Огляд

Ордер на арешт Путіна та реакція РФ, лідер Китаю їде до Москви, Зеленський проти виходу з Бахмута. Світові ЗМІ про Україну 17 березня

17 березня, 2023 п'ятниця
21:01

Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна, а Кремль назвав це "безглуздим", лідер Китаю Сі Цзіньпін їде до Москви, а президент ВОлодимир Зеленський проти закликів покинути Бахмут

Зміст

Про це і не тільки світові ЗМІ писали 17 березня:

The New York Times

Міжнародний кримінальний суд у п’ятницю видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна за військові злочини, заявивши, що він несе індивідуальну кримінальну відповідальність за викрадення та депортацію українських дітей після вторгнення Росії минулого року. 

Видання пише, що найвищий лідер Китаю Сі Цзіньпін наступного тижня поїде до Росії, щоб зустрітися з президентом Володимиром Путіним під час візиту, який може мати широкі наслідки для війни Москви в Україні та проблемних відносин між Пекіном і Вашингтоном. Очікується, що пан Сі здійснить державний візит до Росії з понеділка по середу. Це буде його перший візит до Росії після того, як країна почала повномасштабне вторгнення в Україну більше року тому. Також повідомляється, що лідер Китаю поговорить з президентом Володимиром Зеленським. 

Тим часом США заявили, що виступають проти пропозиції Китаю щодо негайного припинення вогню між Росією та Україною, оскільки це зміцнить позицію військ президента РФ Володимира Путіна. Речник Ради нацбезпеки Джон Кірбі зауважив, що "припинення вогню зараз знову є фактично ратифікацією російського завоювання". 

Зазначається, що уряд Словаччини ухвалив рішення про надсилання 13 винищувачів радянського виробництва в Україну, через день після подібної заяви президента Польщі, що свідчить про можливий значний перехід союзників по НАТО у збільшенні поставок зброї для Києва.

Разом з тим журналісти підкреслюють, що українські льотчики-винищувачі допомогли утримати Росію від контролю над небом над полем бою в річній війні. Але факт залишається фактом: російські військово-повітряні сили перевершують українські, а їхні пілоти мають набагато кращі технології. Додавання понад десятка винищувачів МіГ радянської розробки з Польщі та Словаччини допоможе Україні, але українські офіційні особи та військові аналітики очікують на F-16.

NYT пише, що авіакомпанії США, яким заборонено влітати в повітряний простір Росії, намагаються обмежити конкурентів. Через війну в Україні американським авіакомпаніям доводиться виконувати довгі рейси до та з Азії, надаючи перевагу іноземним конкурентам, які літають за тими ж маршрутами. Тому активізують лобістську кампанію на Капітолійському пагорбі та в Білому домі, щоб вирішити проблему, яка зростає: вони втрачають бізнес тоді як іноземні конкуренти можуть перевозити пасажирів між Сполученими Штатами та Азією швидше і дешевше.

Пропонується стаття про те, як в’януть мрії про мир і кошмари розквітають у сні України. Журналісти розповідають, як війна впливає на психологічний стан українців і як це впливає на сни. У нещодавньому онлайн-опитуванні 70% українців повідомили, що їм снилася війна, а 30% сказали, що бачили смерть уві сні. Психологи кажуть, що яскраві сни є звичайною реакцією на серйозні зміни в житті, і українці, ймовірно, все ще бачитимуть сни про війну ще довго після закінчення бойових дій. Люди, які бачили бої чи руйнування, часто знову переживають цю травму уві сні.

The Washington Post

Командир батальйону 46-ї десантно-штурмової бригади, підполковник, позивний Купол, який дав інтерв’ю The Washington Post, описуючи, як погано навчені війська послаблюють позиції України на полі бою, залишив свою посаду цього тижня після того, як, за його словами, начальство знизило його в посаді через його зауваження. Видання пише, що військовий вирішив висловитися, незважаючи на ризики, сподіваючись, що Сполучені Штати забезпечать кращу підготовку українських солдатів, у тому числі тих, хто пішов у бій, не знаючи, як кинути гранату чи поводитися зі зброєю. Тоді він сказав, що деякі залишили свої позиції під час російського обстрілу.

Йдеться про те, що Росія використовує флот старих, погано застрахованих танкерів, щоб обійти санкції Заходу щодо свого викопного палива, викликаючи побоювання щодо потенційно катастрофічної аварії або розливу нафти, оскільки Кремль працює над фінансуванням свого вторгнення в Україну, заявили політики та захисники навколишнього середовища.

Видання аналізує, як вторгнення США в Ірак, що сталося 20 років тому, висить над війною в Україні. Зокрема, зазначається, яке це має відношення для України, адже для офіційних осіб у Китаї та Росії, де-факто супротивників Сполучених Штатів, війна в Іраку є легким прецедентом, який можна легко висунути, щоб знищити тезу Вашингтона, яким би корисливим і цинічним це не було. Крім того, багато видатних діячів США, які колись підтримували вторгнення в Ірак, тепер кажуть, що це була дорога помилка. 

Також оглядачі медіа кажуть про те, що збиття американського безпілотника російськими винищувачами над Чорним морем у вівторок переросло в дипломатичний інцидент і посилило занепокоєння щодо потенційної ескалації війни в Україні у прямий конфлікт між двома супердержавами. Цей інцидент також пролив світло на факт геополітики, якому часто приділяється мало уваги: ​​тісні розмови, іноді жахливі, між американськими та російськими літаками не є чимось незвичайним.

А міністр оборони РФ Сергій Шойгу нагородив державними нагородами пілотів, які збили американський безпілотник. За даними його міністерства, пілоти завадили безпілотнику "порушити" повітряний простір російської військової діяльності в Україні. Однак офіційні особи США заявили, що дрон летів над міжнародними водами Чорного моря, коли його збили, і вони оприлюднили кадри зіткнення.

Politico

Зростають сумніви щодо доцільності утримувати зруйноване прифронтове місто Бахмут від невпинних російських нападів, зауважує видання. Але президент України Володимир Зеленський наполягає на тому, що його вище командування є єдиним у збереженні виснажливої ​​оборони, яка тягнеться місяцями. Утримання Бахмута мало сенс, поки Росія зазнавала набагато більших втрат, пише медіа, але логіка відкладати його тепер під питанням.

The Guardian

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі висунув звинувачення президенту Росії Володимиру Путіну та уповноваженій у справах дітей Марії Львовій-Бєловій у масовому викраденні українських дітей. Це означає, що зараз на Путіна видано міжнародний ордер на арешт, що свідчить про швидкість, з якою міжнародна юридична спільнота переслідувала звинувачення у військових злочинах під час вторгнення Росії в Україну, зазначає видання. Це перші справи, порушені МКС після того, як його прокурори розпочали розслідування військових злочинів, злочинів проти людяності та геноциду в Україні з минулого лютого. Більше про те, що відомо про викрадених українських дітей, скільки їх і де вони зараз, читайте тут.

Разом з тим, британське ЗМІ пише, що його джерела в Міжнародному кримінальному суді вважають, що зараз "дуже малоймовірно", що Володимир Путін поїде до будь-якої країни, яка зараз підтримує Україну. Вони зазначили, що якщо він це зробить, йому загрожує арешт. 

А в Росії назвала ордер на арешт Путіна "безглуздим". За словами речниці МЗС РФ Марії Захарової, рішення Міжнародного кримінального суду не мають жодного значення для їх країни, в тому числі з юридичної точки зору. Бо Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду і не несе за ним жодних зобов'язань. 

Крім того, Human Rights Watch зазначила, що рішення МКС видати ордер на арешт Володимира Путіна є "тривожним дзвінком для інших, хто вчиняє зловживання або приховує їх". А верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив, що рішення МКС видати ордер на арешт Путіна "є початком процесу притягнення до відповідальності".

Комендантську годину на час війни в Києві скоротять на годину для активізації бізнесу, оскільки столиця України намагається повернутися до нормального життя після російського вторгнення, а останній крок має намір підняти бізнес, кажуть журналісти. 

Пропонується колонка доцентки кафедри політології Університету Торонто Ольги Чиж яка вважає, що Путін уможливлює спосіб життя російської еліти – поки вони не втратять віру, мало надії на мир. Поліпшення націлювання на незаконно здобуте багатими росіянами за кордоном у поєднанні з військовими поразками може похитнути їхню лояльність. 

Кремль також погрожує знищити всі винищувачі, які нададуть Україні союзники, відповідаючи на обіцянки Польщі та Словаччини допомогти Україні літаками МіГ-29. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що обіцяні літаки є ще одним прикладом того, що члени НАТО "підвищують рівень своєї прямої участі в конфлікті".

Також в РФ вкотре заявили, що продовжують Чорноморську зернову угоду на 60 днів, повторюючи попередні заяви міністерства закордонних справ. У свою чергу Україна повідомляла, що угода, термін дії якої незабаром закінчується, має бути продовжена в повному обсязі згідно з існуючими умовами, які передбачають продовження мінімум на 120 днів.

CNN

Повідомляється, що за твердженнями української розвідки, Росія створила потужне оборонне угруповання на анексованій території Криму. Заступник начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький заявив, що "росіяни створили угруповання оборони на тимчасово окупованому півострові Крим і готуються до оборонних дій".

Американські офіційні особи заявили, що будуть уважно стежити за ознаками того, що Китай просувається вперед у постачанні зброї Росії під час саміту між президентом Китаю Сі та президентом Росії Володимиром Путіним наступного тижня. Зауважується, що сам саміт не став несподіванкою для Білого дому, оскільки надходили повідомлення, що така зустріч може тривати тижнями. Тим не менш, залишаються глибокі побоювання, що "безмежне" партнерство, яке Сі та Путін закріпили під час попередніх зустрічей, може поглибитися під час особистих переговорів.

Видання пише про секретний план, розроблений російською службою безпеки – ФСБ, де детально описуються варіанти дестабілізації Молдови, включаючи підтримку проросійських груп, використання православної церкви та погрозу припинення постачання природного газу. Імовірно, що документ був розроблений, щоб запобігти крену Молдови на Захід, який передбачає тісніші відносини з НАТО та заявку на вступ до Європейського Союзу. У ньому неодноразово згадується про важливість запобігання вступу Молдови в НАТО.

План був отриманий і вперше оприлюднений консорціумом ЗМІ, а написаний, скоріше за все, у 2021 році Управлінням транскордонного співробітництва ФСБ. Його назва – "Стратегічні цілі Російської Федерації в Республіці Молдова". У документі викладено 10-річну стратегію залучення Молдови, колишньої радянської республіки, затиснутої між Україною та Румунією, у сферу впливу Росії.

BBC

У контексті видачі Міжнародним кримінальним судом ордеру на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Росії Марії Львової-Бєлової, видання аналізує, що таке військовий злочин, у яких злочинах звинувачують цих двох осіб та як можна переслідувати військові злочини. 

Gazeta Wyborcza

На тлі заяви Кирила про "потоптання релігійних свобод українців" Папа Римський Франциск довірив Пресвятій Богородиці "мученицький народ України", після чого зажадав звільнити "православних монахинь" з Печерської Лаври в Києві, яких українська влада нібито хоче вигнати. "Я закликаю всі сторони війни поважати релігійні місця. Посвячені сестри, богопосвячені люди, незалежно від віросповідання, є підтримкою для народу Божого", – сказав Папа.

Журналісти розповідають, що відбувається з українськими учнями в польських школах. "Не на зборах, де співають українські пісні, ти показуєш колегам з України, що їм тут раді. Запросіть їх до себе додому, пограйте з ними в баскетбол", - сказав дипломат Ришард Шнепф під час студентської дискусії в Сенаті. Гірко звучали розповіді студентів з України. 

Російський президент зажадав від бізнесменів привезти гроші з податкових гаваней і витратити їх на поліпшення життя росіян. Водночас він домовлявся з ними про додатковий податок, щоб заповнити дірку в російському бюджеті цього року. Володимир Путін зустрівся з Російським союзом промисловців і підприємців (РСПП), найбільшим і найвпливовішим російським бізнес-об'єднанням. 

Також йдеться про те, чому Спілка письменників України хоче ліквідувати київський музей автора "Майстра і Маргарити" Михайла Булгакова. Можна сказати, що історія зробила повне коло і "Майстер і Маргарита" Михайла Булгакова знову в списку. Це мало статися в Україні понад два роки тому за рішенням Держкомтелерадіо. 

Пропонується аналіз, чи може влітку завершитися війна в Україні. Поки тривають важкі бої за Бахмут, Україна поспішає готувати сили до контрнаступу. Скільки триватиме війна, може залежати від її перебігу. Британська військова розвідка в п'ятничному звіті повідомляє, що поточні наступальні можливості російської армії вичерпані. Такий стан збережеться до оновлення особового складу військ фронту та поповнення озброєння та боєприпасів. Винятком є ​​Бахмут, де росіяни досі намагаються захопити місто.

Росіяни перетворюють дешеві цивільні безпілотники з Китаю на невеликі бомбардувальники. Китайські приватні компанії також постачають до Росії бронежилети та гвинтівки. Кілька днів тому безпілотник "Мугін-5" пролетів на такій малій висоті, що українським військовим не склало труднощів збити його зі звичайних автоматів АК-47. Безпілотний літальний апарат розбився під Слов'янськом. До нього була прикріплена 20-кілограмова вибухівка. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
26 листопада
20:00
OPINION
Нова атака на Екопарк Совські ставки. Що відбувається
19:54
G7
Країни G7 планують розпочати перерахування Україні кредиту в $50 млрд до кінця року
19:53
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація ввечері 26 листопада
19:50
"Атеш", листівки партизан
Партизани у Ленінградській області розвішують листівки, аби зірвати мобілізацію в армію РФ
19:27
НАТО
У НАТО запевнили, що удар РФ експериментальною балістичною ракетою по Дніпру не вплине на допомогу Україні
19:15
смертна кара
У Китаї ексочільника одного з найбільших банків світу засудили до смертної кари
19:02
Прапор США
У Британії над авіабазами США помітили невідомі безпілотники
18:57
Карл Негаммер
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як майданчик для перемовин між Україною та РФ
18:53
Катрін Кнайсль і Володимир Путін
Ексочільниця МЗС Австрії, яка переїхала до Росії, викладатиме в Рязанському держуніверситеті
18:49
Марино Пушич
"Взимку сяду з клубом за стіл переговорів": тренер "Шахтаря" заявив, що може покинути Україну
18:35
Ексклюзив
Володимир Путін
З 1 березня 2025 року українських переселенців депортуватимуть з РФ, - правозахисник Лисянський
18:32
Окупанти атакували Суми з РСЗВ: є загиблі, під завалами шукають людей
18:27
Норвегія
Норвегія наступного року збільшить допомогу Україні до $2,7 млрд
18:20
вогонь, полум'я, пожежа
Невідомі погрожують підірвати низку установ в Україні, листи з погрозами розіслали журналістам
18:14
на фото машина для розмінування
"Інноваційна харківська розробка": Синєгубов презентував нову машину для розмінування
18:09
Ексклюзив
мобілізація
Людина потрапляє на посаду, яку може обрати самостійно, - підполковник Авраміч про переваги рекрутингу
18:08
Литва прапор
Литва вручила дипломату РФ ноту протесту через воєнні злочини проти України
18:06
перейменування вулиць
У Києві припинили прийом заяв на перейменування вулиць на честь загиблих військових
18:03
Ексклюзив
Юрій Бойко
"Цей перелік неповний": головред руху "Чесно" Саліженко про позбавлення зрадників держнагород
18:00
OPINION
Путін vs Каддафі в перегонах з авіатероризму
17:58
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни намагаються прорвати оборону ЗСУ та закріпитись уздовж річки Жеребець на Донеччині, - DeepState
17:55
Ексклюзив
російська балістична ракета "Сармат"
РФ випустила по Україні 200 балістичних ракет за рік, і це не піковий показник: Defense Express про стратегію застосування повітряних цілей
17:35
ЗСУ
Українські захисники відкинули окупантів від Купʼянська, - ОСУВ "Хортиця"
17:34
електроенергія, графіки відключень
Енергетики 27 листопада застосовуватимуть в Україні одну чергу відключень
17:27
Білорусь за два роки поставила Росії мікросхеми для винищувачів і ракет на $125 млн, частина з них західного виробництва
17:24
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
"S.T.A.L.K.E.R. 2" потрапив у трійку найпопулярніших ігор на Xbox
17:24
Обстріл Нової Каховки 26 листопада
Війська РФ обстріляли окуповану Нову Каховку: є загиблі та поранені
17:22
гривня тисяча гривень
Запорізька область отримала додаткові 203 млн грн на фортифікації
17:22
На фото: Кіра Найтлі
Кіра Найтлі пояснила, чому не повернеться до зйомок у франшизах після "Піратів Карибського моря"
17:15
Марк Рютте
Державам НАТО потрібно змінити траєкторію війни РФ проти України, - Рютте
17:11
У Києві зносять історичну садибу Зеленських
Знесення садиби Зеленських у Києві: суд визнав руйнування законним
16:53
Федір Веніславський
"Шкодять інтересам нацбезпеки", – Веніславський про заяви щодо необхідності розформувати ТЦК
16:44
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
З початку доби на фронті відбулося 143 боєзіткнення, росіяни найактивніші на Покровському напрямку
16:39
Ізраїль готується підписати угоду про тимчасове припинення вогню з "Хезболлою"
16:34
Ілля Забарний, АПЛ, Борнмут
Футболіст збірної України близький до трансферу в "Манчестер Сіті", - ЗМІ
16:27
Олаф Шольц
Неприємна, але потрібна розмова: Шольц про перший телефонний дзвінок Путіну після дворічної перерви
16:14
Волинські сапери розміновують Донеччину
Уряд спростив сертифікацію операторів із розмінування: тепер заявки можна подавати через Дію
16:10
Благословив "приєднання" Херсона до РФ і втік до Криму: клірика УПЦ МП засудили до 15 років тюрми за держзраду
16:02
на фото перше укриття, на яке збирали через UNITED24
В Україні відкрили перше укриття, облаштоване коштом United24
16:01
військові навчання
Проводити військові навчання в Європі значно ефективніше, ніж в Україні, – генерал-майор Фройдинг
Більше новин