Електронні сигарети знижують шанси кинути курити, - вчені
Електронні сигарети не спрощують відмову від куріння - їх використання, навпаки, значно знижує шанси на успіх у боротьбі з цією звичкою
До такого висновку прийшли американські вчені, які провели мета-аналіз 38 попередніх досліджень на цю тему, повідомляє Еспресо.TV з посиланням на прес-реліз Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.
Електронні сигарети з'явилися ще на початку 2000-х, але дискусії навколо них тривають досі.
У 2007 році, при виході на ринок США агентство FDA (Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів) запропонувало регулювати їх продажу так само, як для інших пристроїв з наркотичними речовинами. Однак глобальний дистриб'ютор електронних сигарет компанія Njoy успішно оскаржила це рішення в суді, так що практично у всьому світі жодних обмежень на їх продаж не існує.
Наукові дослідження, які вивчають вплив електронних сигарет на здоров'я, залишаються досить суперечливими. І навіть Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), яка ще в 2014 році випустила доповідь, закликаючи ввести певні обмеження на рекламу випарників, продаж і куріння, змушена визнати, що 100% висновків про їх шкоду або її відсутність зробити поки не можна.
Однак це не заважає менш суворо налаштованим авторам робити висновки про можливу користь.
"Електронні сигарети не слід рекомендувати в якості ефективної допомоги для охочих кинути курити", - заявила Сара Келкхоран із Каліфорнійського університету в Сан–Франциско.
Разом із професором Стентоном Гланцем вона вивчила і статистично обробила результати 38 попередніх досліджень у пошуках достовірних даних про те, наскільки насправді електронні сигарети допомагають кинути палити звичайні.
Мета-аналіз включив дані 20 робіт, проведених у 2015 році за участю контрольних груп курців, які не використовували електронні сигарети для відмови від шкідливої звички. Як показала робота, шанси на успіх тих, хто кидає курити самостійно помітно вище, ніж у тих, хто звертався до електронних сигарет. Різниця в успішності перших та других складає в середньому 28%.
"Іронія в тому, що спроби зав'язати з курінням є однією з головних причин, через які і дорослі, і підлітки звертаються до електронних сигарет, а в результаті рідше кидають, а не частіше", - зазначив Гланц.
Автори наголошують, що включення електроних сигарет в антитютюнове законодавство могло б знизити їх використання в якості заміни звичайним сигаретам і, мабуть, підвищити ефективність відмови від звички до куріння.
- Раніше повідомлялося, що чергове дослідження показало: пасивне куріння викликає безпліддя і прихід менопаузи у віці до 50 років.
- Актуальне
- Важливе