Укуси комарів: як зняти свербіж та інші неприємні симптоми?
Кожна людина хоча б раз в житті стикалась із укусами комарів. Ці маленькі комахи не лише завдають дискомфорту, але й можуть стати причиною серйозніших наслідків
Укуси комарів — звичайне явище в теплу пору року, однак воно супроводжується неприємним свербінням, набряком та почервонінням.
У цій статті Еспресо розкаже, чому виникає свербіж від укусів комарів та з’являються інші неприємні симптоми, а також поділимось ефективними порадами, що допоможуть зменшити дискомфорт, полегшити симптоми та запобігти можливим ускладненням.
Які процеси в організмі відбуваються під час укусу комара?
Комарі використовують спеціальний хоботок, щоб проколоти шкіру і дістатися до кровоносних судин. Цей хоботок тонкий і дуже гнучкий, що дозволяє проколювати навіть товсту шкіру без значного болю для людини.
Коли комар кусає, він впорскує в шкіру слину, що містить антикоагулянти — речовини, які запобігають згортанню крові, полегшуючи її поглинання комахою. Саме ця слина і стає причиною алергічної реакції. Імунна система реагує на чужорідні білки від комара та виділяє сполуки – гістаміни, що викликають свербіж, почервоніння та набряк.
Як зняти свербіж від укусу комара?
По-перше, як би не хотілось, важливо не чухати місце укусу. Хоча свербіння може бути дуже сильним, не варто розчісувати шкіру. Чухання може призвести до ще більшого подразнення, набряку та збільшить ризик занесення інфекції.
По-друге, промийте уражену ділянку тіла водою з милом або протріть вологими серветками. Далі для зменшення неприємних симптомів, варто прикласти холодний компрес або кубики льоду, загорнуті у рушничок приблизно на 10 хвилин. Це допоможе зняти запалення та полегшить дискомфорт.
Сьогодні засоби від укусів комарів у виглядів кремів та різноманітних мазей є у кожній аптеці. Такі препарати допомагають зняти запалення та свербіж, зазвичай виготовляються на основі каламіну або гідрокортизону. Їх можна застосовувати безпосередньо на місце укусу, однак спочатку варто ретельно прочитати інструкцію до препарату або одразу проконсультуватися з лікарем. Це особливо важливо, якщо будете застосовувати крем для дитини (гідрокортизон не можна використовувати дітям до певного віку).
Якщо під рукою немає медикаментів, варто спробувати підручні засоби. Легким та швидким способом є приготування пасти із содою. Просто змішайте воду та одну столову ложку харчової соди до утворення пастоподібної суміші. Нанесіть її на шкіру та витримайте протягом 10 хвилин, далі ретельно змийте. Така паста допоможе тимчасово зменшити свербіж та заспокоїти шкіру.
У разі більш вираженої реакції на укус, спробуйте прийняти безрецептурний антигістамінний засіб, який зменшить алергічну реакцію організму.
Фото: Freepik
Коли варто звернутися до лікаря?
Здебільшого укуси комарів не несуть загрозу здоров'ю та мають загоюватись протягом 3-4 днів, а набряк має сходити до 7 днів. Серйозна алергія на укуси комарів, наприклад, анафілаксія або "синдром Скітера", зустрічаються дуже рідко. Проте є випадки, коли необхідно звернутися до лікаря:
- Якщо людина відчуває утруднене дихання або проявляється кропив'янка.
- Якщо з'являються ознаки інфекції, такі як гній, сильне почервоніння або біль.
- Якщо є свербіж або набряк поза межами укусу.
- Якщо є підозра на укус комара, який може бути носієм інфекцій (малярія, вірус Зіка тощо).
Правильний догляд за місцем укусу зменшить ризики та допоможе швидше відновити цілісність шкірного покриву.
Укуси комарів: профілактика
Якщо є така можливість, краще попередити укуси комах, ніж потім терпіти неприємні симптоми, тому пам'ятайте про такі профілактичні заходи:
- Використовуйте репеленти, щоб відлякати надокучливих комах.
- Одягайте широкий одяг з довгими рукавами та штани, аби мінімізувати відкриті ділянки шкіри.
- Вішайте москітні сітки на вікнах та дверях.
- Ультразвукові відлякувачі та прилади від комах (фумігатори) можуть ефективно зменшити кількість комарів у приміщеннях.
Ці комахи найбільш активні в сутінках та на світанку, тому намагайтеся не перебувати на вулиці у ці періоди.
Джерела: Health, Mayo Clinic, Центр з контролю та профілактики захворювань у США
- Актуальне
- Важливе