live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Експерт пояснив, чому уряд заборонив ввозити міндобрива з РФ


фото: agronet
Залежність від російських добрив - це також залежність від російського газу

Аби наш ринок мінеральних добрив залишався конкурентним, на ньому не повинно бути місця для продукції з РФ.

Про це у своїй авторській колонці на "Цензорі" пише політичний експерт, аналітик Андрій Миселюк.

Експерт зазначає, що в країні, де аграрна сфера лідирує за обсягами валютної виручки (39% за підсумками минулого року) сильний АПК повинен спиратися на сильний хімпром.

"Довгий час ця зв'язка в Україні успішно працювала, аж поки не почалася війна і РФ не накрутила ціни на газ, частка якого у собівартості добрив традиційно дуже висока. Наші заводи на відкритому ринку різко стали програвати конкуренцію, і водночас, росіяни почали масово завалювати наш ринок своїми добривами. Традиційно використовуючи газ як важіль і ефективний інструмент впливу на Україну", - вважає Миселюк.

"В результаті, поки в 2014-2016 роках увага українського суспільства була прикута до гострої фази російської агресії на Донбасі, не менш гостра фаза російської агресії відбувалася в торговельній сфері. Без крові і без жертв. Але з сотнями мільйонів доларів, які російські хіміки вивозили з України в якості виручки за свій товар. Українські ж підприємства - не важливо, приватні чи державні - просто "загиналися", - зазначає аналітик.

На думку Андрія Миселюка, український хімпром здатний забезпечити українських сільгоспвиробників всім необхідним обсягом добрив.

"Лише десять років тому Україна була країною-експортером мінеральних добрив, а українські хіміки поряд з металургами вважалися одними з головних видобувачів валютної виручки для країни. Як мінімум це говорить про те, що з внутрішнім ринком наші хіміки здатні впоратися, а ажіотаж навколо російських добрив був створений багато в чому штучно. В першу чергу, трейдерами і лобістами російських корпорацій", - аналізує експерт.

Миселюк стверджує, що російські корпорації продавали свої добрива українським аграріям зі значною знижкою лише завдяки низькій ціні на газ від "Газпрому", а українські хіміки не могли запропонувати ринку конкурентну ціну через витрати на виробництво мізерних обсягів продукції.

Дешевий газ від "Газпрому", який мають у своєму розпорядженні російські виробники мінеральних добрив - це фактично прихована форма державної підтримки, яка надається російським хімікам для захоплення іноземних ринків.

На думку експерта, рішення Кабінету міністрів України ввести повне ембарго на ввезення російських мінеральних добрив в Україну з Росії в травні цього року стало важливим захисним рішенням для українського ринку.

Експерт зазначає, що держава давно повинна була виробити стратегію взаємодії українського хімпрому та АПК, вигідну для обох галузей, і що український ринок і без російських добрив достатньо відкритий, прозорий і конкурентний.

"Аби він таким залишався, на ньому дійсно не повинно бути місця для продукції з РФ, приваблива ціна якої штучно підтримується політикою державного монополіста "Газпрома", - пише експерт.

Експерт зазначає, що Україна повинна не тільки вміти вводити санкції, а й контролювати виконання своїх же заборон і приписів.

"Важливо стежити і за імпортом у цілому. Щоб під виглядом литовських, грузинських чи румунських добрив до нас не заходила продукція все того ж російського хімпрому, на яку Кабінетом міністрів України було накладено повну заборону", - заявляє Миселюк.

Експерт посилається на дані українських хіміків, які стверджують, що входження російського імпорту через треті країни в обхід санкцій Кабміну можна усунути, провівши додаткові розслідування з боку МЕРТ і визначенням спеціальних квот, основаних на розумінні реального потенціалу імпорту з кожної конкретної країни.

"Без цього росіяни будуть продовжувати вести свою гібридну торговельну війну з перемінним, але все ж успіхом", - підсумовує експерт.  

Все по темі

новини партнерів

7 серпня, 2020 п'ятниця

7 серпня, 2020 п'ятниця

6 серпня, 2020 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати