live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У Львові представили майбутній фільм "Чубай. Говорити знову"

Зйомки його зараз тривають

Сьогодні у Львові на знімальний майданчик телепроекту "Чубай.Говорити знову",  розташований у приміщенні Львівського академічного драматичного театру імені Лесі Українки, запросили журналістів. Йдеться про створення стрічки, присвяченої поетові, перекладачу та дисидентові Грицьку Чубаю, якого Іван Дзюба свого часу окреслив як одну з найзвабливіших і найзворушливіших легенд українського безчасся 70-80-х років. Прем’єра цього телепроекту, який створює компанія "ФІЛЬМ ПЛЮС" за підтримки Українського культурного фонду (а вартість його - 1 млн 400 тис. грн) орієнтовно відбудеться у день народження  поета – 23 січня 2021 року.

Проект зініціювала донька поета Соломія Чубай. "Для мене дуже важливо, щоб Грицько Чубай не був пам’ятником, а живою людиною зі своїми звичками, вподобаннями, настроями і слабкостями. Мені здається, що режисер та продюсер стрічки Михайло Крупієвський впорається з цим якнайкраще".

Для Михайла Крупієвського Грицько Чубай ось уже років із двадцять – це не просто ім’я на книзі з  полиці. Це особистість, голос якої звучить і тоді, коли він поруч із сином поета, лідером гурту "Плач Єремії"  Тарасом Чубаєм, з яким знається віддавна, і тоді, коли перебуває наодинці зі собою. "Цей фільм про свободу і несвободу, про ту свободу, яку маємо виборювати постійно, – акцентував на зустрічі з пресою Михайло Крупієвський. – У той час, коли ми знімаємо фільм про задуху 70-х років, для наших дітей є нормою, коли вони здають тести на поліграфі. Є над чим замислитися. У цій стрічці мені цікаво дослідити, як Грицько Чубай творив, про що думав, які драми переживав. І за допомогою його рідних, друзів та людей, які його знали зараз це роблю".

Ведучим у стрічці "Чубай. Говорити знову" є український поет, прозаїк, перекладач та громадський діяч Сергій Жадан. Як зауважив він в розмові з журналістами, персонально для нього у цій стрічці є важливим також розкрити геній Чубая, адже  ті вірші, які ми всі сьогодні любимо і цитуємо, написані зовсім юною людиною. Як йому це вдалося і як все це писалося за тих обставин? Адже донині Грицько Чубай – це живий поет. "Поети здебільшого існують або для самих себе або для інших поетів, – каже Сергій Жадан. – Грицько Чубай  зумів обійти час. Дистанції у сорок років не існує. Він не випередив час, а створив свій Всесвіт, який поєднується із тими обставинами, що постійно змінюються. Цей фільм і для того теж, аби люди, котрі читають Чубая, змогли його краще пізнати".

"Приклад батька  показує, що можна бути вільною людиною навіть тоді, коли на тебе тисне така "махіна" як Радянский Союз, – каже Тарас Чубай, який до, речі, пише саунтрек до фільму  і чиї пісні на слова Грицька Чубая будуть у цій стрічці звучати. – Зараз ми теж усі перебуваємо під пресом, але інакшого гатунку – під пресом інтернету та віртуального світу. А найважливіше за всіх обставин залишатися собою. Як казав тато "за всіх обставин твердо йти на кін". 

Художником-постановником фільму є відомий митець Олексій Хорошко. Як повідомила знімальна група, стрічка твориться на стику жанрів документального кіно та телевистави, дія якої розгортається у декораціях майстерні-підвалу Грицька Чубая. Декораціях місця, яке внесло в атмосферу радянського Львова дух модерної Європи і без якого багато хто із знакових нині  імен не відбувся б, або відбувся  по-іншому. 

"Для мене цей фільм – моє життя, – каже дружина поета Галина Чубай. – Цілком інші переживання, коли тобі 20 і коли тобі 70, або й більше. Маю сказати, що  Грицько Чубай для мене завжди був героєм. Я завжди перед ним комплексувала: був розумнішим, сміливішим, епатажним, особистістю, яка була поза буденщиною і завжди на висоті. Він зумів навіть у тому дуже складному світі, творити і виживати, стати особистістю, яка і сьогодні змінює світ , Стрічка "Чубай. Говорити знову" ( принаймні те, що я знаю), дуже співзвучна тому, яким був Грицько і як він відчував інших".

Варте уваги, що у фільмі спогадами про поета ділитимуться Віктор Морозов, Василь Герасим’юк, Микола Рябчук та інші, знакові для української культури люди. Як варте уваги те, що головним медіапартнером фільму є Еспресо.TV

Ярина Коваль

 

Все по темі

новини партнерів

21 вересня, 2020 понеділок

21 вересня, 2020 понеділок

20 вересня, 2020 неділя

Відео

Введіть слово, щоб почати