Правозахисники пропонують юридично дозволити українцям секс з 16 років
Міжнародний правозахисний центр «Ла Страда-Україна» підготував поправки до законодавства, які встановлюють «вік згоди» на сексуальні відносини з 16 років
Ці поправки спеціалісти «Ла Страда-Україна» збираються зареєструвати в Верховній Раді через народних депутатів різних фракцій, пише «Комерсант-Україна».
Крім того, правозахисники хочуть встановити відповідальність за користування сексуальними послугами неповнолітніх осіб у вигляді адміністративного штрафу. Керівник юридичного департаменту «Ла Страда-Україна» Маріанна Євсюкова пояснила, що відповідно до статті 303 Кримінального кодексу, за втягнення дитини до 14 років в заняття проституцією передбачається позбавлення волі терміном до 15 років. Можлива також відповідальність за ст. 156 («розтління неповнолітніх») або за ст. 155 КК («статеві стосунки з особою, яка не досягла статевої зрілості»).
Найбільше нарікань у фахівців центру викликають норми ст. 155 КК. «Коли виникає підозра у вчиненні злочину, призначають судову експертизу по визначенню статевої зрілості потерпілої. Однак найчастіше вона оцінює тільки фізичний стан: якщо готова до материнства, значить, досягла статевої зрілості», - зазначає Євсюкова. За її словами, за кордоном існує вік згоди на вступ у сексуальні відносини. Наприклад, в Італії це 14 років, у Фінляндії - 16 років.
В Україні експерти «Ла Страда» пропонують заборонити статеві стосунки дорослого з дитиною, «яка не досягла 16 років або статевої зрілості». Обмовка щодо статевої зрілості залишається спеціально для правоохоронних органів або адвокатів, якщо у них виникнуть сумніви, що людина в цьому віці дійсно стала статевозрілою.
Українське законодавство не передбачає прямої відповідальності клієнта за купівлю дитячих секс-послуг, зазначає Євсюкова. Тому для тих, хто користується секс-послугами неповнолітніх у віці 16-17 років, в «Ла Страда» пропонують ввести адміністративний штраф від 20 до 30 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадяни (340-510 грн). За повторне правопорушення штраф збільшиться до 30-50 неоподатковуваних податком мінімумів. Обговорюється також варіант введення виправних робіт на термін до двох місяців з 20-відсотковим вирахуванням з зарплати. «Мета - немає збанкрутити людину, а викликати громадський осуд, що може бути хорошим превентивним механізмом», - підкреслює Євсюкова.
- Актуальне
- Важливе