Ексклюзив

Перспективи завершення війни: ставки глобальних гравців

Максим Розумний
24 лютого, 2023 п'ятниця
15:39

Через рік після її початку російсько-українська війна виглядає вже не лише як найбільший збройний конфлікт у повоєнній Європі, але й поворотний пункт новітньої історії, який визначатиме вектор подальшої еволюції глобальної політики, а разом з нею й глобальної економіки та, відповідно, і глобальної екології, демографії тощо

Зміст

Цей вектор може бути спрямований на стійкий розвиток, технологічні інновації, відновлювані джерела енергії, подолання бідності і запобігання епідеміям. Але для цього людству потрібні чіткі правила в міжнародній політиці, безпекові гарантії, передбачувані демократичні системи урядування, домінування гуманістичних цінностей та принципів. Для цього Путін має програти в Україні, а його режим має бути демонтований.

В іншому випадку людство опиняється на шляху зростаючого хаосу, гри без правил, у якій перемагає не сильніший, а цинічніший, жорстокіший і брехливіший. Ясно, що за цих умов залишки колективних ресурсів будуть розграбовані, слабкі й бідні будуть залишені напризволяще, війна і диктатура стануть нормою, а будь-які глобальні програми, засновані на взаємній довірі та добрій волі, втратять актуальність. Політична напруга перейде у форму збройних конфліктів та економічного занепаду, за якими прийдуть бідність, хвороби, екологічні катастрофи й депопуляція.

Власне, усе це ми вже бачимо в лабораторних умовах на території українського Донбасу, "звільненій" рашистами від здорового глузду і нормального життя. Сирія також є "хорошим" прикладом. Якби Путіна не було кому зупинити рік тому, ця чорна діра вже розрослася б до розмірів цілої України і загрожувала поглинути нові жертви. Молдова, країни Балтії та Грузія увійшли б в зону "особливих інтересів" Москви автоматично, а там і Центральна Європа, Центральна Азія, Балтійський, Чорноморський і Каспійський регіони на черзі. Втім, важливіші в цьому випадку не деталі, а загальний тренд.

Глобальний вимір цієї війни є очевидним вже для всіх. Тому до першої річниці нападу Росії на Україну головні актори вирішили означити свої позиції. Байден зробив свою заяву у Варшаві, Путін висловився перед власною держдумою, і, нарешті, Китай скористався трибуною Генасамблеї ООН.

Первісно анонсований виступ Сі Цзіньпіна з епохальним мирним планом був в останній момент замінений на невиразну суміш банальностей, представлену заступником постійного представника КНР при ООН.

Позиція Європи була заявлена раніше і є достатньо послідовною впродовж усього конфлікту, щоб не становити великої інтриги. Позиція України також ніби як відома. Натомість позиція Америки та Китаю, як двох головних гравців, а також позиція Росії, від якої усі марно чекають ознак "одужання", є визначальними для розуміння подальших перспектив.

Коли американське експертне середовище зіткнулося з проблемою моделювання ситуацій під час холодної війни з СРСР, знаменитий математик Джон Неш, який працював для корпорації RAND, запропонував використовувати для аналогій геополітичного протистояння не шахи, як це традиційно відбувалося в стратегічних розробках, а покер. Адже в політиці, як і в картах, гравці намагаються обдурити один одного та змушені приймати рішення в умовах неповної інформації.

У нинішній геополітичній грі можна сказати, що Вашингтон вирішив підняти ставки, Москва хоче залишитися при своїх, а Пекін пропускає хід.

На підставі цих рішень можна зробити висновки, які карти у гравців на руках, і чим, приблизно, може скінчитися партія.

Найслабшою є, вочевидь, позиція Москви. Росія давно вже хотіла б вийти з гри, але все ще не може примиритися з ціною своєї поразки. Тому чекає якогось повороту фортуни на свою користь із святою переконаністю в принциповій безпрограшності тактики нескінченого блефу. Зрештою, Путін може собі це дозволити, оскільки практично все, що можна було програти у зовнішній політиці, він вже програв.

Американці, як ми вже переконалися, відзначаються непоганою обізнаністю в тому, які реально карти на руках у суперників, тому їхня впевненість є хорошим сигналом для нас. Ефектна поява у Києві, історична промова у Варшаві – це ті кроки президента Байдена, які свідчать, що демократична адміністрація Білого дому виразно бачить можливість української перемоги і впевнено робить на неї ставку в перспективі майбутньої президентської кампанії 2024 року.

Багатозначне мовчання Пекіна може означати, що за теперішніх умов Китай не бачить для себе виграшних варіантів, але сподівається, що ситуація ще може змінитися на його користь. Якщо у китайців і був якийсь план більш активного втручання в перебіг подій, то від нього, вочевидь, довелося відмовитися за підсумками закордонного турне міністра закордонних справ Ван Ї. Консультації з європейськими лідерами, а також переговори в Москві закінчилися безрезультатно – в тому сенсі, що китайський представник переконався у принциповій незмінності позицій сторін конфлікту.

Отже, які перспективи відкриваються на другому році війни перед її основними стейкхолдерами?

Режим Путіна розраховує, що у випадку затягування війни він зможе зберегти мінімальну економічну стійкість, патріотичну мобілізацію всередині Росії, контроль над новими окупованими землями північного Приазов’я та більшою частиною Донбасу, а також почесне звання головного ворога Заходу і Америки в очах "антиімперіалістичних" сил глобального Півдня.

Насправді ж усі ці "виграші" будуть моментально знецінені одразу після завершення бойових дій, оскільки не зможуть запобігти подальшій деградації Росії. Єдиний спосіб для Путіна якось вирулити з нинішнього глухого кута – це спробувати вийти з гри через якийсь переконливий "жест доброї волі". Залишити Приазов’я, наприклад (Херсонську і Запорізькі області). Але навряд чи режим може собі це дозволити, з огляду на всі його "референдуми" і патріотичні концерти. Та й протилежна сторона навряд чи зможе цим задовольнитися.

США сподіваються на успіх українського контрнаступу, але головну ставку роблять на дипломатичний тиск і санкційну удавку для Москви, що має впродовж кількох наступних років позбавити Росію основних ресурсів та заснованих на них геополітичних амбіцій. Тому в планах Вашингтона, безперечно, є звільнення українською армією окупованих територій, але їх перелік і темпи операцій будуть залежати від стратегічних інтересів. Серед них: уникнути ризику ядерної ескалації, зберегти важелі подальшого економічного і політичного тиску на Москву, добитися максимальних поступок від Кремля у сферах, що не пов’язані прямо з нинішньою війною.

Паралельно з придушенням опору Путіна Вашингтон хотів би також максимально послабити Китай як свого головного конкурента. Для цього було б доречно прив’язати Пекін до підтримки збройної агресії РФ проти України.

У свою чергу, Китай намагається мінімізувати шкоду і ризики від війни, в якій він не був зацікавлений від початку, але при цьому й шукає виграшні комбінації для власного вступу в гру.

Таким вступом могла б бути результативна мирна ініціатива, яка б отримала підтримку якщо не учасників конфлікту, то хоча б світової громадськості. Але випереджальний дипломатичний удар з боку США (звинувачення в можливих поставках летальної зброї РФ) та одностайність світової спільноти в засудженні російської агресії поки що не залишають простору для таких ініціатив.

Перед Пекіном відкривається лише одна стратегічна можливість – виступити посередником в ситуації, коли Москва захоче здатися.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.71
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
21 вересня
14:45
Обстріл автомобілів Червоного Хреста на Донеччині: правоохоронці довели причетність РФ
14:10
Fath-360
Іран не передав Росії мобільні пускові установки для балістичних ракет Fath-360, - Reuters
14:10
Ексклюзив
Метью Брайза
США не готові відкрито обговорювати питання щодо дозволу Україні бити по території РФ, - Брайза
14:05
Вольфганг Амадея Моцарта
У німецькій бібліотеці знайшли раніше невідому п’єсу Моцарта, яку він написав підлітком
14:04
Лукойл
Україна дала дозвіл на транзит російської нафти для Угорщини, - нардеп Ар'єв
14:03
OPINION
Виживання енергетики узимку: три пункти Саллівана
14:02
Огляд
Дмитро Коцюбайло
Чому варто побачити "Да Вінчі"
13:57
Ексклюзив
Воєнні злочинці: Володимир Путін та Валерій Герасимов
Для Путіна наявність російських територій під контролем України є дуже тяжким геополітичним промахом, - політолог Орєшкін
13:38
Огляд
Олександр Усик
Арешт Усика, "Шахтар" в ЛЧ і тренування Ястремської з росіянином: огляд новин українського спорту за тиждень
13:32
У РФ виплачуватимуть гроші громадянам, які погодяться переїхати на ТОТ України
13:25
Іран
Має радіус дії 1000 км: Іран представив нову балістичну ракету на військовому параді
13:06
Сергій Кирієнко
Заступник голови адміністрації Путіна Кирієнко керує "фабрикою фейків" проти України
13:05
Фінляндія
У поліції безпеки Фінляндії попередили, що Росія може шантажувати країну заручниками
12:53
загиблі військові
Скільки українських митців загинули на війні: що каже Мінкульт
12:51
У Києві затримали двох молодиків, які маскували наркотики під солодощі
12:47
US Department of Defense
США планують надіслати Україні ракети середньої дальності для F-16 в межах пакета допомоги на $375 млн, - Politico
12:40
тюрма
У Казахстані 400 ув'язнених влаштували бунт у колонії і підпалили трансформатор
12:06
Оновлено
Атака на Кривий Ріг 21 вересня
Росіяни серед ночі атакували Кривий Ріг: є жертви, серед них - дитина
12:01
OPINION
Економіка – єдиний ключ до розпаду Росії
11:52
Президент України Володимир Зеленський
"Це брехня": Зеленський про нібито 80 тисяч загиблих українських воїнів
11:46
вибух
Росіяни поранили безпілотниками двох жителів Берислава на Херсонщині
11:34
Володимир Зеленський, Харків
План Перемоги вже обговорювався у форматі онлайн, далі будуть зустрічі наживо, - Зеленський
11:29
Ексклюзив
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
У планах Путіна щодо збільшення виробництва російських дронів йдеться про ударні БПЛА: авіаексперт Храпчинський про загрози для України
11:06
Партизани виявили на Запоріжжі російські склади з боєприпасами
На Запоріжжі партизани виявили російські склади з боєприпасами
10:57
Оновлено
Росіяни заявили про атаку БПЛА на склади з боєприпасами у двох регіонах: виникли пожежі і детонація
10:51
Ексклюзив
Найближчим часом армія РФ знову буде пробивати собі шлях на місто Покровськ, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
10:35
Перекрито канали збуту зброї, боєприпасів та наркотиків: у ході масштабної спецоперації повідомлено про підозру 116 особам по всій Україні
10:29
"Посилюють Курахівський наступ": у Маріуполі помітили велике перекидання військових і техніки РФ на північ Донеччини
10:19
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про збільшення бюджету на 500 млрд грн на військові потреби
10:03
Оновлено
Атака РФ на Дніпро 20 вересня: кількість постраждалих зросла до двох
10:03
OPINION
"Чорне дзеркало" - це про нас?
09:58
прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда
Прем’єр-міністр Японії Кішіда зустрінеться із Зеленським у США
09:25
США перекинули у Червоне море понад 3 тис. військових
США нарощують військово-морську присутність біля Аляски через активність Росії
08:57
сили ППО
Нічна атака на Україну: сили ППО знищили 5 російських ракет і 11 "шахедів"
08:36
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
За минулу добу на фронті зафіксували 217 бойових зіткнень, - Генштаб
08:18
Анонс
Владислав Дубінчак, Динамо, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 7-го туру
08:13
Німеччина передала бійцям Нацгвардії 14 пікапів
Німеччина передала бійцям Нацгвардії 14 пікапів
08:02
OPINION
Росіяни знали про Курський наступ
07:37
На фото втрати окупантів
Українські захисники за добу знищили 1440 російських окупантів
06:48
робот-сапер
До будівлі посольства РФ у Канаді підкинули підозрілі предмети: на місце приїхали сапери
Більше новин