Зростання мінімальної зарплати та пенсії: чого чекати у березні 2025-го

28 лютого, 2025 п'ятниця
11:36

Які зміни в розмірі пенсійних виплат та мінімальної заробітної плати варто очікувати у 2025 році. А також, про які нововведення щодо податків варто пам'ятати - читайте в матеріалі

Зміст

Еспресо розібралось у питаннях, що стосуються збільшення мінімальної заробітної плати та виплат пенсій, а також чи відбудеться індексація підвищення пенсійних виплат у 2025 році.

Перегляд та підвищення пенсійних виплат у 2025 році не планується, крім індексації у березні. Підвищення виплат також можуть очікувати ті, кому протягом року виповниться 70, 75 та 80 років. Вони отримають вікову надбавку. Пенсіонери, які досягли 80-річного віку, отримують надбавку у розмірі 570 грн. Пенсіонери від 75 до 80 років отримають доплату – 456 грн, а  люди від 70 до 75 років матимуть доплату 300 грн. 

Крім того, відповідно до нової ініціативи, протягом холодного періоду громадяни зможуть отримати одноразову фінансову допомогу в розмірі 1000 гривень у рамках програми "Зимова єПідтримка", також відомої як "тисяча Зеленського". Чинна програма буде з грудня 2024 року до лютого 2025 року, а витратити кошти можна буде протягом всього 2025 року. Еспресо вже писало більш детально про умови надання допомоги та особливості даної ініціативи. 

пенсія

Фото: ukrinform

Хто з пенсіонерів може претендувати на доплату від ООН

Також деякі пенсіонери можуть розраховувати на доплати від міжнародних організацій. Так, додаткова фінансова допомога буде призначена тим, хто відповідає трьом критеріям:

  • Офіційна пенсія має бути нижчою, ніж три тисячі двісті п'ятдесят гривень.
  • Людина пенсійного віку з 1 березня 2023 року не отримувала додаткової фінансової допомоги від міжнародних організацій або доплат на проживання для ВПО.
  • Пенсіонер має проживати на прифронтових територіях (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).

Подати заявку для отримання додаткової виплати можна на платформі "єДопомога", однак у ПФУ зазначають, що така допомога нараховується автоматично. Сума доплати раніше становила різницю між 3 тисячами гривень і розміром державної пенсійної виплати, але не менше 100 гривень. Уряд підняв до 3250 гривень максимальний розмір пенсій, призначених для отримання грошової допомоги від програми ООН. Такі дані повідомив Тарас Мельничук, постійний представник Кабміну у Верховній Раді, у своєму Телеграм-каналі. Тож тепер із пенсією в 2500 гривень доплата від ООН становитиме 750 гривень.

Кошти громадяни могли отримували до кінця 2024, але досі невідомо, чи нараховуватимуть ці виплати у 2025 році. Нині відомо лише те, що в рамках ініціатив від ООН у 2025 році планують виділити 3,3 мільярда доларів для допомоги громадянам України.

пенсія

Фото: segodnya.ua

Які виплати пенсіонерам варто очікувати у 2025 році?

У 2024 році мінімальна пенсія зросла з початку січня до 2361 гривень (на 12,8%), тоді як сума максимальної - до 23 610 гривень. Крім того, двічі відбулось підвищення пенсійних виплат для людей, що досягли 65-річного віку та виконали норму за стажем (для жінок – 30 років, а у чоловіків – 35 років):

  • З 1 січня для цієї категорії пенсіонерів – не менше 2840 гривень, оскільки мінімальна заробітна плата зросла до 7100 гривень.
  • З 1 квітня пенсія мала становити не менш ніж 3200 гривень, оскільки мінімалка зросла до 8000 гривень.

Із початку червня 2024, працюючим пенсіонерам було проведено автоматичне перерахування пенсійних виплат, які було заплановано на 1 квітня. Ці виплати були нараховані "заднім числом" за попередні два місяці через затримку надання звітності. Розмір доплати розраховувався індивідуально і залежав від тривалості страхового стажу та розміру зарплати, з якої нараховується пенсія.

Наприкінці лютого 2025 року Уряд прийняв рішення про індексацію пенсій цьогоріч. З 1 березня пенсійні виплати для понад 10 мільйонів людей зростуть на 11,5%. Згідно з постановою, мінімальне підвищення не може бути меншим за 100 гривень, але максимальне – не більше 1 500 гривень. За прогнозами, середній рівень підвищення пенсій складе 556 гривень, що дозволить збільшити середній розмір пенсії в країні від 5789 до 6345 гривень.

Крім того, із початку березня має пройти індексація страхових виплат. Це щомісячна виплата для 158 тис. потерпілих, які зазнали нещасного випадку на роботі та людей, які отримують гроші у разі смерті потерпілого.

Згідно з постановою, автоматичний перерахунок виплат для пенсіонерів, які працюють, відбудеться 1 квітня 2025 року.

Надбавка до пенсії для людей, що мають надстаж

Відповідно до статті 27 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" додаткові виплати для пенсіонерів, що мають страховий стаж понад норму, нараховуються у розмірі 1% від прожиткового мінімуму для людей, що непрацездатні. Тобто, при мінімальній виплаті у 2361 грн цей відсоток за кожен додатковий рік становить 23,61 грн. Наприклад, якщо чоловік має 10 років надстажу, тоді сума його додаткової виплати буде – 23,61х10 = 236,1 гривень. 

Оскільки розмір мінімальної пенсії та прожиткового мінімуму залишаються без змін у 2025 році, тоді і ця надбавка буде на рівні минулого року. 

Встановлення коефіцієнтів для спецпенсій

Нині Мінсоцполітики проводить активну реформу всієї пенсійної системи, щоб громадяни могли отримувати справедливі виплати. Те, що сьогодні в країні існує досить великий розрив між "спеціальними" та звичайними пенсіями підриває довіру громадян та демотивує щодо сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), особливо під час війни. 

У зв'язку з цим, у Державному бюджеті на 2025 рік передбачено впровадження обмежувальних коефіцієнтів для пенсійних виплат, що значно перевищують середній рівень пенсій (понад 4 рази) або вищі за 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних. Тобто, йдеться про ті виплати, які сьогодні становлять 60–100 тисяч гривень та більше.

Механізм досить простий та чітко визначений, так для різних розмірів пенсій діятимуть такі понижувальні коефіцієнти:

  • Коефіцієнт 0,5 – до частини пенсії, що вища за 10 прожиткових мінімумів (23 610 гривень), але не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 гривень).
  • Коефіцієнт 0,4 – якщо більша за 11 ПМ, але не перевищує 13 ПМ (30 693 гривень).
  • Коефіцієнт 0,3 – якщо більша за 13 ПМ, але не перевищує 17 ПМ (40 137 гривень).
  • Коефіцієнт 0,2 – якщо більша за 17 ПМ, але не перевищує 21 ПМ (49 581 гривень).
  • Коефіцієнт 0,1 – якщо більша за 21 ПМ.

Нові правила не стосуються пенсій військовослужбовців, які нині захищають Україну на фронті або воювали у період із 2014 року. Крім того, у Мінсоцполітики зазначили, що обмеження стосуватимуться лише тієї частини пенсійної виплати, яка не є страховою. Тобто, вони застосовуються до додаткових виплат, які надаються державою за службу чи роботу в певних силових або інших структурах, і для яких не здійснювалися страхові внески.

Новий підхід до системи виплати пенсій

Держава готується до запровадження нової пенсійної системи, яка буде складатись із кількох елементів. Серед важливих змін - буде переглянутий механізм нарахування виплат. Українська пенсійна система, подібно до систем інших країн, включає кілька складових: солідарну, обов'язкову та добровільну накопичувальну частини. Також планується запровадження професійної накопичувальної ланки. Очікується, що нова система запрацює з початку 2026 року, а законопроєкт ухвалять на початку 2025 року, повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Відповідно до слів очільниці Мінсоцу, Кабмін пропонує запровадити накопичувальне пенсійне забезпечення, яке суттєво змінить процес нарахування пенсійних виплат. Законопроєкт №9212, після першого читання був відправлений на доопрацювання. 

"Тепер ми проєктуємо систему, яка враховуватиме два критерії: кількість років, які людина відпрацювала, і кількість внесків, які людина кожного місяця сплачувала. Це конвертуватиметься у певну кількість балів. Відповідно вартість кожного бала дорівнюватиме 30% від середньої заробітної плати в конкретному році. Отже, якщо ви пропрацювали 35 років й отримували середню зарплату кожного місяця такою, як вона тоді була, то можна буде сподіватися не менше як на 30% свого заробітку в солідарній пенсійній системі", - пояснила Жолнович.

Виплати пенсій для громадян на окупованих територіях і за кордоном

Українці, що перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) продовжуватимуть отримувати пенсійні виплати на банківські картки. Обставини, за яких можуть припинити виплачувати пенсії:

  • якщо призначення виплат було зроблено на підставі документів, що містили недостовірні дані;
  • неотримання пенсії через поштового оператора протягом 6 місяців;
  • смерть пенсіонера;
  • інші випадки, які передбачені законом.

Припинену через неотримання протягом 6 місяців пенсію можна поновити, пройшовши фізичну ідентифікацію одним із кількох способів. Через заявку на порталі ПФУ, використовуючи електронний інструмент "Дія.Підпис". Або за допомогою заяви до уповноважених банків.

"Близько 35 тисяч осіб, які не змогли сьогодні ніяким чином з'явитися ані в банках, ані в управліннях Пенсійного фонду. Тому після проходження цього піврічного терміну ми зупинили їм на рахування пенсій. І поки ми не проведемо ідентифікацію, не дізнаємося, що ці люди є і вони мають можливість отримувати пенсії, ми поки нарахування пенсій цим людям не робимо", – розповів представник Пенсійного фонду Сергій Кам’яченко в матеріалі Радіо Свобода.

Крім того, до 31 березня 2024 року відбувався процес фізичної ідентифікації тих пенсіонерів, які стали ВПО до початку повномасштабного вторгнення РФ, тобто до 24 лютого 2022 року. Цей процес був необхідний для підтвердження того, що державні кошти отримує саме та людина, для якої вони призначені.

Пенсіонери, які не пройшли ідентифікацію раніше, можуть пройти її зараз. Після ідентифікації, їм буде виплачено пенсію за всі місяці, за які вони не отримували її через те, що не проходили ідентифікацію. Якщо ж цього не зробити, тоді відповідно до статті 41 бюджету на 2025 рік, Ощадбанк поверне до ПФУ залишки виплат із пенсійних рахунків ВПО, відкритих у цьому банку.

Щодо пенсіонерів, які тимчасово виїхали за кордон і хочуть отримувати виплати, схема схожа. Відповідно до даних Мінреінтеграції, пенсійні кошти будуть нараховуватись на поточні рахунки в банках України. Однак людям потрібно буде проходити щороку до 31 грудня фізичну ідентифікацію. Це можливо зробити через консульську посадову особу, або, як і в минулому випадку, через заявку на порталі ПФУ.

Як відбувалась індексація пенсій у 2024 році?

Попри повномасштабні військові дії, було проведено другу переіндексацію пенсій у березні 2024 року. У межах комплексної пенсійної реформи відбувся перерахунок пенсій за абсолютно новою – бальною системою, відповідно до якої внесок, зроблений у ПФ (Пенсійний фонд) трансформувався у бали. "Будуть проіндексовані всі пенсії. Крім того, ми впровадимо коефіцієнти та бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, отримувати однакову пенсію й однакову індексацію", – повідомив у своєму телеграм-каналі Денис Шмигаль.

Прем'єр-міністр України зазначив, що такі кроки зможуть не лише зробити систему більш чесною та зрозумілою, а також це дозволить підняти рівень середньої пенсійної виплати. До цього часу система працювала так, що люди, які мають однаковий стаж роботи та суму офіційної заробітної плати, але виходили на пенсію в різні роки, отримували різні суми пенсійних виплат. Індексація ж має на меті урівноважити ці процеси та зробити систему справедливою.

Варто зауважити, що у Держбюджеті на 2024 рік були закладені гроші на осучаснення пенсій. На виїзному засіданні уряду прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що з 1 березня 2024 року розмір індексацій становив майже 8%. "Сьогодні уряд ухвалює рішення про індексацію пенсій з 1 березня цього року. Це вже третя індексація за час повномасштабної війни. Пенсії буде підвищено майже на 8%. Середній розмір підвищення становитиме 322 грн, а середня пенсія зросте до 5717 грн. Розмір підвищення розраховується на основі інфляції та зростання середньої зарплати в Україні", - розповів прем'єр-міністр. Цю інформацію передає Інтерфакс-Україна.

Розмір індексації був порахований відповідно до кінцевих показників щодо економічного зростання у 2023 році: інфляція становила 5,1%, а середня заробітна плата, з якої були сплачені страхові внески - 7%.

Згідно з прийнятою постановою КМУ у березні 2024 року пенсії проіндексовані для наступних категорій осіб:

  • 9,5 мільйона цивільних пенсіонерів, які отримують виплати на загальних підставах
  • 596 тисяч пенсіонерів, які працювали в силових відомствах
  • 97,8 тисячі людей, які мають пенсію по інвалідності через каліцтво або захворювання, пов'язані з Чорнобильською катастрофою
  • 20,8 тисячі науковців, працівників державних служб та органів місцевого самоврядування.

Фото: Freepik

Мінімальна заробітна плата

Протягом 2024 року мінімальна зарплата збільшилась у два етапи: з 1 січня – 7100 грн, з 1 квітня – 8000 грн. Однак, згідно з законопроєктом №12000 про Держбюджет-2025, розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати залишатимуться незмінними. Тому, загальний показник прожиткового мінімуму становитиме 2920 грн, 3028 грн - на працездатну людину, 2361 грн – для тих, хто втратив працездатність, 2563 грн та 3196 грн – на дітей до 6 років та від 6 до 18 років відповідно.

Зміни у податковій системі та для ФОП

Із початку 2025 року змінюється максимальна величина бази нарахування ЄСВ, яка тепер обчислюватиметься як 20 розмірів мінімальних зарплат, замість 15 (як це було у 2024). Відповідно, максимальний розмір ЄСВ при ставці 22% становитиме 35200 грн, а при ставці 8,41% - 13456 грн. Мінімальний внесок ЄСВ залишиться на рівні 1760 грн на місяць (22% від МЗП).

У другій половині вересня 2024 року, парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №11416-д, який передбачає значні податкові зміни. Очікувалось, що документ буде остаточно ухвалений до листопада 2024 року, а нововведення набудуть чинності "заднім числом" з 1 жовтня. Однак, цього не відбулось, законопроєкт було підписано Президентом 28 листопада. Документ передбачає підвищення військового збору та низку інших змін, спрямованих на збільшення доходів державного бюджету. Зміни вже діють, тож очікується, що вони дозволять залучити додатково 137 мільярдів гривень за рік.

У виданні Юридична газета пояснюють, що змінилось:

  • Збільшення військового збору до 5% (раніше - 1,5%) для зарплат, дивідендів чи інших доходів фізосіб.
  • Впровадження 1% військового збору для юридичних осіб та ФОПів 3 групи додатково до єдиного податку.
  • Фіксований військовий збір для ФОПів 1-2 та 4 груп у розмірі 10% від мінімальної зарплати (із 2025 року — 800 гривень). 

Крім того, зміни стосуються авансових внесків щодо податку на прибуток для АЗС, підвищень ставки податку на прибуток для банків до 50% за 2024 рік, а для небанківських фінансових установ – на 25% (крім страхових).

Теги:
Читайте також:
Київ
+9.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.78
  • EUR
    Купівля 44.64
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 березня
21:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни запустили ударні дрони по Україні: в Києві працювало ППО
21:12
Литва білорусь кордон
Литва розглядає варіант розмістити протипіхотні та протитанкові міни на кордоні з Білоруссю
20:45
Оновлено
Атака РФ на Запоріжжя
Внаслідок "шахедної" атаки по Запоріжжю загинула ціла сім'я
20:31
Оновлено
наслідки ударів по Донеччині
Через російські удари по Донеччині загинули 3 людини, четверо поранених
20:15
Прапор України
Найбільший прапор України приспустять у Києві через погіршення погодних умов
20:14
Загибла від російського удару по Запоріжжю родина Маленків
Вижила лише старша донька, якої не було вдома: що відомо про родину із Запоріжжя, вбиту російським "шахедом"
20:09
OPINION
Про вибори та політику
20:06
Ексклюзив
путін трамп
Путін випробовує Трампа, - Портников
20:00
Ексклюзив
Дональд Трамп
Путін і Трамп повторюють помилки 30-х років, ставлячи під загрозу Україну та Європу, - Адам Міхнік
19:38
Оновлено
Папа Франциск
Папу Франциска виписують з лікарні: у неділю він візьме участь у публічному заході
19:38
Ексклюзив
путін та герасимов
Путін збирається у 2025 році піти по накатаній схемі, - російський опозиційний експерт Морозов
19:23
Ексклюзив
депортація дітей
Участь США у спецтрибуналі для РФ не є ключовою, - виконавчий директор Української гельсінської спілки з прав людини Павліченко
19:20
США відправлять другий авіаносець на Близький Схід для боротьби з хуситами
18:55
Ексклюзив
Віктор Орбан
Орбан не буде блокувати ініціативи ЄС з покращення обороноздатності, - експертка з євроінтеграції Голуб
18:36
Депортації венесуельців без документів
Венесуела домовилася зі США про відновлення рейсів з репатріації мігрантів
18:31
Повітряні сили ліквідували пункт управління російської прикордонної застави в Білгородській області РФ
18:00
OPINION
Путіну подобається ідея геополітичної угоди з Трампом
17:59
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Росія не має такого результату на фронті, щоб диктувати Україні умови, - Defense Express
17:51
Володимир Путін
Віткофф: Путін не є поганим хлопцем, Трамп для нього друг
17:48
Говард Лутнік
У США заявили, що за день продали 1000 "золотих карток" для іммігрантів
17:45
Огляд
Олександр Зінченко та Максим де Кейпер (праворуч), Україна - Бельгія
Перемога збірної над Бельгією і доктор філософії Усик: головні новини українського спорту за тиждень
17:42
Пентагон
Трамп наказав Пентагону розробити протиракетний комплекс "Золотий купол" здатний захистити всі штати, - CNN
17:21
Ексклюзив
Українці
Не всупереч, а завдяки війні сформувалася українська політична нація, - докторка соціологічних наук Черниш
17:15
На переговорах у Саудівській Аравії українська делегація не перетинатиметься з російською й говоритимуть про Чорне море та енергетику: подробиці від Washington Post
16:29
Ексклюзив
путін трамп
Путін і Трамп говорять про мир, але їхня мета – поразка України, - Адам Міхнік
16:27
Голос Америки
Співробітники "Голосу Америки" подали позов до суду проти адміністрації Трампа
16:23
Росіяни найактивніші на Покровському та Курському напрямках: ситуація на всіх ділянках фронту
16:00
OPINION
Одкровення Віткоффа: хто Ізраїль, а хто — сектор Гази?
15:55
Дональд Туск на кордоні з Білоруссю
"Ми досягли майже стовідсоткової ефективності у блокуванні нелегальних перетинів": Туск перевірив кордон Польщі з Білоруссю
15:30
Ексклюзив
гривня
Цьогоріч суттєвого зниження курсу гривні не буде, а у 2026 році є певна невизначеність, - аналітик Несходовський
15:22
Оновлено
україна німеччина
Президент Німеччини Штайнмаєр підписав закон, який розблокує виділення 3 млрд євро на допомогу Україні
15:01
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Окупанти у Бердянську змушують школярів складати присягу на вірність Росії
14:41
Президент Чехії Павел відвідав Охмадит
14:26
OPINION
Віткофф акуратно повторює Карлсону російські наративи
14:23
Лісова пожежа
У Південній Кореї спалахнуло понад 20 лісових пожеж: влада оголосила надзвичайний стан
14:10
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп зазнав поразки на першому ході у переговорах з Путіним, - російський опозиційний експерт Морозов
14:00
OPINION
Інтерв'ю Віткоффа Карлсону: вони імітують?
13:59
Розстріляли прямо в авто: в окупованому Луганську ліквідували співвласника улюбленого кафе кадирівців, - "Атеш"
13:45
У Києві в приватній стоматологічній клініці помер 7-річний хлопчик
13:39
обстріл, вибух, війна
РФ вдарила артилерією по Нікополю: поранено двох людей
Більше новин