live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Нобелівська премія з фізики: вчених нагородили за "лазерні прориви"

Американець, француз і канадка, яка стала третьою жінкою в історії Нобелівської премії з фізики: вчених нагородили за технології, які стали сучасною повсякденністю

Пряма трансляція оголошення переможця ведеться на сайті Нобелівського комітету.

Нобелівську премію з фізики у 2018 році присудили Артуру Ешкіну за оптичний пінцет і його застосування в області біології, Жерару Муру і Донні Стрікленд за розробку методу генерації високоінтенсивних ультракоротких оптичних імпульсів.

Як йдеться у доданому прес-релізі, лауреати цього року “зробили революціюу лазерній фізиці”. 

Артур Ешкін (1922 року народження) винайшов оптичні пінцети, які захоплюють мікроскопічні частинки (атоми, віруси і інші живі клітини) за допомогою лазерних променів.

У розробці, фактично, лазерне світло штовхає дрібні частинки в напрямку центра променя і утримує їх там, при цьому не завдаючи шкоди. В даний час "оптичний пінцет" широко використовується в біологічних дослідженнях.

Жерар Муру і Донна Стрікленд проклали шлях до найкоротших і найбільш інтенсивних лазерних імпульсів створених людством. Їх винаходи використовуються в мільйонах офтальмологічних операцій, що робляться щороку в усьому світі.

Саме вони визначають обличчя сьогоднішньої лазерної хірургії ока. Революційна наукова робота Муру і Стрикланд по генерації ультракоротких імпульсів була опублікована ще в 1985 році і була частиною кандидатської дисертації Донни Стрикланд.

Донна стала третьою в історії жінкою, яка отримала Нобелівську премію з фізики. У телефонній розмові з Нобелівським комітетом вона розповіла, що приголомшена цією "божевільною" новиною. Її колега відмовився від інтерв'ю,і сказав, що "дуже зайнятий роботою над черговою науковою статтею".

Цього року розмір премії становить 9 мільйонів крон (трохи менше 1 мільйона доларів США за поточним курсом).

Фінансування, яке йде за Нобелівською премією не є фіксованим - сума визначається  відсотками з рахунку Альфреда Нобеля, і тому постійно коливається. Історичного максимуму винагорода сягнула в 2007 році, склавши близько 1,56 мільйона доларів. У 2012 році фонд зменшив виплати на 20%, щоб уникнути скорочення капіталу.

  • Минулого року Нобелівську премію з фізики отримали Райнер Вайсс, Баррі Беріш і Кіп Торн за "вирішальний внесок у детектор LIGO і за спостереження гравітаційних хвиль". Завдяки роботі вчених астрономи отримали ще один канал спостережень за далекими об'єктами.

новини партнерів

13 липня, 2020 понеділок

13 липня, 2020 понеділок

12 липня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати