Програма "Школа офлайн": які зміни чекають на учнів та вчителів у майбутньому

3 вересня, 2024 вiвторок
12:10

У зв’язку з війною та пандемією COVID-19, українська система освіти зазнала значних випробувань, що призвели до серйозних освітніх втрат серед учнів. Нова ініціатива має відновити доступ всім учням до якісної освіти

Зміст

"Школа офлайн" - це складова наказу МОН №850 від 13 червня 2024 року "Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні". Повноцінне впровадження ініціативи планується на вересень 2025 року

Згідно з даними дослідження PISA-2022, школярі відстають у навчанні на 1,5 - 2,5 року, якщо порівнювати з однолітками з інших країн. Відсутність належної соціалізації та обмежений доступ до технологій лише поглибили цей розрив. Дистанційне навчання стало вимушеним кроком, але воно не вирішує всіх проблем, зокрема не гарантує безпеки під час повітряних тривог.

Щоб подолати ці виклики, Міністерство освіти і науки України спільно з віцепрем’єр-міністром з інновацій та міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим розробило нову комплексну політику під назвою "Школа офлайн". Її головною метою є повернення до безпечного навчання школярів офлайн, а в тих випадках, де це не можна здійснити з безпекових чи інших міркувань, покращити дистанційні формати.

Україна зазнала значних освітніх втрат, і ключова передумова для підвищення якості освіти — доступ дітей до безпечного очного навчання. Саме тому ми впроваджуємо комплексну політику "Школа офлайн", ціль якої повернути приблизно 300 000 учнів за шкільні парти, — розповідає Михайло Федоров.

Ця політика враховує специфічні потреби різних категорій учнів: від переміщених школярів та дітей на тимчасово окупованих територіях, до тих, хто перебуває за кордоном. Одним із ключових аспектів є підтримка вчителів, які, завдяки новій стратегії, зможуть сконцентрувати увагу на роботі з певною категорією учнів без надмірного навантаження через різні формати.

Для того, щоб досягти цілей, "Школа офлайн" передбачає п’ять основних компонентів, спрямованих на підвищення якості освіти в будь-яких умовах. Ця ініціатива також стане новим етапом у відновленні освітньої системи країни, забезпечуючи кращі умови для навчання, розвитку і безпеки дітей та педагогічних працівників.

Перший компонент: інфраструктурний

Цей компонент є одним із найбільш важливих, адже йдеться про безпекові питання та включає: укриття, автобуси та девайси.

Всі учні, які повертаються до очного навчання, будуть навчатися лише в школах, оснащених укриттями. Нині через відсутність достатньої кількості укриттів на прифронтових територіях, приблизно 400 000 дітей змушені навчатися дистанційно. Тому, цьогоріч держава виділила 2,35 мільярда гривень на будівництво укриттів для прифронтових та прикордонних з РФ областей.

Фінансування здійснюється через систему DREAM, яка дозволяє громадам подавати заявки на отримання коштів. Наразі 57 проєктів уже мають фінансування, проте реально потрібно побудувати майже втричі більше.  

На територіях, де з міркувань безпеки неможливо збудувати укриття, місцеві громади можуть розраховувати на за закупівлю автобусів, адже урядом вже було виділено 1 мільярд гривень на цю програму. Автобуси допоможуть доставляти школярів до безпечних навчальних закладів.

Інше не менш важливе завдання – це забезпечення учнів та вчителів, які продовжують дистанційне навчання, необхідними гаджетами.

Фото: Департамент освіти та науки КМДА

Другий компонент: навчання за місцем проживання

Для дітей, які були вимушено переміщені через агресію з боку РФ, держава передбачила можливість навчатися в школах за новим місцем проживання. Це дає їм шанс на соціалізацію та інтеграцію в нову громаду, що є важливим аспектом для підтримки їхнього емоційного та психологічного стану. Крім того, очне навчання дозволить дитині розвивати "м'які навички", підвищить якість освіти, забезпечить умови для рівного навчання, адже школяр не буде залежати від наявності девайсів чи вимкнень світла.

Якщо ж у школі за новим місцем перебування школяра не облаштоване укриття або немає вільних місць, тоді дітям дозволено продовжувати навчання онлайн в рідній школі.

Третій компонент: зміни, що стосуються дистанційних шкіл

В умовах, коли різні категорії учнів навчаються дистанційно, важливо враховувати специфіку їхніх потреб та навчальних умов. Так, школярі, які перебувають за кордоном, опановують одразу дві програми (українську та за місцем перебування). Учні на прифронтових територіях не можуть відвідувати школу, а лише навчаються онлайн. Діти, які живуть в умовах тимчасової окупації, часто взагалі не мають доступу до інтернету.

З метою покращення умов для навчання та забезпечення більшої ефективності, мережа дистанційних шкіл має зазнати змін. Тепер для організації дистанційного навчання необхідно мати мінімум 20 учнів у класі, уроки повинні проходити синхронно. Це дозволяє забезпечити оптимальну кількість учнів для ефективного навчального процесу. Крім того, кожна дистанційна школа повинна мати хоча б один клас для всіх основних рівнів навчання: від 1 до 9 класів, або від 5 до 11 класів, чи від 8 до 11 класів для ліцеїв.

Насправді причин для таких змін багато, однак вони всі покликані створити більш стабільні та комфортні умови для навчання як для учнів, так і для вчителів. Ці зміни мають прибрати проблеми, які стосуються відсутності групової динаміки через недостатню кількість учнів у класах. 

По-друге, в умовах малої кількості дітей та обмеженого числа вчителів, один педагогічний працівник подекуди змушений викладати кілька предметів одночасно, навіть тих, які не є його профільними, що негативно впливає на якість навчання.

Фото: Freepik

Четвертий компонент: навчання дітей на ТОТ

Для дітей, які проживають на тимчасово окупованих територіях, розроблені нові формати, щоб забезпечити їх освітні потреби в складних безпекових умовах. Один з таких форматів — індивідуальний план навчання або педагогічний патронаж. Це дозволяє організувати навчання відповідно до потреб кожної дитини та враховувати специфіку її ситуації.

Крім того, учні можуть продовжувати навчання у дистанційному форматі у рідній школі, якщо це можливо. У разі, якщо школа тимчасово припиняє свою діяльність, можливе переведення дітей разом із вчителем до іншого класу.

П'ятий компонент: зміни для учнів, які перебувають за кордоном

Школярі, які наразі проживають та навчаються за кордоном, часто стикаються з проблемою подвійного навантаження: відвідують місцеві школи та продовжують навчання онлайн в рідному закладі. Щоб розвантажити дітей, впроваджується спеціальна скорочена освітня програма, що містить українознавчий компонент.

Тепер учні зможуть поєднувати очне навчання в місцевих школах з дистанційним вивченням лише деяких українознавчих предметів (українська мова та література, історія України, захист України та інші предмети, які діти не можуть освоїти у закордонних навчальних закладах). Завдяки такому підходу,  учні зможуть підтримувати зв'язок із рідною культурою та освітою, не перевантажуючи себе.  А всі інші загальні знання, отримані в іноземних школах, будуть перезараховані в рамках української освітньої програми, що забезпечить узгодженість і цілісність навчання.

Фото: Наш вибір

Які ще зміни чекають на вчителів?

Оскільки відбудеться перегляд мережі дистанційних шкіл, частину педагогічних працівників може чекати скорочення. Щоб підтримати вчителів у цій ситуації, МОН України пропонує створення кадрового резерву.

Для того, щоб потрапити до такого резерву, педагог повинен заповнити заяву та надати документи. Заява буде розглянута протягом п’яти робочих днів. Вчителі, які потраплять до кадрового резерву, отримуватимуть середню зарплату, розраховану індивідуально. Крім того, вони повинні будуть освоїти спеціальне навчання. Далі із резерву педагоги зможуть перейти у шкоду, де будуть відкриті вакансії, або отримати гарантоване місце роботи на деокупованих територіях.

Джерело: Міністерство освіти і науки України

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.46
    Купівля 41.46
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 43.63
    Продаж 44.3
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 грудня
05:53
Оновлено
Атака по Запоріжжю
Удар РФ по Запоріжжю 10 грудня: кількість загиблих зросла до десяти, серед поранених є дитина
05:33
Ілюстративне фото
У Єрусалимі внаслідок теракту загинула дитина, є поранені
04:41
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що виведення військ США з Афганістану не могло спонукати Путіна до війни з Україною
03:41
Рамзан Кадиров
Кадиров звинуватив Україну в атаці БПЛА на будівлю спецполку поліції у Грозному
03:18
Руйнування Спасо-Преображенського собору в Одесі
Зеленський: Росія вбила 50 священників і зруйнувала близько 700 церков за час повномасштабного вторгнення
02:39
Газпром
Австрійська нафтова компанія розірвала контракт з російським "Газпром експортом"
02:09
Дональд Трамп
Reuters дізнався про плани Трампа на перший день президентства
01:31
Грузія, біля будівлі парламенту
Протести у Грузії: у Тбілісі до мітингувальників приєдналися держслужбовці
00:58
Ліверпуль
Ліга чемпіонів: який вигляд має турнірна таблиця після 6-го туру
00:50
Володимир Зеленський
Для реального закінчення війни запрошення у НАТО має отримати вся територія України, - Зеленський
00:17
Оновлено
ЗСУ
На фронті 11 грудня відбулося 194 боєзіткнення: на Курахівському напрямку 49 ворожих атак
2024, середа
11 грудня
23:55
Оновлено
Ерлінг Холанд та Мануель Локателлі (праворуч), Ювентус - Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв "Ювентусу", "Барселона" здолала "Борусію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 11 грудня
23:25
Зеленський, Трамп
"Це дуже складно": Зеленський пояснив, як розуміти слова Трампа про закінчення війни за добу
23:17
путін
Пентагон попередив, що РФ може завдати удару "Орешником" найближчими днями
22:53
МЗС РФ
У МЗС РФ назвали "крадіжкою" передачу США $20 млрд від заморожених російських активів Україні
22:39
Росіяни приходять у дитсадки з метою пропаганди
На ТОТ Херсонщини російські військові приходять у дитсадки з метою пропаганди
21:53
Директор Федерального бюро розслідувань (ФБР) Крістофер Рей
Директор ФБР Рей оголосив, що йде у відставку, - Reuters
21:42
Сирський відвідав Покровський напрямок та заявив про нестандартні рішення
21:20
Андрій Ярмоленко, Динамо
"Динамо" вийде на матч проти "Реал Сосьєдада" без трьох основних футболістів
21:12
Оновлено
Віктор Орбан і Володимир Зеленський за столом перемовин
Орбан стверджує, що пропонував Україні та РФ встановити різдвяне перемир’я: в Офісі президента відреагували
21:05
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Україна розширює ударний далекобійний арсенал та подробиці нічного удару по ворожих об'єктах. Колонка Сергія Згурця
21:04
Мао Нін
Прагнуть позбавити китайський народ права на розвиток: у Пекіні відреагували на санкції США
20:56
Ексклюзив
"Білі янголи"
В Кураховому ледь не загинув екіпаж "Білий янгол" під час евакуації жінки, яка була поранена
20:32
Ілон Маск
Маск став першою людиною в історії, статки якої перевищили $400 млрд, - Bloomberg
20:15
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Ворог продовжуватиме нарощувати зусилля на Оріхівському напрямку, - речник Сил оборони Півдня Волошин
20:13
Євробачення
Євробачення-2025: оголошено лонглист учасників нацвідбору
20:08
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни заявили про збиття дронів над Чорним морем
20:03
OPINION
Україна почала побудову нового світового порядку
19:37
Дональд Трамп
Трамп: Ситуація на Близькому Сході менш складна, ніж в Україні
19:32
Володимир Зеленський
Ми бачимо, що близько половини виплат "єПідтримки" були перераховані за комунальні послуги. Значна частина йде на донати, - Зеленський
19:24
Георгій Бущан, Динамо - Ференцварош
"Реал Сосьєдад" - "Динамо": букмекери дали прогноз на матч киян у Лізі Європи
19:23
Ексклюзив
Ракета-дрон Паляниця
У Defense Express припустили, чим Сили оборони уразили два обʼєкти на території РФ
19:14
МЗС РФ
Росіянам рекомендують утриматися від поїздок у США через "ризик затримання"
18:56
Рустем Умєров
Кількість екіпажів БПЛА у війську за рік зросла у 7 разів, - Умєров
18:50
Стійкі до ворожих засобів РЕБ: на фронті з’явилися нові українські дрони-камікадзе
18:43
ППО
Українська ППО збила дві керовані авіаційні ракети, якими РФ атакувала Дніпропетровщину
18:13
ЧС-2034
ФІФА обрала країну-господарку ЧС-2034
18:04
Після скандалу з представником Нідерландів: на Євробаченні запроваджують новий кодекс поведінки
18:00
OPINION
Енергетика: колапс підкрався непомітно?
17:52
Ексклюзив
З 15 грудня Нацгвардія приєднається до застосунку Армія+ щодо переведень, - Міноборони
Більше новин