Ексклюзив

Інша "1984" та Anima Oscura: як живе незалежний танц-театр INSHA Dance Company в Україні

3 листопада, 2024 неділя
10:00

Українська незалежна танцювальна компанія INSHA Dance Company наразі на гастролях містами України. У рамках свого туру танцівники представили в Києві одноактні балети "1984.ІНША" та Anima Oscura

Зміст

Журналістка Еспресо Дарʼя Тарасова відвідала вечір одноактних вистав та поспілкувалась із засновниками й хореографами INSHA Dance Company Іллею Мірошніченком та Катериною Кузнецовою.

До сучасного танцю можна ставитися по-різному. Він може викликати захват і приносити естетичне задоволення, він може відлякувати химерністю форм та незрозумілістю сенсів, вражати красою рухів, пластикою тіл або навіть викликати огиду. Проте сучасний танець не залишить байдужим. Він викликає емоції, і необовʼязково вони позитивні. У цьому його магія. У взаємодії з сучасним танцем глядачу слід відмовитися від прагнення обовʼязково його зрозуміти й не порівнювати з класичним балетом чи будь-яким іншим видом мистецтва.

У Київському муніципальному академічному театрі опери й балету для дітей та юнацтва INSHA Dance Company представила два одноактні балети - Anima Oscura та "1984.ІНША". Ці вистави не повʼязані між собою. Хіба що перша є своєрідним інтро до другої, що готує глядача до сприйняття балету за романом-антиутопією Джорджа Орвелла.

Вистава Anima Oscura у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

INSHA Dance Company - це сміливі, талановиті творчі люди, які у найтемніші для України роки наважилися створювати новий високоякісний культурний продукт. Це танцювальна компанія, яка виросла з дуету хореографів Іллі Мірошніченка та Катерини Кузнецової. Як каже Ілля, у певний момент вони з Катериною зрозуміли, що їхня діяльність більше не вміщується в концепцію творчого дуету. За словами Катерини Кузнецової, створення компанії було радше необхідністю, ніж бажанням. Дует танцівників, що є парою в житті, відчув потребу ідентифікувати себе в професійному просторі як окрему одиницю та заявити про Україну на європейській сцені не як про "нещасних українських митців, які все втратили".

"Ми мали звучати як одиниця, що має намір жити всупереч усьому.  І ми мали показувати цю силу європейському глядачу", - зазначила хореографка.

Балет Anima Oscura ("Темна душа"), який відкриває вечір одноактних вистав, поставив італійський хореограф Франческо Аннарумма. У 2021 році Аннарумма прибув в Україну, щоб створити для київського ТОТЕМ Dance Theatre, художньою керівницею якого була Кристина Шишкарьова, виставу Anima Oscura. За кілька років, шукаючи танцювальну роботу для INSHA, Мірошніченко звернувся до Шишкарьової, яка не лише підтримала молоду танцювальну компанію, надала простір для репетицій, а й познайомила з Франческо.

"Франческо був дуже розчулений нашим бажанням танцювати його виставу знову в Україні. Він навіть відмовив великій танцювальній компанії в Італії в перенесенні на них цієї вистави та ухвалив рішення на нашу користь. Він постійно повторював, що це найменше, чим він може нас підтримати", - поділився Мірошніченко.

Anima Oscura - це балет під музику Джованні Батисти Перголезі Stabat Mater, який заворожує демонстрацією краси та можливостей людського тіла. Це балет без чітко окресленого наративу, який виводить на перший план досконалість рухів з їхньою широтою та амплітудою, еластичністю і складністю, але без зухвалого прагнення вразити глядача надмірною химерністю. У балеті, який фактично возвеличує можливості людського тіла, втілені у танцювальному русі, цей рух не стає бездушною самоціллю. Кожен рух танцівників дихає і надихає.

Вистава Anima Oscura у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Anima Oscura розповідає історію душі, яка, приходячи в цей світ, пізнає темряву та світло, стикаючись з іншими душами. Через кохання вона може здобути очищення, але так само кохання може затягнути в морок. Проте, як уточнює Катерина Кузнецова, цей балет є образно-емоційним досвідом, який краще сприймати на інтуїтивному рівні.

"Anima Oscura – це той вид вистави, яка може мати неймовірну кількість трактувань – усе залежить від вашої уяви й бажання шукати символізм і трактувати його. І при всьому тому для когось ця вистава взагалі не буде мати жодного сенсу, окрім спостерігання пластики тіла та отримування від цього (чи ні) певного естетичного задоволення", - наголосила хореографка.

Вистава Anima Oscura у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Другий балет - "1984.ІНША" - це хореографічне прочитання роману-антиутопії Джорджа Орвелла "1984". Ідея вистави доволі легко прочитується в рухах артистів, хореографії, поставленої Мірошніченком і Кузнецовою, та сценографії. Головні персонажі, як і в британського письменника, намагаються протистояти тоталітарній системі, у якій "темрява правди" бореться зі "світлом пригноблення".

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Супроводом до вистави стала музика лауреатки премій "Оскар", "Ґреммі" та "Еммі", авторки саундтреків до серіалу "Чорнобиль" та фільму "Джокер" Гільдур Ґуднадоттір, а також піаніста Hauschka (Гаушка, справжнє ім'я якого Фолькер Бертельманн).

Артисти балету чуттєво передають у майже досконалих технічно рухах сюжет роману. У балеті є емоційна динаміка, проте хореографія не нагромаджена деталями. Між пластикою рухів глядач бачить описані Орвеллом двохвилинки ненависті, що проходять перед великим екраном, впізнають, як герої слухняно "ковтають" пропаганду і самі стають зброєю в руках тоталітарної системи проти сміливих інакодумців. 

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Головні партії в балеті виконали Ілля Мірошніченко та Катерина Кузнецова.

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

Бути незалежним танц-театром в Україні, особливо в період війни, складно.

"Не маючи свого власного приміщення, ти завжди маєш обмеження в часі та в плануванні свого творчого та навчального процесу.  Не маючи постійного, стабільного, достойного фінансування, ти маєш менше можливостей утримати артистів у своїх проєктах. Від цього, як наслідок, страждає організаційна, творча, якісна частина всіх робіт, швидко настає вигорання", - поділилась Катерина.

Разом із тим Ілля Мірошніченко каже, що в недержавних та незалежних інституціях не спостерігається проблем з розвитком сучасного танцю. Проте відзначає, що фінансування та державна інституційна підтримка всього культурного сектору зараз недостатня.

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

"Хочеться більшої залученості держави принаймні в інформаційній частині розвитку сучасного культурного сектору", - зауважив Мірошніченко.

Наразі INSHA Dance Company не має чіткого складу артистів для всіх вистав репертуару. Компанія має кістяк, проте до виконання різних балетів вони залучають різних танцівників. Це має як свої мінуси, так і переваги. Це надає мобільності танц-театру, хоча обоє співзасновників не приховують: INSHA Dance Company мріє про стабільну трупу. Хоча, за словами Катерини, це утопічна ідея.

Вистава "1984.ІНША" у виконанні INSHA Dance Company

Фото: Анна Меламед

"Кожен приходить до нас зі своїми історією, бажанням, метою, мотивацією. І відповісти однаково рівно на всі запити просто неможливо. Тому зміна колективу – це як невідворотна та необхідна частина нашого існування", - зазначає хореографка.

Зараз в INSHA Dance Company танцюють багато юних артистів балету.

"Після зустрічі з кадровим голодом ми активніше почали залучати студентів і вихованців недержавних освітніх закладів. Це дуже трепетно, ми пропонуємо молодим танцівникам отримати сценічний досвід і розпочати свій шлях професійного артиста. І це в найтемніші для країни часи", - додав Ілля.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
Більше новин