Ніс не дихає? Причиною може бути викривлена носова перегородка або… злоякісна пухлина

Зоряна Круль
13 жовтня, 2021 середа
16:53

Коли "ніс не дихає", це – не просто незручність. Навіть якщо причина криється у викривленій носовій перегородці, а не злоякісному новоутворенні (бо і таке не можна виключати), це – серйозна проблема, яка у майбутньому може призвести до гаймориту, отиту, хронічної втоми, частих головних болей, розладів сну та апное. Як ефективно її вирішити? Чи завжди у таких випадках потрібно робити операцію?

Зміст

Лікар-отоларинголог вищої категорії Інституту VIRTUS, член Американської академії отоларингології та хірургії голови і шиї Дмитро Пилипюк розповідає: коли у клініку звертається пацієнт зі скаргами на постійну закладеність носа, фахівці такого пацієнта оглядають і вже за результатами огляду вирішують, що з його проблемою робити далі. Викривлені носові перегородки, якщо вони не створюють проблем, не оперують. 

"Судиннозвужуючі препарати дозволяють швидко звільнити дихання, але причина, чому ніс закладений залишається, - пояснює лікар. - Часто це – алергічний риніт або деформація носової перегородки. Рідше – хронічний поліпозний риносинусит, що є наслідком розростання поліпів у носі, а також новоутворення у порожнині носа (доброякісні та, на жаль, злоякісні)". 

Дмитро Пилипюк заспокоює: всі операції на ЛОР-органах, які проводяться у клініці VIRTUS, є "витонченими й елегантними": "(Застосовуючи сучасне обладнання й методики. –Ред.), можемо проникнути у всі вісім носових пазух, у тому числі гайморову й лобну без жодних надрізів ззовні! Раніше розкрити лобну пазуху без зовнішнього розрізу було неможливо". Попри те, що операція, приміром, з приводу хронічного поліпозного риносинуситу є тривалою і доволі агресивною, після неї немає синців та інших змін зовнішнього вигляду і пацієнт уже на наступний день йде додому. Слизова порожнини носа відновлюється протягом півтора місяців. 



Багато хто боїться тампонів, долоту й молотка. Ці інструменти, зауважує спеціаліст клініки, можна використовувати, наприклад, щоб забрати крупні фрагменти кісток, але зазвичай у цьому немає необхідності. Зараз це можна зробити ендоскопічними кусачками або ж за допомогою бору, акуратно зашліфувавши кісточку, що є менш травматичним. У клініці не використовують марлевих тампонів. Замість них - спеціальні поролонові губки, які розбухають у носі. Їхнє видалення займає не 5-10 хвилин, а лише 10 секунд. 

Ігнорувати закладеність носа Дмитро Пилюпюк не радить. Півтора року тому до нього на прийом прийшов чоловік зі скаргою на храп ("а точніше його привела дружина"). Пацієнт регулярно протягом трьох (!) років застосовував судиннозвужуючі краплі і нарешті "дозрів" до хірургічного лікування. З'ясувалося, що у цього чоловіка – велика пухлина, яка займала всю порожнину носа носоглотку і поширювалася до основи черепа та (частково) у структури головного мозку. Крім проблем із диханням та головним болем, який постійно наростав, вона ніяк не проявлялася. 

"Чим менші такі новоутворення, тим легше підібрати правильну тактику лікування", - наголошує лікар. "Операції з їх видалення проводимо спільно з нейрохірургами. Видаляємо через ніс, що є менш травматичним для пацієнта", - розповідає спеціаліст.

Ще однією проблемою, з якою доволі часто пацієнти звертаються у клініку VIRTUS, є порушення голосу. "Стани, які гірше піддаються корекції і виникають переважно після операцій на шиї, зокрема на щитоподібній залозі – це порушення рухливості голосових зв’язок. Для того, щоб був повноцінний звучний голос, зв’язки повинні змикатися. Потік повітря, який піднімається з легень у трахею, примушує їх вібрувати. Якщо одна зі зв'язок відведена вбік, повітря проходить, викликаючи слабку вібрацію голосових зв'язок. Тому якщо при огляді ми бачимо, що одна голосова зв’язка не рухається, а інша – рухається, розуміємо, що протилежну голосову зв’язку необхідно підтягти до середньої лінії. Це можна зробити або за допомогою імплантації, або за рахунок введення наповнювача голосової зв’язки, який збільшить цю зв’язку в об’ємі. Це може бути штучний наповнювач або власні тканини пацієнта (жир)", - пояснює Дмитро Пилипюк. 



Крім дорослих пацієнтів, у клініці надають допомогу також і дітям.
 
Найбільш рутинні операції у дітей – видалення аденоїдів і мигдалин та шунтування барабанних перетинок. 

"Видалення проводиться різними способами. Зазвичай використовуємо або шейвер, або холодно-плазмову каблацію, яка дозволяє не зрізати, а поступово випарювати тканини, за рахунок чого вдається уникнути кровоточивості", - зазначає лікар. 

У рішенні видаляти аденоїди чи ні, потрібно відштовхуватися від того, як вони поводяться. "Якщо аденоїд став надто великим і створює стійкі порушення носового дихання, то потрібно видаляти. Аденоїди можуть викликати проблеми зі слухом. Потрібно оцінити, як довго дитину це турбує. Отит, який виник один раз, не вимагає термінового видалення аденоїдів, - наголошує Дмитро Пилипюк. – А от якщо це стає тенденцією, то виникає питання: а, можливо, буде простіше без аденоїдів у цьому випадку, ніж з постійними отитами і хронічним зниженням слуху? Постійне зниження слуху, особливо у віці з двох до трьох років, негативно відображається на розвитку дитини, бо якщо дитина погано чує, правильне мовлення у неї не сформується". 

А що ж із мигдалинами?

Якщо вони постійно запалюються (було сім гнійних ангін за рік або п’ять, але два роки поспіль чи три ангіни, але протягом трьох років), це – абсолютне показання до видалення. "Якщо є ознаки ревматизму, якщо виникає паратонзилярний абсцес (мигдалина замість того, щоб стримувати інфекцію, пропускає її в оточуючі тканини), то її також доцільно видалити. Є т. зв. відносні показання. Часто дорослі пацієнти кажуть, що ангін у них ніколи не було, немає ознак ревматизму і ніколи не було паратонзилярних абсцесів, але у мигдалинах постійно щось збирається, є неприємний запах і через це людина невпевнена у собі. У цьому випадку їх можна видалити, а можна не видаляти. Це залежить від побажань пацієнта. Можна просто постійно промивати", - каже фахівець клініки VIRTUS. 

У клініці проводять також заміну барабанних перетинок, які вже не виконують звукопровідної функції. "Якщо перфорація барабанної перетинки є тривалою, то є ймовірність виявити ще й порушення ланцюжка слухових кісточок. У такому випадку, крім заміни барабанної перетинки, необхідно замінити ще й їх. Також може утворитися псведоновоутворення – холестеотома. Його також слід видалити", - пояснює Дмитро Пилипюк. 

Головне, на чому акцентує лікар, - не можна задавнювати проблеми Якщо є стійкі проблеми, які турбують довше двох тижнів, необхідно обов’язково проконсультуватися з ЛОРом. 

Хочете дізнатися більше про сучасні методики хірургічного та амбулаторного лікування захворювань ЛОР-оргнаів, запрошуємо до перегляду програми PROЗдоров'я:
 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.17
    Купівля 41.17
    Продаж 41.69
  • EUR
    Купівля 43.01
    Продаж 43.8
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
10:08
У Великій Британії заявили, що РФ намагається використовувати ШІ для атак на інфраструктуру
10:07
Оновлено
новини Львівщини
Росіяни зранку атакували Харків: зайнялася пожежа, є постраждалі
10:06
Оновлено
ППО
РФ запустила групи БПЛА по Україні: у Запоріжжі - постраждав підліток
10:03
Лілу45 та Галич з O.Torvald презентували спільну пісню
10:02
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Війська виводять з двох кишень, які ворог хотів перетворити на пастки: Згурець про Курахівський напрямок
10:01
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракетне балансування України та Росії та солідарність Європи, яка не повинна похитнутися в епоху Трампа. Акценти світових ЗМІ 25 листопада
10:00
OPINION
Путін вірить, що Захід віддасть йому Україну на поталу
09:58
Оновлено
У Вільнюсі на житловий будинок упав вантажний літак: загинув пілот
09:32
Енергетика
У Харкові створюють "енергетичний острів", щоб децентралізувати систему енергозабезпечення
09:28
У міноборони Тайваню заявили, що Китай знову запустив повітряну кулю після піврічної перерви
09:11
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
Погодні умови не зупиняють ворога: офіцер 59-ї ОМБр Цехоцький про Покровський напрямок
09:02
Ракети KN-23/KN-24, які КНДР передала Росії
"Містить компоненти з п'яти країн": ГУР розповіло, з чого складаються ракети KN-23/KN-24, які КНДР передала Росії
08:45
Хезбола, Ліван
"Може статися протягом кількох днів": ізраїльський посол у США заявив, що Ізраїль та "Хезболла" близькі до підписання угоди про перемир'я
08:45
Пресреліз
Моя прекрасна колонізація - обкладинка документального фільму
Культурний аншлюс України: вийшов фільм "Моя прекрасна колонізація", про те як серіали та шоубіз перетворювали українців на росіян
08:36
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За добу на фронті сталося 217 боєзіткнень: найактивніші росіяни на Курахівському напрямку
08:35
Оновлено
Румунія, прапор Румунії
Вибори в Румунії: перемогу в першому турі здобув антизахідний кандидат Калін Георгеску
08:00
OPINION
Найстрашніша зима завжди та, що попереду
07:56
Розбита техніка окупантів
За добу війни в Україні росіяни втратили 6 танків, 22 артсистеми та 1610 військових
07:50
Російські військові
Російські війська просуваються значно швидше, ніж протягом усього 2023 року, - ISW
07:50
Ексклюзив
свічка
Росіяни заборонили вшановувати пам'ять жертв Голодоморів на окупованій Херсонщині, - голова пресофісу ОВА
07:11
ізраїльський авіаудар по Бейруту
"Хезболла" випустила по Ізраїлю близько 250 ракет і безпілотників. ЦАХАЛ вдарив у відповідь
06:29
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі два кораблі: один носій "калібрів"
06:15
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Чинна і майбутня адміністрації США тісно співпрацюють щодо питань нацбезпеки, - наступник Саллівана
05:40
Росія з КНДР
Війська КНДР уже мали бої з ЗСУ, - очільник Генштабу
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
Більше новин