Банківські гарантії або як знизити тендерні ризики
Кожна покупка це ризик, і проведення електронних торгів не виняток. Недостовірна інформація, невчасне виконання замовлення чи банальна халатність - це лише частина тих проблем з якими бояться стикнутися замовники, тому необхідність тендерних гарантій не піддається жодному сумніву
Що таке тендерна гарантія?
Тендерне забезпечення або тендерна гарантія - це нотаріально засвідчена гарантія, що згідно із законодавством, супроводжує кожну тендерну пропозицію. Ця гарантія надається учасниками торгів замовнику. По суті, таке забезпечення є так званим авансом, або заставою, який гарантує виконання здобувачем своїх зобов'язань перед замовником.
Тендерне забезпечення надається винятково на виконання зобов'язань учасника, які виникли з поданням тендерних пропозицій. Відповідно, у разі неправомірних дій учасників тендеру, тендерна пропозиція відхиляється, з конфіскацією гарантії.
Види тендерного забезпечення: які гарантії існують ?
Згідно з Регламентом торгів за замовником законодавчо закріплено право на вибір окремого виду чи комбінації деяких видів тендерного забезпечення, а саме: банківської гарантії, страхової гарантії, гарантії фінансової компанії. Тому, залежно від виду необхідного забезпечення, необхідно звернутись до відповідної фінансової установи.
Клієнт подає свою тендерну пропозицію через особистий кабінет на торговельному майданчику та завантажує електронну тендерну гарантію разом з іншими документами.
Найпопулярнішим видом гарантування є банківська гарантія – це безвідкличне зобов’язання банка виплатити певну грошову суму бенефіціару (особі, на користь якої надана гарантія) у випадку невиконання принципалом за гарантією (особою, що є боржником перед бенефіціаром) своїх зобов’язань перед бенефіціаром. Такі “угоди” істотно знижують ризик при укладенні договорів та є доволі простими за своєю суттю. Компанія може бути впевнена, що, якщо вона направить передоплату або вкладе кошти у проведення тендеру, то від несумлінної поведінки контрагента не зазнає серйозних збитків. Багатомільйонні закупівлі доцільно проводити з банківськими або страховими гарантіями, бо так компанія забезпечить себе від несерйозних постачальників. Не дивно, що компанії, для яких перебої у поставках рівнозначні зупинці обігу Землі навколо Сонця - завжди вимагають надання банківської гарантії від учасників тендерних закупівель (саме так працює Укрзалізниця та Укргазвидобування).
Банківська гарантія: як і скільки?
Сума тендерного забезпечення, згідно зі ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі», не може перевищувати 0,5 % від очікуваної вартості закупівлі – у разі проведення торгів на закупівлю робіт та 3,0 % – у разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг.
А от процедура отримання банківської гарантії є доволі простою і певною мірою нагадує отримання кредиту: банк, як гарант вашої закупівлі, зазвичай вимагатиме заставу на суму гарантійного внеску, але все залежатиме саме від вашої фінансової установи.
Що таке гарантійний випадок?
Закон України «Про публічні закупівлі» подає вичерпний
перелік гарантійних випадків, а саме:
а) Відкликання тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються чинними.
б) Непідписання учасником-переможцем торгів договору про закупівлю.
в) Ненадання переможцем процедури торгів забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією.
г) Ненадання учасником-переможцем документів, які засвідчують відсутність підстав для недопущення його до торгів (строк - не більше 5 (п’яти) календарних днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір).
Якщо ви добросовісний виконавець, то…
Дія тендерного забезпечення закінчується одразу після спливу строку її дії та за письмовою згодою замовника, яка направляється на адресу вашого фінансового гаранта. Важливо, що цю згоду необхідно направити протягом п’яти банківських днів з дня настання наступних підстав:
-
закінчення строку дії забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації;
-
укладення договору про закупівлю з учасником, що став переможцем тендеру;
-
відкликання тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;
-
закінчення процедури закупівлі в разі не укладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.
Таким чином, тендерні гарантії в жодному випадку не є обмеженням чи порушенням, а лише тим необхідним страховим грошовим забезпеченням зобов'язань виконавця перед замовником. Вимагати забезпечення, або не вимагати - вирішує сам замовник, в кожному конкретному випадку. Тому ризикувати чи ні - все залежить від вас.
Сергій Сагун - заступник керівника онлайн-майданчика SmartTender.biz
- Актуальне
- Важливе