live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

В ЄС вже обмірковують, що будуть робити, якщо Росія перекриє газ

ЄС всерйоз готується до перебоїв з поставками газу з Росії і має намір при необхідності ввести ручне управління галуззю

Про це йдеться в драфті доповіді  з питань енергобезпеки в газовій сфері, який є розвитком стратегії з енергобезпеки, пише російська газета "Коммерсантъ".

У документі пропонуються короткострокові заходи в разі перебоїв з поставками російського газу цієї зими і описуються середньострокові підходи до забезпечення безпеки поставок. Як пише газета документ буде обговорюватися на неформальній зустрічі міністрів енергетики ЄС 6 жовтня, а сформульовані пропозиції - на саміті лідерів ЄС 17-21 жовтня. 

У переліку короткострокових заходів говориться, що при виникненні перебоїв з поставками газу країнам ЄС слід керуватися приписом 994 від 2010 року, при цьому Єврокомісія "в пріоритетному порядку" повинна розробити пропозиції щодо зміни припису "для підвищення солідарності в ЄС".

Новим є те, що ЄС прямо визнає: в разі серйозних проблем "ринкові заходи можуть виявитися недостатніми". Тоді повинні застосовуватися механізми "оптимального використання" газових сховищ і терміналів регазифікації СПГ. Зараз потужність прийомних терміналів СПГ в ЄС близько 200 млрд кубометрів, але вони завантажені всього на 20% - багато постачальників направили обсяги в Азію та Латинську Америку. ЄС може обмежити такі дії європейських компаній. Але обсяг реекспорту СПГ з Європи - всього 5,5 млрд кубометрів в 2013 році. 

Також Рада ЄС пропонує спростити і зробити єдиною процедуру збору заявок на віртуальний реверс трубопровідного газу "для його використання не в сусідніх (один з одним) країнах-членах". Це означає, що, наприклад, Словаччина зможе купити російський за походженням газ в Німеччині і відібрати його з транзитної труби на своїй території без фізичного переміщення обсягів. У разі широкого використання цієї практики "Газпром" змушений буде або вирівнювати ціни на газ для тих країн, яким доступний віртуальний реверс, або прибирати з контрактів гнучкість за обсягами, вводячи 100% take-or-pay. 

В цілому ж стратегія ЄС полягає в подальшому зниженні споживання викопного палива (насамперед газу) за рахунок переходу на поновлювані джерела та підвищення енергоефективності. При цьому ідея колишнього прем'єра Польщі, а тепер глави Ради ЄС Дональда Туска про створення енергетичного союзу трансформувалася в не настільки радикальні, але більш конкретні пропозиції.

Єврокомісія повинна проаналізувати варіанти "добровільного об'єднання покупців газу з метою збільшення їх ринкової сили". Також ЄК повинна "сприяти" переходу до ціноутворення в газових контрактах на основі спотового ринку, а не нафтовий прив'язки.

З точки зору пропозиції стратегія ЄС зосереджена насамперед на залученні СПГ від "з'явлених нових постачальників" і скороченні залежності Європи від поставок трубопровідного газу за контрактами з take-or-pay.

Проблема транзиту російського газу через Україну, яка багато в чому і послужила причиною створення документа, згадується лише побічно: слід "забезпечити повну прозорість умов транзиту по мережах за межами ЄС", вживаючи "скоординовані дії".

новини партнерів

‡агрузка...

16 жовтня, 2019 середа

16 жовтня, 2019 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати