Зростання мінімальної зарплати та пенсії: чого чекати у 2024-му

28 травня, 2024 вiвторок
15:53

Які зміни в розмірі пенсійних виплат та мінімальної заробітної плати варто очікувати у 2024 році. А також чи відбудеться перегляд прожиткового мінімуму - читайте в матеріалі

Зміст

"Еспресо" розібралося у питаннях, що стосуються збільшення мінімальної заробітної плати та виплат пенсій, а також чи відбудеться індексація та підвищення пенсійних виплат у 2024 році.

Про що у тексті:

 • Хто з пенсіонерів може претендувати на доплату від ООН
 • Які виплати пенсіонерам варто очікувати у 2024 році
 • Надбавка до пенсії для людей, що мають надстаж
 • Індексація пенсій у 2024 році
 • Виплати пенсій для громадян на окупованих територіях та за кордоном
 • Мінімальна заробітна плата
 • Зміни для ФОП

З початку 2023 року в Україні відбулося триетапне збільшення пенсійних виплат: індексація в березні, перерахунок пенсій для людей, що працюють, та липнева індексація для громадян, що вийшли на пенсію за спеціальним законом. Відповідно до постанови Кабміну підвищення пенсійних виплат було розраховано індивідуально, але обмежувалось сумою від 100 до 1500 гривень. У підсумку, середній розмір виплати пенсії збільшився на 14,9%, що в грошовому еквіваленті відповідає 688,85 грн.

До кінця 2023 року перегляд та підвищення пенсійних виплат не планувалося, крім людей, яким протягом року виповнилось 70, 75 та 80 років. Вони отримали вікову надбавку. Пенсіонери, які досягли 80-річного віку, отримують надбавку у розмірі 570 грн. Пенсіонери від 75 до 80 років отримають доплату – 456 грн, а  люди від 70 до 75 років мають доплату 300 грн. Суми таких "вікових" надбавок залишись незмінними й у 2024 році.

пенсія

Фото: ukrinform

Хто з пенсіонерів може претендувати на доплату від ООН

Також деякі пенсіонери можуть розраховувати на доплати від міжнародних організацій ще протягом травня та червня. Так, додаткова фінансова допомога буде призначена тим, хто відповідає трьом критеріям:

 • Офіційна пенсія має бути нижчою, ніж три тисячі двісті п'ятдесят гривень.
 • Людина пенсійного віку з 1 березня 2023 року не отримувала додаткової фінансової допомоги від міжнародних організацій, або доплат на проживання для ВПО.
 • Пенсіонер має проживати на прифронтових територіях (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).

Подати заявку для отримання додаткової виплати можна на платформі "єДопомога", однак у ПФУ зазначають, що така допомога нараховується автоматично. Сума доплати раніше становила різницю між 3 тисячами гривень і розміром державної пенсійної виплати, але не менше 100 гривень. Однак Уряд підняв до 3250 гривень максимальний розмір пенсій, призначених для отримання грошової допомоги від програми ООН. Такі дані повідомив Тарас Мельничук, постійний представник Кабміну у Верховній Раді, у своєму Телеграм-каналі. Тож тепер із пенсією в 2500 гривень доплата від ООН становитиме 750 гривень.

пенсія

Фото: segodnya.ua

Які виплати пенсіонерам варто очікувати у 2024 році

Перерахунок пенсій був запланований на весну 2024 року. Уряд заявляє, що в подальшому пенсійний сектор потребує реформування і розміри пенсій мають збільшитись. Згідно з даними законопроєкту про Державний бюджет України на 2024 рік мінімальна пенсія зросла з початку січня до 2361 гривень (на 12,8%), тоді як сума максимальної - до 23 610 гривень.

У 2024 році двічі відбулось підвищення пенсійних виплат для людей, що досягли 65-річного віку та виконали норму за стажем (для жінок – 30 років, а у чоловіків – 35 років):

 • З 1 січня для цієї категорії пенсіонерів – не менше 2840 гривень, оскільки мінімальна заробітна плата зросла до 7100 гривень
 • З 1 квітня пенсія має становити не менш ніж 3200 гривень, оскільки мінімалка зросла до 8000 гривень.

Із початку червня, працюючим пенсіонерам буде проведено автоматичне перерахування пенсійних виплат, які було заплановано на 1 квітня. Ці виплати будуть нараховані "заднім числом" за попередні два місяці через затримку надання звітності. Згідно з даними урядового порталу, перерахунок може проводитись після того, як дані про сплату Єдиного внеску за перший квартал року надійдуть до Держреєстру загальнообов'язкового соцстрахування.

Цей автоматичний перерахунок буде проведеним пенсіонерам, які:

 • продовжували працювати після призначення або попереднього перерахунку пенсії, і станом на 1 березня 2024 року мали два роки страхового стажу. Цей страховий стаж буде враховано.
 • відпрацювали менше ніж 24 місяці, але після призначення або минулого перерахунку пенсії пройшло два роки.

Розмір доплати розраховується індивідуально і буде залежати від тривалості страхового стажу та розміру зарплати, з якої нараховується пенсія.

Надбавка до пенсії для людей, що мають надстаж

Відповідно до статті 27 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" додаткові виплати для пенсіонерів, що мають страховий стаж понад норму, нараховуються у розмірі 1% від прожиткового мінімуму для людей, що непрацездатні. Тобто, при мінімальній виплаті у 2093 грн цей відсоток за кожен додатковий рік становить 20,93 грн. Наприклад, чоловік працював офіційно 45 років (10 років надстажу), сума його додаткової виплати буде – 20,93х10 = 209,3 гривень.

При збільшенні виплати у 2024 році до 2361 грн сума доплати становитиме відповідно 23,61 грн за кожен рік надстажу.

Індексація пенсій у 2024 році

Ще однією приємною новиною для людей пенсійного віку є те, що, попри повномасштабні військові дії, було проведено другу переіндексацію пенсій у березні 2024 року.

У межах комплексної пенсійної реформи відбувся перерахунок пенсій за абсолютно новою – бальною системою, відповідно до якої внесок, зроблений у ПФ (Пенсійний фонд) трансформувався у бали. "Будуть проіндексовані всі пенсії. Крім того, ми впровадимо коефіцієнти та бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, отримувати однакову пенсію й однакову індексацію", – повідомив у своєму телеграм-каналі Денис Шмигаль.

Прем'єр-міністр України зазначив, що такі кроки зможуть не лише зробити систему більш чесною та зрозумілою, а також це дозволить підняти рівень середньої пенсійної виплати. До цього часу система працювала так, що люди, які мають однаковий стаж роботи та суму офіційної заробітної плати, але виходили на пенсію в різні роки, отримували різні суми пенсійних виплат. Індексація ж має на меті урівноважити ці процеси та зробити систему справедливою.

Варто зауважити, що у Держбюджеті на 2024 рік закладені гроші на осучаснення пенсій. На виїзному засіданні уряду прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що з 1 березня 2024 року розмір індексацій становив майже 8%. "Сьогодні уряд ухвалює рішення про індексацію пенсій з 1 березня цього року. Це вже третя індексація за час повномасштабної війни. Пенсії буде підвищено майже на 8%. Середній розмір підвищення становитиме 322 грн, а середня пенсія зросте до 5717 грн. Розмір підвищення розраховується на основі інфляції та зростання середньої зарплати в Україні", - розповів прем'єр-міністр. Цю інформацію передає Інтерфакс-Україна.

Розмір індексації був порахований відповідно до кінцевих показників щодо економічного зростання у 2023 році: інфляція становила 5,1%, а середня заробітна плата, з якої були сплачені страхові внески - 7%.

Згідно з прийнятою постановою КМУ у березні 2024 року пенсії проіндексовані для наступних категорій осіб:

 • 9,5 мільйона цивільних пенсіонерів, які отримують виплати на загальних підставах
 • 596 тисяч пенсіонерів, які працювали в силових відомствах
 • 97,8 тисячі людей, які мають пенсію по інвалідності через каліцтво або захворювання, пов'язані з Чорнобильською катастрофою
 • 20,8 тисячі науковців, працівників державних служб та органів місцевого самоврядування

До того ж, із початку березня пройшла індексація страхових виплат. Це щомісячна виплата для 161,4 тис. потерпілих та людей, які отримують гроші у разі смерті потерпілого.

Крім того, Кабмін ввів певні обмеження щодо максимальної суми індексації. Так, підвищення становитиме не більше 1,5 тисячі гривень як для отримувачів пенсій, так і для страхових виплат, незалежно від їхньої категорії. Це обмеження спрямоване на більш справедливий розподіл наявних фінансових ресурсів для індексації та забезпечення підвищення пенсій для громадян з найнижчими виплатами. Тим не менш, будь-яке підвищення пенсій не має бути меншим, ніж 100 грн, незалежно від розрахунків.

Виплати пенсій для громадян на окупованих територіях і за кордоном

Українці, що перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) продовжуватимуть отримувати пенсійні виплати на банківські картки. Обставин, за яких можуть припинити виплачувати пенсії:

 • Якщо призначення виплат було зроблено на підставі документів, що містили недостовірні дані
 • Неотримання пенсії через поштового оператора протягом 6 місяців
 • Смерть пенсіонера
 • Інші випадки, які передбачені законом

Припинену через неотримання протягом 6 місяців пенсію можна поновити двома шляхами. Через заявку на порталі ПФУ, використовуючи електронний інструмент "Дія.Підпис". Або за допомогою заяви до уповноважених банків.

"Близько 35 тисяч осіб, які не змогли сьогодні ніяким чином з'явитися ані в банках, ані в управліннях Пенсійного фонду. Тому після проходження цього піврічного терміну ми зупинили їм на рахування пенсій. І поки ми не проведемо ідентифікацію, не дізнаємося, що ці люди є і вони мають можливість отримувати пенсії, ми поки нарахування пенсій цим людям не робимо", – розповів представник Пенсійного фонду Сергій Кам’яченко в матеріалі Радіо Свобода.

Щодо пенсіонерів, які тимчасово виїхали за кордон і хочуть отримувати виплати, схема схожа. Відповідно до даних Мінреінтеграції, пенсійні кошти будуть нараховуватись на поточні рахунки в банках України. Однак людям потрібно буде проходити щороку до 31 грудня фізичну ідентифікацію. Це можливо зробити через консульську посадову особу, або, як і в минулому випадку, через заявку на порталі ПФУ.

Фото: Freepik

Мінімальна заробітна плата

У 2022 році пресслужба Міністерства фінансів України повідомляла, що підвищення мінімальної заробітної плати у проєкті державного бюджету на 2023 рік не закладали і вона залишиться на рівні 6700 гривень (без врахування податку). Тож у жовтні 2022 року відбулось останнє підвищення мінімальної зарплати з 6500 грн до 6700 грн.

У лютому 2023 року до Верховної Ради внесли законопроєкт №8431 щодо підвищення мінімалки протягом року, однак пропозицію зняли з розгляду. У поясненні до законопроєкту зазначалося, що поточний розмір мінімальної зарплати становить 74,8% до прогнозованого розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в середньому за 2023 рік (8,962 тис. грн).

Однак з початку 2024 року став чинним Закон "Про державний бюджет на 2024 рік", який передбачає збільшення доходів на рівні 25%. Очікується, що уряд отримає 1768,5 мільярда гривень від податків та зборів.

Відповідно до даних, протягом 2024 року мінімальна зарплата буде збільшуватися у два етапи: з 1 січня – 7100 грн, з 1 квітня – 8000 грн. Тоді як загальний показник прожиткового мінімуму становитиме 2920 грн, 3023 грн - на працездатну людину, 2361 грн – для тих, хто втратив працездатність, 2563 грн та 3196 грн – на дітей до 6 років та від 6 до 18 років відповідно.

Загалом план підвищення мінімалки має довгострокову перспективу і, за прогнозами Мінфіну, буде потроху збільшуватися. Так, з 1 січня 2025 року ця сума може становити - 8370 грн, а 2026 року - 8956 грн.

Зміни для ФОП

Відомо, що сума податків пов'язана з мінімальною зарплатою. Тому фізичні особи-підприємці зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Його сума з початку січня становила 1562 грн, а з 1 квітня – 1760 грн. У 2023 році розмір ЄСВ становив 1474 грн (22% від 6700 гривень, тобто мінімальної зарплати). 

Крім того, з початку 2024 року для ФОПів були змінені ліміти:

 • для платників першої групи (167 мінімальних зарплат) – 1,185 мільйона гривень на рік;
 • для платників другої групи (834 мінімальні зарплати) – 5,921 мільйона гривень на рік;
 • для третьої групи (1167 мінімальних зарплат) – 8,285 мільйона гривень на рік.
Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.54
  Купівля 40.54
  Продаж 41.08
 • EUR
  Купівля 43.52
  Продаж 44.36
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
16 червня
19:08
В'їзд до СІЗО №1 Ростова-на-Дону (РФ)
У російському Ростові застрелили підозрюваних з Кавказу, що захопили у заручники наглядачів з СІЗО
19:03
Інтерв’ю
Бійтеся людей, які кажуть, що з Росією можна сідати за стіл і про щось говорити, - Безсмертний
18:59
Росіяни скинули авіабомбу на село Ізюмщини
Росіяни скинули авіабомбу на Ізюмщину, серед поранених вагітна жінка та дитина
18:50
Ексклюзив
Володимир Зеленський та Джорджа Мелоні
"Мелоні говорила про збільшення військової допомоги Україні": журналістка Висоцька щодо заяви премʼєрки Італії
18:37
ЗСУ
Лише 12 зі 100 залишись в живих: російський солдат розповів про реальні втрати РФ на Харківщині
18:25
МАГАТЕ
МАГАТЕ роками підтримувало дослідників ядерної енергетики із Ірану та відправляло їх на навчання до РФ, - Bild
18:06
Офіційний м'яч Євро-2024
Євро-2024. Нідерланди дотиснули Польщу
18:04
Пожежа, штат Каліфорнія, США, 16 червня 2024 р.
Поблизу Лос-Анджелеса триває масштабна лісова пожежа, евакуйовано 1200 людей
18:01
OPINION
Євген Магда
Малюська погрожує ухилянтам, сам ухиляючись від адекватного виконання обов'язків
18:00
Інтерв’ю
Ігор Осташ
"Поклав життя за Україну, не маючи ні краплі української крові": дипломат Ігор Осташ про життя і творчість Агатангела Кримського
17:54
Live
Саміт миру
Другий день Саміту миру у Швейцарії: що відбувається. Текстовий онлайн
17:37
Саміт миру. Володимир Зеленський
Зеленський: я б хотів, щоб Китай був другом України
17:36
Марші рівності
На День батька прихильники традиційної сім'ї пройшли Майданом та Хрещатиком, КиївПрайд збирався біля метро "Театральна". В обох групах були військові
17:32
Інтерв’ю
«Рамштайн», 20-та зустріч Контактної групи з питань оборони України
Захід готується стерти останню червону лінію, що заважає перемозі України, - Піонтковський
17:23
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби ЗСУ відбили 18 ворожих атак на Покровському напрямку, ще 6 тривають
17:22
Саміт миру. Володимир Зеленський
Путіна треба зупинити будь-яким шляхом, бо він хоче нової світової війни і йти у Європу, - Зеленський
17:10
Ексклюзив
електроенергія, відключення
Скорочення постачання електроенергії: ексміністр енергетики Плачков пояснив, чому наступний тиждень буде складним
16:49
Зеленський
Останній ультиматум Путіна перекреслив усі його слова про "мир", - Зеленський
16:10
Президент України Володимир Зеленський
Новий саміт миру збереться за кілька місяців, - Зеленський
16:08
OPINION
Тарас Загородній
Путін у пастці, яку створив собі сам
16:07
Саміт миру
ЗАЕС, порти, полонені. Оприлюднено основні положення декларації Саміту миру
15:39
пошкодили газопровід
Росіяни атакували ремонту бригаду, яка лагодила газопровід на Херсонщині: є поранений
15:22
бактерії, тест
Вбиває за 48 годин: у Японії фіксують поширення смертоносних м'ясоїдних бактерій
14:55
прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо
Канада оголосила про виділення $15 млн на повернення з РФ українських дітей
14:52
Оновлено
Спільне комюніке Саміту миру
Спільне комюніке Саміту миру: ЗМІ назвали, хто з країн-учасниць підтримав, а хто відмовився
14:51
в Одесі
"Мені зручніше так. Давайте без цього": в Одесі вигнали відвідувачку бізнес-заходу за прохання до спікера перейти на українську
14:50
Ексклюзив
Саміт миру
Повернення Запорізької АЕС під контроль України та повний обмін полоненими: Висоцька про комюніке Саміту миру
14:09
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
Передача F-16 і початок перемовин про вступ України в ЄС: Зеленський зустрівся з прем'єркою Данії Фредеріксен
14:03
OPINION
Віктор Каспрук
Росія має бути роззброєна та без'ядерна
13:59
дипломатичний радник президента ОАЕ Анвар Гаргаш
Об’єднані Арабські Емірати заявили про намір укласти угоду про партнерство з Україною й відновити торгівлю
13:53
РФ поранила сімох цивільних, у тому числі 4-річного та 7-річного хлопчиків у Краматорському районі Донеччини
13:41
Економіка рф
Росія підвищує податки, щоб використати кошти на війну проти України, - розвідка Британії
13:41
прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере
Норвегія обіцяє забезпечити світлом лікарні у Харкові
13:28
прем'єрка Італії Мелоні
Якщо Росія не погодиться на умови за підсумками Саміту миру, ми змусимо її здатися, - прем'єрка Італії Мелоні
13:21
Україна та Палау встановили дипломатичні відносини
"Перший контакт на найвищому рівні": Україна та Палау встановили дипломатичні відносини
13:12
Президент Литви Ґітанас Науседа, Саміт миру в Україні, Швейцарія, 15 червня 2024 року
Литва пропонує створити спецтрибунал для суду над Росією
12:40
Саміт миру. Володимир Зеленський
Другий день Глобального саміту миру: на чому будуть зосереджені дискусії
12:35
Кореспондентка Еспресо Тетяна Висоцька про Саміт у Швейцарії
Кореспондентка Висоцька поділилася, хто на Саміті миру у Швейцарії спілкується з російськими пропагандистами
12:29
Дмитро Кулеба
Підсумкова декларація Саміту миру вже готова, - Кулеба
12:13
дрон, ЗСУ
Інтенсивність обстрілів Сумщини росіянами дещо зменшилась, але вздовж кордону літають БПЛА, - ОСУВ "Сіверськ"
Більше новин