live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Сьогодні Україна вшановує пам'ять жертв влаштованої за СРСР депортації кримських татар

У суботу, 18 травня 2019 року, Україна вшановує пам'ять жертв депортації кримських татар та відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу

Про це нагадує Укрінформ.

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3-ій годині ночі й тривала до початку червня.

Перша і найбільша хвиля виселення закінчилася 20 травня.

Офіційною підставою для цього злочину стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859-сс "Про кримських татар" від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

Поза всяким сумнівом, то був здійснений акт гено- і етноциду, про що свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді та застосування принципу колективної відповідальності. За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії) було депортовано 183 144 тис. кримських татар; за татарськими джерелами - понад 400 тисяч, з яких упродовж першого півтора року померло близько 46% депортованих людей.

У каральній операції брали участь 32 тис. співробітників НКВС. Людям на збори давалося від кількох хвилин до півгодини, з собою дозволялося взяти особисті речі, провізію, посуд та побутовий інвентар. При цьому переважна більшість майна залишилася і була конфіскована державою.

Більшість депортованих було направлено на спецпоселення до Узбекистану, частина - до ГУЛАГу, а ще частина - для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.

Депортація була одним із засобів "детатаризації" Криму. Іншими засобами були знищення культурних та історичних пам’яток, заміна історичних назв місцевостей новими - російськими, у прорадянському пропагандистському стилі - на кшталт "Совєтский", "Первомайск", "Красногвардейск" тощо.

До Криму посилено заселялися вихідці з Росії, зазвичай родини відставників з силових відомств. 

"Масове повернення на батьківщину кримських татар почалося лише наприкінці 1980-х років. Здавалося, що нарешті, попри побутові труднощі, настав мир і можна спокійно і вільно жити на рідній землі. Однак кримська земля знову стала об’єктом зазіхань з боку Москви, а кримські татари після анексії Росією півострова у 2014 році зазнали (і зазнають) нечуваних із часів Сталіна репресій", - наголошується у повідомленні.

новини партнерів

28 січня, 2020 вівторок

28 січня, 2020 вівторок

27 січня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати