OPINION

День відповідальності людини та спадщина Богдана Гаврилишина

Анастасія Шимчук
19 листопада, 2024 вiвторок
11:53

16 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Постанову "Про встановлення Всеукраїнського дня відповідальності людини". За відповідне рішення проголосували 308 із 356 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі. Так Україна стала першою країною у світі, що відзначає цей день на державному рівні

Зміст

День відповідальності людини відзначають щороку 19 жовтня, у день народження українця зі світовим ім’ям Богдана Гаврилишина. Як економіст і візіонер, Богдан Гаврилишин часто розмірковував над тим, що існує певний дисбаланс між правами та відповідальністю: люди часто перекладають відповідальність на державу, очікуючи, що уряд все вирішить, а самі зосереджуються лише на своїх правах. Це породжує певний патерналізм та нездорове ставлення до своєї ролі як громадянина. 

1948 року, коли було прийнято Декларацію прав людини та встановлено День прав людини на рівні ООН, суспільство мало великі очікування щодо швидких змін. Проте з різних причин уряди країн не готові були забезпечити рівні права усіх верств населення, а люди – взаємодіяти з урядом і брати персональну відповідальність за свої права.

Об’їздивши понад 90 країн світу, консультуючи керівництва країн щодо розвитку і добробуту, Богдан Дмитрович у 2014 році створив Декларацію відповідальності людини, що стала ціннісною основою Дня відповідальності людини та започаткованої у 2021 році Фондом родини Богдана Гаврилишина Премії відповідальності Responsibility Award.

Крок за кроком: відповідальність починається у нашому повсякденні

Українці вже демонструють багато відповідальності, борючись за свою країну та захищаючи її. Нам є чого навчити інших. Але і нам ще є чого вчитися. 

Для мене хороший приклад – це створення ОСББ. Бо ОСББ – це не тільки про форму управління, це про усвідомлення себе власниками. Такий важливий і часто непростий крок – вийти за межі своєї квартири і розуміти, що те, в якому стані твій будинок – це твоя відповідальність. 

Усвідомлення власного обов’язку щодо свого будинку, вулиці, міста, країни – це перший крок до формування суспільства відповідальних і вільних людей.

Чому фонд організовує Премію Responsibility Award

З 2021 року, коли вперше відзначали День відповідальності людини, Фонд родини Богдана Гаврилишина оголошує Премію відповідальності. Її мета – відзначити організації громадянського суспільства, які базують свою щоденну діяльність на основі цінностей, закладених у Декларації відповідальності людини Богдана Гаврилишина. 

У 2023-2024 роках премія відзначає історії відповідального партнерства, які в часи повномасштабної війни своєю взаємодією зміцнюють Україну та демонструють відповідальність на різних рівнях.

Ми запрошуємо до участі організації громадянського суспільства, які створюють проєкти у співпраці з державою, бізнесом та медіа, щоб покращувати життя людей та втілювати зміни в країні. Через такі історії намагаємося звернути увагу суспільства на важливість відповідальності та подати хороші приклади для наслідування.

Ми як суспільство дуже часто зосереджуємося на критиці, що не є погано. Контролювати органи влади, вимагати звітування і виконання їхніх обов’язків – це правильні і важливі дії. Але також дуже важливо чути позитивні історії, історії, якими ми пишаємося. Бо саме вони дають нам натхнення для майбутніх взаємодій і спільного створення чогось вагомого. Особливо сьогодні, коли навколо багато сумних і трагічних подій щодня.

Сила відповідальності у взаємодії: кого Премія відзначила минулого року

Торік на Премію відповідальності подалося понад 150 організацій громадянського суспільства зі своїми історіями: чудовими локальними ініціативами, надзвичайно потужними національними, а також проєктами, які виходять за межі України і здійснюють вплив на світ. 

Одна з переможців Премії – організація "Плато", яка створила сад у місті, де люди можуть разом працювати, вирощувати рослини, взаємодіяти та допомагати собі подолати психологічне навантаження. Це гарний приклад того, як спільна відповідальність може не лише покращувати простір навколо, а й допомагати людям.

Ще один чудовий приклад – волонтерський штаб "Ангар" з Луцька, який успішно об’єднав місцевий бізнес для допомоги армії. Це не просто збір коштів, а співпраця різних зацікавлених сторін в одну справу. Такі приклади показують, як важливо залучати бізнес, владу та громадські організації для створення відповідальних проєктів, що приносять реальну користь.

Взаємодія без кордонів: історії, що надихають Україну та світ

Цього року ми вдруге відзначатимемо організації у трьох номінаціях, що означують три рівні: локальний, національний та міжнародний. У такий спосіб ми можемо почути надзвичайні історії відповідального партнерства: ті історії, які сьогодні розвивають громади, міста, регіони; ті партнерські проєкти, які своєю взаємодією творять зміни на рівні країни, а також ті ініціативи, які демонструють вагомий вплив на міжнародному рівні.

Наприклад, торік у номінації "Взаємодія без кордонів: Україна до світу" лауреатами стали Docudays із проєктом "Архів війни". Це неймовірна історія взаємодії з міжнародними партнерами, які створили цифрову платформу, що систематизує та безпечно зберігає відео, аудіо, фото та текстові свідчення російської агресії проти України. 

Традиційно у кожній із номінацій ми визначаємо лауреатів, а також короткий список організацій Премії відповідальності. У 2021 році, коли премію організовували вперше, лауреатами стали організації "Повернись живим", "Будуємо Україну Разом", "Друзі спільноти Святого Егідія".

Цьогоріч набір на Премію Responsibility Award триває до 25 листопада. Ми з колегами переконані, що розповідати про свої успіхи і відповідальні історії важливо. Вони надихатимуть інших, когось мотивуватимуть до більшого, а комусь покажуть шлях, як можна зробити.

В Україні є чимало неймовірних історій, неймовірних організацій. Хочемо, аби Премія відповідальності стала для них простором синергії, де можна підзарядитися натхненною енергією, поділитися та дізнатися про важливий досвід, і відчути єдність, яка у найтемніші часи є нашим світлом і нашою опорою.


Про авторку: Анастасія Шимчук, керівниця програм Фонду родини Богдана Гаврилишина

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
13 січня
00:51
Оновлено
атака Запоріжжя 12.01.25
Вечірня атака РФ: у Запоріжжі є постраждалі, на Сумщині загорівся оздоровчий дитячий центр
00:48
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заперечив дані Spiegel про нібито блокування Шольцем нового пакету допомоги для України
00:21
Оновлено
Херсонська область
Росіяни вдарили по Херсону та Антонівці: постраждали цивільні, пошкоджено електро- і тепломережі
2025, неділя
12 січня
23:47
Іран
Іран розпочав масштабні навчання з протиповітряної оборони біля ключових ядерних об’єктів
23:16
Володимир Зеленський
Ситуація у 155-ї ОМБр: Бутусов заявив, що Зеленський дав розпорядження зупинити формування нових бригад
22:19
З початку доби на фронті сталося 124 боєзіткнення, з них 50 на Покровському напрямку: там РФ втратила 376 окупантів
22:07
Руслан Ганущак
На фронті загинув воєнний фотограф Руслан Ганущак
21:55
Пожежі, Лос-Анджелес
Україна запропонувала США допомогу щодо ліквідації масштабної пожежі в Каліфорнії, - Зеленський
21:11
Александар Вучич
Вучич запропонував Сербію для проведення зустрічі між Путіним і Трампом
20:59
Ексклюзив
Зоран Міланович
"У мене немає доказів, що Міланович є проросійським": експертка-балканістка Гелетій про вибори в Хорватії
20:54
Ексклюзив
Сектор Гази
"Це в жодному випадку не тривалий мир і не якесь там перемир'я року чи перемир'я століття": сходознавець Якубович про мир у Газі
20:50
Карта бойових дій за 4-11 грудня
Армія РФ контролює 70% Торецька на Донеччині, - розвідка Британії
20:36
На фото: Олександр Дугін
Ідеолог рашизму Дугін пояснив, чим йому до вподоби Трамп і чого він від нього очікує
20:29
Куп'янськ
РФ атакувала цивільну інфраструктуру в Куп'янську: загинув місцевий
20:28
Володимир Зеленський
Україна готова передавати до КНДР полонених солдатів, якщо Кім Чен Ин організує повернення українських воїнів з полону РФ
20:19
Оновлено
Зоран Міланович, Хорватія
Другий тур президентських виборів у Хорватії: лідирує чинний очільник держави Міланович
20:11
Огляд
Чотири доби вогню в Енгельсі, БПЛА у Ленінградській області та у Татарстані на НПЗ "ТАНЕКО": де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:05
OPINION
Цукерберг капітулював перед Трампом
19:48
Оновлено
Володимир Зеленський
Було очевидною помилкою сподіватися, що тіньові схеми з Москвою існуватимуть нескінченно : Зеленський щодо критики з боку Фіцо
19:23
Ексклюзив
Суджа, РФ, Курська область
"Для росіян було дуже великим відкриттям те, що в їхню область зайшли українські військові": старший сержант 80-ї ОДШБр Гайдащук про Курщину
19:05
Майк Волц
Крим, окуповані території, мобілізаційний вік в Україні, Гренландія: радник Трампа Майк Волц виступив із серією заяв
19:01
Окупанти вдарили по лікарні в Мирнограді на Донеччині
19:00
Інтерв’ю
Вадим Кабанчук
Коли впаде режим Путіна в Росії, то Лукашенко і місяця не протримається в Білорусі, — представник Об'єднаного перехідного кабінету Білорусі Кабанчук
18:40
Інтерв’ю
Дональд Трамп і Володимир Путін
З погляду Путіна, заяви Трампа – це імперіалістичні прагнення, - Брайза
18:11
Ексклюзив
"Позиції української Вікіпедії дуже хороші, але гірші, ніж минулого року": співзасновник ГО "Вікімедіа Україна" Юрій Пероганич
18:07
Інтерв’ю
Віра Агеєва
Зумів пройти крізь цю підлу добу майже безгрішним: літературознавиця Віра Агеєва про творчий шлях поета Максима Рильського
18:03
OPINION
Чому Трамп — реакція на хворобу, але не ліки
17:58
Прапор Словаччини
Словацька делегація вирушила до Росії для перемовин щодо постачання газу, але Польща заборонила їй летіти над своєю територією
17:30
Інтерв’ю
трамп путін
Є лінія подій, яку Трамп не може змінити, - російський опозиційний експерт із Праги Морозов
17:19
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Окупанти атакували дроном рейсовий автобус на Сумщині: є поранені
17:06
Дмитро Кулеба
Кулеба відмовив іти на фронт свого 18-річного сина
16:06
Пожежа на нафтобазі у Енгельсі
В російському Енгельсі п’яту добу горить нафтобаза, уражена українськими БПЛА: місцева влада заявляє про "контрольоване вигоряння палива"
16:05
Італійська авіакомпанія ITA Airways відновила польоти до Лівії після 10 років перерви
16:05
OPINION
"Сліпа пляма" Заходу в поглядах на Росію
16:00
Андрій Сибіга
Сибіга розповів про 7 головних завдань української дипломатії на 2025 рік
15:35
Кадочникова
Народна артистка України Кадочникова відмовилась говорити українською на врученні Премії імені Параджанова
15:14
Ексклюзив
танківсти 24 ОМБр імені короля Данила
Росіяни обходять Покровськ із півдня, намагаючись перерізати логістику без міських боїв, - військовий експерт Лакійчук
14:58
Росіяни діставатимуть КАБами та артилерією Дніпропетровщину: голова облради Лукашук оприлюднив список громад із зони ризику
14:33
Кая Каллас
Очільники МЗС країн ЄС зустрінуться в Брюсселі, аби обговорити зняття санкцій з Сирії, - Каллас
14:31
дрон
Росіяни атакували дроном Солончаки на Миколаївщині: поранено чоловіка
Більше новин