Ми відійшли від прірви, але прірва нам цього не пробачила. Дискусія про Революцію Гідності за участю Портникова, Калитко, Борковського і Кузнєцової

6 грудня, 2023 середа
18:59

10-й річниці Революції Гідності присвятили окрему панель на 30-му фестивалі Lviv BookForum. До дискусії "Як нас змінив Майдан. Розмова про 10 років боротьби" долучились: телеведучий Антін Борковський, поетка Катерина Калитко, журналіст Віталій Портников, письменниця Євгенія Кузнєцова

Зміст

У листопаді 2013-го, під час Революції Гідності ми зробили перший крок до об’єднання в політичну націю. Націю, що сповідує єдині цивілізаційні, культурні, історичні, мовні цінності. Це було оголошення світові, а насамперед Росії, що нами більше не можна маніпулювати. Що тоді сталося - обговорювали учасники дискусії "Як нас змінив Майдан. Розмова про 10 років боротьби", на Lviv BookForum, що відбувся в жовтні.

Антін Борковський називає другий (а для когось — третій, враховуючи Революцію на граніті) Майдан початком принципово нового етапу для України. Етап розпочався на зламі 2013–2014 років, триває зараз і не завершиться без змін, які будуть великими не лише для України, а й на рівні всього європейського континенту. Для цього нам не можна відмовлятися від питомо української культури ставлення до світу, а навпаки — просувати її:

"За нашим газоном понад 300 років доглядали представники Російської імперії. Нас стригли під російський дискурс. І почали із церкви. Згадаймо 1688 рік: у них було завдання поглинути Українську православну церкву. Наступний крок — знищити Українську греко-католицьку церкву. Зараз дивом вдається повертати навспак те, що вони намагалися формувати впродовж століть. Зараз головне наше завдання не просто виплекати пліт чи поставити паркан навколо, а й підтримувати внутрішню українську еліту. Ту, яка зробить у принципі неможливою дискусію з будь-яким росіянином, хорошим чи ліберальним. Нам має стати нецікаво з ними мати розмову".

На Майдані у 2013 році розпочалось будівництво української політичної нації.

Проголосити незалежність — лише частина успіху, необхідно наповнити її справжнім змістом. Це є важливою частиною будь-якого державного й національного будівництва. Реальне будівництво української політичної еліти розпочалося саме в грудні 2013-го, вважає Віталій Портников.

"Тоді був концерт Вакарчука, лунав гімн. Я подивився, як стоять переді мною мої молоді колеги, співають гімн і плачуть. Я раптом подумав, що серед цієї групи людей немає жодного етнічного українця. А вони стоять і плачуть. Ось це й було народження справжньої політичної нації в Україні. Серед людей, які визнають українські цивілізаційні, культурні, історичні, мовні цінності. От саме така нація — це найбільша загроза для Росії".

Політична нація, на думку Віталія Портникова, не є чимось винятково добрим чи поганим. Нація просто є, хоч може бути ефективною або неефективною. Проблемою було те, що до 2013 року більшість українців не належала до української політичної нації. До прикладу Портников наводить тези "Ми в СНГ живьом" і "какая разніца". Разом із тим події Революції Гідності об’єднали українців спільним бажанням рухатись у майбутнє, будуючи й розвиваючи власну державність, а не під опікою РФ.

"Зі сцени ми бачили прапори, з якими люди вийшли на Майдан. Це була різна географія - від Ужгорода до Ялти, хоч і переважали західні та центральні області. Анексія Криму розпочала процес націєтворення в Придніпров’ї, на сході України. До того місцеві вважали, що мають рівноправні стосунки з Росією, адже з Дніпровщини Леонід Брежнєв і половина членів Політбюро ЦК КПРС. Здавалося, що росіяни мали б ставитися до нас із повагою, але ні. Коли почалась війна на Донбасі, цю нерівність зрозумів південь України. Одеса побачила, що Росія зі своєю великою культурою може зробити з Одесою, як із Донецьком".

Сталось переродження "гомо совєтікус" і неприємне пробудження тих, хто сприймав незалежність як належне. 

Більшість українців не вірила в те, що можлива повномасштабна війна. Євгенія Кузнєцова зауважує, що важливо розуміти, що не вірили з різних причин. Одні сприймали українську незалежність як даність, як належне. Інші не вірили, бо "ми же братья", і була ілюзія мирного розлучення — ніби ми досі сім’я, але живемо окремо. У 2014-му здивувались обидві групи: українців зненацька заскочила анексія Криму та інвазія на Сході. Обидві групи нарешті об’єднались. Євгенія Кузнєцова дивується — скільки сигналів небезпеки українці ігнорували роками:

 "Я згадую, коли вперше в житті почула фразу “Крим наш”. Це було в 98-му році на Арабатській стрілці, куди ми з батьками приїхали на море. Хлопчик із Пітера сказав: “Крим наш, ми єго у вас отбірьом”. Я часто наводжу цей епізод зі свого дитинства, коли мені говорять про те, що це війна Путіна, це все путінська Росія. Але той "Крим наш" стався ще до Путіна. Це Путін з’явився на запит".

На рубежі 2013–2014 років ми перестали бути купкою пасіонаріїв, що розбивається об стіну всенародного нерозуміння.

Катерина Калитко згадує, що рубіж 2013–2014 років став знаковим моментом для її ідентичності. З Помаранчевого Майдану вона поверталась додому і чула глузування сусідів: тоді для українського суспільства горизонтальна самоорганізація, право на пряму демократію і вияв народного невдоволення було чимось смішним і недоречним. Але Майдан став новою спробою переламати український світ, прошитий російською агентурою і важелями російського впливу.

"1 грудня, після ночі побиття студентів беркутівцями, мене шокувало. Я побачила, що ми більше не дозволяємо маніпулювати собою, ми не дозволяємо нищити себе, ми не дозволяємо себе принижувати й бити. Відтоді й далі відбувалося докорінне ламання усталених правил співіснування. Це був важливий формотворчий досвід: витворювалась велика несамотність, ми перестали бути купкою пасіонаріїв, що розбивається об стіну всенародного нерозуміння. Ми долаємо дуже багато хвороб росту, але хребтом знання про себе є те, що в нас є спільнота, нам нарешті є про що говорити одне з одним, і ми можемо довіряти одне одному".

 На думку Катерини Калитко, самоусвідомлення українців як єдиної нації дозволило нам протягом 10 років протистояти різним формам російської інвазії. Так, що зрештою "розв'язання українського питання" Росія бачить винятково шляхом фізичного знищення. Калитко згадує, як деякі інтелектуали говорили, що, можливо, простіше віддати зросійщений Донбас і будувати "нормальну" Україну без нього. Звісно, легше йти шляхом неспротиву.

Війна в кримсько-донбаській фазі нас перемішала вперше, а тепер і поготів. Тож ми нарешті перезнайомилися між собою, і зрозуміли, що найголовніша цінність — бути українцем. Усі інші різночитання може згладити хороша освіта і політична культура. Зараз потрібно остерігатися моменту виснаження, коли світ почне нас схиляти до діалогу. Але тоді поколінню сьогоднішніх 15–18-річних доведеться починати все заново. "Якщо ми вважатимемо перемогою нав’язане світом перемир’я, то Росія повернеться через 5–10 років донищити те, що не донищила", — говорить Катерина Калитко.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.97
  • EUR
    Купівля 43.35
    Продаж 44.19
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
09:44
новини Львівщини
В Антонівці на Херсонщині через російський обстріл загинула медсестра
09:29
Дмитро Лубінець
У 2024 році до омбудсмена 16 973 рази зверталися щодо захисту прав військових
09:23
Оновлено
Крилата ракета
Масована ракетна атака РФ: на Львівщині та Прикарпатті пошкоджені об'єкти критичної інфраструктури
09:22
Георгій Гахарія
У Грузії напали на експрем'єра та чинного лідера опозиційної партії Гахарію
09:12
Оновлено
Хрещатик
У центрі Києва зайнялася електрична підстанція: рятувальники локалізували пожежу
09:08
Оновлено
ЗСУ
На фронті за добу сталося 170 боєзіткнень: Сили оборони відбили 70 атак на Покровському напрямку та 24 - на Курщині
09:05
Оновлено
електроенергія, відключення
Через масовану атаку РФ в Україні застосували превентивні обмеження електроенергії
08:35
Ексклюзив
У Торецьку більшість багатоквартирної забудови контролює ворог, - начальник МВА Чинчик
08:29
Донецька область, стела
Поблизу лінії фронту на Донеччині залишаються 40 тис. жителів, - ОВА
08:04
OPINION
Гарантії роз'єднання України: головне з пресконференції Лаврова
07:43
Ілон Маск
Купівля Twitter Маском: Комісія з цінних паперів і бірж США подала до суду на мільярдера
07:37
втрати окупантів
Армія РФ за добу на фронті втратила 1580 військових та майже 400 одиниць техніки
07:28
на фото: винищувачі НАТО
Польща підняла винищувачі та заявила про готовність до негайного реагування через атаку РФ по Україні
07:24
Христя Фріланд
Христя Фріланд готується балотуватися на очільницю Ліберальної партії Канади, - CBC News
07:03
TikTok і RedNote
На тлі можливої заборони TikTok: китайський додаток RedNote став найпопулярнішим у США
06:32
Даніель Дюбуа
"Ніколи не вірте його словам": Дюбуа про заяву Ф'юрі щодо завершення кар'єри
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
Більше новин