OPINION

Дезінформація та вибори: про що говорили в Брюсселі?

25 вересня, 2024 середа
12:08

У Комітет регіонів у Брюсселі 20 вересня обговорювали виклики, які виникають через дезінформацію в умовах війни, і те, як це впливає на проведення реформ в Україні та може вплинути на майбутні вибори

Зміст

Звісно, що порушувалося питання Telegram, який заснував нині затриманий росіянин Павло Дуров.

Західним партнерам вдалося донести, що російська пропаганда використовує Telegram не лише для ІПСО, а й для того, щоб протидіяти реформам. Громадська ініціатива "Голка" дослідила репости каналів і виявила кремлівську мережу, яка системно працює для того, аби дискредитувати судову реформу та реформу адвокатури. У цій мережі є, зокрема, два народних депутати – Олександр Дубінський та Максим Бужанський, обидва були обрані від "Слуги Народу". Росія завжди шукає шляхи, аби не просто формувати вигідне для імперської політики інформаційне поле, а й заводити в політичну систему своїх людей.

інфографіка

Від учасників заходу, яких було близько 150, було питання, яке стосується законопроєкту щодо регулювання Telegram та інших соцмереж (11115). Цей законопроєкт подали представники кількох фракцій, зокрема Микола Княжицький (ЄС), Микита Потураєв ("Слуга Народу") та Ярослав Юрчишин ("Голос").

З огляду на те, що для Youtube діє регулювання і можна розраховувати на реакцію Google, канал "Вишка" вдалося заблокувати (реінкарнація проросійського каналу "Наш" відбулася на початку року). Західні партнери мають розуміти, що мова йде не про цензуру, а про те, що Telegram, де поширюються фейки, нарощує аудиторію в той час, як для ЗМІ, які десятиліттями вибудовували до себе довіру, перехід аудиторії в Telegram – це серйозний виклик. Щобільше, Telegram бере кошти за рекламу і не сплачує податки. Це деформує рекламний ринок  і завдає удару медіабізнесу. Та й чому у війну держава, яка отримує допомогу від західних партнерів, не має дбати про те, щоб їй платили податки із заробленого на рекламі?

Читайте також: Гібридні загрози Москви: як кібернапади та дезінформація стають зброєю у війні проти Європи

У кулуарах цікавилися тим, як вдасться регулювати Telegram, якщо Офіс президента не зацікавлений у цьому, з огляду на те, що є низка каналів з великими аудиторіями, які використовуються з політичною метою.

Це дійсно так, "Детектор медіа" писав про те, що під час зустрічі офрекордс із президентом Володимиром Зеленським, разом із медіа, які роками вибудовують свій бренд і репутацію, запросили представників каналу "Труха", який є анонімним і неодноразово поширював фейки. 

Те, що Банкова має низку дружніх до себе telegram-каналів аж ніяк не означає, що ми не маємо працювати в цьому напрямі. Саме в той день, коли відбувався захід, 20 вересня, українським військовим, посадовцям та працівникам критичної інфраструктури заборонили використовувати Telegram на робочих пристроях. Тому нехай це буде початком на шляху до регулювання роботи цієї соцмережі.

Окрему увагу ми присвятили дезінформації з боку деяких представників влади, які надають нашим партнерам неправдиву інформацію. Нагадаю, була заява від громадських організацій та ЗМІ про те, що народна депутатка Олена Шуляк та Олександр Кубраков дезінформують донорів, аби лобіювати інтереси девелоперів.

Перш за все, коли ми говоримо про дезінформацію, – це неправдива або неточна інформація, яку поширюють з певною метою. У нас з Росією екзистенційна війна, бо ми, на відміну від імперії, яка буде зруйнована, вирішили розвиватися демократичним шляхом.

Коли в інформаційному полі немає чесності – це пряма загроза для свободи, яка є фундаментальною демократичною цінністю. 

Раніше ми вже писали про те, що telegram-канали, зокрема адвоката не України Ростислава Кравця, які мають чималу аудиторію і поширюють фейки, можуть використовуватися надалі під час виборів. Росія не облишить своїх намагань впливати на політичну систему, і ці платформи будуть створювати для нових політичних проросійських сил сприятливі умови.

Читайте також: Заборона Telegram - лише PR-акція, а не державне реагування

Тут варто нагадати, що перед парламентськими виборами 2019 року банківська картка Дубінського спрацювала в Росії під час транзакції. Тому постає питання: що він робив перед виборами у ворожій державі, яка 2014 року напала на Україну і за які кошти його мати та цивільна дружина придбали нерухомість в Барселоні? Квартира в його матері з’явилася на 4-й день після повномасштабного вторгнення.

Цього року в низці країн відбудуться вибори. Але політичні системи всіх демократичних держав мають вибудовувати максимальну стійкість, аби демократія була захищена і в тих умовах, коли вибори не відбуваються.

Цього року в Україні мали бути президентські та парламентські вибори. Через війну їх не буде. У парламенті, згідно з Конституцією, у нас має бути 450 народних депутатів. Зараз залишається десь 400. Голоси збирати на підтримку важливих питань зараз важко, а буде ще важче.

Усе це, зокрема, через те, що є мажоритарний компонент – під час виборів 2014 та 2019 років у нас не обиралися депутати від тих округів, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Якби діяла система партійних списків для всього парламенту, то ця проблема б так не відчувалася.

Завдяки тому, що ми поширили систему партійних списків на всі громади, де зареєстровані понад 10 000 виборців, у нас там є можливість оновлювати склад рад, коли депутат складає мандат і не може більше працювати у місцевій раді. Але навіть тут система дає збої, бо часто територіальна виборча комісія не засідає, аби ввести нового депутата в повноваження. Особливо це актуально, коли він опозиціонер. 

Або члени територіальних виборчих комісій просто не мотивовані працювати. Не секрет, що членам комісій платять додатково, окрім копійчаних сум від держави, партії під час виборів. Звісно, це неофіційно. Постає цілком слушне питання, на якій мотивації вони будуть працювати зараз у міжвиборчий період, коли їм за це належним чином не платять? 

У Брюссель громадську ініціативу "Голка" запросили партнери з European Endowment for Democracy. І це дуже цінно, коли наші міжнародні партнери дають можливість ЗМІ та громадському сектору виступати на міжнародному рівні. 

В умовах війни позиції України, як і те, що робить російська пропаганда, ми маємо доносити на максимально широкі аудиторії.

Довідково.

Комітет регіоніводна із найважливіших інституцій, яка представляє місцеві та регіональні інтереси на рівні Євросоюзу. Він консультує та надає висновки щодо нових законодавчих ініціатив, які мають вплив на розвиток регіонів та громад (це майже 2/3 всього законодавства ЄС).

Спеціально для Еспресо

Про авторку. Ірина Федорів, журналістка та викладачка, лідерка громадської ініціативи "Голка"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
02:46
Оновлено
нічна атака "шахедів"
Росія запустила "шахеди". Ситуація у ніч на 22 листопада
02:39
Покровськ
З початку доби 21 листопада на фронті відбулось 174 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському напрямку
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
Більше новин