Інтерв’ю

Сумщина. Що відбувається на кордоні з Росією

Катерина Широкопояс
22 травня, 2024 середа
13:23

Як проходить евакуація, у якому стані фортифікаційні споруди та чому люди відмовляються виїжджати – про це говорили Катерина Широкопояс та Альона Яцина — засновниця та журналістка Кордон.Медіа. 

Зміст

"Ситуація на межі", — зазначив генерал Кирило Буданов,  очільник військової розвідки України. Росія може здійснити новий наступ на північ від Харкова у Сумській області. Раніше українські чиновники заявляли, що Росія накопичила свої війська на кордоні біля Сумщини. 

З цього тексту ви дізнаєтесь:

  • Що поліція та влада Сумщини замовчує реальний стан пошкодження цивільної інфраструктури
  • Як проходить евакуація та куди переміщують людей? 
  • Як живуть люди на межі кордону та чому відмовляються від евакуації? 
  • Навіщо влада замовчує про витрачені кошти на фортифікаційні споруди?

Альона Яцина — воєнна кореспондентка та очільниця «Кордон.Медіа». Фото: соцмережі Альони.

Що кажуть місцеві та військові про сьогоднішню ситуацію на Сумщині?

До інформації про ситуацію на Сумщині люди ставляться дуже по-різному. Одні, більш схильні до тривожності, можуть піддаватись паніці. Інші ж намагаються аналізувати ситуацію і зберігати спокій. 

Сумщина має найдовший спільний кордон з Росією - 563 кілометри. Однак наступу по всьому кордону не очікують. Це підтверджують і військові експерти, з якими ми спілкуємося. Дійсно, спостерігається накопичення військ навпроти Охтирського району Сумської області, трохи північніше Харкова. 

Деякі люди вже виїхали з міста, інші ж не збираються залишати свої домівки й живуть у звичному режимі. Суми працюють нормально. Ми жартуємо, що маркером паніки є черги на заправках і в магазинах. Після заяв Буданова вчора такого не спостерігалося, тому можна сказати, що місто відреагувало спокійно.

А як щодо області?

Там ситуація дещо складніша. Останніми днями почастішали обстріли по всій лінії кордону – від півночі та до самої Великописарівської громади, яка межує з Харківською областю. З понеділка там відновилася евакуація. 

А що говорять військові про стан фортифікації на Сумщині?

Фортифікації є. Ті військові, які розуміються у будівництві захисних споруд відзначають, що на Сумщині вони виконані на високому рівні з інженерного погляду. Дехто говорить, що було б краще розмістити їх ближче до кордону, але, напевно, це не завжди можливо зі стратегічних міркувань.

Чи коментує місцева влада скільки коштів було витрачено на фортифікації?

Місцева влада поки що не надала детальної інформації про витрати на фортифікації. Відомо лише, що за інженерні споруди в п'ятикілометровій зоні від кордону відповідають військові, тоді як глибше в області цими питаннями займається обласна військова адміністрація. Ми неодноразово надсилали інформаційні запити до ОВА, але відповіді не отримали, що ускладнює відстеження витрат та перевірку можливих корупційних дір.

ОВА взагалі нічого не коментує щодо фортифікацій. Знімати чи фільмувати їх також нікого не допускають. У нас проблеми з доступом до інформації. З кожним тижнем інформація стає що раз більш закритою. Нещодавно, наприклад, поліція заявила, що не буде надавати жодних відомостей про ступінь пошкодження цивільної інфраструктури внаслідок обстрілів. ОВА також цієї інформації вже дуже давно не надає. Причина такої закритості наразі невідома.

У Білопіллі продовжується евакуація населення. Загалом протягом цього тижня з Білопілля евакуйовано близько 70 людей. Фото: ДСНС Сумщини 


Як проходить евакуація з Білопілля і хто цим займається?

Евакуацію з Білопілля організовують місцеві органи влади, департамент соціального захисту ОВА та волонтери. Тобто спільними зусиллями вони забезпечують евакуацію жителів прикордонних сіл, поки це ще можливо.

Люди записуються в чергу, приходять на автобуси, де їх зустрічають волонтери та везуть до Сум. Там їх розміщують у гуртожитках, де вони можуть безплатно прожити перший місяць. Надалі пенсіонерам пропонують переїхати до санаторіїв в інших областях і проживати там безплатно. Інші категорії населення поки що не мають централізованих планів для подальшого розміщення.

Чи проводилась роз’яснювальна робота з мешканцями щодо можливої евакуації?

Так, місцевих мешканців заздалегідь попереджали про необхідність евакуації. З липня 2023 року оголошували про евакуацію для тих, хто проживає в п'ятикілометровій зоні. Проте організовані процеси на рівні області не відбувалися. Громади та райони самостійно турбувалися про переселення людей у безпечніші місця. Наприклад, Краснопільська громада активно переселяла людей в межах своєї території. Але такі громади як Хотинська, яка майже вся повністю знаходиться у п'ятикілометровій зоні, не має куди переселяти людей. 

Про конкретні цифри складно говорити поки що. Однак відомо, що люди, які відмовляються від евакуації у п’ятикілометровій зоні, повинні підписати відповідні заяви.

Чому ці люди залишаються? Яка їхня мотивація?

Це залежить від ситуації, але здебільшого є три типи мотивацій.

Деякі люди бояться покидати свої домівки, де вони прожили все життя. Вони не хочуть відмовлятись від звичного порядку речей, доки ситуація не стане нестерпною, тобто «якщо вже там мою хату розіб'є або буде ніде жити, то будемо щось думати»

Багато хто живе зі свого господарства та пенсії, тому переїзд для них означає додаткові витрати на оренду житла та купівлю продуктів. Ми спостерігали протягом 23-24-го року, як люди після 1-2 місяці починали повертатися, тому що не могли просто фізично прожити на новому місці.

Деякі ж невиправні оптимісти та щиро вірять, що саме їхнє село оминуть обстріли. Наразі люди навіть не думають про те, що село може бути окупованим.
 

Миропільська громада. Фото: Кордон.Медіа

Як живуть ті, хто відмовився від евакуації? Чи є у волонтерів змога доставляти їм найнеобхідніше?

Волонтери, на жаль, натрапляти на бюрократичні труднощі, щоб потрапити в ці зони, адже для цього потрібні спеціальні дозволи. У деяких селах все ще працюють магазини та аптеки, що полегшує життя мешканців. Але в багатьох селах залишилося лише кілька вцілілих хат, і допомога туди доставляється нерегулярно.

Допомога приходить від волонтерів, які привозять продукти та ліки до більш безпечних зон. Потім їх розподіляють по селах власними силами. Проте є села, де взагалі не залишилося людей – станом на квітень таких було 27.

Яка ситуація зі зв’язком? Чи мають люди змогу бачити українські новини та слухати читати українські ЗМІ?

Ситуація зі зв'язком різниться від села до села. Через те, що Росія активно знищує телевежі, трансляція українського телебачення і радіо ускладнюється. У селах, де є супутникове телебачення або інтернет, мешканці можуть дивитися українські новини. У селі, де живе моя бабуся — це 7 км від кордону – є як український сигнал, так і російський. Але в багатьох селах зв'язок відсутній взагалі, і люди змушені шукати місця, де можна спіймати хоч якийсь сигнал.
 

Ситуація зі зв’язком у Великій Писарівці – довелося використовувати старлінк. Фото: фейсбук сторінка Альони Яцини

Як читачі Еспресо можуть вам допомогти?

Наше медіа регулярно висвітлює події на Сумщині, допомагаючи людям і спілкуючись з військовими. Останнім часом поліція почала приховувати інформацію про пошкодження, тому ми збираємо такі деталі власними силами. Для цього нам дуже потрібен повнопривідний автомобіль, який міг би доїхати до віддалених населених пунктів по різних дорогах. Це значна витрата для нашої редакції, тому ми сподіваємось на допомогу наших читачів і глядачів. Допомогти можна за посиланням.

**

Розмова відбулась в ефірі телеканалу Еспресо, текст підготувала Ольга Рура

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.34
    Купівля 40.34
    Продаж 40.85
  • EUR
    Купівля 43.23
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
24 червня
15:06
ЄС
ЄС схвалив надання Україні до 1,4 млрд євро від заморожених активів РФ, - Politico
14:48
Окупанти 24 червня вдарили "іскандерами" по Покровську
Окупанти вдарили "іскандерами" по Покровську: загинули 4 людини, 34 поранені
14:36
Оновлено
Росіяни 24 червня обстріляли будинок у Торецьку
Росіяни зранку обстріляли Донеччину: загинули 2 людини, ще двох поранено
14:34
Ексклюзив
кримський міст
Крим можливо звільнити відносно невеликими зусиллями, - військовий експерт Селезньов
14:24
Росіяни 22 червня здійснювали пуски "Калібрів" з Чорного, а не з Азовського моря, - Плетенчук
14:24
Оновлено
Атака РФ на Одесу 24 червня
РФ атакувала Одесу ракетами зранку 24 червня: є постраждалі
14:04
Дмитро Кулеба
Кулеба назвав дату початку переговорів щодо вступу України в ЄС
14:01
OPINION
Юрій Фізер
"Тефлоновий" Марк, або Хто очолить НАТО?
13:52
Вимагали 5 млн грн від сім'ї полеглого воїна ЗСУ: затримано черкаських кримінальників
13:49
Оновлено
Мануела Швезіг
До Києва прибула очільниця федеральної ради Німеччини Швезіг
13:43
Оновлено
80 окрема десантно-штурмова бригада ДШВ ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 81 боєзіткнення, найгарячіше - на Сіверському та Покровському напрямках
13:42
У Північній Македонії призначили новий уряд
У Північній Македонії призначили новий уряд: прем'єр пообіцяв підтримувати Україну
13:34
Тайвань підтримує Україну
Українські школи змагаються за інноваційність: на проєкт з комп’ютеризації за тиждень подали 72 заявки
13:32
Огляд
збірна Німеччини, Євро-2024
На Євро-2024 визначилися перші учасники плей-офф, Роналду побив рекорд ЧЄ, а Ф'юрі потрапив у скандал через пиятику. Головні новини світового спорту за тиждень
13:07
Хімічна зброя
Росіяни у травні 715 разів застосували хімічні боєприпаси проти ЗСУ
13:02
Жозеп Боррель
Закон про іноагентів у Грузії: в ЄС пригрозили "зачинити двері" для країни, якщо влада продовжить таку політику
12:42
Саміт ЄС, Жозеп Боррель
Боррель заявив, що Україна може отримати 2,5 млрд євро прибутків від активів РФ
12:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 червня: скільки коштують долар і євро
12:18
санкції проти Росії
ЄС оголосив про новий, 14-й пакет санкцій проти 116 фізичних та юридичних осіб РФ
12:00
OPINION
Юрій Мельник, адвокат і учасник громадської ініціативи "Голка"
Радники як химери будинку на Банковій. Що варто змінювати в Офісі не Єрмака?
11:41
вітер
Де чекати на сильний вітер, а де можливі грозові дощі: прогноз погоди на 25 червня від Наталки Діденко
11:31
Кава
Китайські вчені з'ясували, що кава може компенсувати шкоду від сидячого способу життя
11:21
Огляд
світ, міжнародний огляд
Київ просить бити західною зброєю по авіабазах на території РФ та що буде з електрикою зимою. Акценти світових ЗМІ 24 червня
11:04
Ексклюзив
Крим, Севастополь, Бельбек
"Чергове нагадування, що Крим - це Україна": нардеп Чийгоз про вибухи в Севастополі
11:02
Хезбола, Ліван
Проіранські чиновники та "Хезболла" кажуть про тисячі бойовиків, готових воювати проти Ізраїлю на кордоні Лівану, - Politico
10:47
армія Білорусі
У ДПСУ оцінили небезпеку раптової перевірки армії Білорусі біля кордону з Україною
10:37
На Харківщині автівка підірвалася на російській міні: загинули жінка і чоловік
На Харківщині автівка підірвалася на російській міні: загинули жінка і чоловік
10:08
OPINION
Борис Бабін
ЄСПЛ починає виносити рішення у справах проти Росії
09:48
Кирило Буданов
Удари по російських НПЗ не переламають хід війни, але вплинуть на військову складову, - Буданов
09:28
Ексклюзив
ЗСУ
Покровський напрямок - найпріоритетніший для окупантів, - Згурець
09:23
Олаф Шольц
Шольц вважає підтримку України однією з причин падіння популярності керівної коаліції
09:07
Єврокомісія
Віцепрезидентка Єврокомісії Юрова попередила про ризики втручання РФ у вибори в Німеччині
09:05
У Кривому Розі вантажівка зіткнулася з маршруткою
У Кривому Розі вантажівка зіткнулася з маршруткою: постраждали 21 пасажир і водій
08:51
Ексклюзив
окупанти
На Горлівському напрямку окупанти продовжують проводити штурми малими групами, - військовослужбовець ЗСУ Ієвлєв
08:48
На фото: Томас Броді-Сенгстер та Талула Райлі
Ексдружина Ілона Маска Талула Райлі вийшла заміж за актора Томаса Сангстера
08:10
школа в окупації
"Не знайшлося місця вдома": окупанти влаштували до шкіл Луганщини 13 вчителів із РФ
08:05
OPINION
Сергій Фурса
Росія переможе тільки тоді, коли ми самі подаруємо їй цю перемогу
08:00
Анонс
Родрі, Альваро Мората та Ніко Вільямс, збірна Іспанії, Євро-2024
Євро-2024: розклад усіх матчів 24 червня
07:54
окупанти в Маріуполі
Окупанти притягують до відповідальності українців через "замовчування злочинів інших", - правозахисники
07:53
На фото втрати окупантів
Сили оборони за добу знищили 12 танків, 51 артсистему і 1300 військових армії РФ
Більше новин