OPINION

Польсько-угорська війна

29 липня, 2024 понедiлок
21:32

Між Польщею й Угорщиною розпочалася справжня дипломатична війна, спричинена різним ставленням урядів двох країн до російсько-української війни

Зміст

Роздратування, звичайно, у Варшаві розпочалося з турне Віктора Орбана, який скористався своїм головуванням у Європейському Союзі й поїздкою до Києва, щоб згодом відвідати Москву та провести переговори з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним. Уже тоді представники польського уряду, зокрема прем'єр-міністр країни Дональд Туск, висловлювали рішучу незгоду з цими діями прем’єр-міністра Угорщини.  

Однак Віктор Орбан пішов далі - під час свого виступу на традиційному зібранні румунських угорців 27 липня він звинуватив країни НАТО і Європейського Союзу в лицемірстві. Він також підкреслив, що Польща є однією з найлицемірніших країн навіть на тлі інших країн Європейського Союзу. Тому що польські політики нібито співпрацюють з Росією, однак критикують за це своїх "угорських братів". 

Звісно, такі зауваження від Віктора Орбана викликали реакцію у Варшаві. Заступник міністра закордонних справ Польщі Владислав Теофіл Бартошевський назвав заяви угорського прем’єр-міністра "антиєвропейськими, антиукраїнськими" і висловив здивування, що Угорщина взагалі має знаходитися у НАТО і Європейському Союзі в той час, як прем’єр-міністр цієї країни виступає із нищівною критикою обох цих союзів. Заступнику міністра закордонних справ Польщі відповів міністр закордонних справ Угорщини Петр Сіярто, один із найближчих соратників Віктора Орбана. Очільник угорської дипломатії підкреслив, що "задля збереження польсько-угорського братерства у Будапешті довго терпіли провокації та лицемірство польського уряду, але тепер келих переповнений". Також Сіярто назвав поляків одним з покупців однієї з найбільших російських нафтових компаній, знову звинувативши сусідню країну у лицемірстві. 

Звісно, це все в контексті рішення України обмежити нафтовий транзит російської компанії "Лукойл", що поставило угорський уряд у досить непросту ситуацію з погляду енергетичної безпеки. Однак, ніде правди діти, Угорщина не здійснювала кроків для того, щоб забезпечити собі нову енергетичну ситуацію протягом усіх цих двох з половиною років Великої російсько-української війни. От тепер прем'єр-міністру Угорщини відповів ще й міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, який також звинуватив угорський уряд в егоїзмі й неповазі до європейських цінностей. Це також досить серйозна заява очільника польської дипломатії у відповідь на виступи прем’єр-міністра Угорщини та міністра закордонних справ цієї країни. Звісно, такий обмін заявами з боку представників керівництва і Польщі, і Угорщини свідчить про глибоку кризу у взаєминах між цими двома країнами. Непорозуміння з приводу політики Угорщини стосовно російсько-української війни існувало і раніше, коли польський уряд очолював лідер партії "Право і справедливість" Матеуш Моравецький. Однак, тоді у Варшаві більш обережно ставилися до конфліктів із Будапештом, тому що Польща й Угорщина дотримувалися близьких поглядів на сам Європейський Союз, опинялися під санкціями та хотіли солідаризуватися одна з одною після того, як здійснювали певні політичні кроки, що засуджувалися в Брюсселі. 

Зміна уряду Польщі й той факт, що до влади у Словаччині прийшов уряд Роберта Фіцо, близький Орбану за поглядами на європейську інтеграцію, позбавив і Варшаву необхідності триматися за підтримку Будапешта, і Будапешт необхідності триматися за підтримку Варшави. Тепер Орбан може сподіватися, що в разі якихось рішучих дій проти його країни в Європейському Союзі ці дії будуть заблоковані Робертом Фіцо, а польський уряд з угорським не об’єднує практично нічого, бо погляди Дональда Туска й Віктора Орбана на цінності Європейського Союзу, на європейську і євроатлантичну інтеграцію є діаметрально протилежними. 

Таким чином ми можемо констатувати, що єдність 4 країн вишеградської групи - Польщі, Угорщини, Словаччини й Чехії, є практично зруйнованою. Польща і Чехія виступають за підтримку України, вважають за необхідне прискорити євроатлантичну інтеграцію сусідньої держави, усвідомлюючи, що загрожує цим країнам у разі тріумфу Володимира Путіна в російсько-українській війні. У Віктора Орбана і Роберта Фіцо інший погляд на те, як має закінчитися війна і хто має ухвалювати рішення щодо майбутнього Європи. Для Віктора Орбана є важливим, щоб Україна назавжди залишалась у сірій зоні та підтримувала "особливі стосунки" з Російською Федерацією. Під час свого виступу на форумі румунських угорців прем’єр-міністр Угорщини підкреслив, що Україна все одно не увійде до НАТО і Європейського Союзу, а це означає, що Угорщина блокуватиме європейську і євроатлантичну інтеграцію України всюди, де це можна буде зробити. 

Ну і звичайно, у цій ситуації інтереси 4 сусідніх країн Центральної Європи є діаметрально протилежними. І всі учасники гри вирішили, що цього не потрібно приховувати. Для Віктора Орбана натомість політично вигідно виступати з жорсткою критикою польського уряду, прем’єр-міністра Дональда Туска та взагалі ставлення Варшави до угорської політики. Теж саме стосується і польського уряду, тому що його представники не розуміють, чого вони мають закривати очі на особливі взаємини Віктора Орбана з Російською Федерацією та на фактичну економічну й енергетичну залежність Польщі від путінського керівництва в той час, як Польща продовжує сподіватися на справедливий мир в Україні й на перемогу України в тривалому протистоянні із Російською Федерацією. 

Практично та сама ситуація у стосунках між Чехією і Словаччиною, хоче, ніде правди діти, Роберт Фіцо є більш обережним у проведенні своєї політики балансування між інтересами Європейського Союзу й інтересами власної політичної сили, ніж його угорський партнер.

Тож дипломатична війна Польщі й Угорщини була передбачуваною, вона вже розпочалася. І жодної реальної підстави вважати, що сторони зможуть врегулювати свої стосунки при діаметрально протилежних підходах до майбутнього Європи, попросту кажучи, немає.  

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
Більше новин