OPINION

Наступний президент США може не бути прихильником членства України в НАТО. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
28 вересня, 2023 четвер
22:21

Вікно можливостей для закінчення війни в осяжному майбутньому є досить вузьким, і потрібно скористатися його можливостями, які ще існують

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг - в українській столиці. Можливо, це один з його останніх візитів до Києва на посаді генсека Альянсу. Вже на наступному Вашингтонському саміті НАТО, у квітні 2024 року, північноатлантичний Союз має визначитися із кандидатурою нового генерального секретаря. Повноваження Єнса Столтенберга як генерального секретаря і так вже продовжувалися кілька разів, у зв'язку зі складною безпековою ситуацією у світі – насамперед, у зв'язку з війною Росії проти України. Тому допомога Україні у цій війні стала, можна сказати, головним завданням генсека в останній період його перебування на посаді.

Як можна було зрозуміти зі спільної пресконференції генерального секретаря і Володимира Зеленського, саме майбутня євроатлантична інтеграція України, а також допомога їй у війні були, як і варто було очікувати, головними темами цього візиту.

Додаткові системи ППО для України

З найбільш актуального є те, що Північноатлантичний Союз готовий буде допомогти Україні додатковими системами протиповітряної оборони під час наступних місяців. Є практично очевидним, що Російська Федерація готова до знищення українських об'єктів критичної інфраструктури в осінні й зимові місяці. Це було головним напрямком ударів російської армії по Україні минулої осені та зими, й залишиться таким у майбутньому. Зрозуміло чому - мова йде не тільки про намагання Росії підірвати міць українських Збройних сил. Для президента Росії Володимира Путіна найголовнішим є перетворити Україну на територію непридатну до життя, примусити якомога більше людей змінювати свої місця проживання, переміщатися зі східних і південних регіонів до центральних і західних, а далі до країн Європейського Союзу. Він хоче змусити людей залишати свої домівки та знищити можливості для людей продовжувати нормальне життя. Путін вже сьогодні дивиться на Україну як на територію, яка має бути окупована його бандитською армією і заселена громадянами Російської Федерації.

Українське населення після лютого минулого року сприймається Володимиром Путіним як нелояльне населення, яке має припинити своє проживання на території, яку Путін та більшість його співвітчизників вважають територією так званої "історичної Росії". І головне, що мають зробити й українці і їхні союзники - це не дати цим планам Володимира Путіна втілитися у життя. 

Але ж це не теоретичні плани, не якісь там статті на сайті президента Російської Федерації, це насамперед робота російських ракет і безпілотників. І саме для того, щоб Україна і цю зиму пройшла спокійно, потрібно щоб союзники допомогли нашій державі із додатковими системами протиповітряної оборони. Потрібно врахувати можливості довгої війни, яка кожної осені й зими буде вимагати нових систем протиповітряної оборони для України. Треба переконувати Володимира Путіна та більшість його співвітчизників у безпідставності сподівань, що українці залишать територію України для того, щоб росіяни могли її загарбати й поселитися у наших домівках. Такого не буде, однак для того, щоб це зрозуміли й в російській столиці, потрібно аби системи протиповітряної оборони зробили неможливим знищення української критичної інфраструктури.

Додаткове озброєння для нашої країни та його значення для українського контрнаступу

Наступна важлива частина перемовин - це додаткове постачання озброєнь. Є очевидним, що в ситуації українського наступу на російські позиції важливо, щоб таких озброєнь було якомога більше, аби збільшення російського угруповання на окупованих територіях України та біля кордонів нашої держави було таким чином нівельовано сучасною технікою. Це також частина перемовин між президентом України й генеральним секретарем. Тим більше, що мова може йти не тільки про наступ українських Збройних сил на позиції російських окупантів зараз, але й про наступні роки запеклого протистояння. 

Чи закінчиться війна після виходу України на кордони 1991 року та значення для цього євроатлантичної інтеграції

Я думаю, темою номер один є питання євроатлантичної інтеграції України. Досі залишається незрозумілим, чи може взагалі колись припинитися російсько-українська війна, якщо Україна не стане членом НАТО. Багато хто говорить, що ця війна припиниться, коли українські Збройні сили вийдуть на державні кордони Росії й України 1991 року. Однак не забуваємо, що для російського окупанта ніяких державних кордонів України просто не існує, що частина українських регіонів вже записана у російську конституцію, і це блюзнірське порушення міжнародного права дає РФ можливість продовжувати запеклу війну, навіть якщо Україні вдасться відстояти свою територіальну цілісність. Просто війна буде відбуватися за іншим сценарієм: із застосуванням ракетної техніки чи безпілотників, і з нападом на легітимні українські кордони, і ніхто не знає, скільки років вона буде продовжуватися і наскільки ця війна продовжить бути екзистенційним конфліктом не тільки для самого президента Російської Федерації Володимира Путіна, але й для його спадкоємців. 

Пам'ятаємо, що шовіністичний вірус - це головний державний зміст існування Росії у всі минулі сторіччя. Таким чином, для того, щоб росіяни ухвалили рішення про те, що вони не будуть воювати з Україною і погодяться з тим, що їм нічого не залишається, як визнати міжнародно прийнятні кордони України 1991 року, потрібно щоб Російська Федерація усвідомила ризик війни з Україною. Єдине реальне розуміння ризику - це потрапляння Росії у небезпеку ядерної війни, яка знищить цивілізацію не тільки на території Європи і Північної Америки, але й на території самої Росії, перетворивши російські міста на згарища, на яких королями будуть не чекісти, а пацюки. Втім, чекісти та пацюки це майже одне і теж.

Таким чином, якщо Україна стане членом Північноатлантичного Союзу, з'являється шанс припинення російсько-української війни практично відразу ж після того, як Україна отримає реальні гарантії безпеки від ядерних країн-членів НАТО. Мова йде навіть не про членство - мова йде про запрошення. Генеральний секретар на пресконференції з президентом України сказав, що Україна є близькою до членства в НАТО як ніколи раніше і нагадав про річну програму адаптації нашої держави до Альянсу, яка вже починає виконуватися після останньої зустрічі керівників країн Північноатлантичного Союзу у литовській столиці. Однак для мене реальною відповіддю на питання "Коли Україна зможе приєднатися до НАТО?" будуть не обіцянки, які ми чуємо на пресконференціях, а конкретне рішення вашингтонського саміту, під час якого Україна мала б отримати запрошення до Альянсу і підписати з США та іншими зацікавленими країнами НАТО гарантії за зразком таких, які отримала після запрошення до Альянсу Швеція. Це реальний шанс, над яким потрібно працювати і Єнсу Столтенбергу та українській й американській дипломатіям.

Вибори президента США у 2024 році та їхнє значення для України

Нагадаю, що у 2024 році у Сполучених Штатах відбудуться вибори президента, і ми не можемо гарантувати, що наступний господар Білого дому буде прихильником українського членства в НАТО. Таким чином, ця наступна каденція може означати автоматично і продовження російсько-українського конфлікту в ситуації, коли у Москві будуть знати, що нема чого боятися в українській євроатлантичній інтеграції. Так що вікно можливостей для закінчення війни в осяжному майбутньому є досить вузьким, і потрібно скористатися його можливостями, які ще існують. Я сподіваюся, що саме про це українські керівники розмовляють із генеральним секретарем НАТО напередодні закінчення його такого важливого історичного мандату.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Шевченківської премії

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
11:02
пожежа на Волині
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі
11:01
китай
У Китаї обвалилася частина автомагістралі: загинули 19 людей, десятки постраждалих
11:01
Оновлено
Обстріл, Харків
У Харкові прогримів вибух: імовірне влучання у приватний будинок
11:00
Ексклюзив
Карта. НПЗ Росії_0204
США скасували вимогу до України не бити по російських НПЗ, - військовий експерт Ступак
11:00
Паска
Чому важливо пекти паски в Чистий четвер: традиції та повір'я
10:53
на фото наслідки обстрілу Донеччини
На Донеччині впродовж доби двоє цивільних загинули внаслідок російських обстрілів
10:40
на фото Станіслав Асєєв
Письменник Асєєв дістав контузію на фронті й потрапив до шпиталю
10:35
У Харкові затримали жінку, яка збирала матеріали для сюжетів ток-шоу Скабєєвої та Соловйова
10:30
комендантська година, Великдень
У Кіровоградській області на Великдень змінили час комендантської години
10:25
Огляд
Карта. Авдіївка_3004
Карта бойових дій за період 24 квітня – 1 травня: втрата Очеретиного створила загрозу для Торецька й Костянтинівки
10:20
Огляд
Міжнародний день праці
1 травня - Міжнародний день праці: чи варто його відзначати, перенести чи забути?
10:12
Писанки
В Україні встановили рекорд з наймасовішого розпису писанок
10:08
OPINION
Михайло Басараб
Якби Ататюрк чекав змін знизу...
10:07
Оновлено
обстріл, ППО
Дрони ГУР атакували Рязанський нафтопереробний завод, - ЗМІ
10:01
Ексклюзив
Карта. ATACMS
Ворог почав перекидати авіацію далі від України, - Згурець про наслідки появи ATACMS у ЗСУ
09:50
Митрополит УПЦ МП Лука та Василь Ломаченко (праворуч)
СБУ проводить обшуки у митрополита УПЦ МП Луки, - ЗМІ
09:46
Джон Кірбі, координатор зі стратегічних комунікацій у Раді нацбезпеки Білого дому
Безпекові гарантії США для України: у Білому домі розповіли про перебіг перемовин
09:37
ШІ-аватар Вікторія
МЗС представило ШІ-аватар, який коментуватиме консульську інформацію для ЗМІ
09:30
Новини компаній
EVA увійшла до топ-15 незламних компаній-роботодавців України
09:22
Новонароджена дитина
На ТОТ Луганщині росіяни погрожують батькам без паспортів РФ не віддавати новонароджених дітей, - ОВА
09:03
Єнс Столтенберг
"Фронт ЗСУ ризикує розвалитися, тому Столтенберг прибув до Києва": РФ поширює новий фейк
08:56
Ексклюзив
Ворог активізував наступальні дії на Куп'янському напрямку, - начальник Куп'янської МВА Беседін
08:31
Перевірка документів і транспорту, обмеження руху: в центрі Києва СБУ проводить протидиверсійні заходи
08:23
підземна школа у Харкові
У Запорізькій області планують побудувати 5 підземних шкіл
08:20
санкції США
"Ми не збавляли темпів": у Держдепі запевнили, що США не пом'якшуватимуть санкції проти Росії
08:09
OPINION
Юрій Богданов
Що змінить і чого не змінить затвердження допомоги від США?
07:43
Нікополь
РФ увечері 30 квітня атакувала Нікополь: постраждала жінка
07:42
F-16
Втретє за пів року: у США розбився винищувач F-16
07:40
Норвегія
Норвегія виділила Україні $600 млн: на що підуть гроші
07:36
Інфографіка
втрати росіян
За добу війни в Україні РФ втратила 1120 військових, 5 танків та 21 бронемашину
07:01
Анонс
Кіліан Мбаппе, Матс Хуммельс, ПСЖ - Борусія Дортмунд, Ліга чемпіонів
"Борусія Дортмунд" - ПСЖ: де та коли дивитись півфінал Ліги чемпіонів
06:43
Роскомнагляд
РФ заблокувала сайт правозахисного проєкту з підтримки політв'язнів "Меморіал"
06:31
Ллойд Остін
Остін пообіцяв надати Україні "стільки ATACMS, скільки США зможуть" та закликав партнерів передавати Patriot
06:14
Ілюстративне фото
Перший у столиці: в Києві відкрили центр рекрутингу до Сил оборони
05:29
АЕС
Сенат США одноголосно ухвалив законопроєкт про заборону імпорту збагаченого урану з РФ
05:09
Оновлено
акції протесту Тбілісі
Сутички під час протестів у Тбілісі: силовики відступили, демонстранти повернулися до будівлі парламенту
04:55
окупанти орки танк рф
Російська армія сповільнює атаки навколо Авдіївки, водночас відновлюючи наступ на Часів Яр, - ISW
03:46
електроенергія
Держдеп США: заохочуємо усі країни зменшувати залежність від енергії РФ
03:02
ДТП
На вулиці Лос-Анджелеса поїзд метро зіткнувся з автобусом: щонайменше 55 постраждалих
02:46
Оновлено
ракета Х-59
Росіяни атакували Одесу балістикою: загинуло троє людей, ще троє поранені
Більше новин