Український банківський ринок здається росіянам без бою - Цензор.нет
В результаті злиття російський "Альфа-Банк" буде контролювати об'єднання банків із сумарними активами в розмірі 85600 млн грн.
Злиття української дочки "Альфа Банку" з "Укрсоцбанком", який належить італійській групі Unicredit, несе для України глобальні політичні ризики. "Альфа Груп" експерти давно пов'язують з найближчим оточенням Путіна, а Unicredit - його італійських друзів, - пише Цензор.нет в матеріалі «Банківське злиття по розрахунку» .
В результаті злиття російський "Альфа-Банк" буде контролювати об'єднання банків із сумарними активами в розмірі 85600 млн грн. Це виводить "Альфу" на четверте місце за розміром в Україні, а сумарна частка активів українських банків під контролем російського капіталу, досягне вкрай небезпечних 27%. Цікаво, що повідомлення від керівництва Unicredit і "Альфа Груп" про анексію останньою "Укрсоцбанку" з'явилося задовго до планованого отримання дозволу на угоду від українського Нацбанку, що більше схоже не на відкритість угоди, а публічний тиск на керівництво НБУ для отримання свідомо позитивного рішення.
"Альфа груп" не приховувала своїх планів масштабної експансії на український ринок. Так, ще восени 2013 року саме "Альфа" вважалася одним з головних претендентів на покупку найбільшої іноземної "дочки" - Райффайзен Банку Аваль. Головний керуючий директор українського Альфа Банку Рушан Хвесюк тоді сказав Forbes, що банк має намір купувати все більш менш стерпні банківські активи, щоб значно наростити свою частку впливу в Україні.
Втім, український Нацбанк залишається на позиціях підтримки "глобалізації" банківського ринку без відкритого поділу інвесторів на російських і глобальних гравців. "Суть угоди в тому, що UniCredit стає акціонером банківського холдингу ABH Holdings SA в Люксембурзі, і вносить в цей холдинг свій актив Укрсоцбанк", - повідомляє джерело в НБУ, таким чином, формально дистанціюючи від російських "витоків" Альфи і підкреслюючи проєвропейський характер прогнозованої угоди. Експерти відзначають, що в ролі комунікатора в переговорах про легалізацію угоди в НБУ виступить Владислав Рашкован, голова правління Ферротрейд Інтернешнл, одного з акціонерів Укрсоцбанку. І зайвих питань з погодженням угоди регулятором виникнути не повинно.
Проблема лише в тому, що формальна і неформальна підтримка регулятором експансії банків з російським походженням, багато з яких знаходяться в перших рядках списку санкцій Євросоюзу і США, змушують останній залишившийся тут європейський капітал шукати можливості виведення коштів з України, у тому числі через небезпеку опинитися в чорних списках Мінфіну США. Завуальований під злиття східноєвропейських активів фактичний вихід групи UniCredit з українського ринку боляче вдарить по інвестиційній привабливості економіки і банківського сектора. Для італійської групи угода є, швидше за все, вимушеною, і відкрито свідчить, що безпосередньо в Україні робити бізнес вже не можна. Нагадаємо, раніше від виходу австрійської групи Райфайзен з України врятувало тільки вливання капіталу від ЄБРР, в результаті чого гроші євробанку, які могли б піти в реальну економіку, фактично осіли на рахунках головного РФБ в Австрії.
- Актуальне
- Важливе