live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Запровадження різних ставок RAB-регулювання на старі та нові активи 5 років тому вже не спрацювало в Україні, - експерт

Зважаючи на те, що Україна перебуває в стані економічних трансформацій, достатньо важко визначити, яка норма доходності на активи має бути

В інтерв’ю телеканалу Еспресо 2 лютого директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначив, що в 2013 році НКРЕКП запровадила різні ставки доходності активів електроенергетичних підприємств: на старі – 0,2%, на нові – 14,8%.

«Ця система не спрацювала, інвестори не з'явилися, тому що всі зрозуміли, що така різниця в ставках нормативної бази не є стимулюючою», - підкреслив експерт.

Володимир Омельченко розповів про міжнародний досвід впровадження RAB-регулювання, зокрема, Великобританії, де ця система запрацювала ще в кінці 1980-х років. «Це призвело до того, що збільшився потік інвестицій в інфраструктуру енергетичну, саме в розподіл електричної енергії, з одного боку, а з іншого боку знизилися тарифи», - наголосив В.Омельченко.

«Я вважаю, що в українських умовах вона (модель RAB-регулювання – ред.) є абсолютно адекватною, тому що на сьогодні важко знайти якусь альтернативу».

В той же час, зазначив експерт, зважаючи на те, що Україна перебуває в стані економічних трансформацій, турбулентності, достатньо важко визначити, яка ставка, яка норма доходності на активи має бути. «Це вже питання до НКРЕКП, це питання до експертів. Пропонується ставка 12,5% на сьогодні», - наголосив В. Омельченко.

  • Нагадаємо, НКРЕКП підготувала нормативну базу для переведення енергокомпаній на RAB-регулювання в липні 2017 року. У січні 2018 року постанову було опубліковано, що відкриває можливість для переходу обленерго на цю систему.
  • Стимулююче регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів (3,5 або 8 років). Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва і модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій (електроенергія, теплова енергія тощо), та стимулювання ефективності витрат розподільчих компаній (постачальників).
  • У середині 1990-х років на RAB-регулювання перейшли більшість країн Західної Європи, Канада, США, Австралія. Європейський Союз у 2002 році зобов’язав країни Східної Європи застосовувати RAB під час встановлення тарифів для монополій, і на RAB-регулювання перейшли Чехія, Словаччина, Угорщина, Польща, Румунія, Болгарія та низка інших держав.
Все по темі

новини партнерів

21 вересня, 2018 п'ятниця

21 вересня, 2018 п'ятниця

20 вересня, 2018 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати