Ніс не дихає? Причиною може бути викривлена носова перегородка або… злоякісна пухлина

Зоряна Круль
13 жовтня, 2021 середа
16:53

Коли "ніс не дихає", це – не просто незручність. Навіть якщо причина криється у викривленій носовій перегородці, а не злоякісному новоутворенні (бо і таке не можна виключати), це – серйозна проблема, яка у майбутньому може призвести до гаймориту, отиту, хронічної втоми, частих головних болей, розладів сну та апное. Як ефективно її вирішити? Чи завжди у таких випадках потрібно робити операцію?

Зміст

Лікар-отоларинголог вищої категорії Інституту VIRTUS, член Американської академії отоларингології та хірургії голови і шиї Дмитро Пилипюк розповідає: коли у клініку звертається пацієнт зі скаргами на постійну закладеність носа, фахівці такого пацієнта оглядають і вже за результатами огляду вирішують, що з його проблемою робити далі. Викривлені носові перегородки, якщо вони не створюють проблем, не оперують. 

"Судиннозвужуючі препарати дозволяють швидко звільнити дихання, але причина, чому ніс закладений залишається, - пояснює лікар. - Часто це – алергічний риніт або деформація носової перегородки. Рідше – хронічний поліпозний риносинусит, що є наслідком розростання поліпів у носі, а також новоутворення у порожнині носа (доброякісні та, на жаль, злоякісні)". 

Дмитро Пилипюк заспокоює: всі операції на ЛОР-органах, які проводяться у клініці VIRTUS, є "витонченими й елегантними": "(Застосовуючи сучасне обладнання й методики. –Ред.), можемо проникнути у всі вісім носових пазух, у тому числі гайморову й лобну без жодних надрізів ззовні! Раніше розкрити лобну пазуху без зовнішнього розрізу було неможливо". Попри те, що операція, приміром, з приводу хронічного поліпозного риносинуситу є тривалою і доволі агресивною, після неї немає синців та інших змін зовнішнього вигляду і пацієнт уже на наступний день йде додому. Слизова порожнини носа відновлюється протягом півтора місяців. 



Багато хто боїться тампонів, долоту й молотка. Ці інструменти, зауважує спеціаліст клініки, можна використовувати, наприклад, щоб забрати крупні фрагменти кісток, але зазвичай у цьому немає необхідності. Зараз це можна зробити ендоскопічними кусачками або ж за допомогою бору, акуратно зашліфувавши кісточку, що є менш травматичним. У клініці не використовують марлевих тампонів. Замість них - спеціальні поролонові губки, які розбухають у носі. Їхнє видалення займає не 5-10 хвилин, а лише 10 секунд. 

Ігнорувати закладеність носа Дмитро Пилюпюк не радить. Півтора року тому до нього на прийом прийшов чоловік зі скаргою на храп ("а точніше його привела дружина"). Пацієнт регулярно протягом трьох (!) років застосовував судиннозвужуючі краплі і нарешті "дозрів" до хірургічного лікування. З'ясувалося, що у цього чоловіка – велика пухлина, яка займала всю порожнину носа носоглотку і поширювалася до основи черепа та (частково) у структури головного мозку. Крім проблем із диханням та головним болем, який постійно наростав, вона ніяк не проявлялася. 

"Чим менші такі новоутворення, тим легше підібрати правильну тактику лікування", - наголошує лікар. "Операції з їх видалення проводимо спільно з нейрохірургами. Видаляємо через ніс, що є менш травматичним для пацієнта", - розповідає спеціаліст.

Ще однією проблемою, з якою доволі часто пацієнти звертаються у клініку VIRTUS, є порушення голосу. "Стани, які гірше піддаються корекції і виникають переважно після операцій на шиї, зокрема на щитоподібній залозі – це порушення рухливості голосових зв’язок. Для того, щоб був повноцінний звучний голос, зв’язки повинні змикатися. Потік повітря, який піднімається з легень у трахею, примушує їх вібрувати. Якщо одна зі зв'язок відведена вбік, повітря проходить, викликаючи слабку вібрацію голосових зв'язок. Тому якщо при огляді ми бачимо, що одна голосова зв’язка не рухається, а інша – рухається, розуміємо, що протилежну голосову зв’язку необхідно підтягти до середньої лінії. Це можна зробити або за допомогою імплантації, або за рахунок введення наповнювача голосової зв’язки, який збільшить цю зв’язку в об’ємі. Це може бути штучний наповнювач або власні тканини пацієнта (жир)", - пояснює Дмитро Пилипюк. 



Крім дорослих пацієнтів, у клініці надають допомогу також і дітям.
 
Найбільш рутинні операції у дітей – видалення аденоїдів і мигдалин та шунтування барабанних перетинок. 

"Видалення проводиться різними способами. Зазвичай використовуємо або шейвер, або холодно-плазмову каблацію, яка дозволяє не зрізати, а поступово випарювати тканини, за рахунок чого вдається уникнути кровоточивості", - зазначає лікар. 

У рішенні видаляти аденоїди чи ні, потрібно відштовхуватися від того, як вони поводяться. "Якщо аденоїд став надто великим і створює стійкі порушення носового дихання, то потрібно видаляти. Аденоїди можуть викликати проблеми зі слухом. Потрібно оцінити, як довго дитину це турбує. Отит, який виник один раз, не вимагає термінового видалення аденоїдів, - наголошує Дмитро Пилипюк. – А от якщо це стає тенденцією, то виникає питання: а, можливо, буде простіше без аденоїдів у цьому випадку, ніж з постійними отитами і хронічним зниженням слуху? Постійне зниження слуху, особливо у віці з двох до трьох років, негативно відображається на розвитку дитини, бо якщо дитина погано чує, правильне мовлення у неї не сформується". 

А що ж із мигдалинами?

Якщо вони постійно запалюються (було сім гнійних ангін за рік або п’ять, але два роки поспіль чи три ангіни, але протягом трьох років), це – абсолютне показання до видалення. "Якщо є ознаки ревматизму, якщо виникає паратонзилярний абсцес (мигдалина замість того, щоб стримувати інфекцію, пропускає її в оточуючі тканини), то її також доцільно видалити. Є т. зв. відносні показання. Часто дорослі пацієнти кажуть, що ангін у них ніколи не було, немає ознак ревматизму і ніколи не було паратонзилярних абсцесів, але у мигдалинах постійно щось збирається, є неприємний запах і через це людина невпевнена у собі. У цьому випадку їх можна видалити, а можна не видаляти. Це залежить від побажань пацієнта. Можна просто постійно промивати", - каже фахівець клініки VIRTUS. 

У клініці проводять також заміну барабанних перетинок, які вже не виконують звукопровідної функції. "Якщо перфорація барабанної перетинки є тривалою, то є ймовірність виявити ще й порушення ланцюжка слухових кісточок. У такому випадку, крім заміни барабанної перетинки, необхідно замінити ще й їх. Також може утворитися псведоновоутворення – холестеотома. Його також слід видалити", - пояснює Дмитро Пилипюк. 

Головне, на чому акцентує лікар, - не можна задавнювати проблеми Якщо є стійкі проблеми, які турбують довше двох тижнів, необхідно обов’язково проконсультуватися з ЛОРом. 

Хочете дізнатися більше про сучасні методики хірургічного та амбулаторного лікування захворювань ЛОР-оргнаів, запрошуємо до перегляду програми PROЗдоров'я:
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.25
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • EUR
    Купівля 43.51
    Продаж 44.43
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
10 січня
14:05
OPINION
Найбільше на горіхи від Трампа дістанеться Німеччині
13:58
Газмережі
Уряд забронює понад норму ремонтні бригади облгазів
13:53
Микола Тищенко
Підозрюваний у викраденні ексвійськового нардеп Тищенко знову не з'явився в суді
13:48
Кіт Келлог
Спецпредставник Трампа Келлог переніс візит до Києва з юридичних причин, - МЗС України
13:31
Іван Гаврилюк
Для доопрацювання та передачі законопроєкту про демобілізацію у Верховну Раду потрібно ще хоча б три місяці, - перший заступник міністра оборони Гаврилюк
13:28
Оновлено
Володимир Зеленський і Джорджа Мелоні
Зеленський в Італії зустрівся з прем'єркою Мелоні та президентом Маттареллою: про що говорили
13:20
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Видатки на озброєння та військову техніку зростуть до рекордних 739 млрд грн, - Шмигаль про оборонний бюджет
13:12
Володимир Путін
Пєсков заявив, що Путін готовий до зустрічі з Трампом без умов
12:51
У столиці скасували презентацію книжки "Київ Михайла Булгакова"
12:51
Ексклюзив
трамп путін
Остаточна версія ставлення США до України буде сформована після зустрічі Путіна з Трампом, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
12:40
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль: припинення транзиту нафти з РФ порушить угоду про Асоціацію з ЄС і договір до Енергетичної хартії
12:38
У Києві попрощались із загиблим на війні морським піхотинцем Андрієм Кузьменком
12:06
Вийшов тизер української романтичної комедії "Відпустка наосліп"
12:05
OPINION
Про заощадження та можливості розвитку
12:03
G7 Країни Великої сімки
ЄС перерахував перші 3 млрд євро з кредиту G7 для України
11:54
Пожежі, Лос-Анджелес
Марк Гемілл, Джеймі Лі Кертіс та Ентоні Хопкінс: понад 50 зірок втратили домівки через пожежі в Лос-Анджелесі
11:39
Оновлено
Обстріл Запоріжжя
Атака РФ по Запоріжжю 8 січня: 13 людей загинули, кількість поранених зросла до 123
11:29
Ексклюзив
Карта бойових дій за 1-8 січня
На Курщині ЗСУ організували оборону так, що росіяни можуть просуватися лише мінімально та зі значними втратами, - військовий експерт Пехньо
11:05
росія, санкції
Японія запровадила нові санкції проти РФ, Північної Кореї та Китаю
10:57
Мін'юст
Мін’юст відновив роботу всіх основних сервісів ЄДР після російської кібератаки
10:26
Наводив удари РФ по Херсону: СБУ затримала місцевого жителя, йому оголосили підозру
10:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Погрози Трампа анексувати Гренландію та як Україна звертається до альтернативних ЗМІ, щоб охопити американську аудиторію. Акценти світових ЗМІ 10 січня
10:18
В армію з СЗЧ повернулися понад 7 тисяч військових, - ДБР
10:04
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
Очільниця Єврокомісії фон дер Ляєн хоче зустрітися з Трампом до інавгурації, - Bloomberg
10:03
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни вже перебувають за піком своїх можливостей, але й надалі тиснутимуть на нашу оборону, - Згурець
10:00
OPINION
Трамп "наздоганятиме" усіх, хто "вкрав" у нього вибори 2020 року
09:55
Оновлено
світло
У Деснянському районі столиці енергетики повернули світло після аварії
09:25
Оновлено
У Києві уламки російського БПЛА влучили в багатоповерхівку: пошкоджено близько півсотні квартир
09:19
ППО
Сили оборони збили 33 з 72 російських безпілотників
09:05
повітряна тривога
На Черкащині змінили систему оголошення повітряних тривог залежно від типу загрози
09:04
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Противник намагається пробити лінію оборони, щоб просунутися в напрямку Сіверська, - старший лейтенант НГУ Пантьо
08:54
Понад 600 обшуків по країні: Нацполіція проводить спецоперацію з блокування каналів для вивозу ухилянтів
08:45
Шість країн виділять військову допомогу Україні: Умєров звітував про результати 25-го "Рамштайну"
08:38
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Протягом минулої доби на фронті відбулося 161 боєзіткнення: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 42 штурми
08:19
Олаф Шольц
Шольц перешкоджає виділенню додаткових 3 млрд євро на зброю для України, бо не вбачає терміновості, - Spiegel
08:00
OPINION
Про Канаду, США і заяви Трампа
07:37
втрати окупантів
За добу Сили оборони знищили 1830 окупантів, 3 ворожі системи ППО і 10 танків
07:34
Торік Міноборони допустило до експлуатації понад 200 нових зразків автотранспорту
07:30
Оновлено
Після атаки БПЛА у Ленінградській області РФ спалахнула велика пожежа, у Ростовській - загорівся завод "ПластФактор"
07:16
За новорічні свята у ДТП в Україні загинули 123 людини
Більше новин