live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Польська інтелігенція оприлюднила звернення щодо ситуації з українськими могилами та пам'ятками

Інтелігенція Польщі висловила обурення оскверненням українських могил

Про це йдеться у зверненні до міністра культури та національної спадщини Петра Гліньського, передає Gazeta Wyborcza.

Еспресо.TV наводить повний переклад звернення

"Закликаємо до публічного осуду актів нищення та осквернення українських могил у польській державі.

Шановний пане міністре,

ми пишемо цей лист, щоб висловити наше обурення і рішучий протест проти осквернення українських могил на території Польщі. Ми закликаємо Вас до осуду цих варварських дій, які загрожують загальнолюдським цінностям, особливо тим, які лежать в основі європейської цивілізації, до якої століттями належить Польська Республіка.

13 січня 2020 Об'єднання українців у Польщі поінформувало Міністерство культури і національної спадщини, Комісію національних та етнічних меншин Сейму Республіки Польща, а також Інститут національної пам’яті про черговий акт осквернення та руйнування української могили - цього разу в колишньому селі Монастир, розташованому в ґміні Горинець у Підкарпатському воєводстві.

Могила солдатів УПА, загиблих 2 і 3 березня 1945 року в бою з підрозділами радянського НКВС, була встановлена Радою охорони пам'яті боротьби і мучеництва у 1999 році, і попри те, що відтоді минуло багато років, все ще не занесена до реєстру могил та пам'ятників війни, що на практиці означає, що Польська держава не забезпечує її захисту.

Знехтувано правом на пам'ять

Надгробний пам'ятник у Монастирі вперше був осквернений та зруйнований у 2015 році. У січні цього року таблиця з іменами полеглих знову була розбита на ще дрібніші частини, та разом із порізаними на шматки традиційними українськими рушниками викинута в яму, яка  залишилася на території старого греко-католицького монастиря. Сенс цього спустошення однозначний - злочинці хотіли показати, що польські громадяни української національності не мають права на кладовищний простір на території польської держави. У такий спосіб, що наштовхує на найгірші історичні асоціації, їх було позбавлено права на пам'ять та брутально стерто сліди їхнього існування із простору громади.

Починаючи з 2014 року, у Польщі було осквернено - нерідно багаторазово - вісім українських могил, хрестів та пам’ятників. Однак ані центральна влада Республіки Польща, ані будь-які інші органи, до компетенції яких належить охорона кладовищ та місць пам’яті, не розпочали жодних дій, щоб запобігти варварським вчинкам і виправити заподіяне зло, незважаючи на наявність матеріальних доказів - включаючи чисельні відеозаписи злочинних вчинків, оприлюднених в мережі інтернет. В жодному з цих випадків винних не було знайдено та нікого не було притягнуто до відповідальності. Більше того, жоден із цих актів варварства не був публічно засуджений державними установами!

Ми вважаємо, що уникаючи однозначної оцінки, влада нашої держави опосередковано дає згоду на такі ганебні дії.

Очікуємо рішучої реакції! 

Ми, автори цього листа, з повною силою підписуємося під змістом заяви Об'єднання українців у Польщі та категорично закликаємо Міністерство культури та національної спадщини та Інститут національної пам’яті публічно засудити акти знищення та осквернення українських могил та пам’ятників у польській державі. Ми також очікуємо твердої реакції від правоохоронних органів. Ми не погоджуємося з тим, що в Республіці Польща можуть нищитися будь-які могили та місця пам’яті, в яких знаходяться людські рештки, незалежно від їхньої національності, історичного часу поховання та навіть від приналежності до військових формувань. Ми не погоджуємося з тим, щоб загальне право на спокій після смерті порушувався в польській державі, а сліди існування наших співгромадян у Речі Посполитій - жорстоко стиралися із спільного простору.

Ми також солідарні з постулатом Об’єднання  українців Польщі про те, що влада Республіки Польща у діалозі з громадянами країни української національності повинна терміново розробити  модель врегулювання питання українських могил та пам’ятних місць, які є частиною нашої спільної національної спадщини, а особливо - історичної спадщини громадян Польщі української національності.

Лист підписали:

Ізабелла Хруслінська

Данута Куронь

Едвін Бендик

Мартина Богачик

Галіна Бортновська-Домбровська

Проф. Пшемислав Чаплінський

Анна Домбровська

Томаш Достатній

Христина Енгелькінг

Беата Фудалей

Гжегож Гауден

Константій Герберт

Агнєшка Глінська

Вітольд Хоровський

Єжи Ілльг

Христина Янда

Аджей Ледер

Магдалена Лазаркевич

Проф. Анджей Менцвел

Йоанна Онишкевич

Януш Онишкевич

Гжегож Пац

Бартош Пєхович

Юзеф Пініор

Данута Пшивара

Юзеф Пуціловський

Анна Роттенберг

Ніна Смолар

Евгеніуш Смолар

Павел Смоленський

Гражина Станішевська

Кшиштоф Становьский

Проф. Єжи Стемпєнь

Рафал Р.Сушек

Анджей Шептицький

проф. Йоанна Токарська-Бакір

проф. Альфред Вєжбіцький

проф. Марек Вілчинський

Міхал Войчещук

проф.Анна Вольфф-Повенська

Христина Захватович-Вайда

новини партнерів

21 вересня, 2020 понеділок

21 вересня, 2020 понеділок

20 вересня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати