Ніс не дихає? Причиною може бути викривлена носова перегородка або… злоякісна пухлина

Зоряна Круль
13 жовтня, 2021 середа
16:53

Коли "ніс не дихає", це – не просто незручність. Навіть якщо причина криється у викривленій носовій перегородці, а не злоякісному новоутворенні (бо і таке не можна виключати), це – серйозна проблема, яка у майбутньому може призвести до гаймориту, отиту, хронічної втоми, частих головних болей, розладів сну та апное. Як ефективно її вирішити? Чи завжди у таких випадках потрібно робити операцію?

Лікар-отоларинголог вищої категорії Інституту VIRTUS, член Американської академії отоларингології та хірургії голови і шиї Дмитро Пилипюк розповідає: коли у клініку звертається пацієнт зі скаргами на постійну закладеність носа, фахівці такого пацієнта оглядають і вже за результатами огляду вирішують, що з його проблемою робити далі. Викривлені носові перегородки, якщо вони не створюють проблем, не оперують. 

"Судиннозвужуючі препарати дозволяють швидко звільнити дихання, але причина, чому ніс закладений залишається, - пояснює лікар. - Часто це – алергічний риніт або деформація носової перегородки. Рідше – хронічний поліпозний риносинусит, що є наслідком розростання поліпів у носі, а також новоутворення у порожнині носа (доброякісні та, на жаль, злоякісні)". 

Дмитро Пилипюк заспокоює: всі операції на ЛОР-органах, які проводяться у клініці VIRTUS, є "витонченими й елегантними": "(Застосовуючи сучасне обладнання й методики. –Ред.), можемо проникнути у всі вісім носових пазух, у тому числі гайморову й лобну без жодних надрізів ззовні! Раніше розкрити лобну пазуху без зовнішнього розрізу було неможливо". Попри те, що операція, приміром, з приводу хронічного поліпозного риносинуситу є тривалою і доволі агресивною, після неї немає синців та інших змін зовнішнього вигляду і пацієнт уже на наступний день йде додому. Слизова порожнини носа відновлюється протягом півтора місяців. 



Багато хто боїться тампонів, долоту й молотка. Ці інструменти, зауважує спеціаліст клініки, можна використовувати, наприклад, щоб забрати крупні фрагменти кісток, але зазвичай у цьому немає необхідності. Зараз це можна зробити ендоскопічними кусачками або ж за допомогою бору, акуратно зашліфувавши кісточку, що є менш травматичним. У клініці не використовують марлевих тампонів. Замість них - спеціальні поролонові губки, які розбухають у носі. Їхнє видалення займає не 5-10 хвилин, а лише 10 секунд. 

Ігнорувати закладеність носа Дмитро Пилюпюк не радить. Півтора року тому до нього на прийом прийшов чоловік зі скаргою на храп ("а точніше його привела дружина"). Пацієнт регулярно протягом трьох (!) років застосовував судиннозвужуючі краплі і нарешті "дозрів" до хірургічного лікування. З'ясувалося, що у цього чоловіка – велика пухлина, яка займала всю порожнину носа носоглотку і поширювалася до основи черепа та (частково) у структури головного мозку. Крім проблем із диханням та головним болем, який постійно наростав, вона ніяк не проявлялася. 

"Чим менші такі новоутворення, тим легше підібрати правильну тактику лікування", - наголошує лікар. "Операції з їх видалення проводимо спільно з нейрохірургами. Видаляємо через ніс, що є менш травматичним для пацієнта", - розповідає спеціаліст.

Ще однією проблемою, з якою доволі часто пацієнти звертаються у клініку VIRTUS, є порушення голосу. "Стани, які гірше піддаються корекції і виникають переважно після операцій на шиї, зокрема на щитоподібній залозі – це порушення рухливості голосових зв’язок. Для того, щоб був повноцінний звучний голос, зв’язки повинні змикатися. Потік повітря, який піднімається з легень у трахею, примушує їх вібрувати. Якщо одна зі зв'язок відведена вбік, повітря проходить, викликаючи слабку вібрацію голосових зв'язок. Тому якщо при огляді ми бачимо, що одна голосова зв’язка не рухається, а інша – рухається, розуміємо, що протилежну голосову зв’язку необхідно підтягти до середньої лінії. Це можна зробити або за допомогою імплантації, або за рахунок введення наповнювача голосової зв’язки, який збільшить цю зв’язку в об’ємі. Це може бути штучний наповнювач або власні тканини пацієнта (жир)", - пояснює Дмитро Пилипюк. 



Крім дорослих пацієнтів, у клініці надають допомогу також і дітям.
 
Найбільш рутинні операції у дітей – видалення аденоїдів і мигдалин та шунтування барабанних перетинок. 

"Видалення проводиться різними способами. Зазвичай використовуємо або шейвер, або холодно-плазмову каблацію, яка дозволяє не зрізати, а поступово випарювати тканини, за рахунок чого вдається уникнути кровоточивості", - зазначає лікар. 

У рішенні видаляти аденоїди чи ні, потрібно відштовхуватися від того, як вони поводяться. "Якщо аденоїд став надто великим і створює стійкі порушення носового дихання, то потрібно видаляти. Аденоїди можуть викликати проблеми зі слухом. Потрібно оцінити, як довго дитину це турбує. Отит, який виник один раз, не вимагає термінового видалення аденоїдів, - наголошує Дмитро Пилипюк. – А от якщо це стає тенденцією, то виникає питання: а, можливо, буде простіше без аденоїдів у цьому випадку, ніж з постійними отитами і хронічним зниженням слуху? Постійне зниження слуху, особливо у віці з двох до трьох років, негативно відображається на розвитку дитини, бо якщо дитина погано чує, правильне мовлення у неї не сформується". 

А що ж із мигдалинами?

Якщо вони постійно запалюються (було сім гнійних ангін за рік або п’ять, але два роки поспіль чи три ангіни, але протягом трьох років), це – абсолютне показання до видалення. "Якщо є ознаки ревматизму, якщо виникає паратонзилярний абсцес (мигдалина замість того, щоб стримувати інфекцію, пропускає її в оточуючі тканини), то її також доцільно видалити. Є т. зв. відносні показання. Часто дорослі пацієнти кажуть, що ангін у них ніколи не було, немає ознак ревматизму і ніколи не було паратонзилярних абсцесів, але у мигдалинах постійно щось збирається, є неприємний запах і через це людина невпевнена у собі. У цьому випадку їх можна видалити, а можна не видаляти. Це залежить від побажань пацієнта. Можна просто постійно промивати", - каже фахівець клініки VIRTUS. 

У клініці проводять також заміну барабанних перетинок, які вже не виконують звукопровідної функції. "Якщо перфорація барабанної перетинки є тривалою, то є ймовірність виявити ще й порушення ланцюжка слухових кісточок. У такому випадку, крім заміни барабанної перетинки, необхідно замінити ще й їх. Також може утворитися псведоновоутворення – холестеотома. Його також слід видалити", - пояснює Дмитро Пилипюк. 

Головне, на чому акцентує лікар, - не можна задавнювати проблеми Якщо є стійкі проблеми, які турбують довше двох тижнів, необхідно обов’язково проконсультуватися з ЛОРом. 

Хочете дізнатися більше про сучасні методики хірургічного та амбулаторного лікування захворювань ЛОР-оргнаів, запрошуємо до перегляду програми PROЗдоров'я:
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
18 квітня
18:44
Балтійське море
"Cтворить екологічний хаос": очільник МЗС Швеції про переспрямування нафтових танкерів РФ через Балтійське море
18:34
TikTok
TikTok заблокував 24 профілі, які поширювали пропаганду РФ: серед них - сторінки Шарія, Дубінського та Панченко
18:31
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:25
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського
18:04
OPINION
Віктор Каспрук
Нова гра Ірану: чи буде відповідь Ізраїлю?
17:59
Кривий Ріг, російська атака, обстріл
Громади чотирьох областей України отримають техніку для розчищення завалів
17:49
Північний потік 2
Страховики відмовились платити оператору "Північного потоку" за пошкодження газогону
17:48
МВФ
Цьогоріч Україні потрібно $42 млрд для бюджетної підтримки, - очільниця МВФ Георгієва
17:46
У Києві відновиться платне паркування. Деталі
17:43
ракета
Україна – в ОБСЄ: 97% російських атак спрямовані на цивільну інфраструктуру
17:31
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль попередив про ймовірність Третьої світової війни, якщо Україна програє РФ
17:29
Шахтар
"Зоря" у меншості дала бій "Шахтарю" в УПЛ
17:27
Іран
США та Британія ввели санкції проти Ірану через масовану атаку на Ізраїль
17:24
Очільника ГО "Російська громада Полтавщини" засудили до 15 років
17:21
Ексклюзив
ППО
Був знищений ворожий вузол ППО: Defense Express про удар по військовому аеродрому в Джанкої
17:15
Гітанас Науседа
Президент Литви Науседа назвав неприйнятними подвійні стандарти у допомозі Ізраїлю та Україні
17:10
генерал Мартін Херем
Командувач Сил оборони Естонії переконаний у перемозі над Росією у разі її агресії проти Таллінна
17:10
На фото: DZIDZIO, Тарас Тополя та Олександр Пономарьов презентували спільну пісню
DZIDZIO, Тарас Тополя та Олександр Пономарьов презентували спільну пісню
17:03
малюнок, діти
Україна повернула з окупації двох підлітків з Херсонщини
16:57
Ексклюзив
На Львівщині запустили нову сонячну електростанцію
Сонячні електростанції можуть додавати в енергосистему до 30% потужності, – голова енергетичного комітету ВР Герус
16:55
На фото: Мартін Скорсезе
Леонардо Ді Капріо може зіграти Френка Сінатру в новому фільмі Мартіна Скорсезе
16:52
Грузія акції протестів
МЗС відреагувало на заяви прем'єра Грузії, що закон про "іноагентів" захистить Тбілісі від "українізації"
16:48
Данія
Данія стане першою державою, яка закупить зброю для ЗСУ в українських виробників, - Камишін
16:31
Ексклюзив
вимкнення електроенергії
"Знищити 10 тис. сонячних електростанцій дуже важко": віцеканцлер Німеччини Габек запропонував спосіб протидіяти енергетичному терору РФ
16:23
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Чалий пояснив, чому позиція Китаю щодо запрошення Москви на Глобальний саміт миру є слабкою
16:12
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Стало відомо, хто транслюватиме Євро-2024 в Україні
16:00
OPINION
Зоя Казанжи
Телемарафон як кіно абсурду
15:58
Оновлено
Німеччина
Німеччина викликала російського посла через викриття двох шпигунів РФ
15:57
Мирослав Куєк
Помер український журналіст та літератор, батько Ані Лорак Мирослав Куєк
15:57
"Інструмент виживання": міністр енергетики наголосив на необхідності нарощування "зеленої" генерації
15:40
Ексклюзив
Дмитро Капранов
У Києві попрощалися з істориком, письменником і громадським діячем Дмитром Капрановим
15:30
війна з Росією нафта ППО безпілотник
Експорт російського дизельного палива впав на 25% після атак безпілотників на НПЗ, - Bloomberg
15:23
Прапор Словаччини
"Не можемо змиритися": словаки збирають гроші на снаряди для України, бо їхній уряд не підтримав ініціативу Чехії
15:21
В Укренерго розповіли, чи планують відключення електроенергії для побутових споживачів
15:14
Ексклюзив
ядерна зброя росії
Що більше Європа демонструє страх перед ядерною зброєю, то ближче РФ до її застосування, - військовий ЗСУ, експерт з нацбезпеки Варченко
15:10
вибух
На Чернігівщині росіяни атакували авто хлібокомбінату: у водія контузія
15:01
САУ "Богдана"
Зеленський: у квітні ОПК України вперше видасть одразу 10 САУ "Богдана", у травні буде ще більше
15:00
Пресреліз
Микола Тарасюк
Хороші оцінки в обмін на мерч: учитель інформатики з Житомира взяв головну відзнаку премії "Ранкові зори"
14:43
В Україні судитимуть співробітника ФСБ, який 86 діб катував жителя Харківщини
14:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 18 квітня: скільки коштують долар, євро та злотий
Більше новин