року та з 2010 до 2019 року. В інший час воно додатково опікувалося або мистецтвом, або туризмом, або молоддю та спортом. До вересня 2024 року відомство мало назву "Міністерство культури та інформаційної політики України", а тепер перетворилося на Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.
Такі зміни, як пояснює Давид Арахамія, мають "посилити боротьбу з дезінформацією", а для цього Мінкульту потрібен очільник з міжнародним досвідом. Культурі, імовірно, дадуть більш стратегічну роль - протидіяти російській пропаганді та захищати українську культурну спадщину.
"Нам потрібен новий рівень одночасно інформаційної роботи, культурної та дипломатичної. І новий рівень відносин із глобальною українською спільнотою", - наголосив Володимир Зеленський.
Як уточнила нардепка Євгенія Кравчук, вона бачить роль Міністерства у посиленні міжнародної роботи з трансляції українських наративів за кордоном.
"Я бачу той симбіоз, який посилить становище української культури та звучання України за кордоном", - додала вона.
- Актуальне
- Важливе