OPINION

Піррів провал?

Олексій Мустафін
13 липня, 2023 четвер
12:04
Зміст

Києву некомфортно, коли рішення залежить не тільки від нього. Це й називають в нас "непевністю" чи "невизначеністю". Але насправді члени НАТО визначилися

"Ще одна така перемога і мені ні з ким буде повернутися додому" - зізнався за легендою епірський цар Пірр після битви з римлянами. Вітчизняні експерти та журналісти останніми днями тільки й говорять про "провал" України в Вільнюсі. Але кількість дипломатичних трофеїв, з якою повертається до Києва українська делегація, змушує поцікавитися, якою в такому разі мала бути перемога? Чи хоча б нічия?

Вступ до НАТО? До завершення війни? В це не вірили найвідчайдушніші оптимісти й найзапекліші євроатлантисти. Бо це рівнозначне – принаймні в нинішніх умовах – оголошенню союзниками війни Росії. У столицях держав Альянсу цього точно не хочуть. І ніколи не хотіли. Сполучені Штати нагадаю, навіть Гітлеру війни не оголосили – він зробив це сам.

Ми сподівалися на запрошення до складу Альянсу? Навіть Володимир Зеленський назвав це ідеальним варіантом, а ідеальних варіантів, як відомо, в реальному житті не буває.

Читайте також: Пігулки від жадібності

До того ж варто уточнити, що саме розуміли (і розуміють) під запрошенням. Якщо запрошують до НАТО вже сьогодні, то чим це відрізняється від вступу? Запрошують зараз, а прийматимуть вже після війни? Навіщо тоді це робити зараз, якщо все одно вирішальним буде рішення про приєднання, яке мають ухвалити в майбутньому? Домовитися, що рішення буде лише одне, теперішнє, а вступ відбудеться автоматично? Коли саме? В момент завершення війни? А хто визначатиме той момент?

Володимир Зеленський, а разом з ним і багато експертів кажуть, що Україні потрібна визначеність? Для чого? Щоб союзники не передумали? Так вони в будь-який момент можуть передумати. Затягнути процес – як це було зі Швецією. Або просто його зупинити – технологічно це абсолютно ідентична процедура.

І якщо вже відверто – то чи справді Київ зацікавлений у формальній, або ж навіть документальній прив’язці вступу до НАТО до моменту завершення війни? Чи не спонукатиме такий варіант Росію продовжувати її якомога довше, про що в Кремлі кажуть відкрито? То чи не є гнучкіший механізм, запропонований Альянсом, насправді кориснішим для України?

Вирішать члени Альянсу, що настав зручний момент (а він за певних обставин може настати й до формального припинення бойових дій) одразу надішлють запрошення. І ніхто не завадить, за бажання, оголосити, що саме в цей момент – "так збіглося" - склалися нарешті умови для членства. Зрештою, і самі ці умови визначають члени Альянсу та Україна за домовленістю між собою.

Читайте також: Неочікувані переможці

Те саме й з так званим "модернізованим щорічним планом", який може бути складений так, що "виявиться виконаним" саме в зручний для обох сторін час. Краще без плану взагалі? Можливо. Але "щорічний план" все одно краще за ПДЧ. Хоча б тим, що він має цілком визначений термін дії – не більше як рік. Ви ж хотіли визначеності, чи не так? А виконаний може і менше, ніж за рік. Було б бажання.

Українці, звісно, можуть ображатися на те, що вони й надалі мають виконувати якісь умови. "Ми готові краще, аніж інші держави, які вже є членами Альянсу". З військової точки зору – радше так. З політичної – є питання. І з боку самих українців їх навіть більше, ані ж з боку деяких союзників.

Урсула фон дер Ляйєн напередодні взагалі заявила, що вражена швидкістю, з якою проводяться в нашій країні реформи – чим, безумовно, ще більше вразила деяких наших громадян, які не бачать значних результатів.

З іншого боку, умови – це ж не лише для Києва. З Джейка Саллівана зрештою навіть вичавили зізнання – до вступу України в НАТО не готові насамперед члени самого Альянсу. І це правда. То чи варто поспішати з висновками, що "пропало усе"? Якщо вони зараз не готові – то завтра принаймні можуть змінити свою думку. А з вимогами "все й зараз" та трохи швидше, "поки не почалося", можна зрештою перетиснути – бо само собою виникає питання, чому союзникам не дають оговтатися, чи не ховаються за усім цим якійсь "підводні камені"?

Зрозуміло, що Києву некомфортно, коли рішення залежить не тільки від нього. Це й називають в нас "непевністю" чи "невизначеністю". Але насправді члени НАТО визначилися, і підозрювати їх в тому, що вони "просто водять за ніс" Україну безглуздо – якщо нас вирішили б обманути, це можна було б зробити на будь-якому етапі, навіть після запрошення й ухвалення рішення про вступ – як це буває, можуть розказати у тому ж Стокгольмі.

Читайте також: Болівар не витримає всіх?

До того ж Київ отримує ще один додатковий – і поки унікальний інструмент. Гарантії від "Великої Сімки". Шукачі "зради" вже встигли оголосити декларацію, текст якої потрапив до медіа, "порожньою обгорткою". Але все – з точністю до навпаки.

Реальні угоди будуть двосторонніми – відтак гарантії не можуть бути вужчими за рамки декларації, але при цьому виконавці не можуть сховатися за "вето" інших учасників угоди. І що не менш важливо – вони не замінюють інтеграцію до структур НАТО, а супроводжують її.

Зрештою, і деякі союзники тепер мають привід ображатися. Бо впевнені, що зробили, все що було в їхніх силах. Навіть більше. Натомість наразилися на дошкульну критику з боку України.

Бен Воллес

Фото: reuters


У Вільнюсі навіть один з найпослідовніших друзів України, британський міністр оборони Бен Воллес порадив Києву висловлювати більше вдячності партнерам за надану військову підтримку замість постійно ставити нові вимоги

Маю підозру, що за кілька днів ми почуємо, що насправді всі здобутки Вільнюса – це результат тиску з боку Києва і застосованим ним "нестандартних методів дипломатії". Однак не варто все пояснювати лише "кавалерійським наскоком". Краще зрозуміти, що європейці та американці були не менш щирими в пошуках засобів найкращого захисту України. Звісно, не на шкоду своїм власним інтересам. Однак інакше й бути не могло. Перефразовуючи американського дипломата, українські колеги на їхньому місці "діяли б так само".

Якщо це провал, то варто, щоб таких "провалів" було якомога більше. І траплялися вони частіше. Бо насправді кожен такий крок наближає України до НАТО. Та до завершення війни – на наших умовах, зрозуміло. Чим швидше це відбудеться – тим краще. І для України, і для цілого світу.

Спеціально для Еспресо

Про автора. Олексій Мустафін, український журналіст, телевізійний менеджер, політик, автор книжок науково-популярного спрямування

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.22
    Купівля 39.22
    Продаж 39.74
  • EUR
    Купівля 42.13
    Продаж 42.82
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
8 травня
21:33
Зеленський провів телефонну розмову з прем'єром Саудівської Аравії
Зеленський провів телефонну розмову з прем'єром Саудівської Аравії
21:16
Сергій Дзіндзірук (праворуч)
Ексчемпіон світу з боксу із ЗСУ пояснив, чому вболіватиме проти Ломаченка у бою за титул IBF
20:57
міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
"Божевільна місія": Сіярто заявив, що Угорщина не приєднається до фонду НАТО на €100 млрд для України
20:35
У Британії для дітей запровадять обмеження на користування соцмережами
20:24
Кирило Буданов (в центрі)
Російська пропаганда намагається зобразити Буданова конкурентом Зеленського
20:09
8 ТРАВНЯ ОЛЕКСІЙ ЗБИВ СВОЮ ДРУГУ РАКЕТУ З ПЗРК «ІГЛА»
Воїн Херсонської зенітної ракетної бригади збив крилату ракету з ПЗРК "Ігла"
20:08
OPINION
Костянтин Москалець
Мовчання моря пам’яті
20:05
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія атакувала Україну щойно виробленою ракетою X-101. Колонка Сергія Згурця
20:04
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил Євлаш розповів, чому літаки окупантів скидають бомби на територію РФ
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 805-го дня війни: посли ЄС висловились за використання російських активів на підтримку України, а Велика Британія завдасть дипломатичного удару РФ
19:57
Інгріда Шимоніте
Литва не депортуватиме чоловіків призовного віку в Україну
19:57
ракета "Довгий Нептун"
Українські війська вдарили по 3 засобах ППО росіян, на фронті відбулось 121 бойове зіткнення
19:51
Георгіївська стрічка
Окупанти погрожують бердянцям ув'язненням за псування георгіївської стрічки
19:46
Оновлено
Вогонь, пожежа
Російська нафтобаза в окупованому Луганську горіла всю ніч, - журналіст
19:44
КМДА
Київська міськрада перейменувала проспект Правди на честь Європейського Союзу
19:40
Ексклюзив
окупанти танк
Для штурму Харкова армії РФ потрібно 100-тисячне військо, - полковник ЗСУ Черник
19:37
Microsoft
Microsoft побудує в американському штаті Вісконсін дата-центр вартістю $3,3 млрд
19:30
Київщина, прикордонники
На Київщині викрили осіб, які розповсюджували наркотики серед військових
19:28
Віктор Орбан
"Нам важлива позиція Угорщини": Зеленський запросив Орбана на Саміт миру
19:26
Ексклюзив
Запоріжжя
За іронією долі окупанти влучили у парк "Перемоги" в Запоріжжі, - депутатка райради Сисоєва
19:22
Руслан Стефанчук
Стефанчук висловився про можливе звільнення міністра Сольського, підозрюваного в оборудках із землею
19:17
Оновлено
Ліна Костенко і Валерій Залужний стали почесними громадянами Києва
Ліна Костенко і Валерій Залужний стали почесними громадянами Києва
19:15
OPINION
Микола Княжицький
Майже півтора року триває розгляд Верховною Радою законопроєкту про заборону російської церкви
19:13
Мірча Луческу
"Динамо" прийняло рішення повернути Луческу, - ЗМІ
19:07
електроенергія
Велика Британія внесе 23 млн євро у Фонд підтримки енергетики України
19:03
Російські хакери
Росія атакує Польщу в кіберпросторі, щоб отримати дані про військову підтримку України, – міністр Гавковський
19:02
Кая Каллас
Прем'єрка Естонії Каллас закликала не переходити на російську мову в розмовах з "неестонцями"
18:57
Мобілізація
Росіяни, впливаючи на українську молодь, намагаються зірвати мобілізацію в Україні
18:34
Україна ЄС
Посли ЄС погодили використання доходів від російських активів для підтримки України
18:11
На фото: Шведський співак Ерік Сааде з палестинською арафаткою
Шведський співак Ерік Сааде порушив правила Євробачення і вийшов на сцену з палестинською арафаткою
18:06
Олег Синєгубов
Росіяни створюють угруповання військ на північ від Харкова, - Синєгубов
18:03
OPINION
Лана Зеркаль
Децентралізована генерація: абсолютно нові для України рішення
17:58
На Дніпропетровщині запустили ділянку магістрального водогону
Лишилися без води після підриву Каховської ГЕС: на Дніпропетровщині запустили ділянку магістрального водогону
17:52
Вінісіус Жуніор, Реал, Ліга чемпіонів
"Реал" - "Баварія": букмекери дали фінальний прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
17:46
військовий квиток, мобілізація
Арахамія розповів про дві моделі економічного бронювання від мобілізації: одну з них точно запровадять
17:44
Оновлено
на фото наслідки обстрілу Харкова 8 травня 2024 року
Росія вдарила по житловому району Харкова: кількість постраждалих зросла, серед них 4 дитини
17:42
Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук
Росіяни намагалися штурмувати острів Нестрига, використовуючи гідроцикл, - Плетенчук
17:21
Оновлено
суд обирає запобіжний захід у справі про вбивство підлітка у фунікулері
Убивство підлітка на фунікулері в Києві: слідство встановило, що співробітника УДО ніхто не провокував
17:18
Кевін Спейсі
Кевін Спейсі виграв суд за звинуваченням у сексуальному домаганні
17:14
Давид Арахамія
У "Слузі Народу" озвучили ресурс потенційно мобілізованих ув'язнених
Більше новин