У Києві відкрилась “Українсько-польська зустріч”: парламентарі, урядовці й експерти обговорюють партнерство в обороні, енергетиці та відбудові
Конференція “Українсько-польська зустріч” стартувала в Києві 13 листопада в межах Сьомого міжнародного форуму Центральної та Східної Європи Via Carpatia. До Києва прибули науковці, парламентарі, урядовці, митці Польщі під проводом голови польсько-української парламентської групи Марціна Босацького
Про це передає Еспресо.
Відкрили конференцію народні депутати України, співголови депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків із Республікою Польща Микола Княжицький, Артем Ковальов та депутат Сейму Республіки Польща, голова польсько-української парламентської групи Марцін Босацький. Онлайн до заходу долучився надзвичайний і повноважний посол України в Польщі Василь Боднар.
Микола Княжицький, співголова депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща, наголосив, що роль Польщі після виборів у США зростає, зокрема й у ЄС, і вона стала лідером з підтримки України: Дональд Туск зустрічається з європейськими лідерами, Радослав Сікорський анонсував майбутні серйозні дискусії в Раді ЄС. За словами депутата, в різні моменти історії ми вигравали, коли були разом, але й об'єднувалися ми саме тоді, коли загроза була найбільшою.
“Сьогодні Київ перебував під комбінованим обстрілом. Я вдячний польським колегам, які, незважаючи ні на що, прибули до нашої столиці на Форум Via Carpatia. Безпека України та Польщі взаємопов’язані: це розуміють політики по обидва боки кордону і ми системно працюємо в межах парламентських груп обох держав. Ідея зробити таку зустріч виникла тому, що теми, визначені до обговорення, зараз є надзвичайно актуальними для обох країн. На Форумі Via Carpatia присутні посадовці, депутати, будуть зустрічі з міністрами. Будемо говорити про інвестиційні проєкти, про енергетику, про подолання ворожої дезінформації. Сподіваємося на конкретні результати. Ми можемо врахувати інтереси одне одного, щоб разом перемогти й бути великою потугою в Європейському Союзі”, - зазначив Микола Княжицький.
Надзвичайний і повноважний посол України в Польщі Василь Бондар акцентував, що впродовж року активізувалася співпраця на рівні парламентів обох держав. Зокрема, Сейм Польщі визнав геноцид депортації кримських татар і засудив викрадення українських дітей Росією. “Ми вдячні за відкриті серця до українців, які тікали від війни. Ворог добре відомий і небезпека від нього розповсюджується по всій Європі. Важливо продовжувати оборону та розуміти один одного”, - сказав він. Василь Бондар також висловив сподівання на головування Польщі в ЄС наступного року, яке може відкрити для України нові двері до ЄС: “Інтеграція до НАТО допомагатиме і Україні, і Польщі будувати більш безпечну Європу, означатиме європейський спокій і стабільність. У нас багато спільного, нас об'єднують питання кордону, енергетики, зміцнення економік”, - наголосив дипломат.
Марцін Босацький, депутат Сейму Республіки Польща, голова польсько-української парламентської групи, підкреслив, що немає у світі ближчого партнера для України, аніж Польща. “Ваші цілі є також нашими цілями. Якщо ви будете вільними, самодостатніми, членами ЄС та НАТО, то Польща теж буде в безпеці”, - сказав він у вступному слові.
Марцін Босацький звернув увагу, що між представниками парламентів можна обговорювати й вирішувати багато питань, а потім уже зі спільною позицією виносити їх на урядовий чи дипломатичний рівень.
“Пропаганда Росії робить усе по обидва боки кордону, щоб підвищувати проблеми до ролі стратегічних перешкод і зменшувати значення того, що нас об'єднує. Але наше братерство з лютого 2022-го не має аналогів у суспільній історії… Це братерство - як наріжний камінь, треба частіше підкреслювати, тому що є сили, передовсім зовнішні, Росія, які хочуть змусити забути про це”, - сказав Марцін Босацький.
“В умовах війни проводити такі зустрічі вкрай важливо, приємно, що Україна і Польща можуть говорити про минуле і про подальшу співпрацю. Ми робимо все, щоб такі зустрічі відбувалися частіше. І невеликі зустрічі на рівні парламентських груп переросли у формат форумів із залученням кращих аналітиків, експертів”, - повідомив Артем Ковальов, народний депутат України, співголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща.
Учасники дискусій в межах українсько-польської зустрічі - представники Міністерства оборони України, Міністерства стратегічних галузей промисловості, урядових структур Польщі, Консорціуму оборонної інформації, який об’єднує аналітиків з провідних українських та міжнародних дослідницьких центрів: Національного інституту стратегічних досліджень, інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, а також New Geopolitics Research Network та інших.
Українсько-польська зустріч - серед основних подій Міжнародного форуму Центральної та Східної Європи Via Carpatia - 2024, який проводиться уже всьоме. Від заснування, з 2018-го року Via Carpatia відбувалася у серці Гуцульщини - Верховині та Криворівні, а також у Львові та Івано-Франківську. Особливість цьогорічного заходу в тому, що він уперше відбувається в Києві, а тематика панельних дискусій охоплює не лише гуманітарні теми, а й безпекові питання та майбутню відбудову України.
Завершиться цьогорічний Міжнародний форум Via Carpatia оголошенням лауреата та церемонією вручення Премії “За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів” Станіслава Вінценза.
- Актуальне
- Важливе