Росія почала торгову війну з Молдовою, - ЗМІ
Росія почала підготовку до торговельної війни з Молдовою після підписання угоди про асоціацію з ЄС
Россільгоспнагляд вчора оголосив, що може ввести повне ембарго на поставки овочів і фруктів з Молдови, а консерви вже вилучаються з обігу без пояснення причин. У Кишиневі це рішення вважають політичним, що підтвердило і джерело в уряді Росії, пише газета "Коммерсантъ".
Про те, що фрукти та овочі з Молдови можуть потрапити під заборону в Росії в розпал сезону їх масового ввезення, вчора заявив Россільгоспнагляд. Це пов'язано з виявленням 9 липня молдавських абрикосах шкідника - східної плодожерки. Россільгоспнагляд вже проінформував Національне агентство з безпеки харчових продуктів Молдавії (ANSA), що в разі виявлення "карантинних об'єктів" в молдавської продукції може бути розглянуто запровадження тимчасових обмежень.
Глава Мінсільгоспу Молдови Василь Бумаков коментувати це відмовився. Глава ANSA Іон Сула повідомив "видання", що обговорить проблему контролю якості з учасниками ринку. "10 липня видано наказ, згідно з яким інспектори відомства повинні будуть ретельніше перевіряти експортовану з Молдавії продукцію", - зазначив він. За його словами, ANSA сповістило про це Россільгоспнагляд.
Втім, де-факто обмеження на постачання молдавської плодоовочевої продукції вже введено. На цьому тижні Росспоживнагляд розпорядився вилучити з продажу партії консервованих зеленого горошку, кукурудзи та інших консервів, вироблених молдавськими Fortuna-Plus, Alfa-Nistru, Natur Bravo, Coval & Co і Sorvest-Agro. Росспоживнагляд не назвав причин відкликання продукції, сказав глава Fortuna-Plus Ілля Вайнруб.
"Дистрибутори вже почали говорити, що не візьмуть молдавську продукцію, оскільки побоюються проблем", - занепокоєний голова Асоціації виробників консервів Молдавії Іван Сандік. Імпорт в Росію абрикосів з Молдавії в минулому році був незначний, проте ця країна займає перше місце по імпорту слив і друге місце по імпорту яблук.
Конфліктна ситуація навколо молдавської плодоовочевої продукції виникла на тлі погіршення політичних відносин між двома країнами. Суперечності загострилися в кінці 2013 року, коли Євросоюз, по суті, зробив Кишинів "зразком для наслідування" серед решти учасників програми "Східне партнерство" - України, Азербайджану, Вірменії, Грузії та Білорусії. Саме тоді Єврокомісія оголосила: Молдавія виконала план дій щодо лібералізації візового режиму. Рішення ж про скасування віз до країн ЄС для молдаван набула чинності 28 квітня.
Дратівливим фактором у двосторонніх відносинах стало й підписання 27 червня керівництвом Молдови угоди про асоціацію з ЄС, який передбачає створення зони поглибленої та всеосяжної вільної торгівлі. Прем'єр РФ Дмитро Медведєв раніше попередив, що через це торговельні відносини з Кишиневом тепер доведеться суттєво переглянути.
Раніше Росія вже блокувала імпорт молдавського вина. Через ембарго, введеного у вересні 2013 року, втрати Молдови склали $ 20 млн. Претензії до вина пред'являлися і в 2006 році. На їх усунення молдавським виробникам потрібно два роки, в результаті чого їх частка на російському ринку скоротилася з 30% до 5%. А недавно Росія попередила про можливу заборону на м'ясо з Молдови.
- Актуальне
- Важливе