Землю пронизують таємничі структури завбільшки з континент, - вчені
Приблизно на півдорозі від наших ніг до центру Землі дві гори з гарячою стислою породою пронизують нутрощі планети - кожна завбільшки з континент. І науковцям практично нічого про них не відомо
Про це йдеться у статті, опублікованій на офіційному сайті новин Американського геофізичного союзу Eos.
Технічно ці таємничі скупчення каменів називають "великими областями з низькою швидкістю зсуву" (large low-shear-velocity provinces, LLSVPs), оскільки сейсмічні хвилі, що проносяться по Землі, завжди сповільнюються при проходженні через ці структури. Вчені називають їх просто "краплями".
Геофізики знали про краплі ще з 1970-х, але до цих пір вони не особливо наблизилися до розуміння їх природи.
"Це одні з найбільших об'єктів всередині Землі, - каже геолог Вед Лекич з Мерілендського університету. - Проте ми майже нічого не знаємо про їх сутність, звідки вони взялися, як довго вони там знаходяться і що роблять".
Краплі, розташовані на зовнішньому ядрі / © Sanne Cottaar
На сьогодні відомо наступне: краплі "починаються" в тисячах кілометрах від земної поверхні, де кам'яниста нижня мантія стикається з зовнішнім ядром. Одна з крапель розташована під Тихим океаном, інша - під Африкою і частково під Атлантичним океаном. Це масивні структури - приблизно наполовину перетинають мантію, кожна розміром з континент. За словами Дженессм Данкомб з Eos, кожна крапля більше гори Еверест в 100 разів: якби вони знаходилися на поверхні планети, Міжнародній космічній станції довелося б їх облітати.
Щоб краще уявити їх форму і розміри, потрібно поглянути на представлену вище 3D-карту крапель, складену сейсмологом з Кембриджського університету Санні Коттаар. Величезні каскадні структури чимось нагадують гори піску, з'єднані гравійними кар'єрами, проте невідомо, яка їх щільність щодо мантії, - вчені поки не прийшли до єдиної думки.
Не менш таємничим є і те, як ці краплі впливають на такі геологічні функції, як тектоніка плит і вулканізм. Одна з найновіших карт цих структур, представлених Марією Цехмістренко на щорічній зустрічі Американського геофізичного союзу в 2018 році, передбачає, що верхівки крапель можуть розгалужуватися на струмені гарячого матеріалу, що стикаються з гарячими вулканічними точками просто під поверхнею Землі. Але що це означає, невідомо.
- Актуальне
- Важливе