live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Запровадження різних ставок RAB-регулювання на старі та нові активи 5 років тому вже не спрацювало в Україні, - експерт

Зважаючи на те, що Україна перебуває в стані економічних трансформацій, достатньо важко визначити, яка норма доходності на активи має бути

В інтерв’ю телеканалу Еспресо 2 лютого директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначив, що в 2013 році НКРЕКП запровадила різні ставки доходності активів електроенергетичних підприємств: на старі – 0,2%, на нові – 14,8%.

«Ця система не спрацювала, інвестори не з'явилися, тому що всі зрозуміли, що така різниця в ставках нормативної бази не є стимулюючою», - підкреслив експерт.

Володимир Омельченко розповів про міжнародний досвід впровадження RAB-регулювання, зокрема, Великобританії, де ця система запрацювала ще в кінці 1980-х років. «Це призвело до того, що збільшився потік інвестицій в інфраструктуру енергетичну, саме в розподіл електричної енергії, з одного боку, а з іншого боку знизилися тарифи», - наголосив В.Омельченко.

«Я вважаю, що в українських умовах вона (модель RAB-регулювання – ред.) є абсолютно адекватною, тому що на сьогодні важко знайти якусь альтернативу».

В той же час, зазначив експерт, зважаючи на те, що Україна перебуває в стані економічних трансформацій, турбулентності, достатньо важко визначити, яка ставка, яка норма доходності на активи має бути. «Це вже питання до НКРЕКП, це питання до експертів. Пропонується ставка 12,5% на сьогодні», - наголосив В. Омельченко.

  • Нагадаємо, НКРЕКП підготувала нормативну базу для переведення енергокомпаній на RAB-регулювання в липні 2017 року. У січні 2018 року постанову було опубліковано, що відкриває можливість для переходу обленерго на цю систему.
  • Стимулююче регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів (3,5 або 8 років). Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва і модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій (електроенергія, теплова енергія тощо), та стимулювання ефективності витрат розподільчих компаній (постачальників).
  • У середині 1990-х років на RAB-регулювання перейшли більшість країн Західної Європи, Канада, США, Австралія. Європейський Союз у 2002 році зобов’язав країни Східної Європи застосовувати RAB під час встановлення тарифів для монополій, і на RAB-регулювання перейшли Чехія, Словаччина, Угорщина, Польща, Румунія, Болгарія та низка інших держав.
Все по темі

новини партнерів

11 грудня, 2018 вівторок

11 грудня, 2018 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати