Нацбанк не має права розтринькати золотовалютні резерви, - Арсеній Яценюк
За останні кілька днів НБУ витратив 1 мільярд доларів із резервів на втримання гривневого курсу
“За Конституцією, НБУ має забезпечити стабільність національної грошової одиниці. Проте Національний банк не має права розтринькати золотовалютні резерви», - наголосив прем'єр-міністр України 2014-2016 років, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк у програмі "Прямий контакт" з Тарасом Березовцем на "Прямому каналі" 12 березня.
Арсеній Яценюк нагадав, що в 2004 році, коли була загроза банківської кризи, він як керівник Національного банку України повернув гривню з курсу 8 до 5, при чому «жоден банк тоді не впав, кожному повернули депозит, і банківської кризи не допустили».
"Національний банк замість того, щоб повністю скуповувати валюту з ринку протягом цього року і якщо й робити ревальвацію, то дуже помірну, пішов іншим шляхом. Завжди треба готуватися до кризи. Коли є подушка безпеки, ти завжди себе набагато легше почуваєш".
Він зазначив, що на кінець лютого було накопичено майже 27 мільярдів доларів золотовалютних резервів. Проте за останні кілька днів із цих коштів уже 1 мільярд доларів пішов на втримання гривневого курсу: «Але я знаю, як ці кошти легко продаються, але важко купуються».
«Тому зараз Національний банк повинен балансувати між курсом, - підкреслив він, нагадавши, що в державному бюджеті передбачений середньорічний курс 27 гривень за долар. - Тобто, в принципі, це певний орієнтир і для населення, і для Національного банку».
«НБУ повинен забезпечити свою ключову конституційну функцію - це стабільність національної грошової одиниці. З іншого боку, Національний банк не має права розтринькати золотовалютні резерви. Для того, щоб цього не сталося, центральний банк зобов'язаний дуже активно відслідковувати всі валютні операції. Я не виключаю, що може прийти час, якщо глобальна криза буде розвиватися так, як вона розвивається, - що Національний банк буде зобов’язаний ввести тимчасові обмеження на валютному ринку», - наголосив Арсеній Яценюк.
Він нагадав, що вводив такі обмеження в 2004 році як в.о. керівника Нацбанку: «Я просив про такі обмеження в 2014 році тодішнього голову Національного банку Гонтарєву. Але Національний банк тоді був надто ліберальний. Цей лібералізм призвів до того, що курс просто злетів до 37, це була найвища точка, а потім ми його спільними зусиллями повернули на рівень 27».
«Зараз у центрального банку, перше, є резерви для стабільності. Друге – в нього є орієнтир, визначений в законі про державний бюджет. Третє – він має інструменти контролю на валютному ринку. Четверте – він не має права допустити паніки в банківському секторі, і для цього в нього є і рефінансування, і, більш того - банки в зовсім іншій формі, ніж вони були 5 років тому», - підсумував лідер НФ.
Крім того, наголосив Арсеній Яценюк, завдання НБУ - «комунікувати з людьми»: «Люди повинні відчувати впевненість у тому, що Національний банк знає, що робить. І так само повинен працювати уряд. Вони ж не живуть один без одного. Так, у них різна компетенція, але Національний банк не може бути незалежним, від економіки, робочих місць, економічного зростання, і він не є незалежним від боротьби з кризою».
- Актуальне
- Важливе