Інтерв’ю

Злочини Росії в Україні сталися через безкарність в Грузії, на Донбасі та у Криму, - посол Латвії в Україні Ілгварс Клява

Юрій Фізер
28 травня, 2022 субота
11:11

Надзвичайний та Повноважний посол Латвії в Україні Ілгварс Клява розповів в інтерв'ю ведучому міжнародного огляду на телеканалі "Еспресо" Юрію Фізеру про військову допомогу його країни, як латвійці сприятимуть післявоєнній відбудові нашої держави та коли Європа запровадить нафтове ембарго для Росії

Наскільки я розумію, латвійське посольство повернулося до Києва 6 квітня. Чи змінилася робота вашої амбасади, якщо порівнювати із довоєнними часами?

Так. Я б так сказав. Тому що до посольства ще не повернулися усі співробітники. Зараз тут лише частина наших дипломатів. Тож ми працюємо із певними обмеженнями. Зокрема якщо говорити про консульські функції. Існують також певні технічні обмеження. Але так… наше посольство знову в Києві. І ми цьому дуже раді. Ми постійно ставили собі за мету повернутися якомога швидше.

Від початку російської агресії Латвія активно допомагає Україні як військово, так і гуманітарно. До нас продовжують прибувати гуманітарні вантажі з Латвії. На вашу думку, скільки допомоги ваша країна вже надала?

Можу сказати, що цю гуманітарну допомогу фінансують здебільшого громадяни Литви. На неї йдуть приватні пожертви. Я навіть можу сказати, що ці пожертви вже склали понад дев'ять млн євро. Ми вже відправили понад 80 гуманітарних конвоїв, які перевезли 1600 тонн вантажів. Це їжа, ліки, усі необхідні для щоденного життя речі. Їх доправили до 22 українських областей. Окрім того, ми відправили багато необхідного для оборонних потреб. Наприклад, - позашляховики, прості автомобілі. І це все також було зроблене повністю з ініціативи приватних осіб. Ми вже відправили в Україну сотні таких автомобілів на потреби збройних сил. Тож ми надіслали дуже і дуже багато вантажів. Інколи навіть про все не знаємо. Буває, що люди просять нас дати їм контакти місць, де ці вантажі можна розвантажити. Просять поради про те, як їх краще переправити через кордон. Ми завжди ці проблеми вирішуємо спільно з українськими інституціями. Тому, допомога надходить і її багато. Вона значна. І мені дуже приємно на це дивитися. Бо що наші люди допомагають від щирого серця. І вони насправді дуже добре розуміють ту складну і трагічну ситуацію, в якій зараз опинився український народ.

У Латвії перебувають понад 20 тисяч біженців з України

Наскільки я знаю, ви дали прихисток дуже багатьом українцям, які утекли від війни. Скільки українських біженців зараз перебувають у Латвії?

Ці цифри дуже різні. Точно понад 20 тисяч. Дехто навіть каже, що 28 тисяч. Наші структури кажуть, що ми можемо прийняти у Латвії 40 тисяч громадян України. Але згідно з Шенгенськими правилами, громадяни України з дійсним закордонним паспортом можуть в’їжджати на територію Шенгенської зони на 3 місяці, і дев’яносто днів проживати там навіть без реєстрації. Втім, дехто з них таки реєструється. І, таким чином, вони отримують дозвіл на роботу або фінансову допомогу. Їм допомагають із житлом. І це все вони отримують допоки перебувають на території Латвії. Хоча вони також можуть із дійсними документами протягом трьох місяців законно перебувати на території Латвія навіть без реєстрації. Тож точну кількість я сказати не можу. Але це точно понад 20 тисяч. Більш як 14 тисяч отримали дозвіл на роботу в Латвії.

Українські біженці живуть здебільшого у приймаючих сім’ях чи в якихось, спеціально приготованих для цього приміщеннях?

І там, і там. Вони живуть у сім’ях. Але муніципальна влада багатьох міст і сіл також забезпечує житлом. Наприклад, для цього віддають різноманітні приміщення. Школи та інші будівлі соціальної інфраструктури також використовують для проживання біженців або тимчасово переміщених осіб.

Латвія продовжує надавати військову допомогу Україні

Латвія була однією із перших країн, які надали нам військову допомогу. Ви дали нам власні протиповітряні системи "Стінгер", які дуже сильно допомогти нам під час оборони Києва. Чи ви досі продовжуєте надавати нам військову допомогу?

Я можу відповісти "Так". Але без жодних деталей. Хоча військова допомога, військова техніка продовжує надходити до України. Тому моя відповідь – так!

Дуже вам дякую. Латвія, Литва, Естонія і Словаччина спільно закликають конфіскувати російські активи, які були заморожені в Європейському Союзі. І потім віддати їх на відбудову України після російського вторгнення. Ви збираєтеся представити цю ініціативу в Європейському Союзі. Як ви гадаєте, ця ініціатива матиме достатню підтримку в ЄС?

Це питання стосується також національно законодавства у кожній країні. Як вони з ним працюватимуть. Але логіка підказує, що ці злочинні дії скоювала країна-агресор. Очевидно… принаймні для нас це очевидно, що заарештовані гроші потрібно використати для відбудови країни, а також відшкодування збитків, які спричинили ці злочинні дії. В цьому навіть не варто сумніватися. Звісно, що найбільша складність полягає у правових деталях різних країн. Як вони зроблять це згідно зі своїм законодавством. Як вони все це організують. Можливо для цього навіть потрібно буде зробити певні зміни в законодавстві. Але для нас це абсолютно зрозуміло. Ми це чітко розуміємо.

Для вас. Але я питав вашу думку щодо інших країн Європи. Як для них?

Я б сказав, що до певної міри так. Я не аналізував те, що відбувається у кожній окремій країні. Тобто, їхню громадську думку. Або те, якої думки тримаються у політичних колах. Такою інформацією я не володію. Але… такий крок дуже легко виправдати. Бо це чітко нічим не спровокована злочинна дія. І очевидно, що за руйнування хтось повинен заплатити. За руйнування інфраструктури. За руйнування, яке принесли в Україну. Абсолютно чітко зрозуміло, що це роблять злочинці. Вони всі добре відомі. Відомі до кожної конкретної людини. Проти них зібрані всі докази. Тому жодних сумнівів немає в тому, що потрібно зробити. Звісно, що можуть бути якісь політичні перепони, або правові деталі стосовно того, як це все оформити. Але я переконаний, що ми повинні продовжувати в тому ж дусі. Інших варіантів просто немає.

Санкції проти Росії. Давайте трішки поговоримо про них. Добре відомо, що Латвія постійно закликає до посилення санкцій. Як ви оцінюєте ймовірність того, що ЄС запровадить ембарго на російські нафту і газ? Особливо на нафту.

На нафту. Це дуже важливо. Я думаю, що ми до цього прийдемо. Це нелегке завдання. Бо протягом багатьох років ми були залежними від російських джерел. Фактично, уся Європа… значною мірою. Але зараз з’явилися цілком нові обставини. І це абсолютно інша ситуація. А це значить, що ми повинні змінювати свою політику. Та я справді вірю, що нам потрібно трішки часу, але ми зможемо змінити ланцюги постачання. І якщо ця війна триватиме і далі, ми це зробимо. Я вважаю, що ми зможемо це зробити. Для Росії нафта є дуже важливим джерелом доходу. Зрозуміло, що зараз кожне таке джерело доходу використовується військовою промисловістю. Хтось каже, що вони використовують для власних військових поступів. Тому ми просто повинні забрати це фінансування військової машини. І, таким чином, мінімізувати їхню здатність рухатися вперед. Тому нафта є в цьому дуже важливим фактором.

Чому деяким меншим європейським країнам часом легше відмовитися від постачання російської нафти, ніж іншим. Це через їхню більшу залежність від російських постачань?... Чи це політика?

В них більші економіки… Так, звісно, більшим економікам важче змінити ланцюги постачання, бо ви тільки уявіть собі потрібні їм кількості. Меншим країнам, мабуть потрібно менше… і їм легше змінити канали постачання з інших джерел. Більші країни мають більше резервів, а тому їм потрібно більше імпорту. Тут також може бути й політична інерція… Як би це сказати?... Це все йде за інерцією. Джерело постійно було в одному місці, але нам раптово потрібно його змінити. І це дуже важко. Але я майже впевнений, що ми до цього прийдемо. Крок за кроком, і ми знайдемо рішення. Це ні для кого не легко. Для нас це також не легко. Бо ви тільки погляньте на ціни на енергоресурси. Вони зростають. Тому звісно, що ми повинні з цим щось роботи. Очевидно, що в належний час все це вирішиться. Але це буде не скоро. І це буде шоком для економік будь-якої країни.

Шостий пакет санкцій точно ухвалять

Тож, шостий пакет незабаром ухвалять?

Його точно ухвалять. Але я зараз не можу сказати коли саме. Втім, прогрес є. І я відчуваю оптимізм щодо того, що рішення буде.

Віцепрем'єр-міністр Латвії Артіс Пабрікс сказав, що він, а далі цитата: "Побоюється слабкостей Заходу через те як Захід ставиться до Росії та Путіна". Чому така слабкість існує?

Ми багато чого не знаємо. Зазвичай політики потрапляють в скрутне становище, коли на столі є багато різних варіантів, але деякі з них ви не знаєте, і не можете правильно вибрати. І тоді виникають різноманітні виклики. Так, деякі політики схильні шукати легкі шляхи виходу із таких ситуацій. Вони повинні робити складні рішення, або не робити складні рішення. Уся історія людства сповнена такими прикладами. Коли люди шукали легкі шляхи, але зрештою опинялися у жахливій ситуації. Погляньмо, приміром, на Другу світову війну. І на те, що відбувалося до Другої світової війни. Як дехто намагався умиротворити Адольфа Гітлера і режим нацистів. І таких прикладів дуже багато.

Тому цілком очевидно, що нормальній західній дипломатії дуже важко ухвалити правильне рішення у досить складній ситуації. Це завдання не є легким. Воно не легке. Раніше також припускалися помилок. Зараз також можуть припускатися помилок. Але це попередження. І дуже важливо, що таке попередження роблять політики, політичні аналітики. Вони кажуть нам не робити таких помилок. Цей вихід може тільки здаватися легким. Але, якщо ми тут зробимо помилку, то врешті-решт можемо опинитися у значно гіршій ситуації. Тому, це питання залишається відкритим. Це – постійна боротьба. Але дуже складно, коли ви намагаєтеся прилаштувати вашу політику під автократичні режими. Бо цілком можливо, що ви отримаєте дуже поганий результат. Тому це попередження в правильному місці і в правильний час.

Найголовніше – це закінчити війну і допомогти Україні відновити свою територіальну цілісність

І ваш віцепрем'єр-міністр Артіс Пабрікс також сказав під час конференції у Таллінні, що він не погоджується з Емманюелем Макроном, а також з іншими західними політиками, які говорять про те, щоб ми не принижували Росію, що ми повинні дозволити Путіну уникнути відповідальності, щоб він зміг зберегти своє обличчя і так далі. Пан Пабрікс також сказав, що Путін повинен навчитися програвати. Як ви гадаєте, чи навчиться він програвати поки сидітиме в Кремлі?

Це дуже складне запитання. Тобто, з того, що я можу бачити під час його появ на публіці, Путін намагається вдавати, що все йде за планом. Хоча ми знаємо, що нічого не йде згідно з його планом. Він намагається виглядати сміливим. Але… ми можемо по-різному це називати - "порятунком іміджу" чи "умінням програвати". Проте, найголовніше – це закінчити війну і допомогти Україні відновити свою територіальну цілісність. А тоді можна говорити що завгодно – що хтось втратив імідж чи що хтось навчився програвати. Проте всі ми повинні пам’ятати одну важливу річ – що Україна повинна відновити свою територіальну цілісність, відновити контроль над своєю територією. Щоб ця війна в певний період зупинилася. Щоб люди більше не страждали та не вмирали. Саме про ці важливі речі ми повинні пам’ятати. А от як ми це називатимемо чи описуватимемо – це мабуть вже вторинне. Але так… саме ці речі є важливими.

26 квітня ви відвідали Бучу і Бородянку. Туди ви привезли гуманітарну допомогу та обговорили ситуацію із мерами міст. Буча, Гостомель і Бородянка – це ті міста, які найбільше постраждали під час нападу на Київ. Що вас найбільше вразило?

Якщо говорити про негативне – то це коли ви бачите усі ті руйнування цивільної інфраструктури й будинків. Я був здебільшого в Ірпіні, але також і в Бородянці. І ви просто спробуйте уявити людські страждання. Наприклад Ірпінь… Ви можете легко уявити собі молодих людей, сім’ї, які купують собі квартири в новому будинку, в красивому районі. Думають про народження дітей, відкриття власного бізнесу. Вони просто хочуть жити нормальним життям у передмісті Києва. Але раптом одного дня якісь злочинці, якісь погані люди приїздять туди на танках і з артилерією, і повністю руйнують ваше життя… ваш будинок. Вам пощастить, якщо ви просто зможете втекти з цих полів бою живими разом зі своїми сім’ями та дітьми. Це – величезна трагедія. Величезна людська трагедія. Ніхто не міг передбачити, що таке може статися. Але це сталося через те, що один одержимий авторитарний лідер подумав, що український народ не має права на існування. Що це не народ, і так далі. Говорить якісь божевільні речі про Україну та український народ. І саме ці люди страждатимуть внаслідок цієї злочинної дії. Цього абсолютно кричущого вчинку. Тому саме це дуже зворушує на людському рівні. Ви ніби самі відчували людські страждання. Але коли я ходив вулицями міста, в мене також виникло позитивне враження.

Місцеві влади разом із жителями вже зробили величезну роботу, прибравши ці міста. Вони прибрали вулиці. На них майже нічого не залишилося. Вулиці чисті. Вони забрали усе сміття від пошкоджених будинків. Маленькі бізнеси намагаються знову повернутися до роботи. Чітко видно як люди намагаються зібрати всі необхідні речі і відчинити власний магазин. Або знову розпочати щось продавати. Чи знову відкрити власний бізнес і надавати послуги. Тому це дуже живе і позитивне враження від українських людей, які повертаються до нормального життя попри те, що війна триває. Вони намагаються і їм вдається повернутися у своїх містах до свого роду нормального життя.

Якщо воєнні злочинці не бачитимуть наслідків, то все це піде далі та продовжить розростатися

24 квітня цього року Латвія разом з Естонією першими у світі визнали російські звірства в Україні геноцидом. Я розумію чому це важливо для нас. Але чому це так важливо для народу Латвії?

Ми бачимо в цьому тенденцію… погану тенденцію. Ці воєнні злочини не з’явилися саме зараз і саме в Україні. Їх скоювали і раніше. В Україні воєнні злочини скоювали з єдиної причини – через те, що їх не зупинили раніше. Що воєнні злочинці за це ніяк не відповіли раніше. Ні в Грузії, ні насправді у 2014 році після боротьби на Донбасі та в Криму. Тобто, вони просто не відчули жодних наслідків. Злочинці не постраждали. Тому важливо, щоб це припинилося зараз і тут. Бо інакше це може поширитися всюди. Якщо воєнні злочинці не бачитимуть наслідків, то все це піде далі та продовжить розростатися. І ми повинні зупинити це. Іншого виходу просто немає. Я справді вірю в те, що безпосередні злочинці, ті, хто причетний до скоєння воєнних злочинів, постануть перед судом та отримають покарання. З політичними лідерами трішки складніше. Ті, хто наказував це робити, з ними буде трішки складніше. Та це не означає, що ми повинні здатися.

Але чому тоді одні країни, я б не сказав що бояться ухвалювати цей закон, який визнає російські воєнні злочини в Україні геноцидом, але вони роблять це повільно. Чому?

Тому що в багатьох країнах їхні уряди і їхні народи не переживали такого рівня злочинів, воєнні злочини, ще з часів Другої світової війни. Там живуть нові покоління людей, які прийшли на зміну тим, хто бачив те, що нацистський режим робив із містами, із людьми, із цивільним населенням. І це відбувалося давно. Тому важко перемикнутися і почати розуміти, що зараз ми бачимо дуже схожі речі. Потрібен час для того, щоб осягнути, що це знову відбувається. Що скоюються воєнні злочини. Так, війни таких масштабів були в Югославії. Але й воєнні злочини в Югославії розглядалися на трибуналах. Тому схожі трибунали ми повинні провести знову тут. І змусити відповідати тих злочинців, тих людей, які скоювали ці воєнні злочини тут, в Україні. Іншого шляху немає.

Загрозу з боку Росії в Латвії оцінюють як мінімальну

До речі, чи зараз в Латвії існує якась загроза з боку Росії?

Ні, ми вважаємо, що вона мінімальна. Бо ми є членами альянсу НАТО. Ми постійно працюємо над посиленням нашої військової готовності. На території Латвії також дислокуються війська НАТО. Вони регулярно проводять військові навчання. Тож якщо взяти до уваги ці ресурси, то початок якихось військових дій проти члена НАТО був би самогубством.

Але чи достатньо НАТО присутнє у Литві?

Я думаю, що ця присутність відповідає поточній ситуації. І, звісно, що ми… Якщо ситуація буде загрозливою, тоді ми можемо бути цілком упевненими в тому, що буде реакція, і кількість військовослужбовців збільшиться.

Гаразд. І моє останнє запитання. На міжнародній конференції благодійників, які підтримують Україну, і яка відбулася у Варшаві 5 травня, Латвія заявила, що візьме участь у відбудові України після війни. Зокрема, відбудовуватимуть школи, дитячі садочки та лікарні. Ви надішлете до нас своїх архітекторів?

Цілком імовірно. Це також можливо. Втім, зараз ми чекаємо на великий план відбудови, який наразі узгоджується і фіналізується українським урядом. Нам просто потрібно побачити масштаб і параметри цього плану. І тоді ми зможемо побачити ті ділянки, на яких зможемо допомогти. Але відповідь на це запитання полягає у тому, що ми точно братимемо участь у відбудові України. Ми вкладемо власні ресурси. Я взагалі думаю, що в цій кампанії повинні брати участь усі країни. Просто потрібно зрозуміти, як це виглядатиме, де географічно, в якій області чи місті ми можемо долучитися. Що ми зможемо зробити? Які наші особливі потреби? Я можу сказати, що вже зараз наше посольство отримує запити на відбудову різних місць в Україні. Ми їх уважно вивчаємо. І думаємо про те, що ми зможемо зробити та скільки для цього потрібно зібрати ресурсів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
14:56
Верховна Рада
Рада не підтримала законопроєкт про накопичувальну пенсію: документ відправили на доопрацювання
14:45
Венеція, Італія
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
14:42
СБУ затримала "крота" ФСБ, який коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів
Коригував ракетні удари по Харківщині та хотів втекти на позиції окупантів: СБУ затримала агента ФСБ
14:37
НБУ
Правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5%
14:35
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:28
у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
Вперше з 1889 року: у Парижі обвалилися лопаті вітряка кабаре "Мулен Руж"
14:18
на фото затримання 9 пособників окупантів на Херсонщині
Входили до "виборчкому" РФ на Херсонщині: СБУ затримала 9 пособників окупантів
14:14
OPINION
Ксенія Семенова
Яким стане реорганізований НАУ
14:03
Алек Болдвін
Болдвін втрапив у скандал із блогеркою, яка вимагала від нього сказати "Свободу Палестині"
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:26
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде в прокат у Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
11:16
КНДР, Північна Корея
ЄС готує санкції проти суден, що возять зброю з КНДР до РФ, і танкерів - порушників стелі цін на нафту, - Reuters
11:15
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Арешт заступника Шойгу став найсерйознішим скандалом в міноборони РФ з 2012 року, - британська розвідка
11:12
на фото готель "Україна"
Готель "Україна" в Києві внесли до списку об'єктів приватизації
Більше новин