Сьогодні українці достроково обирають Верховну Раду IX скликання
У неділю, 21 липня 2019 року, проводяться позачергові вибори до Верховної Ради України. При цьому буде обрано 424 депутати замість звичних 450, оскільки 26 округів перебувають на тимчасово окупованій території
Про це розповідає Еспресо.TV.
Законодавством встановлено 5%-ий прохідний бар'єр і змішану систему голосування: 225 депутатів обираються в загальнодержавному багатомандатному окрузі за виборчими списками від політичних партій, а інші 199 - за мажоритарною системою в одномандатних округах.
У "мажоритарників" мало би бути теж 225 округів, однак 26 округів розташовані на терориторіях, тимчасово окупованих російсько-терористичними військами. Тому відповідно до частини 5 статті 8 закону "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" вибори в Автономній Республіці Крим (округи 1-10) і Севастополі (округи 224, 225), а також в дев'яти округах Донецької (41-44, 53-56, 61) і п'яти округах Луганської (104, 108–111) областей не проводитимуться.
Таким чином, до ВР загалом буде обрано 424 депутати замість звичних 450.
Вибори виключно за партійними списками, нагадаємо, в Україні проходили лише двічі: 2006 та 2007 року.
До 5 серпня Центральна виборча комісія має встановити результати виборів, а до 10 серпня їх мають оприлюднити в офіційній пресі.
До 9 вересня 2019 року включно Рада має зібратися на своє перше засідання.
Довідка. Що заборонено на виборчих дільницях
Учора міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков перерахував, чого слід обов'язково уникати під час сьогоднішнього голосування.
"Звертаюся до кожного. Будьте пильні. На виборчій дільниці не можна:
- приносити на виборчу дільницю символіку партії або кандидата - в тому числі приходити на голосування в футболках чи бейсболках з символікою;
- голосувати за іншу людину;
- виносити бюлетень (неважливо - заповнений чи ні) за межі ділянки;
- показувати кому-небудь заповнений бюлетень;
- фотографувати свій чи чужий бюлетень;
- опускати в скриньку більше одного (свого!) бюлетеня;
- навмисне псувати бюлетень;
- агітувати за певну партію або кандидата.
Якщо Ви побачите, що хтось порушує ці правила - негайно повідомте членам виборчої комісії.
Якщо ж Ви помітите будь-які порушення громадського порядку - зверніться до поліцейського, який несе чергування біля дільничої виборчої комісії", - зазначив міністр.
Так само можна зателефонувати на гарячу лінію Ситуаційного штабу МВС: 044-254-9756 або відправити повідомлення по електронній пошті: [email protected]
"При бездоганній процедурі демократія передбачає законні механізми коригування та балансу системи.
Порушення - відкривають шлях хаосу! Тому вибори повинні бути чесними. Це критично важливо для країни і для кожного з нас!" - наголосив Аваков.
- Чергові вибори до українського парламенту повинні були відбутися 27 жовтня 2019 року, проте новий президент Володимир Зеленський в інавгураційній промові оголосив намір розпустити парламент, що й було ним зроблено, коли він підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради VIII скликання.
- Формальна підстава - нібито відсутність у владної проєвропейської більшості 226 необхідних голосів, тоді як один із суддів Конституційного Суду Сергій Сас в офіційно опублікованій на сайті Суду своїй "Окремій думці" прямо заявив, що за документами у більшості є навіть 239 депутатів. Його підтримав суддя Микола Мельник, який теж входить до складу Суду.
- Попри це більшістю голосів КСУ загалом визнав "конституційним" указ Зеленського про розпуск парламенту.
- За даними журналіста Володимира Бойка, окрім Саса і Мельника, проти визнання указу конституційним також виступили судді КСУ Ігор Сліденко, Василь Лемак та Олег Первомайський.
- Актуальне
- Важливе