Зростання мінімальної зарплати та пенсії: чого чекати у листопаді 2024-го

29 жовтня, 2024 вiвторок
17:33

Які зміни в розмірі пенсійних виплат та мінімальної заробітної плати варто очікувати у 2024 році. А також чи варто очікувати підвищення податків - читайте в матеріалі

Зміст

"Еспресо" розібралося у питаннях, що стосуються збільшення мінімальної заробітної плати та виплат пенсій, а також чи відбудеться індексація та підвищення пенсійних виплат у 2024 році.

З початку 2023 року в Україні відбулося триетапне збільшення пенсійних виплат: індексація в березні, перерахунок пенсій для людей, що працюють, та липнева індексація для громадян, що вийшли на пенсію за спеціальним законом. Відповідно до постанови Кабміну підвищення пенсійних виплат було розраховано індивідуально, але обмежувалось сумою від 100 до 1500 гривень. У підсумку, середній розмір виплати пенсії збільшився на 14,9%, що в грошовому еквіваленті відповідає 688,85 грн.

Перегляд та підвищення пенсійних виплат до кінця 2024 року не планується, крім тих, кому протягом року виповнилось 70, 75 та 80 років. Вони отримають вікову надбавку. Пенсіонери, які досягли 80-річного віку, отримують надбавку у розмірі 570 грн. Пенсіонери від 75 до 80 років отримають доплату – 456 грн, а  люди від 70 до 75 років мають доплату 300 грн. 

пенсія

Фото: ukrinform

Хто з пенсіонерів може претендувати на доплату від ООН

Також деякі пенсіонери можуть розраховувати на доплати від міжнародних організацій. Раніше повідомлялось, що ці кошти громадяни отримуватимуть до червня. Однак, стало відомо, що виплати було продовжено до кінця 2024 року. Так, додаткова фінансова допомога буде призначена тим, хто відповідає трьом критеріям:

  • Офіційна пенсія має бути нижчою, ніж три тисячі двісті п'ятдесят гривень.
  • Людина пенсійного віку з 1 березня 2023 року не отримувала додаткової фінансової допомоги від міжнародних організацій або доплат на проживання для ВПО.
  • Пенсіонер має проживати на прифронтових територіях (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).

Подати заявку для отримання додаткової виплати можна на платформі "єДопомога", однак у ПФУ зазначають, що така допомога нараховується автоматично. Сума доплати раніше становила різницю між 3 тисячами гривень і розміром державної пенсійної виплати, але не менше 100 гривень. Уряд підняв до 3250 гривень максимальний розмір пенсій, призначених для отримання грошової допомоги від програми ООН. Такі дані повідомив Тарас Мельничук, постійний представник Кабміну у Верховній Раді, у своєму Телеграм-каналі. Тож тепер із пенсією в 2500 гривень доплата від ООН становитиме 750 гривень.

пенсія

Фото: segodnya.ua

Які виплати пенсіонерам варто очікувати у 2024 році

Перерахунок пенсій був запланований на весну 2024 року. Уряд заявляє, що в подальшому пенсійний сектор потребує реформування і розміри пенсій мають збільшитись. Згідно з даними законопроєкту про Державний бюджет України на 2024 рік мінімальна пенсія зросла з початку січня до 2361 гривень (на 12,8%), тоді як сума максимальної - до 23 610 гривень.

У 2024 році двічі відбулось підвищення пенсійних виплат для людей, що досягли 65-річного віку та виконали норму за стажем (для жінок – 30 років, а у чоловіків – 35 років):

  • З 1 січня для цієї категорії пенсіонерів – не менше 2840 гривень, оскільки мінімальна заробітна плата зросла до 7100 гривень
  • З 1 квітня пенсія має становити не менш ніж 3200 гривень, оскільки мінімалка зросла до 8000 гривень.

Із початку червня, працюючим пенсіонерам було проведено автоматичне перерахування пенсійних виплат, які було заплановано на 1 квітня. Ці виплати були нараховані "заднім числом" за попередні два місяці через затримку надання звітності. Згідно з даними урядового порталу, перерахунок може проводитись після того, як дані про сплату Єдиного внеску за перший квартал року надійдуть до Держреєстру загальнообов'язкового соцстрахування.

Цей автоматичний перерахунок був проведений пенсіонерам, які:

  • продовжували працювати після призначення або попереднього перерахунку пенсії, і станом на 1 березня 2024 року мали два роки страхового стажу. Цей страховий стаж буде враховано.
  • відпрацювали менше ніж 24 місяці, але після призначення або минулого перерахунку пенсії пройшло два роки.

Розмір доплати розраховувався індивідуально і залежав від тривалості страхового стажу та розміру зарплати, з якої нараховується пенсія.

Виплати до Дня Незалежності

Ветерани війни, постраждалі від нацистських переслідувань та люди, що мають особливими заслуги перед Україною, можуть розраховувати на одноразову допомогу, що приурочена до Дня Незалежності.

У матеріалі "На пенсії" повідомили, що люди з інвалідністю, яку вони отримали внаслідок війни, а також колишні малолітні в'язні концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання, визнані особами з інвалідністю, мають право на такі виплати:

  • люди з інвалідністю першої групи - 3100 грн;
  • люди з інвалідністю другої групи - 2900 грн;
  • люди з інвалідністю третьої групи - 2700 грн;
  • учасники бойових дій – 1000 грн;
  • люди, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною – 3100 грн;
  • члени родин загиблих – 650 грн;
  • учасники військових дій, колишні в'язні концтаборів та окремі категорії людей – 450 грн.

У Пенсійному фонді зазначають, що для ветеранів, які вже отримують пенсію, не потрібно подавати заяву до Пенсійного фонду – кошти автоматично нараховуали разом із пенсією в серпні.

Якщо людина є ветераном війни, проходить службу/працює та не є пенсіонерами, гроші будуть спрямовані на небюджетні рахунки військових частин або організацій, де вони служать або працюють, відповідно до поданих заявок (включно через веб-портал електронних послуг ПФУ).

Людям, які мають право на виплату, але не відносяться до категорії пенсіонерів, не проходять службу чи не працюють, необхідно самостійно подати заяву до Пенсійного фонду України (у довільній формі) для отримання допомоги.

Заявки на одноразову грошову виплату потрібно було подати до 1 серпня 2024 року. Якщо з якоїсь причини людина не мала можливості подати заявку до цієї дати, тоді це необхідно було зробити до 1 жовтня поточного року.

Надбавка до пенсії для людей, що мають надстаж

Відповідно до статті 27 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" додаткові виплати для пенсіонерів, що мають страховий стаж понад норму, нараховуються у розмірі 1% від прожиткового мінімуму для людей, що непрацездатні. Тобто, при мінімальній виплаті у 2093 грн цей відсоток за кожен додатковий рік становить 20,93 грн. Наприклад, чоловік працював офіційно 45 років (10 років надстажу), сума його додаткової виплати буде – 20,93х10 = 209,3 гривень.

При збільшенні виплати у 2024 році до 2361 грн сума доплати становитиме відповідно 23,61 грн за кожен рік надстажу.

Індексація пенсій у 2024 році

Ще однією приємною новиною для людей пенсійного віку є те, що, попри повномасштабні військові дії, було проведено другу  переіндексацію  пенсій у березні 2024 року.

У межах комплексної пенсійної реформи відбувся перерахунок пенсій за абсолютно новою – бальною системою, відповідно до якої внесок, зроблений у ПФ (Пенсійний фонд) трансформувався у бали. "Будуть проіндексовані всі пенсії. Крім того, ми впровадимо коефіцієнти та бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, отримувати однакову пенсію й однакову індексацію", – повідомив у своєму телеграм-каналі Денис Шмигаль.

Прем'єр-міністр України зазначив, що такі кроки зможуть не лише зробити систему більш чесною та зрозумілою, а також це дозволить підняти рівень середньої пенсійної виплати. До цього часу система працювала так, що люди, які мають однаковий стаж роботи та суму офіційної заробітної плати, але виходили на пенсію в різні роки, отримували різні суми пенсійних виплат. Індексація ж має на меті урівноважити ці процеси та зробити систему справедливою.

Варто зауважити, що у Держбюджеті на 2024 рік закладені гроші на осучаснення пенсій. На виїзному засіданні уряду прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що з 1 березня 2024 року розмір індексацій становив майже 8%. "Сьогодні уряд ухвалює рішення про індексацію пенсій з 1 березня цього року. Це вже третя індексація за час повномасштабної війни. Пенсії буде підвищено майже на 8%. Середній розмір підвищення становитиме 322 грн, а середня пенсія зросте до 5717 грн. Розмір підвищення розраховується на основі інфляції та зростання середньої зарплати в Україні", - розповів прем'єр-міністр. Цю інформацію передає Інтерфакс-Україна.

Розмір індексації був порахований відповідно до кінцевих показників щодо економічного зростання у 2023 році: інфляція становила 5,1%, а середня заробітна плата, з якої були сплачені страхові внески - 7%.

Згідно з прийнятою постановою КМУ у березні 2024 року пенсії проіндексовані для наступних категорій осіб:

  • 9,5 мільйона цивільних пенсіонерів, які отримують виплати на загальних підставах
  • 596 тисяч пенсіонерів, які працювали в силових відомствах
  • 97,8 тисячі людей, які мають пенсію по інвалідності через каліцтво або захворювання, пов'язані з Чорнобильською катастрофою
  • 20,8 тисячі науковців, працівників державних служб та органів місцевого самоврядування

До того ж із початку березня пройшла індексація страхових виплат. Це щомісячна виплата для 161,4 тис. потерпілих та людей, які отримують гроші у разі смерті потерпілого.

Крім того, Кабмін ввів певні обмеження щодо максимальної суми індексації. Так, підвищення становитиме не більше 1,5 тисячі гривень як для отримувачів пенсій, так і для страхових виплат, незалежно від їхньої категорії. Це обмеження спрямоване на більш справедливий розподіл наявних фінансових ресурсів для індексації та забезпечення підвищення пенсій для громадян з найнижчими виплатами. Попри те, будь-яке підвищення пенсій не має бути меншим, ніж 100 грн, незалежно від розрахунків.

Новий підхід до системи виплати пенсій

Держава готується до запровадження нової пенсійної системи, яка буде складатись із кількох елементів. Серед важливих змін - буде переглянутий механізм нарахування виплат. Українська пенсійна система, подібно до систем інших країн, включає кілька складових: солідарну, обов'язкову та добровільну накопичувальну частини. Також планується запровадження професійної накопичувальної ланки. Очікується, що нова система запрацює з початку 2026 року, а законопроєкт ухвалять на початку 2025 року, повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Відповідно до слів очільниці Мінсоцу, Кабмін пропонує запровадити накопичувальне пенсійне забезпечення, яке суттєво змінить процес нарахування пенсійних виплат. Законопроєкт №9212, після першого читання був відправлений на доопрацювання. 

"Тепер ми проєктуємо систему, яка враховуватиме два критерії: кількість років, які людина відпрацювала, і кількість внесків, які людина кожного місяця сплачувала. Це конвертуватиметься у певну кількість балів. Відповідно вартість кожного бала дорівнюватиме 30% від середньої заробітної плати в конкретному році. Отже, якщо ви пропрацювали 35 років й отримували середню зарплату кожного місяця такою, як вона тоді була, то можна буде сподіватися не менше як на 30% свого заробітку в солідарній пенсійній системі", - пояснила Жолнович.

Виплати пенсій для громадян на окупованих територіях і за кордоном

Українці, що перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) продовжуватимуть отримувати пенсійні виплати на банківські картки. Обставини, за яких можуть припинити виплачувати пенсії:

  • якщо призначення виплат було зроблено на підставі документів, що містили недостовірні дані;
  • неотримання пенсії через поштового оператора протягом 6 місяців;
  • смерть пенсіонера;
  • інші випадки, які передбачені законом.

Припинену через неотримання протягом 6 місяців пенсію можна поновити, пройшовши фізичну ідентифікацію одним із кількох способів. Через заявку на порталі ПФУ, використовуючи електронний інструмент "Дія.Підпис". Або за допомогою заяви до уповноважених банків.

"Близько 35 тисяч осіб, які не змогли сьогодні ніяким чином з'явитися ані в банках, ані в управліннях Пенсійного фонду. Тому після проходження цього піврічного терміну ми зупинили їм на рахування пенсій. І поки ми не проведемо ідентифікацію, не дізнаємося, що ці люди є і вони мають можливість отримувати пенсії, ми поки нарахування пенсій цим людям не робимо", – розповів представник Пенсійного фонду Сергій Кам’яченко в матеріалі Радіо Свобода.

Крім того, до 31 березня 2024 року відбувався процес фізичної ідентифікації тих пенсіонерів, які стали ВПО до початку повномасштабного вторгнення РФ, тобто до 24 лютого 2022 року. Цей процес був необхідний для підтвердження того, що державні кошти отримує саме та людина, для якої вони призначені.

Пенсіонери, які не пройшли ідентифікацію до кінця березня, можуть пройти її зараз. Після ідентифікації, їм буде виплачено пенсію за всі місяці, за які вони не отримували її через те, що не проходили ідентифікацію.

Щодо пенсіонерів, які тимчасово виїхали за кордон і хочуть отримувати виплати, схема схожа. Відповідно до даних Мінреінтеграції, пенсійні кошти будуть нараховуватись на поточні рахунки в банках України. Однак людям потрібно буде проходити щороку до 31 грудня фізичну ідентифікацію. Це можливо зробити через консульську посадову особу, або, як і в минулому випадку, через заявку на порталі ПФУ.

Фото: Freepik

Мінімальна заробітна плата

У лютому 2023 року до Верховної Ради внесли законопроєкт №8431 щодо підвищення мінімалки протягом року, однак пропозицію зняли з розгляду. У поясненні до законопроєкту зазначалося, що поточний розмір мінімальної зарплати становить 74,8% до прогнозованого розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в середньому за 2023 рік (8,962 тис. грн).

Однак з початку 2024 року став чинним Закон "Про державний бюджет на 2024 рік", який передбачає збільшення доходів на рівні 25%. Очікується, що уряд отримає 1768,5 мільярда гривень від податків та зборів. Протягом 2024 року мінімальна зарплата збільшилась у два етапи: з 1 січня – 7100 грн, з 1 квітня – 8000 грн. Загальний показник прожиткового мінімуму нині становить 2920 грн, 3023 грн - на працездатну людину, 2361 грн – для тих, хто втратив працездатність, 2563 грн та 3196 грн – на дітей до 6 років та від 6 до 18 років відповідно.

Загалом план підвищення мінімалки має довгострокову перспективу і, за прогнозами Мінфіну, буде потроху збільшуватися. Так, з 1 січня 2025 року ця сума може становити - 8370 грн, а 2026 року - 8956 грн.

Зміни у податковій системі та для ФОП

Відомо, що сума податків пов'язана з мінімальною зарплатою. Тому фізичні особи-підприємці зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Його сума з початку січня становила 1562 грн, а з 1 квітня – 1760 грн. У 2023 році розмір ЄСВ становив 1474 грн (22% від 6700 гривень, тобто мінімальної зарплати). 

Крім того, з початку 2024 року для ФОПів були змінені ліміти:

  • для платників першої групи (167 мінімальних зарплат) – 1,185 мільйона гривень на рік;
  • для платників другої групи (834 мінімальні зарплати) – 5,921 мільйона гривень на рік;
  • для третьої групи (1167 мінімальних зарплат) – 8,285 мільйона гривень на рік.

У другій половині вересня парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №11416-д, який передбачає значні податкові зміни. Очікувалось, що документ буде остаточно ухвалений до листопада 2024 року, а в разі його прийняття, нововведення набудуть чинності "заднім числом" з 1 жовтня. Однак, законопроєкт досі чекає на підпис Президента. 

Документ передбачає підвищення військового збору та низку інших змін, спрямованих на збільшення доходів державного бюджету. Очікується, що ці зміни дозволять залучити додатково 58 мільярдів гривень у 2024 році та 137 мільярдів гривень у 2025-му.

У виданні Юридична газета пояснюють, якщо законопроект набуте чинності, тоді варто очікувати такі зміни:

  • Збільшення військового збору до 5% (нині - 1,5%) для зарплат, дивідендів чи інших доходів фізосіб.
  • Впровадження 1% військового збору для юридичних осіб та ФОПів 3 групи додатково до єдиного податку.
  • Фіксований військовий збір для ФОПів 1-2 та 4 груп у розмірі 10% від мінімальної зарплати. Нині це 710 гривень, а з 2025 року — 800 гривень.

Крім того, зміни також будуть стосуватись авансових внесків щодо податку на прибуток для АЗС, підвищень ставки податку на прибуток для банків до 50% за 2024 рік, а для небанківських фінансових установ – на 25% (крім страхових).

Ці зміни призведуть до зростання податкового навантаження на зарплати та доходи фізичних осіб, що може змусити роботодавців підвищувати зарплати, аби зберегти рівень виплат "на руки". Для ФОПів різних груп також зросте податковий тиск.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
Більше новин