Ексклюзив

Інша "1984" та Anima Oscura: як живе незалежний танц-театр INSHA Dance Company в Україні

3 листопада, 2024 неділя
10:00

Українська незалежна танцювальна компанія INSHA Dance Company наразі на гастролях містами України. У рамках свого туру танцівники представили в Києві одноактні балети "1984.ІНША" та Anima Oscura

Зміст

Журналістка Еспресо Дарʼя Тарасова відвідала вечір одноактних вистав та поспілкувалась із засновниками й хореографами INSHA Dance Company Іллею Мірошніченком та Катериною Кузнецовою.

До сучасного танцю можна ставитися по-різному. Він може викликати захват і приносити естетичне задоволення, він може відлякувати химерністю форм та незрозумілістю сенсів, вражати красою рухів, пластикою тіл або навіть викликати огиду. Проте сучасний танець не залишить байдужим. Він викликає емоції, і необовʼязково вони позитивні. У цьому його магія. У взаємодії з сучасним танцем глядачу слід відмовитися від прагнення обовʼязково його зрозуміти й не порівнювати з класичним балетом чи будь-яким іншим видом мистецтва.

У Київському муніципальному академічному театрі опери й балету для дітей та юнацтва INSHA Dance Company представила два одноактні балети - Anima Oscura та "1984.ІНША". Ці вистави не повʼязані між собою. Хіба що перша є своєрідним інтро до другої, що готує глядача до сприйняття балету за романом-антиутопією Джорджа Орвелла.

Вистава Anima Oscura у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

INSHA Dance Company - це сміливі, талановиті творчі люди, які у найтемніші для України роки наважилися створювати новий високоякісний культурний продукт. Це танцювальна компанія, яка виросла з дуету хореографів Іллі Мірошніченка та Катерини Кузнецової. Як каже Ілля, у певний момент вони з Катериною зрозуміли, що їхня діяльність більше не вміщується в концепцію творчого дуету. За словами Катерини Кузнецової, створення компанії було радше необхідністю, ніж бажанням. Дует танцівників, що є парою в житті, відчув потребу ідентифікувати себе в професійному просторі як окрему одиницю та заявити про Україну на європейській сцені не як про "нещасних українських митців, які все втратили".

"Ми мали звучати як одиниця, що має намір жити всупереч усьому.  І ми мали показувати цю силу європейському глядачу", - зазначила хореографка.

Балет Anima Oscura ("Темна душа"), який відкриває вечір одноактних вистав, поставив італійський хореограф Франческо Аннарумма. У 2021 році Аннарумма прибув в Україну, щоб створити для київського ТОТЕМ Dance Theatre, художньою керівницею якого була Кристина Шишкарьова, виставу Anima Oscura. За кілька років, шукаючи танцювальну роботу для INSHA, Мірошніченко звернувся до Шишкарьової, яка не лише підтримала молоду танцювальну компанію, надала простір для репетицій, а й познайомила з Франческо.

"Франческо був дуже розчулений нашим бажанням танцювати його виставу знову в Україні. Він навіть відмовив великій танцювальній компанії в Італії в перенесенні на них цієї вистави та ухвалив рішення на нашу користь. Він постійно повторював, що це найменше, чим він може нас підтримати", - поділився Мірошніченко.

Anima Oscura - це балет під музику Джованні Батисти Перголезі Stabat Mater, який заворожує демонстрацією краси та можливостей людського тіла. Це балет без чітко окресленого наративу, який виводить на перший план досконалість рухів з їхньою широтою та амплітудою, еластичністю і складністю, але без зухвалого прагнення вразити глядача надмірною химерністю. У балеті, який фактично возвеличує можливості людського тіла, втілені у танцювальному русі, цей рух не стає бездушною самоціллю. Кожен рух танцівників дихає і надихає.

Вистава Anima Oscura у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Anima Oscura розповідає історію душі, яка, приходячи в цей світ, пізнає темряву та світло, стикаючись з іншими душами. Через кохання вона може здобути очищення, але так само кохання може затягнути в морок. Проте, як уточнює Катерина Кузнецова, цей балет є образно-емоційним досвідом, який краще сприймати на інтуїтивному рівні.

"Anima Oscura – це той вид вистави, яка може мати неймовірну кількість трактувань – усе залежить від вашої уяви й бажання шукати символізм і трактувати його. І при всьому тому для когось ця вистава взагалі не буде мати жодного сенсу, окрім спостерігання пластики тіла та отримування від цього (чи ні) певного естетичного задоволення", - наголосила хореографка.

Вистава Anima Oscura у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Другий балет - "1984.ІНША" - це хореографічне прочитання роману-антиутопії Джорджа Орвелла "1984". Ідея вистави доволі легко прочитується в рухах артистів, хореографії, поставленої Мірошніченком і Кузнецовою, та сценографії. Головні персонажі, як і в британського письменника, намагаються протистояти тоталітарній системі, у якій "темрява правди" бореться зі "світлом пригноблення".

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Супроводом до вистави стала музика лауреатки премій "Оскар", "Ґреммі" та "Еммі", авторки саундтреків до серіалу "Чорнобиль" та фільму "Джокер" Гільдур Ґуднадоттір, а також піаніста Hauschka (Гаушка, справжнє ім'я якого Фолькер Бертельманн).

Артисти балету чуттєво передають у майже досконалих технічно рухах сюжет роману. У балеті є емоційна динаміка, проте хореографія не нагромаджена деталями. Між пластикою рухів глядач бачить описані Орвеллом двохвилинки ненависті, що проходять перед великим екраном, впізнають, як герої слухняно "ковтають" пропаганду і самі стають зброєю в руках тоталітарної системи проти сміливих інакодумців. 

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Головні партії в балеті виконали Ілля Мірошніченко та Катерина Кузнецова.

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Бути незалежним танц-театром в Україні, особливо в період війни, складно.

"Не маючи свого власного приміщення, ти завжди маєш обмеження в часі та в плануванні свого творчого та навчального процесу.  Не маючи постійного, стабільного, достойного фінансування, ти маєш менше можливостей утримати артистів у своїх проєктах. Від цього, як наслідок, страждає організаційна, творча, якісна частина всіх робіт, швидко настає вигорання", - поділилась Катерина.

Разом із тим Ілля Мірошніченко каже, що в недержавних та незалежних інституціях не спостерігається проблем з розвитком сучасного танцю. Проте відзначає, що фінансування та державна інституційна підтримка всього культурного сектору зараз недостатня.

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

"Хочеться більшої залученості держави принаймні в інформаційній частині розвитку сучасного культурного сектору", - зауважив Мірошніченко.

Наразі INSHA Dance Company не має чіткого складу артистів для всіх вистав репертуару. Компанія має кістяк, проте до виконання різних балетів вони залучають різних танцівників. Це має як свої мінуси, так і переваги. Це надає мобільності танц-театру, хоча обоє співзасновників не приховують: INSHA Dance Company мріє про стабільну трупу. Хоча, за словами Катерини, це утопічна ідея.

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

"Кожен приходить до нас зі своїми історією, бажанням, метою, мотивацією. І відповісти однаково рівно на всі запити просто неможливо. Тому зміна колективу – це як невідворотна та необхідна частина нашого існування", - зазначає хореографка.

Зараз в INSHA Dance Company танцюють багато юних артистів балету.

"Після зустрічі з кадровим голодом ми активніше почали залучати студентів і вихованців недержавних освітніх закладів. Це дуже трепетно, ми пропонуємо молодим танцівникам отримати сценічний досвід і розпочати свій шлях професійного артиста. І це в найтемніші для країни часи", - додав Ілля.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.7
    Купівля 41.7
    Продаж 42.23
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
26 грудня
16:49
Ексклюзив
гривня
Економіст Ус назвав причини, які можуть вплинути на зростання економіки України у 2025 році
16:45
Партнерський матеріал
Що таке Open Banking та як його впровадження для небанківських фінустанов полегшить життя українцям
16:37
Баку вважає, що літак "Азербайджанських авіаліній" збила російська ППО, а пілотам не дозволили приземлитися у РФ, - Euronews
16:26
без світла, свічка блекаут
Унаслідок агресії РФ загинули 143 українські митці та 94 медійники, - Мінкульт
16:22
дрон
Росіяни вдарили по Харкову безпілотником "Молнія": є пошкодження
16:20
Паулюс Саударгас
"Домашнє завдання ще не виконане": депутат Європарламенту Саударгас розповів, що необхідно зробити Україні для повної інтеграції в ЄС
16:07
Андрій Портнов
Медіарух закликав Зеленського застосувати санкції РНБО щодо Андрія Портнова
16:00
OPINION
Ударами по енергетиці Путін прагне розколоти Україну
15:57
1000 гривень
Мінекономіки: 1 тис. грн єПідтримки впродовж двох днів отримають ще 2 млн українців
15:43
Ексклюзив
"Постачальники зброї не можуть поділити ринок": волонтерка Ярова про зрив голосування за Громадську раду МО
15:40
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Путін поставив завдання захопити Курахове до Нового року, - генерал Маломуж
15:36
Василь Ломаченко
"Відкрили релігійний фронт, коли били жінок та людей похилого віку": Ломаченко обурився через інтерв’ю Епіфанія
15:20
новини Львівщини
Росіяни вдарили по Слатиному та Золочеву на Харківщині: є загиблий та поранені
14:54
путін
The Telegraph: Питання, яке ніхто не наважується поставити Володимиру Путіну
14:52
Україна Японія
Японія передала Україні $1,2 млрд через проєкти Світового банку
14:52
Оновлено
Фінляндія
Президент Фінляндії закликав протидіяти тіньовому флоту РФ після пошкодження підводного кабелю
14:44
Росіяни масовано обстрілюють прикордоння Сумщини КАБами та дронами
14:42
Юрій Кот
Суд конфіскував майно ексведучого телеканалу "Інтер" Кота, який зараз живе в Москві
14:21
У центрі Києва іноземець пограбував магазин, погрожуючи пістолетом
14:04
OPINION
Росія хоче фінського сценарію, щоб потім був грузинський
14:00
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни на Херсонщині активізували обстріли й діяльність ДРГ
13:55
армія КНДР
У ГУР розповіли про втрати солдатів КНДР на Курщині за останні дні
13:53
БРІКС
Таїланд прийняв запрошення РФ стати партнером БРІКС
13:42
Михаїл Кавелашвілі
На інавгурацію "обраного" президента Грузії Кавелашвілі не запросили послів і представників інших країн
13:35
Олександр Сирський, Рустем Умєров
Міноборони перенесло голосування за членів антикорупційної ради через технічний збій
13:25
Гра в кальмара. Виклик
На Netflix вийшов другий сезон "Гри в кальмара"
13:14
Олег Синєгубов
У Харкові та області не вимикатимуть світло, поки не відновлять опалення та постачання гарячої води
12:59
Маріуполь
В окупованому Маріуполі росіяни планують відкрити авіабудівний завод
12:47
Ексклюзив
Володимир Путін
"РФ максимально затягує навіть процес старту будь-якої предметної розмови": політолог Несвітайлов про перемовини
12:42
прапор, Євросоюз
"Середня зарплата досягла майже €2 тис.": депутат Європарламенту Саударгас розповів про переваги приєднання України до ЄС на прикладі Литви
12:34
Сергій Лавров
Лавров стверджує, що Франція пропонувала РФ налагодити діалог щодо врегулювання в України без участі Києва
12:15
Оновлено
РФ вдарила дроном по центральному ринку в Нікополі: 8 постраждалих, одна жінка у критичному стані
12:11
Енергетики відновили живлення для 585,7 тис. споживачів: ситуація в енергосистемі 26 грудня
12:00
OPINION
Зрив голосування за Громадську раду МО: маєте "державу в смартфоні"
11:57
Південна Корея
У Південній Кореї опозиція оголосила, що голосуватиме за імпічмент виконувача обовʼязків президента
11:54
вогонь, полум'я, пожежа
Повітряні сили ЗСУ вдарили по об'єкту ВПК у Ростовській області РФ
11:33
Лавров
У РФ заявили про готовність до "консультацій щодо України" з адміністрацією Трампа
11:19
Огляд
світ, міжнародний огляд
Яка найвідоміша колядка у світі надихає українських захисників та як Байден може завдати прощального удару по арсеналу Путіна. Акценти світових ЗМІ 26 грудня
11:17
Китай стурбований скороченням природного приросту населення
Китай активізував кампанію заохочення громадян до народження дітей через демографічну кризу, - FT
11:12
"Рупори Кремля": ГУР та ЦПД запустили проєкт з переліком російських пропагандистів та медіаменеджерів
Більше новин