Найсмачніший кавун: корисні властивості, шкода та як обрати якісний
Кавун – це справжнє джерело корисних речовин. Однак, як і будь-який продукт, він має свої переваги та недоліки
Правильно вибрати стиглий і безпечний кавун – завдання не з легких, особливо з огляду на ризик підвищеного вмісту нітратів. У цій статті ми розглянемо користь та можливу шкоду кавуна, а також поділимося порадами, як обрати найкращий плід, щоб отримати від нього максимальну користь і насолоду.
Цікаво, що з ботанічного погляду кавун класифікується як гарбузина, а не ягода, адже належить до родини гарбузових (Cucurbitaceae). Гарбузини характеризуються твердою зовнішньою оболонкою, яка захищає насіння, тоді як ягоди мають м'який зовнішній шар.
Користь кавунів
Всім відомо, що кавун більш ніж на 90% складається з води, що робить його відмінним засобом для підтримання гідратації організму, особливо в жарку погоду. Такий високий вміст води допомагає заповнювати втрату вологи та підтримувати нормальний баланс електролітів завдяки вмісту калію. Кавун містить також ряд мікроелементів: кальцій, фосфор, мідь, залізо та цинк. Пояснюють фахівці в матеріалі Consilium Medical.
Крім того, він багатий на фолієву кислоту, тіамін, каротин, ніацин, рибофлавін, аскорбінову кислоту, а також каротиноїди та флавоноїди. Разом всі ці речовини, забезпечують для організму численні переваги:
- сприяють профілактиці різних захворювань, включно з онкологічними;
- підвищують загальний імунітет;
- мають потужну антиоксидантну дію;
- сповільнюють старіння та підтримують клітинну регенерацію;
- очищують від шлаків, токсинів та вільних радикалів організм.
Кавун складається із харчових волокон, які сприяють покращенню травлення та запобігають запорам. Це допомагає підтримувати здоров’я кишечника. Ягода також містить глутатіон, який має сприятливий вплив на функціонування печінки. А завдяки наявності амінокислоти цитруліну, відбувається виведення зайвого холестерину з організму, що позитивно впливає на здоров'я серця та кровоносних судин.
Фото: Freepik
Шкідливі властивості кавуна: кому варто обмежити його споживання?
Хоч калорійність кавуна невелика, приблизно 30 ккал на 100 грамів продукту, вміст цукрів (6 г) та глікемічний індекс (ГІ – 70-75) досить високі, тому вживати кавун у великих кількостях не рекомендують. Через високий вміст натуральних цукрів цей плід може бути шкідливим для людей із діабетом або схильністю до підвищеного рівня глюкози в крові. Хоча фруктові цукри більш безпечні, ніж додані, однак їх варто враховувати при плануванні раціону.
"Помірне споживання кавуна зазвичай не становить серйозної загрози для здоров’я більшості людей, проте декому варто бути обережними", - зазначають в матеріалі Вікна-новини.
Хоча такі випадки рідкісні, однак у деяких людей ця ягода може викликати алергічні реакції, які проявляються висипанням, набряком або проблемами з диханням. Шкода кавуна також може виявлятись у проблемах зі шлунково-кишковим трактом (здуття або діарея). Крім того, обмежити його споживання варто людям із хронічними захворюваннями нирок.
Як вибрати кавун?
Якісний та стиглий кавун має блискучу шкірку, вона повинна бути твердою та без подряпин. Вибирайте кавун середнього розміру з однорідним кольором, гладкою поверхнею та без тріщин.
Огляньте пляму, яка залишається на гарбузині в тому місці, де вона лежала на землі. Така пляма повинна бути жовтою або світло-коричневою, а не білою або зеленою. Перевірте також хвостик, він має бути сухим. Це буде свідчити про те, що кавун вже зрілий, водночас зелений хвостик вказує, що плід ще не дозрів.
Проведіть простий тест – постукайте по кавуну. Звук має бути дзвінким та давати вібрацію, якщо ж він глухий, тоді найімовірніше плід вже перезрів.
Фото: gettyimages
Як визначити кількість нітратів у кавуні?
Визначити рівень нітратів в кавуні без спеціального приладу - нітратоміра, складно, але є кілька зовнішніх ознак, за якими можна припустити їх наявність:
- Занадто гладка або блискуча м'якоть в розрізі. У нормального кавуна м'якоть на місці зрізу має бути зернистою, тобто з невеликими крупинками, що є ознакою природного дозрівання.
- Білі або фіолетові прожилки. У кавунах із високим вмістом нітратів часто помітні товсті, фіолетові або білі прожилки у м'якоті, що є ознакою хімічного забруднення.
- Нерівномірний та ненатуральний колір кавуна.
- Нерівномірне забарвлення кісточок.
Для точного визначення рівня нітратів краще все ж використати спеціальний прилад або купувати кавуни у надійних місцях із сертифікатами. Не варто витрачати гроші та купувати кавуни обабіч дороги, оскільки такі продукти найімовірніше не пройшли санітарний контроль, а також могли ввібрати в себе важкі метали від траси.
Кавун не тільки смачний та освіжаючий, але і важливий для здоров'я продукт. Використовуйте ці поради, щоб насолоджуватися його користю та водночас уникати можливих ризиків.
- Актуальне
- Важливе