Під час Другої світової війни за Хорватію воював Український легіон

13 січня, 2019 неділя
20:51

У лавах армії Незалежної Хорватії в Другу світову війну був створений Легіон українських добровольців. Сформований Організацією українських націоналістів Андрія Мельника - ОУН(м), підрозділ налічував до 1500 вояків. Багато його бійців були нагороджені за мужність, сотні загинули в бою

Про це розповідає Вголос.

На початку 1920-х років на Балкани емігрували кілька тисяч кубанських козаків та інших українців, переважно з центральних та східних земель України. Зокрема тут утворилася велика громада українських студентів. Спочатку ці студенти, прибувши до щойно утвореного Королівства сербів, хорватів та словенців, оселялися переважно у Сербії. Однак вже незабаром стало зрозуміло, що серби найменше з-поміж усіх південнослов’янських народів прихильні до національно-визвольних прагнень українців. Зважаючи на це, центр організованого українського життя перемістився у Хорватію та Словенію, де були створені різноманітні культурницькі, просвітні, та релігійні організації українців

У період між двома світовими війнами налагодились тісні зв’язки між Організацію Українських Націоналістів та хорватським націоналістичним рухом усташів. Особисто дружили другий керівник ОУН Андрій Мельник та лідер усташів Анте Павелич. Також, деякі історики згадують, що українець Петро Мілюта був близьким товаришем головнокомандувача хорватської армії Славка Кватерника. У Першій світовій війні Мілюта служив в Генеральному штабі Української галицької армії, як керівник штабу “Сірої дивізії”, а пізніше в югославській армії, де і познайомився з Кватерником. Після створення усташами своїх військових підрозділів, Мілюта полишив армію Югославії і приєднався до хорватських націоналістів.

6 квітня 1941 року на хорватську землю ступили німецькі та італійські військові частини,  а з ними і  підрозділи усташів (хорватських націоналістів) сформовані в Італії. На території Хорватії, Боснії та Герцеговини була проголошена Незалежна Держава Хорватія (НДХ) на чолі з поглавником-вождем, головою усташів Анте Павеличем. 10 квітня, у день вступу хорватських та союзницьких військ до Загребу, голова ОУН в Югославії Василь Войтанівський привітав від імені українців по  радіо державну незалежність Хорватії.

З числа активістів студентських організацій, "Просвіти" та ОУН було створено Українське Представництво у НДХ, яке очолив Василь Войтанівський. Українське Представництво, користуючись прихильним ставленням Павелича, розгорнуло широку діяльність з організації суспільно-політичного та культурно-освітнього життя балканських українців. У 1941 році в Загребі був сформований Студентський військовий відділ ім. Головінського на чолі з Антоном Іванюком.

Незабаром українська громада звернулися з проханням про підтримку до військовода (головнокомандувач Збройних сил) Славка Кватерника. Той дав своє добро на створення підрозділу, який стали називати Українським легіоном. Вже восени 1941 року почався набір добровольців. Начальник штабу Хорватського домобранства (збройних сил) Август Марич 2 липня 1941 року видає указ про створення підрозділу.

За неповний місяць у Вараждині зголосилось 1200 добровольців-українців. Однак з них відібрали лише 505 найкращих. Зокрема, великій кількості було відмовлено через вік - більше сорока років. Підготовкою займалися переважно колишні офіцери армії УНР, які емігрували до Італії та Хорватії.

Навесні 1942 року легіон отримав свою офіційну назву: 1-а рота українських легіонерів (хорв. 1ša satnija Ukrajinska Legionara). Імовірно, він входив до складу 369-го піхотного полку. Український легіон вважався частиною хорватської армії - Домобранства, його вояки носили хорватську військову форму, базовану на німецьких зразках. Українські добровольці мали синьо-жовті пов’язки та нарукавні нашивки у формі білого щита з чорним тризубом.

Загальна чисельність Легіону в найкращі часи становила до 1500 бійців

Передбачалося, що Легіон буде відправлено на Східний фронт, на територію України для участі у боях проти Червоної армії. Однак мріям націоналістів не було суджено здійснитись. Через проголошення бандерівцями 30 червня 1941 року у Львові “Акту відновлення Української Держави”, німецька влада заборонила відправлення українських добровольців в Україну. Український Легіон було відправлено до Боснії на боротьбу з комуністичними партизанами Тіто, що викликало різке невдоволення добровольців.

Тому провідник ОУН Андрій Мельник, звернувся з листом до легіонерів, в якому, зокрема, сказав: 

"Сьогодні, коли рішається доля України на довгі роки, на кожному місці, де лиш не жили б українці, ми зобов’язані усюди доложити свою цеголку до Великої Спільної Справи. То тим більшої ваги набирає Ваша посвята, коли Ви свою жертву крови для Батьківщини готові зложити на чужині… Я знаю, що серця Ваші линуть на Україну. Боротьба, однак наша ще не скінчена, ворог ще не знищений. Будьте видержливі та терпеливі. Прийде слушний час і для Вас. Перед нами - великий ще змаг, тож кожний український патріот матиме нагоду сплатити довг супроти Батьківщини на Рідній Землі".

30 листопада, після зачитання звернення полковника Мельника, Український Легіон присягнув на вірність Україні у селі Пискавиця біля Бані Луки (нині Боснія і Герцеговина). Загальна чисельність Легіону в найкращі часи становила до 1500 бійців.

З весни 1942 легіоном командував колишній сотник Дієвої армії Української народної республіки Дмитро Луценко, який був нагороджений хорватським командуванням двома медалями за відвагу. Та весною 1943-го Луценко помирає, імовірно загинувши у бою. Очолити Легіон був призначений підполковник Володимир Паньків. Колишній сотник УГА, був засуджений 28 лютого 1930 року в Самборі польською владою до 15 років в’язниці за діяльність в лавах УВО. Та був звільнений через 9 років, імовірно після приходу німців.

За спогадами сучасників, добровольці проявили хоробрість та високий бойовий дух у боях з комуністичними партизанами. Зокрема, за хоробрість у боях Павелич нагородив багатьох легіонерів Малою Срібною Медаллю і Бронзовою Медаллю.

Проте, частина українців потрапила під вплив комуністичної пропаганди тітовських партизан. Керівництво однієї з сотень легіону вело з ними перемовини, що було згодом викрито хорватською контррозвідкою. Всю сотню, 150 чоловік, було заарештовано.

Навесні 1943 року легіон вступив в бій під Біхачем проти сербських партизан. Сили супротивника виявилися значними: до кінця року, після безупинних кровопролитних боїв в легіоні налічувалося лише 50 бійців.

На допомогу були покликані нові українські добровольці, однак четники (сербські націоналісти) не дали змоги великій кількості української молоді добратися до призовних пунктів.

Навесні 1945 року, коли сербська партизанська комуністична армія майже повністю захопила Хорватію, Легіон разом з іншими хорватськими військами почав відступ до австрійського кордону.

На кордоні Словенії українці були перехоплені партизанами Йосипа Броза Тіто й розстріляні. Ті ж, хто вижили, були засуджені югославським судом як "українські фашисти".

Як вже зазначалося, Луценко, сотник армії УНР, перший командир Легіону - імовірно загинув в бою навесні 1943-го.

Володимир Паньків, сотник УГА, другий командир Легіону - був заарештований комуністами, 14 жовтня 1947 року (на Покрову), перебуваючи у полоні, наклав на себе руки.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
03:49
Оновлено
Харків Харківщина ракетний удар обстріл
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
Більше новин