Ексклюзив

Перспективи завершення війни: ставки глобальних гравців

Максим Розумний
24 лютого, 2023 п'ятниця
15:39

Через рік після її початку російсько-українська війна виглядає вже не лише як найбільший збройний конфлікт у повоєнній Європі, але й поворотний пункт новітньої історії, який визначатиме вектор подальшої еволюції глобальної політики, а разом з нею й глобальної економіки та, відповідно, і глобальної екології, демографії тощо

Зміст

Цей вектор може бути спрямований на стійкий розвиток, технологічні інновації, відновлювані джерела енергії, подолання бідності і запобігання епідеміям. Але для цього людству потрібні чіткі правила в міжнародній політиці, безпекові гарантії, передбачувані демократичні системи урядування, домінування гуманістичних цінностей та принципів. Для цього Путін має програти в Україні, а його режим має бути демонтований.

В іншому випадку людство опиняється на шляху зростаючого хаосу, гри без правил, у якій перемагає не сильніший, а цинічніший, жорстокіший і брехливіший. Ясно, що за цих умов залишки колективних ресурсів будуть розграбовані, слабкі й бідні будуть залишені напризволяще, війна і диктатура стануть нормою, а будь-які глобальні програми, засновані на взаємній довірі та добрій волі, втратять актуальність. Політична напруга перейде у форму збройних конфліктів та економічного занепаду, за якими прийдуть бідність, хвороби, екологічні катастрофи й депопуляція.

Власне, усе це ми вже бачимо в лабораторних умовах на території українського Донбасу, "звільненій" рашистами від здорового глузду і нормального життя. Сирія також є "хорошим" прикладом. Якби Путіна не було кому зупинити рік тому, ця чорна діра вже розрослася б до розмірів цілої України і загрожувала поглинути нові жертви. Молдова, країни Балтії та Грузія увійшли б в зону "особливих інтересів" Москви автоматично, а там і Центральна Європа, Центральна Азія, Балтійський, Чорноморський і Каспійський регіони на черзі. Втім, важливіші в цьому випадку не деталі, а загальний тренд.

Глобальний вимір цієї війни є очевидним вже для всіх. Тому до першої річниці нападу Росії на Україну головні актори вирішили означити свої позиції. Байден зробив свою заяву у Варшаві, Путін висловився перед власною держдумою, і, нарешті, Китай скористався трибуною Генасамблеї ООН.

Первісно анонсований виступ Сі Цзіньпіна з епохальним мирним планом був в останній момент замінений на невиразну суміш банальностей, представлену заступником постійного представника КНР при ООН.

Позиція Європи була заявлена раніше і є достатньо послідовною впродовж усього конфлікту, щоб не становити великої інтриги. Позиція України також ніби як відома. Натомість позиція Америки та Китаю, як двох головних гравців, а також позиція Росії, від якої усі марно чекають ознак "одужання", є визначальними для розуміння подальших перспектив.

Коли американське експертне середовище зіткнулося з проблемою моделювання ситуацій під час холодної війни з СРСР, знаменитий математик Джон Неш, який працював для корпорації RAND, запропонував використовувати для аналогій геополітичного протистояння не шахи, як це традиційно відбувалося в стратегічних розробках, а покер. Адже в політиці, як і в картах, гравці намагаються обдурити один одного та змушені приймати рішення в умовах неповної інформації.

У нинішній геополітичній грі можна сказати, що Вашингтон вирішив підняти ставки, Москва хоче залишитися при своїх, а Пекін пропускає хід.

На підставі цих рішень можна зробити висновки, які карти у гравців на руках, і чим, приблизно, може скінчитися партія.

Найслабшою є, вочевидь, позиція Москви. Росія давно вже хотіла б вийти з гри, але все ще не може примиритися з ціною своєї поразки. Тому чекає якогось повороту фортуни на свою користь із святою переконаністю в принциповій безпрограшності тактики нескінченого блефу. Зрештою, Путін може собі це дозволити, оскільки практично все, що можна було програти у зовнішній політиці, він вже програв.

Американці, як ми вже переконалися, відзначаються непоганою обізнаністю в тому, які реально карти на руках у суперників, тому їхня впевненість є хорошим сигналом для нас. Ефектна поява у Києві, історична промова у Варшаві – це ті кроки президента Байдена, які свідчать, що демократична адміністрація Білого дому виразно бачить можливість української перемоги і впевнено робить на неї ставку в перспективі майбутньої президентської кампанії 2024 року.

Багатозначне мовчання Пекіна може означати, що за теперішніх умов Китай не бачить для себе виграшних варіантів, але сподівається, що ситуація ще може змінитися на його користь. Якщо у китайців і був якийсь план більш активного втручання в перебіг подій, то від нього, вочевидь, довелося відмовитися за підсумками закордонного турне міністра закордонних справ Ван Ї. Консультації з європейськими лідерами, а також переговори в Москві закінчилися безрезультатно – в тому сенсі, що китайський представник переконався у принциповій незмінності позицій сторін конфлікту.

Отже, які перспективи відкриваються на другому році війни перед її основними стейкхолдерами?

Режим Путіна розраховує, що у випадку затягування війни він зможе зберегти мінімальну економічну стійкість, патріотичну мобілізацію всередині Росії, контроль над новими окупованими землями північного Приазов’я та більшою частиною Донбасу, а також почесне звання головного ворога Заходу і Америки в очах "антиімперіалістичних" сил глобального Півдня.

Насправді ж усі ці "виграші" будуть моментально знецінені одразу після завершення бойових дій, оскільки не зможуть запобігти подальшій деградації Росії. Єдиний спосіб для Путіна якось вирулити з нинішнього глухого кута – це спробувати вийти з гри через якийсь переконливий "жест доброї волі". Залишити Приазов’я, наприклад (Херсонську і Запорізькі області). Але навряд чи режим може собі це дозволити, з огляду на всі його "референдуми" і патріотичні концерти. Та й протилежна сторона навряд чи зможе цим задовольнитися.

США сподіваються на успіх українського контрнаступу, але головну ставку роблять на дипломатичний тиск і санкційну удавку для Москви, що має впродовж кількох наступних років позбавити Росію основних ресурсів та заснованих на них геополітичних амбіцій. Тому в планах Вашингтона, безперечно, є звільнення українською армією окупованих територій, але їх перелік і темпи операцій будуть залежати від стратегічних інтересів. Серед них: уникнути ризику ядерної ескалації, зберегти важелі подальшого економічного і політичного тиску на Москву, добитися максимальних поступок від Кремля у сферах, що не пов’язані прямо з нинішньою війною.

Паралельно з придушенням опору Путіна Вашингтон хотів би також максимально послабити Китай як свого головного конкурента. Для цього було б доречно прив’язати Пекін до підтримки збройної агресії РФ проти України.

У свою чергу, Китай намагається мінімізувати шкоду і ризики від війни, в якій він не був зацікавлений від початку, але при цьому й шукає виграшні комбінації для власного вступу в гру.

Таким вступом могла б бути результативна мирна ініціатива, яка б отримала підтримку якщо не учасників конфлікту, то хоча б світової громадськості. Але випереджальний дипломатичний удар з боку США (звинувачення в можливих поставках летальної зброї РФ) та одностайність світової спільноти в засудженні російської агресії поки що не залишають простору для таких ініціатив.

Перед Пекіном відкривається лише одна стратегічна можливість – виступити посередником в ситуації, коли Москва захоче здатися.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
Більше новин