Кредит МВФ потрібно спрямувати, зокрема, як інвестиційні кошти, - Савченко
Доктор економічних наук, професор Олександр Савченко вважає, що кошти, які Україні виділив Міжнародний валютний фонд потрібно спрямувати, зокрема, в інвестиції
Свою пропозицію про стабілізацію ринку економіки України він озвучив в ефірі Еспресо.TV.
"Моя пропозиція, що ті кошти, які надходитимуть з кредиту МВФ у бюджет, спрямувати, як інвестиційні кошти, а не кошти проїдання і просто погашення заборгованості", - сказав він і пояснив: "Підкреслю: тут ми "вбиваємо двох зайців". Перше, ми будемо підсилювати гривню, коли кошти прийдуть на ринок, то буде більша пропозиція доларів. А ви знаєте, коли товар має більшу пропозицію, ціна на нього падає. Значить і курс на долар впаде, на гривню виросте. Друге: нам потрібні кошти для кредитування. Я вивів формулу згідно якої за рівних умов тільки зростання кредитів на 10% забезпечить нам принаймні нульове сальдо росту ВВП. А у нас зараз падіння кредитування економіки".
За словами Олександра Савченка, не варто витрачати кредитні кошти МВФ як раніше, бо це призведе тільки до зростання вартості енергоносіїв і інших товарів.
"Але якщо ми будемо використовувати цю допомогу, як завжди, то ситуація буде приблизно така: ми виконаємо умови отримання першого траншу. Я припускаю, що будуть збільшені ціни на газ, гарячу воду, електрику приблизно на 25%. Це ми відчуємо. Скоріше за все, ми скоротимо незначні витрати на освіту і медицину. Скоріше, ми скоротимо на незначну суму витрати на утримання наших чиновників і отримаємо перші 2-2,5 $ млрд. Потім, якщо будемо діяти як завжди, ми порушимо правила цієї кредитної лінії і знову почнуться довгострокові переговори і може навіть і нова кредитна лінія", - зазначив економічний експерт.
Він наголосив, що до таких кредитів варто підходити дуже зважено і варто прорахувати, на які потреби країни пустити ці кошти.
"Тобто, ми святкуємо перемогу, вона заслужена, але цього замало. Впадати в ейфорію, що нам за чотири роки виділять 40 млрд доларів – це нічого не означає. Якщо ми не почнемо реальні економічні реформи, як в структурі Нацбанку, так і економічного блоку уряду, то просто гроші ми проїмо, збільшимо нашу заборгованість і економіка не буде зростати", - підкреслив Олександр Савченко.
Нагадаємо, глава МВФ Крістін Лагард повідомила, що загальний пакет фінансової допомоги Україні становить близько $40 мільярдів. Ці кошти будуть надаватися протягом чотирьої років.
Читайте також: На що Україна підписалася за $40 млрд допомоги.
- Актуальне
- Важливе