Венеційська комісія пропонує змінити мовну статтю освітнього закону щодо навчання російською
Венеційська комісія оприлюднила загальні висновки щодо української реформи освіти, яка викликала критику з боку Угорщини
Загальні тези висновків Венеційської комісії оприлюднені на її сайті.
Повний звіт буде опубліковано 11 грудня.
Комісія прийняла рішення, що необхідно забезпечити достатню підготовку в галузі освіти національних меншин і що нерівне ставлення до мов, що не стосуються до офіційних мов ЄС, є "проблематичним".
Комісія у повному звіті написала, що вирішити цю проблему допоможе внесення змін у 7-му статтю закону та заміна цього положення більш збалансованим, пише "Європейська правда".
"Цей пункт не передбачає рішення для мов, які не є офіційними мовами ЄС, зокрема для російської, як найбільш широко використовуваної в Україні мови після державної. Менш сприятливе ставлення до цих мов важко виправдати, і тому постає питання про його дискримінаційність. З огляду на ці міркування, коректним рішенням було би внесення поправок до статті 7, які замінили би це положення на більш збалансоване та чіткіше сформульоване", - йдеться у звіті комісії.
Як відомо, згідно із новим законом про освіту, особам, які належать до нацменшин, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини.
Якщо дитина належить до національної меншини, у початковій школі вона може вивчати своєю мовою якусь кількість предметів.
А з 5 класу, якщо йдеться про офіційну мову ЄС – "одну або декілька дисциплін". А якщо не йдеться про офіційну мову ЄС, наприклад російську, - то лише мову й літературу своєї меншини.
- Нагадаємо, президент Петро Порошенко підписав закон "Про освіту", який розкритикували Угорщина та Румунія через статтю про освіту державною мовою.
- МЗС Угорщини погрожує заблокувати всі майбутні зближення України з ЄС через новий закон про освіту.
- МЗС України направило закон "Про освіту" на експертизу до Венеціанської комісії.
- Венеційська комісія не підтримала закиди Угорщини щодо українського освітнього закону. В ЄС згодні, що освітній закон не порушує угоду про асоціацію.
- Під час засідання Ради асоціації Україна-ЄС Україна гарантувала, що не зменшуватиме наявні права національних меншин, виконуючи мовну норму закону про освіту.
- Актуальне
- Важливе