Ціни на сировину впали до найнижчого рівня з часів кризи
Індекс Bloomberg Commodity Total Return Index вчора опускався до 237,33 пункту - це найнижчий показник з липня 2009 р, а в понеділок на конференції по сировинним ринкам в Сінгапурі, найпопулярнішим описом ситуації був вираз «довгострокова стагнація»: вона прийшла на зміну сировинному суперциклу
Нафта сорту Brent тепер може ще довго коштувати менше $ 100 за барель, пишуть "Ведомости".
Причини зниження цін на сировину різні. Сільськогосподарські товари подешевшали через відмінний врожаий, виняток - кава, що через неврожай в Бразилії виявилася найбільш прибутковою культурою.
Низькі ціни на метали пов'язані з невпевненим відновленням світової економіки і уповільненням зростання в Китаї. Ціни на мідь, яка вважається індикатором ситуації в економіці, так як використовується в багатьох секторах промисловості, близькі до рівнів середини 2010 г.
Інвестори також розлюбили золото: хедж-фонди беруть його в борг у центробанків і грають на пониження.
Індекс Bloomberg Commodity тільки з кінця червня втратив 12,5%. Динаміка цін на сировину буде в основному залежати від глобальних макроекономічних факторів, а вони виглядають слабкими на період до 2016 р, попереджають експерти Citigroup.
"Якщо в минулому десятилітті підйом на нафтовому ринку пояснювався швидким ростом попиту і браком пропозиції, то тепер ці чинники помінялися місцями, - пишуть вони. - Прогноз пропозиції з боку США буде і далі підвищуватися, а світового попиту - знижуватися".
Нині, за оцінкою Citi, пропозиція сирої нафти перевищує попит у світі на 0,4 млн барелів на день, нафтопродуктів - трохи менше.
"Ситуація стає проблематичною для традиційних експортерів нафти, від Росії до країн Близького Сходу, через розвиток видобувних технологій, сланцевого буму в США, перспектив сланцевої видобутку в інших країнах і помітного збільшення виробництва енергії з поновлюваних джерел. Щоб утримувати ціну Brent вище $ 100, буде потрібно значне скорочення видобутку", - вважає Фуллер. Вчора ціна Brent впала до $ 92,2 (а в ході торгів опускалася нижче $ 92), WTI - на 0,9% до $ 89,95. З середини червня ціна Brent впала на 19,9%.
Надлишок нафти в світі утворився через невпинне зростання видобутку в США - з 2012 р прибавка склала більше 3 млн барелів на день. За розрахунками Міжнародного енергетичного агентства, восени США вийдуть на перше місце в світі з видобутку нафти і газоконденсатних рідин; вже в липні США зрівнялися з Саудівською Аравією - по 11,5 млн барелів.
Положення експортерів нафти з Близького Сходу, з Африки і Латинської Америки ускладнила і Канада - вона різко наростила закупівлі нафти в США, тепер це 71% всього її імпорту, а в липні минулого року було 14%. Влітку кілька африканських танкерів не могли знайти покупців, довелося продати нафту азіатським НПЗ зі знижкою.
Інші причини - зростання видобутку в Лівії з 200 тис барелів на день навесні до більш ніж 900 тис барелів до кінця вересня. Зупинився і процес скорочення видобутку в Північному морі - нові проекти вже компенсують падіння на старих родовищах, пишуть аналітики Morgan Stanley.
Відновленню ціни на нафту допомогло б скорочення видобутку країнами ОПЕК. Але у вересні вони, навпаки, добували максимум майже за два роки - 30,96 млн барелів на день (у серпні - 30,15 млн). Публікація цього дослідження у вівторок спровокувала падіння ціни Brent на 3%. У середу Саудівська Аравія знизила офіційну ціну продажу нафти, давши зрозуміти, що готова до більш низьких цін.
На відміну від 2008 року на цей раз надлишок пропозиції формувався повільно і не такий великий, а представники ОПЕК не раз заявляли, що їх влаштовує ціна в $ 95-110 за барель, вказують аналітики Morgan Stanley. Буде потрібно набагато більш істотне і тривале зниження ціни, щоб ОПЕК почала діяти, вважають вони; але навіть якщо видобуток скоротиться, ціна не відновиться, поки не будуть розпродані сформувалися запаси нафти.
Крім того, сьогодні США відіграють більш важливу роль на нафтовому ринку, ніж у минулому, коли ОПЕК вдавалося коригувати ціни зміною квот. Стрімке зростання ефективності дозволило США знизити собівартість видобутку сланцевої нафти до $ 34-67 за барель (для WTI); в 2012 р цей показник був вищий на $ 30, показує дослідження Morgan Stanley. Тому американські компанії зможуть продовжувати нарощувати видобуток навіть при істотному зниженні цін.
- Актуальне
- Важливе