Держспоживслужба відповіла на закиди про радіацію в українському молоці
Керівник Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа відреагував на дослідження про рівень радіації в українському молоці
Про це керівник Держслужби зазначив у Facebook.
За словами Лапи, варто розібратися у дослідженні британських та українських вчених щодо рівня раціоактивного цезія у молоці. По-перше, він зазначив, що дослідження охопило лише окремі райони України.
"Там мова йде про "критичні населені пункти" переважно в Рівненській області. Тобто пункти, які зазнали найбільшого радіаційного ураження. І далеко не всі проби там показують перевищення", - йдеться у повідомленні.
Керівник Держслужби зазначив, що в Україні норматив по радіонуклідах встановлює рівень цезію-137 для сирого молока і низки молочної продукції на позначці 100 Бк/кг, для масла і сирів 200, для сухого молока - 500. Тим часом у європейському законодавстві допустиме зараження молочних продуктів радіонуклідами цезієвоі групи - 1000 Бк/кг.
"Отже, що маємо в сухому підсумку. В найгірших пробах по молоку в найбільш уражених населених пунктах (а не регіонах!) вміст радіонуклідів в молоці вдвічі менший, чим допустимі норми в ЄС", - підсумував Лапа.
- Нагадаємо, науковці Екстерського університету (Англія) та Українського інституту сільськогосподарської радіології дослідили молоко Рівненської області та виявили зразки, де рівень радіоактивного цезію перевищує норму.
- Актуальне
- Важливе