//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

В ЄС вже обмірковують, що будуть робити, якщо Росія перекриє газ

ЄС всерйоз готується до перебоїв з поставками газу з Росії і має намір при необхідності ввести ручне управління галуззю

Про це йдеться в драфті доповіді  з питань енергобезпеки в газовій сфері, який є розвитком стратегії з енергобезпеки, пише російська газета "Коммерсантъ".

У документі пропонуються короткострокові заходи в разі перебоїв з поставками російського газу цієї зими і описуються середньострокові підходи до забезпечення безпеки поставок. Як пише газета документ буде обговорюватися на неформальній зустрічі міністрів енергетики ЄС 6 жовтня, а сформульовані пропозиції - на саміті лідерів ЄС 17-21 жовтня. 

У переліку короткострокових заходів говориться, що при виникненні перебоїв з поставками газу країнам ЄС слід керуватися приписом 994 від 2010 року, при цьому Єврокомісія "в пріоритетному порядку" повинна розробити пропозиції щодо зміни припису "для підвищення солідарності в ЄС".

Новим є те, що ЄС прямо визнає: в разі серйозних проблем "ринкові заходи можуть виявитися недостатніми". Тоді повинні застосовуватися механізми "оптимального використання" газових сховищ і терміналів регазифікації СПГ. Зараз потужність прийомних терміналів СПГ в ЄС близько 200 млрд кубометрів, але вони завантажені всього на 20% - багато постачальників направили обсяги в Азію та Латинську Америку. ЄС може обмежити такі дії європейських компаній. Але обсяг реекспорту СПГ з Європи - всього 5,5 млрд кубометрів в 2013 році. 

Також Рада ЄС пропонує спростити і зробити єдиною процедуру збору заявок на віртуальний реверс трубопровідного газу "для його використання не в сусідніх (один з одним) країнах-членах". Це означає, що, наприклад, Словаччина зможе купити російський за походженням газ в Німеччині і відібрати його з транзитної труби на своїй території без фізичного переміщення обсягів. У разі широкого використання цієї практики "Газпром" змушений буде або вирівнювати ціни на газ для тих країн, яким доступний віртуальний реверс, або прибирати з контрактів гнучкість за обсягами, вводячи 100% take-or-pay. 

В цілому ж стратегія ЄС полягає в подальшому зниженні споживання викопного палива (насамперед газу) за рахунок переходу на поновлювані джерела та підвищення енергоефективності. При цьому ідея колишнього прем'єра Польщі, а тепер глави Ради ЄС Дональда Туска про створення енергетичного союзу трансформувалася в не настільки радикальні, але більш конкретні пропозиції.

Єврокомісія повинна проаналізувати варіанти "добровільного об'єднання покупців газу з метою збільшення їх ринкової сили". Також ЄК повинна "сприяти" переходу до ціноутворення в газових контрактах на основі спотового ринку, а не нафтовий прив'язки.

З точки зору пропозиції стратегія ЄС зосереджена насамперед на залученні СПГ від "з'явлених нових постачальників" і скороченні залежності Європи від поставок трубопровідного газу за контрактами з take-or-pay.

Проблема транзиту російського газу через Україну, яка багато в чому і послужила причиною створення документа, згадується лише побічно: слід "забезпечити повну прозорість умов транзиту по мережах за межами ЄС", вживаючи "скоординовані дії".

новини партнерів

‡агрузка...

19 квітня, 2019 п'ятниця

19 квітня, 2019 п'ятниця

18 квітня, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати